Hasiči kontrolují kvůli nebezpečí požárů kempy, chaty i zemědělce

03.08.2018 18:52:45 | Autor: redakce | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

Hasiči kontrolují kvůli nebezpečí požárů kempy, chaty i zemědělce

Hasiči neponechávají nic náhodě a společně s policií kontrolují dodržování zákazů a pravidel, které stanovuje nařízení č. 3/2016. V době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru, kterou oznámil hejtman Libereckého kraje dne 26. 7. je především zakázáno rozdělávání ohně ve volné přírodě.

Hasičský záchranný sbor se tedy společně s hlídkou policie nejčastěji zaměřuje na kontroly kempů a chatových oblastí na Českolipsku. „Během tohoto týdne provedli příslušníci namátkové kontroly v kempech u Máchova Jezera, Holanech, ve Sloupu v Čechách či Hamru na Jezeře. Hasičský záchranný sbor vstoupil do přímého jednání také s největšími zemědělskými podniky na Českolipsku. Příslušníci z úseku prevence a kontrolní činnosti podrobně vysvětlili zemědělcům podmínky, které musí při sklizni a hospodaření na polích dodržovat, aby co nejvíce snížili riziko vzniku požáru při práci," upřesnila tisková mluvčí HZS Libereckého kraje Pavlína Bílková.

Kontroly hasičů a policistů v kempech na Českolipsku<br />Autor: HZS Libereckého kraje V takto suchém a extrémně teplém počasí hasiči nepodceňují ani malé požáry. I v případech, kdy požár nezpůsobí žádnou škodu, vyšetřují příslušníci přímo na místě, zda byly či nebyly dodrženy zákazy, které ukládá nařízení Libereckého kraje č. 3/2016.

Při nedovoleném rozdělání ohně mohou dostat fyzické osoby pokutu až do výše 10 tisíc korun. Pokud by kvůli této činnosti vznikl požár, může to být pokuta až do výše 25 tisíc korun. Nebude-li jednání osoby vyhodnoceno jako trestný čin. U právnických osob jsou pak sankce ještě mnohonásobně vyšší.

Na Českolipsku hořel včelín

K nahlášenému požáru včelína, v bezprostřední blízkosti lesa, vyjely do obce Mařenice - Dolní Světlá tři jednotky hasičů. Událost oznámila na linku 150 sama majitelka ve čtvrtek 2. 8. po 14. hodině.

Požár včelína v obci Mařenice - Dolní Světlá<br />Autor: HZS Libereckého kraje, stanice Jablonné v Podještědí „Požár zděného včelího úlu o rozměrech 3x 5 metrů byl již ve III. fázi hoření. Oheň zasáhl i část lesa a travního porostu o ploše 10x 10 metrů. Pro cisternové automobilové stříkačky byl kvůli členitému terénu přístup k zasaženému objektu nemožný, proto byl požár do rozvinutí hadicového vedení likvidován pouze jednoduchými hasebními prostředky a to hlavně v místě šíření do lesa. Když dostaly jednotky vodu na požářiště, zahájily hasební práce dvěma útočnými proudy vody a podařilo se jim zachránit některá včelstva přilehlá k budově. Za pomoci termokamery byl objekt rozebrán a jednotky dohasily skrytá ohniska," sdělila tisková mluvčí hasičů.

Příčinou požáru bylo neopatrné zacházení se sirnými knoty, jež majitelka používá při péči o včely. Odhad škody činí 90 tisíc korun. Hasičům se podařilo uchránit majetek v hodnotě 50 tisíc korun. Majitelům včelína byla Policií ČR udělena bloková pokuta za přestupek.

Minulý víkend turisti chodili po lese se svíčkami

I přes vyhlášený zákaz vyjížděli hasiči během minulého víkendu v devíti případech hasit do přírody. Například v pátek v noci zavolala na operační středisko hasičů oznamovatelka z Panské Vsi nedaleko Dubé, že na skalách na Vysokém Vrchu v lese vidí světlo, které se podobá ohni.

„Profesionální hasiči ze stanice Doksy a dobrovolná jednotka z Dubé vyjeli na místo. Nějakou dobu hasiči místo údajného požáru hledali, až objevili v lese tři osoby obklopené 40 čajovými svíčkami. Turisti udávali, že šli do lesa přespat. Na místo byl povolán vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru a hlídka Policie, která nezodpovědným trempům na místě udělila blokovou pokutu," dodala Bílková. 

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Pro Českolipsko je vyhlášeno zvýšené nebezpečí vzniku požáru
Hořelo na terase budovy v centru Liberce
Kvůli rozsáhlému požáru lesa aktivovány hasičské jednotky 3. stupně
Požár pole v Radostné pod Kozákovem likvidovalo sedm jednotek hasičů
Noční požár chalupy v Kořenově zaměstnal šest jednotek hasičů

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 10 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Vybrané lékárny v kraji budou mít otevřeno i v neděli 1. listopadu

Vláda České republiky zakázala od tohoto týdne maloobchodní prodej v neděli. V souvislosti s tím budou uzavřena obchodní centra, a tedy i lékárny v těchto zařízeních. Proto se lékárny a Oblastní lékárnická komora dohodly na tom, jak a které provozovny budou pro ty, kteří tuto službu potřebují, otevřeny. V Libereckém kraji bude otevřeno pět lékařských pohotovostí. Po jedné v Liberci, Turnově, Jablonci nad Nisou a dvě v České Lípě. Jedna lékárna bude otevřena v Mladé Boleslavi, městě, jež s krajem sousedí a někteří obyvatelé regionu do něj mají blíže než do uvedených měst. Tento přehled platí pro neděli 1. listopadu 2020.

Projekt zelené infrastruktury Krkonoš dospěl ke svému zdárnému konci

V těchto dnech se chýlí ke konci závěrečné práce v rámci více než tříletého mezinárodního projektu MaGICLandcapes (Managing Green infrastructure in Central European Landscapes), který ve svém akronymu ukrývá „management zelené infrastruktury v krajinách střední Evropy". Projekt MaGICLandscapes se snažil zelenou infrastrukturu, tento u nás relativně mladý a legislativně neukotvený termín, její základní funkce a benefity představit zejména regionálním a lokálním aktérům ve všech případových regionech. Cílem projektu byla také podpora udržitelného využívání půdy pomocí celé řady vytvořených manuálů a nástrojů posuzujících zelenou infrastrukturu. Ty lze využít k plánování, ochraně a zlepšení stavu zelené infrastruktury v různých regionech.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

FOTO: Stará Bítouchovská lávka najde nové využití
Kamion v Liberci prorazil svodidla a zabrzdil až před plynovou stanicí
Silnice z Turnova na hranici kraje prošla rekonstrukcí, většinu platila EU
Starostka města Semily ani v nouzovém stavu nezapomněla na tradici
Dům řemesel v Kryštofově údolí je ukázkou lidové architektury

Nejčtenější články

28.10.: V Roztokách u Jilemnice hoří průmyslová hala
27.10.: Obrazem: Nutrie se zabydlely na březích Jizery v Semilech
27.10.: Největší rekonstrukce silnic na Turnovsku je hotová!

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT