Hasiči likvidovali požár lesa v Krkonoších u Labské boudy

18.11.2018 14:02:46 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KRIMI | Obce: Krkonoše

Hasiči likvidovali požár lesa v Krkonoších u Labské boudy

Požár lesního porostu v Krkonoších nedaleko Labské boudy v sobotu zasáhl plochu asi 600x 600 metrů, na jeho uhašení se podílely jednotky požární ochrany z Královéhradeckého a Libereckého kraje, na pomoc přijeli i polští hasiči a horská služba. Při události nebyl nikdo zraněn.

„Hlášení o požáru louky a lesního porostu přijalo krajské operační a informační středisko v sobotu 17. 11. v 16:12. Podle ohlašovatele šlehaly na místě vysoké plameny, do kterých se opíral silný vítr a hrozilo tak rozšíření požáru na větší plochu," sdělila tisková mluvčí HZS Královéhradeckého kraje Martina Götzová.

Na místo vyslal operační důstojník postupně celkem sedm jednotek požární ochrany a byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Na místě se sjeli hasiči z Královéhradeckého a Libereckého kraje a byla odeslána prosba o přeshraniční spolupráci polských hasičů. Operační středisko si také vyžádalo pomoc vrtulníku, který by hasil místo požáru ze vzduchu. Provedení tohoto zásahu však nebylo možné, a to z důvodu povětrnostních podmínek a blížícího se soumraku.

Přechod ohně do Polska zastavila hraniční cesta

Požár lesa nedaleko Labské boudy v Krkonoších Průzkumem jednotky na místě události zjistily, že hoří plocha cca 600x 600 m ve vzdálenosti asi 200 m od Labské boudy. Vítr naštěstí foukal od stavby směrem pryč, samotná bouda tak požárem ohrožena nebyla.

Plameny se šířily směrem k hraničnímu kamenu Violik v Polsku. Zprvu existovalo podezření, že se oheň dostal až do Polska, posléze se ale ukázalo, že jej zastavila hraniční cesta a hořelo tak pouze na území Královéhradeckého kraje.

„Zasahujícím hasičům se podařilo dostat požár pod kontrolu v 18:52, kdy byla ohlášena lokalizace. Všechna zbývající ohniska jednotky zlikvidovaly v 19:27. Aby byl na místě dostatek hasebních prostředků, bylo zřízeno jedno čerpací stanoviště, odkud byly cisterny s vodou doplňovány.

Po celou noc bude požářiště pod dohledem, na místě zůstalo celkem osm hasičů z HZS Vrchlabí, JSDH Špindlerův Mlýn i z Polska. Příčina požáru i výše škody jsou předmětem vyšetřování, upřesnění by mohlo být známo během pondělního dne," upřesnila mluvčí hasičů.

Na místě události zasahovali z Královéhradeckého kraje hasiči se stanice HZS Vrchlabí a JSDH Špindlerův Mlýn a dále pět jednotek požární ochrany z Libereckého kraje a pět cisteren vyslala na pomoc polská strana. Zásah samotný trval déle než tři hodiny, přičemž teplota na vrcholcích Krkonoš spadla už pod bod mrazu. Poděkování tak patří také pracovníkům Vrbatovy boudy, kteří se postarali o občerstvení a teplé nápoje pro zasahující hasiče.

„V ranních hodinách provedli hasiči další průzkum místa požáru. Ohniska dohasili a místo zásahu předali zástupci KRNAP. Následujících osm hodin bude nad místem držena dohlídka a byly také nařízeny průběžné kontroly požářiště po další dva dny," dodala mluvčí Martina Götzová.

Horská služba také pomáhala s hašením požáru

Požár lesa nedaleko Labské boudy v Krkonoších<br />Autor: HZS Královéhradeckého kraje S hašením požáru na těžko přístupné louce u pramenů Labe včera pomáhali záchranáři krkonošské Horské služby.

„Zavolali nás turisté, že nedaleko Labské boudy hoří tráva. Rychle jsme tedy vypravili na místo čtyři naše členy na terénních čtyřkolkách. Když k požáru dojeli, snažili se jej už zvládnout příslušníci Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého a Libereckého kraje," uvedl k zásahu Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše.

Vzhledem k tomu, že hořelo v těžko přístupném terénu mimo jakékoliv silnice a stezky, využili hasiči záchranáře HS především k transportu lidí a techniky k ohnisku požáru. „Převáželi jsme na čtyřkolkách vše potřebné, aby hasiči mohli oheň zvládnout. To se jim nakonec podařilo," doplnil Pavel Jirsa s tím, že Horské službě příčiny požáru nejsou známy a vše nyní šetří odborníci HZS.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Učitelé se učili jak správně hasit
U Raspenavy hoří les, zasahuje 16 jednotek hasičů i vrtulník
Požár zasáhl rodinný dům v Libštátě, škoda je 600 tisíc
Hořela pec ve slévárně v Přepeřích, škoda se odhaduje na miliony
Požár na Ještědu zaměstnal hasiče, povolali další jednotky i vrtulníky

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pramen Boží voda není pitný, pramen pod Valdštejnem ano

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů z října 2019 pramen Boží voda nevyhovuje hygienickým limitům a není pitný. Další turnovský pramen pod Valdštejnem pitný je.

Varování: Na Jablonecku se stále volně pohybuje šelma

Na Jablonecku se stále pohybuje neznámá kočkovitá šelma. Důrazně vyzýváme občany k obezřetnosti při pohybu ve volné krajině, ke zvýšenému dozoru psů a domácích zvířat. Nedoporučujeme vstup do lesů. Předchozí článek o jablonecké šelmě


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Co se hraje za fotbaly o víkendu?
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 18. až 20. října
Jilemnický kros prověří zdatnost běžců na Hraběnce
Republikové finále poháru v aerobiku pořádají v Železném Brodě
Okresní soutěž: Kruh rozstřílel vedoucí Tatobity 7:1. Do čela jde Víchová

Nejčtenější články

15.10.: K dopadení ujíždějícího řidiče použili policisté v Turnově zastavovací pás
16.10.: Liberecký kraj zvažuje majetkový vstup do jilemnické nemocnice
16.10.: Výstava Sametová revoluce v Semilech připomíná 30 let staré události

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT