FOTO: V Semilech odhalili památník padlým v 1. světové válce

23.10.2018 17:59:37 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

FOTO: V Semilech odhalili památník padlým v 1. světové válce

U příležitosti oslav 100. výročí od založení samostatného Československa v Semilech odhalili v urnovém háji nový pomník připomínající místní vojáky, kteří padli za první světové války. Na pěti panelech je uvedeno celkem 320 obětí ze Semil, Podmoklic, Bitouchova, Spálova, Cimbálu a Nouzova.

Slavnostní akt se uskutečnil v sobotu 20. října pod záštitou radní Libereckého kraje Květy Vinklátové za přítomnosti zástupců města Semily a mnoha významných hostů, včetně představitelů Armády ČR, například krajského vojenského velitele - plukovníka Miroslava Brázdy.

V semilském urnovém háji se sice nachází pomník s textem: Bojovníkům za svobodu 1914 - 1918, 1938 - 1945, Věčná paměť a dík, ale nebyly zde uvedeny jmenovitě padlí semilští občané. Při slavnostním odhalení vzpomněla Lenka Holubičková některá ze jmen, za kterými vždy stojí konkrétní lidský příběh: „Mezi těmi jmény jsou například bratři Schönfeldové, vnuci prvního čestného občana Semil. Tím byl Pavel Schönfeld, nájemce semilského pivovaru. Zároveň šlo o bratrance Ivana Olbrachta."

Slavnostní odhalení památníku padlým v 1. světové válce na urnovém háji v Semilech<br />Autor: Petr Ježek Lenka Holubičková se obětem války věnuje už několik let a vztyčení památníku je pro ni splněným snem. Tématice se věnuje dlouhodobě, když ji nedávno vyšly knihy Hrobům dáli věnované padlým ze Semilska a Lomnicka. Podobu pomníku navrhoval manžel paní Holubičkové ve spolupráci s městským architektem. Příprava trvala déle než rok a celkové náklady jsou téměř půl milionu korun.

Po slavnostním odhalení památníku a jeho požehnání farářkou Ladou Kocourkovou následovalo vedle krematoria zasazení památné lípy jako symbolu republiky. Akce pokračovala ještě přesunem účastníků na semilský park Ostrov, kde následovala ukázka bitvy z 1. světové války, fotogalerii přinášíme v samostatném článku. Oslavy 100. výročí vzniku republiky pokračují v Semilech i příští víkend, podrobný program zde

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Při výročí 100 let Československa ocenili v Jilemnici své osobnosti
Obrazem: Bitva z 1. světové války na semilském Ostrově
Oslavy státního svátku 28. října proběhnou i v Turnově
Město Semily zve na oslavy 100. výročí vzniku republiky
V Harrachově sází nulu, aby vznikla stovka k výročí republiky

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 64 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Vybrané lékárny v kraji budou mít otevřeno i v neděli 1. listopadu

Vláda České republiky zakázala od tohoto týdne maloobchodní prodej v neděli. V souvislosti s tím budou uzavřena obchodní centra, a tedy i lékárny v těchto zařízeních. Proto se lékárny a Oblastní lékárnická komora dohodly na tom, jak a které provozovny budou pro ty, kteří tuto službu potřebují, otevřeny. V Libereckém kraji bude otevřeno pět lékařských pohotovostí. Po jedné v Liberci, Turnově, Jablonci nad Nisou a dvě v České Lípě. Jedna lékárna bude otevřena v Mladé Boleslavi, městě, jež s krajem sousedí a někteří obyvatelé regionu do něj mají blíže než do uvedených měst. Tento přehled platí pro neděli 1. listopadu 2020.

Projekt zelené infrastruktury Krkonoš dospěl ke svému zdárnému konci

V těchto dnech se chýlí ke konci závěrečné práce v rámci více než tříletého mezinárodního projektu MaGICLandcapes (Managing Green infrastructure in Central European Landscapes), který ve svém akronymu ukrývá „management zelené infrastruktury v krajinách střední Evropy". Projekt MaGICLandscapes se snažil zelenou infrastrukturu, tento u nás relativně mladý a legislativně neukotvený termín, její základní funkce a benefity představit zejména regionálním a lokálním aktérům ve všech případových regionech. Cílem projektu byla také podpora udržitelného využívání půdy pomocí celé řady vytvořených manuálů a nástrojů posuzujících zelenou infrastrukturu. Ty lze využít k plánování, ochraně a zlepšení stavu zelené infrastruktury v různých regionech.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

FOTO: Stará Bítouchovská lávka najde nové využití
Kamion v Liberci prorazil svodidla a zabrzdil až před plynovou stanicí
Silnice z Turnova na hranici kraje prošla rekonstrukcí, většinu platila EU
Starostka města Semily ani v nouzovém stavu nezapomněla na tradici
Dům řemesel v Kryštofově údolí je ukázkou lidové architektury

Nejčtenější články

28.10.: V Roztokách u Jilemnice hoří průmyslová hala
27.10.: Obrazem: Nutrie se zabydlely na březích Jizery v Semilech
27.10.: Největší rekonstrukce silnic na Turnovsku je hotová!

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT