FOTO: Půdu semilského muzea nyní okupují hračky

22.06.2013 17:48:28 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

FOTO: Půdu semilského muzea nyní okupují hračky

Výstava v semilském muzeu nazvanou Půda plná hraček byla otevřena v rámci Muzejní noci 18. května bývalou ředitelkkou knihovny Miroslava Vrbenská. Můžete zde vidět až do 20. října panenky, loutky, houpací koně, kočárky nebo archívní stolní hry.

V podkroví semilského muzea můžete za běžných okolností najít krásnou expozici etnografie, která představuje podkrkonošská řemesla, lidové kroje, nábytek, betlém rodiny Maiznerů nebo například dva soubory marionet. „Po dvou letech je třeba vystavené exponáty očistit, ošetřit a prádlo šetrně vyprat. Proto expozici na určitý čas snímáme a na dobu, kterou potřebujeme k péči o sbírkové předměty, vám představíme hračky z našich sbírek," vysvětlila při otevření výstavy ředitelka semilského muzea Jana Hájková.

V Semilech sídlil ústřední závod firmy Tofa, takže najdete ve sbírkách místního muzea hraček opravdu hodně. Vlastně, najdete jich celou plnou půdu. Představí vám zde nejen dřevěné hračky a stolní hry z Tofy, ale i starší hračky našich babiček. Pokochat se můžete panenkami porcelánovými i bakelitovými, dětskými pokojíčky a pokojíčky pro panenky rozličného stáří, kovovými hračkami, loutkami i houpacími koníky. Nechybí ani kočárky pro panenky, stejně jako plyšoví medvědi.

Výstava Půda plná hraček v semilském muzeu<br />Autor: Petr Ježek „Samotnou mě překvapilo, kolik hraček se nám v průběhu tří desítek let, kdy tuto sbírku vytváříme, podařilo převzít do péče. Návštěvníci tak mají na několik měsíců jedinečnou možnost vidět stovky exponátů, které jsou jinak uloženy v depozitáři," řekla kurátorka výstavy Alena Hovorková.

Součástí výstavy je i herna pro děti s dřevěnými kostkami a s výtvarnou dílničkou, ve které si děti mohou nakreslit svou vytouženou hračku a dopis orazítkovat naším speciálním razítkem, vytvořeným pro tuto výstavu. Kdo říká, že i v létě se nedají posílat dopisy Ježíškovi, že? 

„Několik exponátů nám zapůjčilo turnovské Muzeum Českého ráje z pozůstalosti Jany a Josefa Schejbalových. I to je krásná příležitost vidět vcelku vzácné muzejní kousky," dodala ředitelka muzea Jana Hájková.

Výstava v Muzeu v Semilech potrvá až do podzimu, do 20. října 2013.

FOTO: Výstavu vystřihovacích panenek uvedla krabičková pohádka

Kompletní prázdninová nabídka semilského muzea

Více o aktuálních výstavách v Pojizeří v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 28 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Nová stezka dětem ukáže Zelené putování za tajemstvím stromů

V Bedřichově se v úterý 7. července otevírá nová stezka pro děti, která vznikla na základě tradovaných pověstí, jež se uchovaly až do dnešních časů, a zavede nás na místa pro mnohé známá, ale přitom jiná a propojená tajemnem. Nová stezka se skládá ze dvou částí, dvou tajenek a provází ji jedna nová hrací karta. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Státní svátek uzavře turnovský sběrný dvůr a kompostárnu

V pondělí 6. července 2020 bude z důvodu státního svátku uzavřen Sběrný dvůr Vesecko a také Kompostárna na Malém Rohozci. Služby tedy můžete využít opět až v úterý 7. července.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Během prodlouženého víkendu policisté zkontrolovali téměř 800 řidičů
Skryté skvosty přináší zážitky i soutěž o exkluzivní ceny
Náročný začátek týdne v Krkonoších. Horská služba zasahovala pětkrát
Fotbalisté Přepeř hráli alespoň přáteláky, nyní začne příprava na sezonu
Program semilského muzea o prázdninách

Nejčtenější články

05.07.: Tragická nehoda u Horní Branné. Po střetu s autem zemřel motocyklista
06.07.: FOTO: Turn-off rock fest přinesl popáté nálož ostřejší muziky
05.07.: FOTO: Lomničtí fotbalisté si pozvali na oslavu starou gardu Sparty

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT