FOTO: Výstava výrobků z Kovozávodů lákala na zahájení i zaměstnance

21.03.2020 21:35:14 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

FOTO: Výstava výrobků z Kovozávodů lákala na zahájení i zaměstnance

Zahájení výstavy Kovozávody Semily - hravě i zdravě proběhlo ve středu 4. března v semilském muzeu. Více než dětí přišlo zaměstnanců tohoto semilského závodu, kteří zavzpomínali na dávnou i nedávnou historii. Výstavou provedl její autor Petr Šimr a vy si nyní připomeňte výstavu, kterou aktuálně nemůžete navštívit, alespoň na našich fotografiích.

Předměty, které na výstavě najdete, pochází ze soukromé sbírky právě Petra Šimra. Jde o největší soukromou sbírku artiklů napříč výrobním portfoliem výrobce Kovozávody Semily, datovaná z let 1961 - 1996. Sbírka zahrnuje stavebnice a skládačky, plastové mozaiky, společenské a didaktické hry, upomínkové televizorky, střílecí pistolky, ale také ruční domácí a kuchyňské potřeby.

Vernisáž výstavy Kovozávody Semily - hravě i zdravě<br />Autor: Petr Ježek Na zahájení přišli místo dětí spíše zaměstnanci, kteří se rozpovídali o tom, že zejména autíčka Monti System byla v 80. tých letech minulého století tak žádaným zbožím, že sloužila jako prezenční dary a někdy i přímo úplatky.  Sbírka Petra Šimra byla oficiálně uznána jako největší soukromá sbírka výrobce Kovozávody Semily v České republice. Součástí výstavy je i dětská herna s kostičkami Seva, Mosaic Maxi a Disco.

Petr Šimr je známý sběratel hraček, který má aktuálně výstavu Lega v Turnově, Sevy v Teplicích, Lego Technic ve Valašském Meziříčí a Chevy ve Slavkově u Brna. „Na této semilské výstavě je 104 výrobků, ale modelů ještě více, protože do celkového počtu nepočítám různé verze a modifikace. Baví mě konstrukční stavebnice, takže kromě kovozávodské Sevy sbírám i Lego, Chevu a Variant. Aktuálně pro Chevu pracuji i jako designér výrobků, což v praxi znamená výrobu modelů architektury," řekl pro Naše Pojizeří na výstavě Petr Šimr, který se přiznal, že dva nové výrobky z Kovozávodů pořídil těsně před vernisáží výstavy.

Ve stejný den se v semilském muzeu konala i komentovaná prohlídka výstavy Z pokladů půd a depozitářů I, kde ředitel muzea Miroslav Šnaiberk seznámil účastníky s historií jednotlivých exponátů a s novými poznatky o nich. Podrobnosti o výstavě zde, doplnění fotografií z prohlídky připravujeme

O semilské výstavě bude i Toulavá kamera

Vernisáž výstavy Kovozávody Semily - hravě i zdravě<br />Autor: Petr Ježek V neděli 22. března dopoledne by měla proběhnout první „koronavirová" Toulavá kamera na programu ČT1, kde je umístěna reportáž ze semilské výstavy Kovozávody hravě i zdravě. Druhým eventuálním termínem vysílání je dle dramaturgického štábu neděle 29. března. „Je to tak příležitost pro návštěvníky, jak si tuto předčasně uzavřenou výstavu prohlédnout alespoň virtuálně. Výstavu se nám po dohodě s vlastníkem sbírky navíc podařilo posunout až do konce června, a tak ji, jak pevně věřím, uvidíte i fyzicky ve snad již otevřeném muzeu," poznamenal ředitel muzea Miroslav Šnaiberk.

Celý výstavní plán semilského muzea v roce 2020 se bude posouvat, o termínech konkrétních výstav vás budeme informovat. Stejně tak se posouvají aktuální výstavy Prostor, světlo čas, Kozákovské stráně a Poklady muzejních depozitářů I. „Těšit se také můžete na novou knihu z ediční řady Paměť Semilska s názvem Bílá místa konce války, kterou připravujeme do výroby. Věřím, že se brzy uvidíme. Držme si palce a chovejme se zodpovědně, ať je vše nedobré co nejdříve za námi," dodal Miroslav Šnaiberk.

Program semilského muzea v březnu

FOTO: Co skrývají za poklady půdy a depozitáře?

2017: FOTO: Monti systém a spol. připomíná výstava Plastové hračky ze Semil

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 25 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kapitán FK Tomáš Hübschman: I hráči chtějí klubu pomoct

V aktuální "koronavirové situaci", kdy není možné hrát sportovní zápasy, se jablonečtí hráči dohodli na dočasném snížení platů s majitelem klubu FK Jablonec Miroslavem Peltou. Nejen to prozrazuje v rozhovoru kapitán Jablonce Tomáš Hübschman. Rozhovor čtěte na Našem Jablonecku

Koronavirus

Informace k mimořádným opatřením v souvislosti s šířením koronaviru COVID-19.

Základní informace


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Děti na Liberecku pomůže během karantény zabavit Abeceda peněz
Podpořte vaším hlasem kulturní památku hrad Valdštejn
Nakažených koronavirem je v Libereckém kraji 68, přímo v Turnově pět
Horská služba řešila nehodu skialpinisty ve Velké Studniční jámě
Na Rádelském mlýnu další omezení. Uzavírka na Jablonec od 14. dubna

Nejčtenější články

29.03.: Nakažených koronavirem je v Libereckém kraji 68, přímo v Turnově pět
27.03.: V Libereckém kraji je už 46 nakažených, nárůst je o 12 osob
27.03.: Turnov má potvrzený třetí a čtvrtý případ koronaviru

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT