15.05.2012 21:04:12 | Autor: Enduro klub Semily a Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Košťálov

Víkend v Košťálově, kolébce místního motocyklového sportu, patřil druhému dílu seriálu KTM enduro cross country. Pořádající Enduro klub Semily připravil pro závodníky pořádně dlouhou a těžkou trať, jejíž zdolání trvalo nejrychlejším jezdcům kolem 22 minut.

Ačkoli předpovědi počasí slibovaly bouře s kroupami, na nic takového naštěstí nedošlo a jezdce, kteří v pátek dorazili na košťálovské koupaliště - základního tábora celých závodů, v noci jen smáčel zalévací deštík. Ten zkropil i trať, bez něj by se závodníci ztráceli pod nánosy prachu. Předpovědi slibující výrazné ochlazení ale vyšly na sto procent a zima o víkendu byla pořádná.

Děti měly závod díky dešti náročnější

Bohužel v sobotu vydrželo pršet i při závodě dětí a malí závodníci s mokrou trávou i stroji na svažující trati bojovali jako lvi. Pořadatelé doufají, že začínající jezdce tvrdé podmínky sobotního závodu neodradí od sbírání dalších závodnických zkušeností. V nejslabší kubatuře nejmladších dětí suverénně zvítězil Matyáš Chlum z MPS RAcing teamu, který obhájil své vítězství z minulého dílu seriálu a drží prvenství v průběžném pořadí. V silnější kubatuře do 65 ccm zvítězil Petr Petříček z TM Moto Racingu. Sobotních závodů se zúčastnilo celkem něco přes 220 jezdců.

Dopolední závod v sobotu, už bez deště na mokré trati, patřil hobby jezdcům. Závodily tři třídy najednou. Kategorie E1 opět patřila Janu Fedorkovi z Enduroklubu Semily, který ještě letos neokusil jak chutná porážka - ze čtyř závodů, čtyřikrát vyhrál, druhý dojel Martin Makovec z Motosportu Lhotka, který má stejně jako Fedorko na kontě celkem čtyři druhá místa. V silnější kategorii E2 se na prvním místě v sobotu i v neděli umístil Pavel Zelinka z Motoklubu Vysoké nad Jizerou. Kategorie E3 opanoval stejně jako E1 opět jeden jezdce a zatím všechny závody seriálu vyhrál Petr Rydval z Motosportklubu Jablonec nad Jizerou.

Ocenění ředitele si zasloužil šéf trati Karel Dufek

Pohár ředitele závodu, který je udělován vždy při slavnostním vyhlášení výsledků každého závodního dne získal z rukou ředitele Jaroslava Bachmana netradičně nikoli závodník, ale šéf trati Karel Dufek. Ten v pátek, při finálních přípravách trati pro dětský trénink, vyhrál závod travních sekaček. S lištovou motorovou sekačkou pokosil celou dětskou trať nacházející se ve stráni a tím dětem výrazně usnadnil, vlastně umožnil, jejich mokré zápolení. Na nepokosené louce bychom slziček v očích malých závodníků viděli mnohem víc.

V odpoledním závodě se na startu seřadili licenční jezdci, veteráni a nejslabší motocykly o výkonu do 85 ccm. V královské licenci A zvítězil v sobotu Patrik Markvart ze Solarco Czech Junior teamu, v licencích B Jan Balaš z AMK Krakonoš Jilemnice. Sobotní veteránský závod vyhrál Marek Sedláček startující za Auto Nešpor. Nejslabší kubaturu vyhrál opět Pavel Melichar, v neděli mu pak patřilo už 12 vítězství v řadě v seriálových závodech.

V neděli už nepršelo, občas vysvitlo sluníčko

FOTO: Podmínky při enduru v Košťálově ztížil déšť i zimaNeděle byla chladná, nepršelo, občas dokonce zkřehlé členy doprovodných týmů zahřálo i sluníčko. Na start se seřadilo v jednom závodě se startem po vlnách podle kategorií asi 130 závodníků. První startovali licence A, nejlepší byl Michal Rudolf jedoucí za GAS GAS. Licence B letos poprvé nevyhrál Jan Balaš, který s defektem na zadní pneumatice odjel několik kol, dokonce s ním necelou minutu před koncem závodu vjel za potlesku přihlížejících do dalšího kola.

Ve veteránech se bojovalo jako vždy o každý metr trati a znovu byla tato kategorie plná zvratů. O prvenství se pral Aleš Vondrák s Milanem Kurfiřtem a Mírou Hančem, nakonec byl nejúspěšnější právě Milan Kurfiřt z Motosportu Bozkov. V neděli pohár ředitele závodů získal mladík Tomáš Koucký z kategorie do 85 ccm, startující za Motosport Bozkov. Tomu se asi kilometr před cílem porouchalo zadní kolo jeho motocyklu, zaseklo se a přestalo se točit. Tomáš měl závod skvěle rozjetý, určitě viděl, že má naději na dobré umístění, tak motorku vlekl po trati, jak předepisují pravidla, protlačil ji s vypětím všech sil i cílem a umístil se na krásném pátém místě.

Příští závod se pojede v Polsku

Při třetím dílu se enduro seriál za 14 dní přesune poprvé ve své historii za hranice. Bude se totiž závodit v polské Olszyně. Pořadatelem je turnovský BCMC Racing team. Následovat bude letně prázdninová přestávka až do poloviny září, to se příznivci motocyklového sportu sejdou v Jilemnici. Poslední díl seriálu už jako tradičně patří pořadatelům z  Motoklubu Vysoké nad Jizerou.

Výsledky Košťálov:

Sobota 12. května 2012:

Licence A: 1. Markvart (Solarco), 2. Rudolf (GasGas.cz), 3. Hušek (Motoklub Chrastava).
Licence B: 1. Balaš (AMK Krakonoš Jilemnice), 2. Unger (Hejhula), 3. Škaloud (AMK Krakonoš Jilemnice).
Veteráni: 1. Sedláček (Auto Nešpor), 2. Vondrák (Dr. K Racing Team), 3. Kurfiřt (Motosport Bozkov).
E1:
E2: 1. Zelinka (Motoklub Vysoké n. J.), 2. Erlebach (AMK Krakonoš Jilemnice), 3. Holata (Enduro klub Semily).
E3: 1. Rydval (Motosportklub Jablonec n. J.), 2. Jirka (EMK Vrchlabí), 3. Kužel (Enduro Český ráj).
Do 125 ccm  4 T, 85 ccm 2T: 1. Melichar (Motosport Lhotka), 2. Živný (Enduro klub Mšeno), 3. Havrda (Enduro Český ráj).
Děti do 50 ccm:
1. Chlum (MPS racing team), 2. Hlůže (Enduro Martinice), 3. Vondrák (Dr. K Racing Team).
Děti do 65 ccm: 1. Petříček (TM Moto racing), 2. Šrytr (AMK Krakonoš Jilemnice), 3. Jaško.

Neděle 13. května 2012:

Licence A: 1. Rudolf (GasGas.cz), 2. Hádek (Motosport Bozkov), 3. Hušek (Motoklub Chrastava).
Licence B: 1. Škaloud, 2. Balaš (oba AMK Krakonoš Jilemnice), 3.Šťastný (GasGas.cz).
Veteráni: 1. Kurfiřt (Motosport Bozkov), 2. Vondrák (Dr. K Racing Team), 3. Hanč (Motosport Bozkov).
E1: 1. Fedorko (Enduro klub Semily), 2. Makovec (Motosport Lhotka), 3. Láska (Enduro Český ráj).
E2: 1. Zelinka (Motoklub Vysoké n. J.), 2. Kučera, 3. Havel (všichni Motoklub Vysoké n. J.).
E3: 1. Rydval (Motosportklub Jablonec n. J.), 2.Kužel (Enduro Český ráj), 3. Hájek (Motorsport Rokytnice n. J.).
Do 125 ccm  4 T, 85 ccm 2T: 1. Melichar (Motosport Lhotka), 2. Havrda (Enduro Český ráj), 3. Kupka (Motosport Lhotka).