FOTO: Výstava výrobků z Kovozávodů lákala na zahájení i zaměstnance

21.03.2020 21:35:14 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

FOTO: Výstava výrobků z Kovozávodů lákala na zahájení i zaměstnance

Zahájení výstavy Kovozávody Semily - hravě i zdravě proběhlo ve středu 4. března v semilském muzeu. Více než dětí přišlo zaměstnanců tohoto semilského závodu, kteří zavzpomínali na dávnou i nedávnou historii. Výstavou provedl její autor Petr Šimr a vy si nyní připomeňte výstavu, kterou aktuálně nemůžete navštívit, alespoň na našich fotografiích.

Předměty, které na výstavě najdete, pochází ze soukromé sbírky právě Petra Šimra. Jde o největší soukromou sbírku artiklů napříč výrobním portfoliem výrobce Kovozávody Semily, datovaná z let 1961 - 1996. Sbírka zahrnuje stavebnice a skládačky, plastové mozaiky, společenské a didaktické hry, upomínkové televizorky, střílecí pistolky, ale také ruční domácí a kuchyňské potřeby.

Vernisáž výstavy Kovozávody Semily - hravě i zdravě<br />Autor: Petr Ježek Na zahájení přišli místo dětí spíše zaměstnanci, kteří se rozpovídali o tom, že zejména autíčka Monti System byla v 80. tých letech minulého století tak žádaným zbožím, že sloužila jako prezenční dary a někdy i přímo úplatky.  Sbírka Petra Šimra byla oficiálně uznána jako největší soukromá sbírka výrobce Kovozávody Semily v České republice. Součástí výstavy je i dětská herna s kostičkami Seva, Mosaic Maxi a Disco.

Petr Šimr je známý sběratel hraček, který má aktuálně výstavu Lega v Turnově, Sevy v Teplicích, Lego Technic ve Valašském Meziříčí a Chevy ve Slavkově u Brna. „Na této semilské výstavě je 104 výrobků, ale modelů ještě více, protože do celkového počtu nepočítám různé verze a modifikace. Baví mě konstrukční stavebnice, takže kromě kovozávodské Sevy sbírám i Lego, Chevu a Variant. Aktuálně pro Chevu pracuji i jako designér výrobků, což v praxi znamená výrobu modelů architektury," řekl pro Naše Pojizeří na výstavě Petr Šimr, který se přiznal, že dva nové výrobky z Kovozávodů pořídil těsně před vernisáží výstavy.

Ve stejný den se v semilském muzeu konala i komentovaná prohlídka výstavy Z pokladů půd a depozitářů I, kde ředitel muzea Miroslav Šnaiberk seznámil účastníky s historií jednotlivých exponátů a s novými poznatky o nich. Podrobnosti o výstavě zde, doplnění fotografií z prohlídky připravujeme

O semilské výstavě bude i Toulavá kamera

Vernisáž výstavy Kovozávody Semily - hravě i zdravě<br />Autor: Petr Ježek V neděli 22. března dopoledne by měla proběhnout první „koronavirová" Toulavá kamera na programu ČT1, kde je umístěna reportáž ze semilské výstavy Kovozávody hravě i zdravě. Druhým eventuálním termínem vysílání je dle dramaturgického štábu neděle 29. března. „Je to tak příležitost pro návštěvníky, jak si tuto předčasně uzavřenou výstavu prohlédnout alespoň virtuálně. Výstavu se nám po dohodě s vlastníkem sbírky navíc podařilo posunout až do konce června, a tak ji, jak pevně věřím, uvidíte i fyzicky ve snad již otevřeném muzeu," poznamenal ředitel muzea Miroslav Šnaiberk.

Celý výstavní plán semilského muzea v roce 2020 se bude posouvat, o termínech konkrétních výstav vás budeme informovat. Stejně tak se posouvají aktuální výstavy Prostor, světlo čas, Kozákovské stráně a Poklady muzejních depozitářů I. „Těšit se také můžete na novou knihu z ediční řady Paměť Semilska s názvem Bílá místa konce války, kterou připravujeme do výroby. Věřím, že se brzy uvidíme. Držme si palce a chovejme se zodpovědně, ať je vše nedobré co nejdříve za námi," dodal Miroslav Šnaiberk.

Program semilského muzea v březnu

FOTO: Co skrývají za poklady půdy a depozitáře?

2017: FOTO: Monti systém a spol. připomíná výstava Plastové hračky ze Semil

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 25 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Státní svátek uzavře turnovský sběrný dvůr a kompostárnu

V pondělí 6. července 2020 bude z důvodu státního svátku uzavřen Sběrný dvůr Vesecko a také Kompostárna na Malém Rohozci. Služby tedy můžete využít opět až v úterý 7. července.

Kraj schválil strategický dokument pro podporu podnikání a výzkumu

Krajský dokument staví na odborných kapacitách místní výzkumné základny a firem v oblasti strojírenství, sklářství, optiky, nanotechnologií, robotiky či umělé inteligence. Své priority opírá o nejpokročilejší znalosti a technologické trendy a formuluje opatření pro jejich maximální využití v regionu. Je úzce propojen s nastavením finančních zdrojů v oblasti výzkumu, vývoje a inovací v období 2021+ na evropské, národní i regionální úrovni. „Jsme si vědomi, že síla nápadů a inovací, na kterých můžeme stavět ekonomickou prosperitu našeho regionu, není závislá ani na počtu obyvatel ani na velikosti území," uvedl Michal Kříž, člen rady kraje pro resort regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Náročný začátek týdne v Krkonoších. Horská služba zasahovala pětkrát
Fotbalisté Přepeř hráli alespoň přáteláky, nyní začne příprava na sezonu
Program semilského muzea o prázdninách
FOTO: Turn-off rock fest přinesl popáté nálož ostřejší muziky
Obrazem: Bozkovská pouť 2020 nabízela bohatý program

Nejčtenější články

05.07.: Tragická nehoda u Horní Branné. Po střetu s autem zemřel motocyklista
06.07.: FOTO: Turn-off rock fest přinesl popáté nálož ostřejší muziky
05.07.: FOTO: Lomničtí fotbalisté si pozvali na oslavu starou gardu Sparty

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT