Hasičům v Libereckém kraji bude u vybraných zásahů pomáhat dron

26.04.2020 08:53:13 | Autor: Lucie Hložková | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj

Hasičům v Libereckém kraji bude u vybraných zásahů pomáhat dron

Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje začal s testováním bezpilotního letounu - dronu. Následuje tak Pardubický a Plzeňský kraj, kde se drony využívají a také se již několikrát osvědčily.

Dron DJI Matrice 210 RTK je nová posila hasičů v Libereckém kraji. Stroj byl spolufinancován z prostředků strukturálních a investičních fondů EU v rámci projektu Zvýšení připravenosti Hasičského záchranného sboru České republiky k řešení a řízení rizik způsobených změnou klimatu. Celková pořizovací cena včetně veškerého příslušenství byla 1 200 000 Kč. V jeho výbavě nechybí například termovizní či klasická kamera. Stroj zvládne na jednu sadu baterií ca 20 minut letu. Celkem je k dispozici šest sad baterií, včetně příslušného vybavení pro rychlé dobíjení. To umožňuje, vyjma výměny baterií, prakticky neomezenou přítomnost dronu ve vzduchu.

V současné době HZS Libereckého kraje čeká na ukončení řízení u Úřadu pro civilní letectví, což přinese HZS Libereckého kraje první piloty pro toto zařízení, přičemž již nyní je stanoven okruh dalších příslušníků HZS Libereckého kraje, zejména ze stanic v České Lípě, Liberci a krajského ředitelství v Liberci, kteří budou zapojeni do dalšího výcviku pilotů a operátorů tohoto stroje.

Bezpilotní letoun - dron pro hasiče v Libereckém kraji<br />Autor: HZS Libereckého kraje HZS Libereckého kraje se tak stane jedním z opěrných bodů v této oblasti a o využití dronu tak budou moci žádat i okolní HZS krajů. Dron bude sloužit hasičům při průzkumu místa zásahu. Své uplatnění může najít při hledání ohnisek požárů, pátrání po pohřešovaných osobách, identifikaci potencionálně nebezpečných látek, i jiných událostech. Obecně půjde o podporu rozhodovacího procesu velitele zásahu. Díky dronu lze nejen získat detailnější informace z průzkumu, ale i identifikovat překážky či okolnosti, které by mohly komplikovat řešení daného zásahu.

Nyní je dron v testovacím režimu. Probíhá intenzivní výcvik prvních pilotů a to i formou výcvikových letů v rámci taktických cvičení či při reálné zásahové činnosti. Cvičné nasazení si vyzkoušeli příslušníci HZS Libereckého kraje u požáru lesního porostu v obci Tuhaň na Českolipsku v sobotu 18. dubna. Ve výšce 100 metrů nad zemí monitoroval prostor požářiště a hasiči tak měli přesný obrázek o tom, jak to v místě zásahu vypadá, kde se naházejí skrytá ohniska požáru a o jakých teplotách.

Projekt byl spolufinancován z Evropských strukturálních a investičních fondů, konkrétně z Integrovaného regionálního operačního programu pro období 2014 - 2020.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Náročná činnost krajských hasičů v nouzovém stavu
Hořelo před restaurací u Blažků v Semilech
Na libereckém letišti havarovalo malé letadlo
Rána, kterou slyšeli v Pojizeří, nebyl výbuch ani meteorit, ale Gripen
Hasiči zasahují při požáru lesa v Horské Kamenici u Železného Brodu

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Město Turnov podpořilo výstavbu Naučné stezky J. Pekaře

Zastupitelstvo města Turnov rozhodlo o poskytnutí individuální dotace z rozpočtu města Turnov ve výši 30 tisíc korun pro Rohozecký okrašlovací spolek z. s.. Dotace má být určena na doplatek nově vzniklé naučné stezky turnovského rodáka prof. Josefa Pekaře, zároveň by byla využita na výrobu propagačních letáků a k úhradě části nákladů za texty na panely naučné stezky.

Od 1. června bude uzavírka v ulici Fučíkova v Turnově

Od 1. června do 10. června 2020 budou v Turnově ve spodní části ulice Fučíkova probíhat stavební práce za úplné uzavírky této části komunikace. Autobusy na lince 670310 budou jezdit podle výlukového jízdního řádu. „Z důvodu uzavírky nebude obsluhována zastávka Turnov, odb. Přepeře. Jako náhradní zastávka bude obsluhována zastávka Turnov, U Benešů. Omlouváme se za vzniklá omezení a děkujeme za pochopení!," uvedl dopravní specialista KORID LK Jan Louda.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Turistické autobusy s přepravou kol jezdí v Českém ráji i v roce 2020
FOTO: Opět pokračuje rekonstrukce mostu na průtahu městem Turnov
Semilská knihovna dětem: novinky, soutěže a čtení na Ostrově!
Záchranáři ZZS Libereckého kraje děkují za pomoc i podporu
Návštěvy ve zdravotnických zařízeních KNL jsou od 1. června povoleny

Nejčtenější články

31.05.: FOTO: Nové motomuzeum přilákalo do Železného Brodu stovky fandů
31.05.: Obrazem: Závod v downhilll skateboardingu Benecko Freeride 2020
01.06.: Nadměrný náklad vyjel z Jablonného a mířil do Červené Vody

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT