Hasiči odstraňovali v Košťálově z Olešky strom zamotaný v drátech

31.10.2017 20:00:14 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Košťálov,Semily,Liberecký kraj,Pojizeří

Hasiči odstraňovali v Košťálově z Olešky strom zamotaný v drátech

Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje nabídl Skupině ČEZ nad rámec svých zákonných povinností strategickou součinnost. Hlavním cílem spolupráce je, co nejrychleji obnovit dodávku elektrické energie do všech odběrných míst v kraji. Jen během úterního dopoledne pomáhali příslušníci HZS Libereckého kraje ve dvou případech - v Košťálově a Jindřichovicích pod Smrkem.

Po přechodu orkánu Herwart přes území Libereckého kraje bylo v neděli bez proudu 85 tisíc odběrných míst. Situace je k úterý výrazně lepší, ale stále platí režim kalamitního stavu. Z tohoto důvodu nabídl HZS LK dodavateli elektrické energie pomoc a technickou podporu, a to především s odstraněním stromů a jiných překážek v drátech elektrického vedení, nebo při zpřístupnění míst, kde technici energetické společnosti potřebují zasáhnout. V mnoha případech je pro terénní čety skupiny ČEZ obnovení dodávky v dané lokalitě velice technicky náročné, proto zasahují hasiči. Informace o stavu z pohledu energetiků v úterý dopoledne 

Vytažení stromu, který i s dráty uvízl v Košťálově v řece Olešce<br />Autor: HZS Libereckého kraje, stanice Semily „V 9:00 požádal technik skupiny ČEZ o pomoc se zpřístupněním místa vedení elektrických drátů. Utržené elektrické vedení se zamotalo do stromu, který poryv větru vyvrátil a strom i s dráty uvízl v řece Olešce. Do obce Košťálov vyjeli k zásahu profesionální hasiči ze stanice Semily a místní dobrovolná jednotka. Proud vody v řece byl tak silný, že hasiči nemohli použít připravený člun. Museli tedy za pomoci lanového jištění do vody. Strom, který ležel na vedení, rozřezali a dráty uvolnili," sdělila tisková mluvčí HZS Libereckého kraje Pavlína Bílková.

K druhému případu vyjely jednotky v úterý dopoledne do Jindřichovic pod Smrkem. „Profesionální hasiči ze stanice Raspenava a jindřichovičtí dobrovolní hasiči zde přes hodinu rozřezávali vyvrácenou vrbu, která celou vahou ležela na drátech elektrického vedení. Jednotky z montážní zdvihací plošiny provedly postupné odřezání větví a postupovaly dál po kmeni," doplnila mluvčí hasičů.

Hasiči zapůjčili ventilátory semilské nemocnici

Hasičům se tak v obou případech podařilo zpřístupnit technickým četám skupiny ČEZ místa událostí, aby mohly bezpečně pracovat na obnovení dodávek elektrické energie.

Technickou podporu a pomoc poskytl HZS Libereckého kraje také Městské nemocnici v Semilech. Nemocnice požádala hasiče o součinnost při řešení problému se závadou na vytápění. Proto, aby byl pacientům zajištěn tepelný komfort, poskytli hasiči nemocnici 20 kusů horkovzdušných ventilátorů. Stále se ještě poruchu nepodařilo opravit a ventilátory tedy poběží, dokud bude potřeba.

„V souvislosti s extrémní situací, která nastala po větrné smršti, kontaktoval HZS Libereckého kraje odpovědné pracovníky všech obcí s rozšířenou působností v kraji. I zde hasiči nabídli svou pomoc a technickou podporu při řešení mimořádných událostí v obcích," dodala mluvčí hasičů Pavlína Bílková.

Aktuální stav z pohledu energetiků

Odstranění vyvrácené vrby, která v Jindřichovicích pod Smrkem ležela na drátech elektrického vedení<br />Autor: HZS Libereckého kraje, stanice Raspenava Aktuálně je bez elektřiny na 4500 odběrných míst na zásobovacím území ČEZ Distribuce. Bez napětí je 160 distribučních trafostanic a dispečink ČDZ Distribuce eviduje na 50 poruch na vedení vysokého napětí.

„Předpokládáme další zlepšení situace po dokončení oprav v úterý večer. Ve večerních hodinách předpokládáme další rušení kalamitního stavu, který dosud v šesti krajích trvá. V průběhu celého dne se dařilo opravovat poruchy, práce ale šly pomaleji než v předchozích dnech. Komplikace jsme měli především v terénu, kde jsme se na mnoha místech nemohli s těžkou technikou kvůli podmáčenému terénu vůbec dostat. Evidovali jsme také další poruchy již na opraveném vedení, kdy nám opět začaly do vedení padat stromy. Ty sice neskolil silný vítr, ale podmáčený terén. V současné době se nám daří odstraňovat poruchy jak na vysokém, tak i nízkém napětí. Předpokládáme, že v odstraňování poruch na vedení nízkého napětí budeme pokračovat i během středečního dne. Mělo by se jednat již jen o rekreační osady, chaty či jednotlivé domy," upřesnila tisková mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Důležité upozornění pro odběratele na hladině nízkého napětí:

V případě, že jste stále bez proudu a v okolí vidíte, že se například svítí, jede výtah atd. prosím nejprve zkontrolujte jističe ve svých domovech, následně volejte na bezplatnou linku ČEZ Distribuce 800 850 860. Budou se vás snažit připojit, jak nejdříve to bude možné.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Energetici napravují škody po vichřici, někde ale stále elektřina nejde
Varování před následky víkendové vichřice v Krkonoších
První výjezd zimní údržby komplikovala vichřice a popadané stromy
Krajští hasiči budou likvidovat následky vichřice ještě několik dní
Foto i Video: V Pojizeří jsou zvýšené hladiny řek
Potřebujete hasiče a nemáte signál mobilu? Volejte linku 112!
Kvůli popadaným stromům měli hasiči v kraji už 280 výjezdů

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Petr Beitl rezignoval na svoji funkci krajského zastupitele

Petr Beitl na úterním zasedání krajského zastupitelstva podal rezignaci na mandát zastupitele Libereckého kraje a předsedy výboru pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch. Důvodem je jeho zvolení do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v letošních volbách. Podle svých slov je připraven se jako poslanec dál podílet na projektech Libereckého kraje. V pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu by jeho náhradník měl složit slib na příštím zasedání. Výsledky parlamentních voleb

Materiály do rady kraje a zastupitelstva od listopadu už pouze elektronicky

Stohy papíru a doslova stovky podpisů. To ještě donedávna bylo nutné pro odsouhlasení materiálů pro jednání krajské rady a zastupitelstva. Od poloviny letošního listopadu se to změní - Liberecký kraj zavádí schvalování dokumentů elektronicky. „Krajský úřad Libereckého kraje se snaží využívat možností moderních technologií dlouhodobě a průběžně. V současné době máme snahu fungování úřadu zlepšit a zejména snížit množství fyzického papíru, který používáme. Budeme postupně přecházet na plně elektronickou verzi oběhu dokladů, elektronizace smluv a celé řady dalších dokladů a papírů, které v úřadě dnes a denně vznikají a obíhají. Od listopadu letošního roku tedy již budeme například schvalovat materiály předkládané do rady kraje a zastupitelstva pouze elektronicky," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Turnově rozdělovali dotace z druhé výzvy kulturního fondu
Vzácnou Měsíčnici hledejte na přírodní památce Líska
Hasiči-lezci plnili v Semilech a okolí náročné úkoly
Programy na Krkonošské železnici zvedly zájem o Pojizerský Pacifik
Dalmach byl proti Chotěboři blízko první výhře, nakonec má jen bod

Nejčtenější články

24.10.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. podzimního kola
24.10.: Turnovští basketbalisté se v nové sezoně vezou na vítězné vlně
24.10.: Na 27. ročníku Jilemnického krosu byl nejrychlejší Ondřej Pilař

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se sex shop staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT