Hasiči radí, jak se vyhnout požárům v komínech

18.12.2016 11:51:53 | Autor: Zdenka Štrauchová | Rubrika: KRIMI | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Vrchlabí,Malá Skála,Český ráj,Radvánovice,Hostinné,Přepeře,Záhoří,Kundratice,Háje nad Jizerou,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

Hasiči radí, jak se vyhnout požárům v komínech

S teplotami pod bodem mrazu narůstají hasičům výjezdy k požárům sazí v komínech, požárům kvůli nesprávné obsluze topidel, kvůli manipulaci se žhavým popelem či špatnému umístění hořlavých předmětů v blízkosti topidla. Nejvíce požárů pak vznikne přímo v komíně, kde se vznítí nevyčištěné saze.

O minulém víkendu zasahovaly čtyři jednotky hasičů v Mníšku, kde došlo k požáru dřevěného obložení a části trámů v blízkosti komínového tělesa. Majitel se snažil požár uhasit ještě před příjezdem jednotek pomocí zahradní hadice, nadýchal se však zplodin hoření a byl odvezen záchrankou. Hasiči provedli úplnou likvidaci požáru, rozebírali zasaženou konstrukci a vynášeli ohořelé části mimo rodinný dům. Místo odvětrali a zkontrolovali termokamerou. Jelikož byl požár včas zpozorován, škoda byla v řádech desítek tisíc korun.

V Libereckém kraji bylo v roce 2016 zatím 80 požárů způsobených topidly či komíny. Nejvíc požárů bylo způsobeno vznícením sazí v komíně, a to 57. „Dalšími příčinami v souvislosti s topením jsou nevhodná nebo špatná konstrukce kouřovodu, zazděný trám v komíně, vznícení hořlavých materiálů uchovávaných v blízkosti kamen nebo manipulace se žhavým popelem," popisuje kpt. Ing. Radek Poloprutský z oddělení prevence HZS Libereckého kraje. Jak dodal, celkem požáry topidel a komínů způsobily v letošním roce škodu ve výši necelých 8,5 miliónů korun.

Co musíte zajistit aneb Čištění, kontrola a revize spalinové cesty

Dle zákona 133/1985 Sb., o požární ochraně ve znění pozdějších předpisů, se spalinová cesta považuje za vyhovující z hlediska ochrany zdraví, života nebo majetku osob, jestliže se čištění, kontrola a revize spalinové cesty provádí způsobem podle tohoto zákona.

Základními lhůtami pro čištění spotřebiče paliv do 50 kW při celoročním provozu: je 3x ročně u spotřebiče na pevná paliva, 2x ročně na kapalná paliva a 1x ročně na plynná paliva.

Čištění spalinové cesty od spotřebičů na pevná paliva o jmenovitém výkonu do 50 kW je možné provádět svépomocí. Čištění spalinové cesty se provádí odstraňováním pevných látek, usazenin a nečistot ze spalinové cesty a jejích komponentů a výběrem pevných částí spalin nahromaděných v půdici komínového průduchu a kondenzátů ze spalin. Pokud právnická nebo podnikající fyzická osoba provede čištění svépomocí, učiní o tom písemný záznam.

Jednou za rok nechat provést kontrolu spalinové cesty, a to osobou, která je držitelem živnostenského oprávnění v oboru kominictví. Kontrola spalinové cesty se provádí po jejím vyčištění mj. posouzením konstrukčního provedení spalinové cesty včetně připojení spotřebiče paliv, posouzením provozuschopnosti komína, posouzením přístupu ke komínu, posouzením stavebně technického stavu spalinové cesty a zajištěním požární bezpečnosti stavby.

„Topím-li celoročně kamny na tuhá paliva, tak dvakrát do roka si mohu provést čištění svépomocí a jednou za rok ho provede kominík spolu s kontrolou. Oprávněná osoba (kominík) předá objednateli služby (majiteli) neprodleně, nejpozději do 10 pracovních dnů ode dne provedení čištění nebo kontroly, písemnou zprávu o provedeném čištění nebo kontrole," vysvětlil kpt. Ing. Radek Poloprutský.

Revize spalinové cesty se provádí před uvedením nové spalinové cesty do provozu, při změně druhu paliva, před připojením spotřebiče do nepoužívané spalinové cesty, před výměnou spotřebiče za jiný druh, typ, výkon, nebo po komínovém požáru, či vzniku trhlin u používané spalinové cesty. Revizi provádí osoba, která je držitelem živnostenského oprávnění v oboru kominictví a zároveň revizním technikem spalinových cest.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hasiči radí, jaká dodržovat pravidla při zapálení adventních svíček
Hasiči poučili učitele o řešení mimořádných událostí ve školách
Na Turnovsku působí falešní kominíci. Databáze ověří jejich oprávnění
Hasíci v Libereckém kraji nespí, sbírají síly na nový školní rok

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na podporu obchodů na venkově rozdělí kraj téměř čtyři a půl milionu

Malé prodejny na venkově i letos podpořil Liberecký kraj, a to prostřednictvím dotačního programu nazvaného Obchůdek 2021+. Peníze zamíří do obcí do tisíce obyvatel, případně do obcí do tří tisíc obyvatel, v jejichž místních částech žije méně než tisícovka lidí a na jejichž území se nachází nejvýše jedna maloobchodní prodejna s převahou prodeje potravin a nápojů. „V programu bylo stejně jako v předchozím roce k dispozici 4,4 milionu korun. 3,8 milionu poskytlo ze svého rozpočtu ministerstvo průmyslu a obchodu a šesti sty tisíci korunami přispěl Liberecký kraj," uvedl Jiří Ulvr, člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Skleníky v liberecké botanické zahradě se dočkají obnovy

Více než 20 let staré opláštění skleníků v liberecké botanické zahradě se dočká obnovy. Liberecký kraj poskytne na tento projekt celkem 2 160 000 korun mimo běžný rozpočet organizace. Nové skleníky bude mít botanická zahrada ještě letos, s nejvyšší pravděpodobností už na konci října letošního roku. „Opláštění skleníků v botanické zahradě je v nevyhovujícím stavu. Je poškozené UV zářením, má mnoho prasklin v plexiskle, které navíc zarůstá mechem. Netěsní tam také střechy i okna. Rozhodli jsme se proto vyhovět žádosti pana ředitele Václava Lenka o účelový příspěvek mimo rozpočet organizace a poskytneme botanické zahradě na obnovu skleníků 2 160 000 korun," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

První návštěvníky na hradech a zámcích uvítá velikonoční výzdoba
Policisté kontrolovali dodržování rychlostních limitů
Vítězové druhé ligy z Malé Skály zakončili sezonu výhrami nad Dvorem
Žáci ze Žižkovky získali v mezinárodní literární soutěži 18 ocenění
Pašijové hry zahájí novou sezonu na Valdštejně

Nejčtenější články

26.03.: Silnice kolem Souše bude od čtvrtka 28. března opět průjezdná
27.03.: 8 metrů – letošní maximum na Mapě republiky
26.03.: Kam v zimě na dovolenou? Do Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT