FOTO: Studenti semilského gymnázia vyrazili objevovat krásy Francie

28.06.2017 19:43:17 | Autor: Štěpán Strnad | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Semily

FOTO: Studenti semilského gymnázia vyrazili objevovat krásy Francie

Bonjour dámy a pánové, dovolte mi, abych Vás jménem studentů a pedagogů GIO Semily provedl krůček po krůčku naší cestou do Francie. Věřte, že se při čtení tohoto článku nudit rozhodně nebudete!

Naše cesta do Paříže, hlavního města Francie a srdce módních trendů, se začala psát v pondělí 5. června 2017 konkrétně v 15 hodin, kdy se celá naše výprava sešla u autobusu. Honem, honem, ještě naložit poslední kufr, poslat poslední polibek svým rodičům a odjíždíme....

„Ahoj kluci a holky," přivítal nás sympatický průvodce a zároveň učitel ve výslužbě Honza. „Vítejte na palubě autobusu mířícího na zájezd do Francie." Všichni plni očekávání ztichli, aby si mohli vyslechnout plán naší cesty. O tom, že cesta byla dlouhá a že jsme stavěli každé tři hodiny, se rozepisovat nebudu.

Píp píp! První zprávy od našich milých operátorů už přicházejí. Vítejte ve Francii, v rámci EU Vás stojí hovor no, však to znáte. Opravdu, kolem šesté ráno, jsme zastavili na posledním odpočívadle, které bylo už jen jednu hodinu cesty od našeho cíle. Rychle si opláchnout obličej a vykonat ranní hygienu, ať se nás Francouzi neleknou.

Dámy a pánové vítejte v Paříži. Ve městě mnoha tváří, národností, jazyků, jídla a pití. Zkrátka vítejte v hlavním městě jedné z nejmocnějších zemí Evropy, Francii.

Den 1.

Cesta studentů semilského gymnázia Ivana Olbrachta do Francie<br />Autor: Stanislav Ulvr Naše první kroky vedly do botanické zahrady Jardin des plantes. Ta se nachází v pátém obvodu Paříže a rozléhá se na ploše 23,5 ha. Součástí tohoto komplexu je i malá zoologická zahrada, ve které nás nejvíce zaujali klokani. Podél největší mešity v Evropě jsme došli na počátek Quartier Latin (Latinská čtvrť), kde naše fotoaparáty uchvátil klasicistní Pantheon, který slouží jako hrobka významných francouzských umělců, vědců a myslitelů. Jmenujme třeba Alexandra Dumase staršího, Jeana-Jacquesa Rousseaua, Voltaira, Victora Huga či Pierra Curie a Marii Curie-Skłodowskou. Od tohoto místa jsme pokračovali dále Latinskou čtvrtí až k Lucemburským zahradám, které lemují Lucemburský palác, sídlo francouzského senátu. Zde nám poprvé trošku zapršelo a zazlobil nás silný vítr. Bohužel nás toto „aprílové" počasí provázelo celý první den. My jsme si však nenechali nic zkazit! Navštívili jsme také katedrálu svatého Sulpicia, kterou všichni dobře známe z filmu Šifra mistra Leonarda. Naší zvídavosti neutekl ani dům, ve kterém žil americký spisovatel a představitel tzv. ztracené generace Ernest Hemingway.

Ovšem hlavní památkou prvního dne byla katedrála Notre-Dame. Budova nesporně typická pro francouzskou gotiku. Musím podotknout, že je to opravdu skvost. Na náměstí před katedrálou se ovšem za několik desítek minut mělo odehrát něco, co změnilo celý průběh našeho zájezdu. Když jsme se před katedrálou počítali, zazněly výstřely. Všichni začali utíkat. Ano, stali jsme se svědky napadení policisty útočníkem s kladivem. Nejprve jsme si mysleli, že je to nějaký žert, nebo cvičení. Bohužel to byla krutá realita, která nyní vládne ve většině zemí Evropy. Ať už je to třeba Francie či Anglie. Naštěstí se nikomu z nás nic nestalo. Byl to pro nás sice šok, ale ten brzy odezněl a my jsme mohli náš první den zakončit na náměstí Place de la Concorde s typickým vysokým obeliskem se zlatou „čepičkou".

Po tak náročném dni jsme byli rádi, že si můžeme odpočinout v hotelu Ibiss Budget. Hotel se stal našim zázemím po celou dobu pobytu. Každé ráno jsme měli možnost ochutnat pravou francouzskou snídani, která byla tradičně sladká.

Den 2.

Cesta studentů semilského gymnázia Ivana Olbrachta do Francie<br />Autor: Stanislav Ulvr Po událostech předešlého dne jsme byli nuceni změnit náš program a vyhnout se centru Paříže. Proto jsme se vydali na výlet do Versailles. Versailles patří k Francii stejně jako třeba Eiffelovka, croissant nebo Mona Lisa. Versailles je zámek, který byl zapsán r. 1979 na seznam památek UNESCO. Do Francouzské revoluce zde sídlila vláda a nejvyšší vedení Francouzského království. I proto se celý objekt pyšní tou nejhonosnější výzdobou, zlatem, stříbrem, křišťálovými lustry, mramorem atd. Ne nadarmo to byl symbol jedné z nejmocnějších monarchií světa.

Po prohlídce interiérů jsme se vydali do zahrad. Pokud nám zůstal rozum stát nad krásou Versaillských komnat, tak zde se nám zcela zastavil. Na 800ha půdy se rozprostírá nádherný barokní park plný soch inspirovaných antikou, fontán a dalších menších zámečků tzn. trianonů. Uprostřed zahrad jsme nalezli Grand Canal, což je vodní kanál ve tvaru kříže. Putování zahradami bylo velmi náročné, ale záživné. Našemu zraku neunikl Grand Trianon s výstavou „Petr I. Veliký" ze sbírek petrohradské Ermitáže, rozkošná vesnička královny Marie Antoinetty a Petit Trianon.

Abychom vyvážili historii se současností, zavezl nás autobus do supermoderní čtvrti Paříže La Défense. A co by to bylo za zájezd bez pořádného nakupování. Tato čtvrť je totiž plná obrovských mrakodrapů s nespočtem obchodních domů.

Den 3.

Cesta studentů semilského gymnázia Ivana Olbrachta do Francie<br />Autor: Stanislav Ulvr Cílem třetího dne byly zámky na řece Loiře. Loira je nejdelší řeka Francie. Je zajímavá především tím, že její koryto nebylo nikdy člověkem upravováno. Má tedy svůj přirozený tok. Podél řeky Loiry bylo v minulosti na 130 zámků a my jsme navštívili tři z nich.

Prvním byl malebný zámek stojící v ještě malebnějším městečku zvaném Beaugency. Městečko přitahuje turisty především díky svým typicky francouzským uličkám, staré radnici a románskému kostelu.

Druhým v pořadí dne byl zámek Blois. Musím se přiznat, že zde nás ani tak neuchvátil zámek jako spíš Dům magie. Z jehož oken vylézají každou celou hodinu zlaté dračí hlavy. Dům byl vystavěn na počest slavného francouzského kouzelníka Roberta Houdina. Pokud jde o slavné rodáky, má toto město ještě jednoho. Je jím vynálezce „papiňáku" Denis Papin.

Třetí naší zastávkou byl zámek Chambord. Chambord je největší a nejhonosnější zámek ze všech zámků na Loiře. Byl vystavěn v zátoce řeky Cosson v renesančním stylu. Zajímavostí tohoto objektu jsou komíny. Má jich totiž tolik, co je dnů v roce. Architektonickým úkazem jsou poté schody stavěné důmyslně do šroubovice. Kolují mýty, že jsou tak bravurně postavené, že je nemohl postavit nikdo jiný než sám Leonardo da Vinci, který zde jistou dobu pobýval.

Den 4.  

Cesta studentů semilského gymnázia Ivana Olbrachta do Francie<br />Autor: Stanislav Ulvr Poslední den strávený ve Francii. V odpoledních hodinách nás již čekal návrat domů. Než se tak stalo, vydali jsme se do města Remeš, města francouzských králů. Není krále, který by tu nebyl korunován. Dokonce i pro Karla VII., Johanka z Arku Remeš osvobodila, aby mu ve zdejší katedrále mohla položit na hlavu francouzskou korunu. Ve městě mimo jiné sídlí také arcibiskup a univerzita.

Odpoledne jsme dostali poslední možnost utratit „éčka" na remešské pěší zóně, která je opět přeplněná obchody s nejmodernějšími modely oblečení.

Tak a jsme u konce našeho putování po Francii. Viděli jsme stavby, ze kterých přecházel zrak, viděli jsme věci, nad kterými zůstával rozum stát. Zažili jsme zážitky, které si s sebou poneseme celý život. Bohužel jsme zažili i strach a úzkost. Myslím, že jsme si všichni uvědomili, jak důležité je v dnešní době držet při sobě, mít přátelé a kamarády a hlavně umět potlačit strach. Vždyť, kdybychom měli mít stále z něčeho obavy, tak bychom za chvilku nemohli vyjít ani ven na ulici.

Chtěl bych zde za všechny moc a moc poděkovat našem učitelům Mgr. Lence Škrlíkové, Mgr. Janě Štefánkové, Mgr. Janu Hortvíkovi, Mgr. Stanislavu Ulvrovi, Mgr. Petru Pýchovi a našemu průvodci Honzovi Fleglovi, bez nichž bychom nemohli nikam vyrazit a nikam bychom se nepodívali. Děkuji jim také za velkou odvahu, když se rozhodli s námi v Paříži, i přes ten útok, zůstat a zájezd dokončit, byť s náhradním programem. Doufám ale, že všichni pochopili, že bezpečnost studentů je vždy na prvním místě!

Merci et au revoir Douce France

Za studenty Štěpán Strnad (2. ročník)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Semilským gymnáziem opět zněla americká angličtina
FOTO: Studenti ze semilského gymnázia znovu poznávali Anglii
FOTO: Studenti semilského gymnázia poznávali námořní historii Anglie
Šprechtili jsme... aneb výměnný pobyt v Německu očima studentů
Semilští studenti pod dohledem Londýnského oka

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 65 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch vyhlásí čtyři dotace

Zastupitelstvo Libereckého kraje na svém zasedání koncem minulého roku schválilo vyhlášení čtyř dotačních programů v oblasti kultury, památkové péče a cestovního ruchu. Konkrétně Kulturní aktivity v Libereckém kraji, program Záchrana a obnova památek, dále Stavebně historický průzkum a Podpora rozvoje cestovního ruchu v Libereckém kraji. Celkem je ve všech čtyřech programech k rozdělení připraveno přes 17 milionů korun. Více podrobností

Kvůli sněžení je pro kamiony i ve středu uzavřena silnice na Harrachov

Na základě vydané výstrahy ČHMI č. PVI 2018/05 a zhoršující se sjízdnosti komunikace byl ve středu ve 13.30 opět omezen provoz na silnici I/10 z Tanvaldu do Harrachova a dále na hraniční přechod s Polskem, pro nákladní vozidla nad 3,5 tuny (s výjimkou autobusů). Aktuálně se na území celého Libereckého kraje vyskytují velmi intenzivní sněhové srážky, při kterých může za relativně krátkou dobu napadnout i několik centimetrů nového sněhu. Ve vyšších polohách se díky větru mohou vytvářet sněhové jazyky a závěje. Sněhové srážky budou ve středu a v průběhu čtvrtka komplikovat dopravu ve vyšších polohách na celém území Libereckého kraje (zejména nákladní dopravu). Více informací o dopravě


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Silný vítr přinesl výpadky proudu i kácí stromy. Přesně 11 let po Kyrillu
Veronika Vítková potřetí třetí
První občánek Jilemnice roku 2018 se jmenuje Jiří Podlipný
Obrazem: Myslivecký bál v Bozkově 2018
FOTO: O výrobě a historii vánočních ozdob přednášel Jiří Jákl

Nejčtenější články

16.01.: Na Spálově se střetl vlak s osobním autem
18.01.: Sníh komplikuje nadále dopravu v Libereckém kraji
16.01.: Kvůli sněžení je pro kamiony opět uzavřena silnice na Harrachov

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT