Hasiči upozorňují na prázdninová rizika

10.07.2020 21:11:46 | Autor: Lucie Hložková | Rubrika: KRIMI | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Vrchlabí,Malá Skála,Český ráj,Radvánovice,Hostinné,Přepeře,Záhoří,Kundratice,Háje nad Jizerou,Líšný,Železnice,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

Hasiči upozorňují na prázdninová rizika

Letošní letní prázdniny a dovolená budou pro všechny trochu jiné než obvykle. Většina „dovolenkářů" dá přednost strávit letní dny v tuzemsku místo v zahraničí. Dovolenou můžeme prožít u vody, v kempu, cestováním v přírodě atd. Rizika na nás však číhají všude, projděte si před cestou některé z nich.

Před odjezdem na dovolenou vždy nezapomeňte zkontrolovat, zda jste vypnuli elektrické spotřebiče, především žehličku, vařič, ale také televizor nebo počítač. Vyplatí se spotřebiče odpojit přímo z elektrických zásuvek, aby v případě úderu blesku nedošlo ke zničení majetku. Zavřete všechna okna, i když bydlíte ve vyšších patrech. Prudký déšť může způsobit škody nejen uvnitř vašeho bytu, ale voda může protéci i k sousedům pod vámi. Poryv větru pak může rozbít okenní sklo. Na balkonech, terasách a zahradách nenechávejte volně položené předměty jako zahradní nábytek či květinové truhlíky. Při silném větru mohou spadnout či odletět a někoho zranit.

Koupání

Letní dovolenou bez koupání si nikdo představit nedovede, aby ale tato zábava nepřerostla v neštěstí, je potřeba před vstupem do vody posoudit své plavecké schopnosti a vědět, do jaké vody se to vlastně chystáme. Nikdy neskáčeme do míst, která neznáme, nemůžeme odhadnout hloubku vody. Do vody nikdy nechodíme pod vlivem omamných látek nebo alkoholu.
V případě, že se ocitneme v roli tonoucího, upozorníme na sebe hlasitým voláním, snažíme se uklidnit a položit si hlavu na hladinu, při silném proudu se pokusíme otočit tělo nohama po proudu. V případě, že se nás někdo snaží zachránit, chováme se klidně a necháme se odtáhnout ke břehu.

Grilování/ rozdělávání ohně

K letním dnům bezpochyby patří také grilování nebo táboření v přírodě. Při této zábavě však také platí jasná pravidla, která musíme dodržovat, abychom se vyhnuli případnému správnímu trestu.

Při táboření a rozdělávání ohňů můžeme nedopatřením porušit hned tři zákony. Dle lesního zákona č. 289/1995 Sb. je uvedeno, že je zakázáno kouřit, rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně a tábořit mimo vyhrazená místa. Zakázáno je taktéž odhazovat hořící nebo doutnající předměty, což může představovat i takový obyčejný nedopalek od cigarety. Pod otevřené ohně spadají i campingové vařiče, byť jsou bezpečnější než klasický táborák. Zákaz táboření a rozdělávání ohňů nalezneme i v zákoně č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. V neposlední řadě se můžeme dostat do rozporu se zákonem č. 133/1985 Sb. o požární ochraně, protože každý si je povinen počínat tak, aby nezavdal příčinu ke vzniku požáru. Rozdělávání nebo udržování otevřeného ohně je také zakázáno ve vzdálenosti do 50 m od okraje lesa. Dodržovat musíme také dostatečné vzdálenosti od budov a všech dalších hořlavých věcí, jako jsou stohy slámy, suché listí a kořeny stromů.

  • Při výběru místa ohniště dbáme na to, aby se v jeho blízkosti nenacházelo nic dalšího hořlavého. Není vhodné oheň rozdělávat za silnějšího větru, protože jeho šíření se pak snadno stane nekontrolovatelným.
  • V dostupné vzdálenosti si připravíme hasicí prostředky (hasicí přístroj, zahradní hadice, lopata, písek)
  • Nikdy nenecháváme oheň bez dozoru.
  • Vždy máme při ruce alespoň jeden nabitý a funkční telefon. Jakmile by došlo k nežádoucímu a nekontrolovatelnému hoření a hasební prostředky nepomohou, voláme co nejrychleji tísňovou linku 150 nebo 112!
  • Po skončení pálení provedeme v místě ohniště i jeho okolí taková opatření, kterými zabráníme jak znovurozhoření v ohništi, tak i rozfoukání zbylých uhlíků do okolí. Ideálně ohniště zalijeme velkým množství vody, aby došlo k uhašení a ochlazení i těch nejspodnějších vrstev.

 

Fyzická osoba se nedodržením předpisů na úseku požární ochrany vystavuje uložení pokuty až do výše 25 000 Kč. K porušení zákona o požární ochraně dojde, pokud osoba nedodrží zásady požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně nebo jiného zdroje zapálení. V takovém případě hrozí osobě pokuta do výše 20 000 Kč. Pokud fyzická osoba svým jednáním způsobí požár, pokuta se může vyšplhat až na 25 000 Kč.

Riziko pádu z výšky

Hasiči mají ve svých řadách vynikající a dobře cvičené lezce, kteří již zasahovali v různých situacích, ve kterých šlo o záchranu osob z výšky či po pádu z výšky. V případě, že už se vydáme do míst, kde pád hrozí, myslet musíme na pravidla, díky kterým předejdeme případnému neštěstí. Při pádu z výšky hrozí poranění páteře a míchy. Důsledkem může být trvalé ochrnutí. Do výšek se vydáme jen do té míry, kam nám síly stačí. Na vyvýšená místa se nikdy nevydáváme pod vlivem alkoholu nebo omamných látek.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Bezpečná a zdravá cykloturistika s projektem Na kole jen s přilbou
HZS Libereckého kraje převzal nové cisterny, testují barevné provedení
Během prodlouženého víkendu policisté zkontrolovali téměř 800 řidičů
Policisté kontrolovali řidiče už na prvním prázdninovém víkendu
Co vše dodržovat, aby prázdniny byly bezpečné
Konec školního roku: Policisté se zaměřili na bezpečnost dětí

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Cvičení dobrovolných hasičů proběhlo v Josefově Dole

Obrazem: Cvičení dobrovolných hasičů proběhlo v Josefově Dole Cvičení dobrovolných hasičů zaměřené na hledání osob v sutinách probíhalo v pátek 7. srpna v Josefově Dole. Účastnili se hasiči SDH Smržovka, SDH Josefův Důl, SDH Lučany nad Nisou a psovodi z Hejnic. Podrobnosti a fotogalerie na Našem Jablonecku

Plavecký bazén v Jablonci je opět v provozu

Od úterý 4. srpna je jablonecký plavecký bazén opět otevřený pro veřejnost, od pátku i sluneční louka. V důsledku pozitivních testů na koronavir u dvou zaměstnanců plaveckého bazénu musel být v minulých dnech uzavřen. Běžný provoz byl obnoven 4. srpna. Více informací na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberecký hasič Jan Pipiš přivezl z polského Plocku stříbrnou medaili
Oblastní spolek ČČK Semily hodnotil rok 2019
Přes Jizeru z Přepeř do Modřišic neprojedete!
Prořezávky kleče ve východních Krkonoších ochrání zdejší tundru
Petra Janů poprvé zazpívá na Sedmihorském létě

Nejčtenější články

08.08.: Kriminalisté obvinili muže z vraždy dvou žen v Rovensku a Turnově
08.08.: V Nové Vsi nad Popelkou oslavili 80 let fotbalu zápasem se Spartou
07.08.: Shrnutí situace s Covidem za červenec v Libereckém kraji

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT