Hasičská parní stříkačka z SDH Semily I. slaví 110 let

24.03.2014 09:28:39 | Autor: Ladislav Bruckner | Rubrika: NÁZORY | Obce: Semily

Hasičská parní stříkačka z SDH Semily I. slaví 110 let

V pondělí 8. září 2014 tomu bude již neuvěřitelných 110 let, co na semilském nádraží zastavil vlak tažený parní lokomotivou a na jednom ze svých vagónů přivezla do Semil novou hasičskou parní stříkačku od firmy R. A. Smékal pro SDH Semily I.

Vlastní zakoupení proběhlo již 10. srpna 1904 a od té doby je pýchou i ozdobou celého našeho sboru. Aby se zachránila a zabránilo se její fyzické likvidaci byla na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let převezena do chrastavského hasičského muzea a 26.června 1989 sepsána smlouva o zápůjčce do depozitáře muzea. Zde zůstala až do 17. března 2007, kdy se opět navrátila do své semilské domoviny. Po následné a rozsáhlé renovaci, kterou sbor vlastním úsilím a s vynaložením nemalých finančních prostředků sboru provedl, opět zazněl klapot jejího parního stroje a vodní čerpadla po dlouhých letech zase čerpala první litry vody.

Za posledních sedm let opět rozdává radost všem lidem v naší rodné vlasti. Sbor se s ní účastní různých oslav a výstav, regionálních, republikových i mezinárodních. Je držitelkou tří světových rekordů v dálkové a výškové přepravě vody (Svojanov 2007 a Semily 2008) a pravidelnou účastnicí soutěže historických parních hasičských stříkaček, z nichž druhý ročník se v roce 2013 konal právě tady u nás v Semilech. Je i jednou ze skoro 40 takovýchto exemplářů, které jsou v Česku k vidění a patří mezi 19, které jsou i plně funkční. Každá je svá, žádná není stejná, co kus to originál.

Hasičská parní stříkačka R. A. Smékal s mužstvem SDH Semily I.<br />Autor: Archív SDH Semily I. Její úctyhodná váha 2.700 kg vzbuzuje respekt i obdiv. Výkonem přes 2.000 litrů výtlačné vody za minutu a dostřikem až 48 metrů zajisté nepaří mezi nějaké hasičské stříkačky troškaře. I výrobní číslo 52 nás upozorňuje na skutečnost, že patřila mezi ty první vyrobené firmou R.A.Smékal. Samotná výroba parních stříkaček se v té době pohybovala od 4 do 6 měsíců se zřetelem na jejich velikost, složitost i výkon. Ta naše semilská je v té horní časové hranici, protože patřila a patří mezi ty nejvýkonnější v Čechách.

A co všechno předcházelo tomu, než spatřila světlo světa a ocitla se tady u nás v Semilech? Pojďme se trochu vrátit časem, na počátek dvacátého století, kdy to vše začalo. Z informací a dokumentů, které se podařilo získat v semilském archivu si trochu připomeneme ten čas před více jak sto lety. Čas krásného melodického jazyka českého, léta, kdy automobil byl spíše vzácností, než-li samozřejmostí, čas kdy světu stále ještě vládla pára a parní stroje, dobu Rakousko-Uherska s Franz Josefem v čele monarchie a kdy svět ještě neznal pojem světová válka a o cestě na měsíc psal jen Verne.

„3. prosince léta páně 1901 sešel se výbor hasičského spolku dobrovolného semilského, by rokoval o možnosti zakoupení hasičské stříkačky parní. Záměr svůj v listině sepsali, řádně razítkem opatřili, podpisy hodnostáři připojili a městské radě semilské doručili. Čas plynul a 10. prosince l. p. 1902 tajemník městský dopisem pražskou firmu R. A. Smékal ze Smíchova oslovil a o záměru semilských dobrovolníků majitele firmy spravil. 16.téhož měsíce druhá očekávaná odpověď přišla i s návrhem stříkačky parní, jež by asi Semilům nejvíce vyhovovala a posloužila účelu svému pro potřeby hasičské při záchraně majetků osob soukromých i firemních. Dvoucylindrová stříkačka by prý postačila a majetky všem i ochránila pravilo se v návrhu jejich a firma smíchovská i fotografii stříkačky podobné přiložila. Bylo ale nutno pro zakoupení stříkačky parní finance k úhradě zajistiti. Ale spolek dobrovolný hasičský těchto prostředků nemaje s nápadem přišel a u Občanské záložny v Semilech fond dobrovolný založil, jehož účelem bylo potřebné finance od institucí státních, firem soukromých a i občanů jednotlivých sesbírati mohl. A tak se po čase i stalo. Někdo přispěl někdo ne, někdo více jiný méně pak, každý dle možností svých. I spolek hasičský z plesů dvou výtěžky celé své přidal. V té době již sbor sám s firmou smíchovskou jednal a nakonec parní stříkačku třícylindrovou objednávkou svou počátkem roku 1904 stvrdil. 10. srpna téhož roku byla smlouva kupní sepsána a hasičská stříkačka parní zakoupena. 12. srpna 1904 velitel sboru dobrovolného radu městskou písemně vyzval, by kolnu pro parní stříkačku zabezpečila a i koňský zápřah, který by ji z vlakového nádraží 8. září 1904 do kolny připravené odvezl. A tak 8. září léta páně 1904 na nádraží semilském stříkačka hasičská parní třícilindrová prvně město Semily spatřila a po celá další léta tu ku prospěchu občanů i firem semilských a celého okolí poctivě sloužila."

Hasičská parní stříkačka R. A. Smékal s mužstvem SDH Semily I.<br />Autor: Petr Ježek A co na závěr? Přejeme Ti ty naše holka zlatá, aby jsi ještě dlouho pískala po našich obcích a městech a to Tvé pomyslné „zdravíčko" Ti ještě spoustu let sloužilo k radosti a úsměvu dospělých i dětí. A že trochu zakouříš? To Ti zajisté všichni rádi odpustí až na vlastní oči uvidí, jaká jsi krásná babička parnička, když uslyší jak krásně klape ten Tvůj parní stroj a spatří co stále ještě umíš a dokážeš i v těchto letech. Jsi prostě naše radost, štěstí i láska.

Chtěl bych ještě touto cestou poděkovat řediteli Okresního archivu v Semilech panu PhDr. Ivo Navrátilovi i všem zaměstnancům archivu a také zaměstnancům chrastavského muzea za poskytnuté informace a dokumentaci. Též chci poděkovat všem našim sestrám i bratrům „ve zbrani" z SDH Semily I., kteří se o tu naši společnou lásku tak poctivě starají, jezdí s ní po cestách necestách naši rodné vlasti a rozdělí se o tu velkou radost se všemi lidmi dobré vůle.

Ladislav Bruckner - místostarosta SDH Semily I.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

FOTO: Historické parní stříkačky lákaly v Semilech děti i dospělé

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 13 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
22.04.: Slavíme Den Země
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT