Geopark Český ráj rozvíjí spolupráci s geoparky a pořádá semináře

18.06.2021 10:29:45 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj

Geopark Český ráj rozvíjí spolupráci s geoparky a pořádá semináře

Od prosince 2018 probíhá společný česko-saský přeshraniční projekt Spolupráce a propagace geoparků UNESCO v Euroregionu Nisa. Partnery projektu jsou Globální geopark UNESCO Český ráj a Globální geopark UNESCO Muskauer Faltenbogen (Mužakovský vrásový oblouk).

Posláním geoparků je především péče o zachování geologického a přírodního dědictví, vzdělávání veřejnosti, uplatňování poznatků výzkumu a vědy, spolupráce s místními komunitami a šetrná turistika. Od roku 2015 je Geopark Český ráj nositelem značky Globální geopark UNESCO - dosud jediný v České republice.

„Hlavními výstupy projektu jsou mimo jiné čtyřjazyčné letáky na propagaci obou geoparků s mapou Geoparku Český ráj s vyznačenými geologickými lokalitami a hlavními atraktivitami geoparku, Manuál pro lektory environmentální výchovy a vzdělávání v Globálním geoparku UNESCO Český ráj pro geoprůvodce v Českém ráji a propagace obou geoparků UNESCO ležících v Euroregionu Nisa na webových stránkách a sociálních sítích. Letáky s mapou jsou již pro veřejnost k dispozici v informačních centrech Českého ráje a ke stažení na webu geoparku," uvedla ředitelka Geoparku Český ráj Blanka Nedvědická.

V rámci projektu se uskutečnily dva pracovní semináře - první v květnu 2019 v Sedmihorkách v Českém ráji, termín druhého semináře v Geoparku UNESCO Muskauer Faltenbogen byl z důvodu protiepidemických opatření dvakrát posunut a až díky uvolnění restrikcí se mohli ve dnech 14. a 15. června zástupci Geoparku Český ráj sejít s kolegy z Geoparku Muskauer Faltenbogen na dvoudenním semináři v Sasku.

„Na semináři se diskutovalo o geologickém dědictví, šetrné geoturistice, přínosu geoparku pro region a příkladech dobré praxe. Účastníky semináře byli manažeři obou geoparků UNESCO spolu s geoprůvodci z Česka a Německa. Kromě geologických exkurzí v terénu, interpretace místního geologického, přírodního a historického dědictví byl představen také přínos geoparku pro region a příklady spolupráce s místními komunitami a subjekty," upřesnila Nedvědická.

Geopark UNESCO Muskauer Faltenbogen prezentoval rovněž své zkušenosti s nedávnou revalidací značky UNESCO. Revalidaci podstupují geoparky UNESCO každé čtyři roky a jsou při ní podrobně prověřována kritéria, která musí geoparky UNESCO splňovat. Geopark UNESCO Český ráj čeká tato revalidace v létě letošního roku. Původně plánovaná revalidační mise se v loňském roce kvůli koronavirovým opatřením nemohla uskutečnit.

Seminář se uskutečnil v rámci česko-saského projektu financovaného z FMP Euroregionu Nisa „Spolupráce a propagace geoparků UNESCO v Euroregionu Nisa, reg. č. ERN-0768-CZ-14.11.2018".

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Natáčí videospot pro Globální geopark UNESCO Český ráj
Dochází k rozšíření území Geoparku UNESCO Český ráj
Sklářská firma Rautis z Poniklé uspěla v zápisu do seznamu UNESCO
Vznikla Asociace geoparků ČR, členem je i geopark Český ráj
Skály v Českém ráji: Želva, Foukané díry i České Dolomity
Den Geoparku Český ráj 2020 se konal v Sedmihorkách
V Českém ráji se konal mezinárodní seminář geoparků a průvodců

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj vypsal konkurz na ředitele Vlastivědného muzea v České Lípě

Šestileté funkční období letos završuje ředitel Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Liberecký kraj proto vyhlásil výběrové řízení na obsazení této pozice, kam se může stávající ředitel rovněž znovu přihlásit. Ředitel českolipského muzea, Zdeněk Vitáček končí ve své funkci k 30. listopadu letošního roku. Do výběrového řízení na obsazení pozice ředitele Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě se mohou zájemci hlásit od 16. září 2021 do 18. října 2021. Veškeré bližší informace naleznou na úřední desce Krajského úřadu Libereckého kraje.

Při akci Běhá celé Rádlo vybrali 23 tisíc pro dvě organizace

 

Při akci Běhá celé Rádlo vybrali 23 tisíc pro dvě organizace Za pěkného slunného počasí se v sobotu 4. září konal v obci Rádlo již 9. ročních charitativní akce Běhá celé Rádlo. Celkem bylo vybráno 23 000 korun, částka byla rozdělena mezi dvě organizace - Hospic svaté Zdislavy v Liberci a Klub CF podporující nemocné cystickou fibrózou. Podrobnosti a fotogalerie


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hořela garáž ve Stružinci, hasiči zachránili auto i přilehlý dům
Na Malé Skále došlo k vážné nehodě dvou aut
V Semilech zahájí výstavu Století českého volejbalu v Libereckém kraji
NPL pokračovala druhým kolem, startuje i TNHL
Firmou roku 2021 je výrobce optických skel EcoGlass z Jablonce

Nejčtenější články

22.09.: Útočníci přepadli školu v Turnově. Při cvičení se jim postavili učitelé
22.09.: FOTO: Bělá v derby I.A třídy těsně zdolala Semily
21.09.: Výhru v krajském přeboru si připsaly Turnov, Rovensko i Lomnice

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT