FOTO: Semilská školka najde dočasné zázemí na Komenského náměstí

09.03.2020 21:03:16 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

FOTO: Semilská školka najde dočasné zázemí na Komenského náměstí

Do nových prostor dočasné mateřské školy na Komenského náměstí v Semilech se přestěhují děti ze školky Treperka, která se bude stavět zcela nová. Budova čp. 146 prošla v posledním roce zásadní rekonstrukcí, přinášíme vám fotografie rekonstruovaných učeben ještě před oficiálním otevřením.

Rekonstrukce budovy provizorní mateřské školy na Komenského náměstí v Semilech probíhala od března 2019, celkové náklady na rekonstrukci dosáhly přes 23 milionů korun, dotace město získalo na vzduchotechniku (587 tisíc Kč) a zateplení (1 milion 721 tisíc Kč). Ve druhé etapě přestavby na ZUŠ se uplatní náklady ještě kolem jednoho milionu korun.

Zajímavostí rekonstruované budovy je schodiště do prvního patra, které má dvě zábradlí - pro předškoláky i dospělé návštěvníky, a dále také tři spojovací chodby, v každém patře, s vedlejší budovou základní umělecké školy, která bude po odstěhování školky sídlit v obou budovách.

Rekonstruovaná budova čp. 146 na Komenského náměstí<br />Autor: Petr Ježek Třetí zajímavostí je budoucí kancelář ředitele ZUŠ, která má krásný výhled na Komenského náměstí a věž kostela sv. Petra a Pavla. V následujících 18 měsících poslouží prostory dočasně pro žáky MŠ Treperka, poté bude budova patřit Základní umělecké škole.

Semilská starostka Lena Mlejnková si při prohlídce pochvalovala právě vylepšení zázemí pro talentované děti, které tak nebudou muset po dokončení přestavby pro potřeby ZUŠ docházet do několika budov po městě, ale budou soustředěny do jedné s kvalitními sály a učebnami. „Okolní obce by měly zájem o naše děti, ale počet dětí, který bude v nové budově možný, nám pomůže získat i více učitelů a finance na jejich ohodnocení," řekla starostka Semil Lena Mlejnková.

Žáci MŠ Treperka zamíří do nové školky poprvé v pondělí 16. března. Zcela nová moderní mateřská škola v lokalitě Pod Vartou začne vznikat v budoucích měsících v celkových nákladech 97 milionů korun, ale 82 milionů z toho pokryje dotace Integrovaného regionálního operačního programu. „Současné dvě školky na Treperce měly kapacitu 80 dětí, nová dvojškolka bude mít 110 dětí, což považujeme za ideální," doplnila starostka Lena Mlejnková.

Architektonická soutěž na návrh nové mateřské školy byla vyhlášena již v říjnu 2015. Tehdy se jí zúčastnilo neuvěřitelných 70 architektů či architektonických studií nejenom z Česka, ale i z Německa, Slovenska, Rakouska, Švédska, Španělska či Japonska. Návrh mateřské školy a její zahrady se kromě jiného musel vyrovnat s faktem, že v budově budou souběžně a zároveň nezávisle probíhat dva programy vzdělávání, když vedle „běžné" pedagogiky zde najde prostor pedagogika waldorfská.

Současný stav školky Treperka<br />Autor: Petr Ježek Vítězem architektonické soutěže se stal A. Marek Topič, jehož návrh oslovil porotu nejenom dispozičním řešením s minimem chodeb, ale především pružným prolínáním dvou kruhů se společným zázemím. Dokumentace pro stavební povolení byla dokončena v květnu 2017, stavební povolení vydáno v srpnu 2017.

Nová mateřinka vyroste v příštích letech na místě školky stávající, v klidné lokalitě města a v těsné blízkosti zahrádkářské kolonie Treperka. Areál původní mateřské školy Pod Vartou pochází ze 70. let 20. století a v současnosti byl ve velmi špatném technickém stavu, což je vidět i z našich aktuálních fotografií. Již v roce 2013 bylo vydáno rozhodnutí o odstranění stavby. Předpoklad zahájení výstavby nové školky Treperka byl v prvním čtvrtletí roku 2020, provoz v ní by měl být zahájen po jejím dokončení v září 2021. Již jasnou změnou oproti projektu je zrušení takzvané zelené střechy, kterou nahradí běžná střešní krytina.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Semily získaly dotaci na novou školku pro 110 dětí
Semily znají rozpočet na rok 2016, větší akcí je i projekt MŠ Pod Vartou
Architektonická soutěž na novostavbu MŠ Pod Vartou již zná vítěze

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 60 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kapitán FK Tomáš Hübschman: I hráči chtějí klubu pomoct

V aktuální "koronavirové situaci", kdy není možné hrát sportovní zápasy, se jablonečtí hráči dohodli na dočasném snížení platů s majitelem klubu FK Jablonec Miroslavem Peltou. Nejen to prozrazuje v rozhovoru kapitán Jablonce Tomáš Hübschman. Rozhovor čtěte na Našem Jablonecku

Koronavirus

Informace k mimořádným opatřením v souvislosti s šířením koronaviru COVID-19.

Základní informace


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Děti na Liberecku pomůže během karantény zabavit Abeceda peněz
Podpořte vaším hlasem kulturní památku hrad Valdštejn
Nakažených koronavirem je v Libereckém kraji 68, přímo v Turnově pět
Horská služba řešila nehodu skialpinisty ve Velké Studniční jámě
Na Rádelském mlýnu další omezení. Uzavírka na Jablonec od 14. dubna

Nejčtenější články

29.03.: Nakažených koronavirem je v Libereckém kraji 68, přímo v Turnově pět
27.03.: V Libereckém kraji je už 46 nakažených, nárůst je o 12 osob
27.03.: Turnov má potvrzený třetí a čtvrtý případ koronaviru

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT