Hejtman Martin Půta byl zproštěn obžaloby z přijetí úplatku

27.05.2020 11:37:44 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj

Hejtman Martin Půta byl zproštěn obžaloby z přijetí úplatku

Krajský soud v Liberci v úterý 26. května Martina Půtu, který je zároveň současným hejtmanem Libereckého kraje, zprostil obžaloby. Obžaloba ho vinila z toho, že přijal úplatek a zneužil pravomoci veřejného činitele. Státní zástupce pro něj navrhoval dokonce pět let vězení. Půta ovšem od začátku tvrdil, že je nevinný.

Státní zástupce se domníval, že úplatek hejtman dostal za to, že jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod zajistí zachování rekonstrukce kostela v programu a změnu financování na průběžné, neboť evropské peníze měly být vyplaceny až po dokončení oprav.

Soud osvobodil všech 12 obžalovaných lidí a čtyři firmy, které byly v kauze zapojeny. Soud se táhl celkem 5,5 roku, přičemž obvinění se objevilo na veřejnosti a v některých médiích o několik měsíců dříve, než začali být vůbec vyslýcháni klíčoví svědci, včetně samotného Martina Půty.

„Samozřejmě stejně jako další účastníci řízení čekám na jeho písemnou podobu, nicméně z toho, co v úterý zaznělo od předsedy senátu Mgr. Neumanna, považuji za podstatné to, že soud dal zapravdu mému obhájci JUDr. Gřivnovi, když konstatoval, že činy, které obžaloba připisovala mně, se nestaly, soudce Neumann potvrdil, co jsem na svou obhajobu uváděl a co podpořila i řada svědků: že jsem nemohl z pozice předsedy regionální rady ovlivnit rozhodování 24-členného orgánu, tedy výboru ROP, dále soudce konstatoval, že neexistuje důkaz o tom, že bych dostal úplatek.

Hejtman se vyjádřil i k diskutovaným odposlechům, které soud nakonec odmítl přijmout jako důkazy: „Já ani moji obhájci jsme legálnost odposlechů nikdy nezpochybnili. Jsem přesvědčený o tom, že i kdyby soud k odposlechům přihlížel, jeho rozhodnutí ve vztahu ke mně by to nezměnilo - žádné důkazy o mém nezákonném jednání v odposleších nebyly a nemohly být. Děkuju vám všem za vytrvalou podporu!," dodal Martin Půta.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hejtman Martin Půta byl nečekaně obviněn z korupce

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj schválil strategický dokument pro podporu podnikání a výzkumu

Krajský dokument staví na odborných kapacitách místní výzkumné základny a firem v oblasti strojírenství, sklářství, optiky, nanotechnologií, robotiky či umělé inteligence. Své priority opírá o nejpokročilejší znalosti a technologické trendy a formuluje opatření pro jejich maximální využití v regionu. Je úzce propojen s nastavením finančních zdrojů v oblasti výzkumu, vývoje a inovací v období 2021+ na evropské, národní i regionální úrovni. „Jsme si vědomi, že síla nápadů a inovací, na kterých můžeme stavět ekonomickou prosperitu našeho regionu, není závislá ani na počtu obyvatel ani na velikosti území," uvedl Michal Kříž, člen rady kraje pro resort regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova.

TU Liberec přišla s projektem mapujícím historické zdroje vody

Návrh projektu, jehož cílem je vyhledávání zaniklých vodních prvků v krajině a nalézání metod jejich případné obnovy, představila letos v červnu Libereckému kraji Technická univerzita v Liberci. Celkové odhadované náklady jsou zhruba 6 milionů korun. Výstupy by měly být známy nejpozději v prosinci 2022. „Pokud by projekt uspěl ve vyhlášené výzvě, měl by se do něj zapojit i Krajský úřad Libereckého kraje. Výstupy můžeme v budoucnu použít i pro možné hodnocení žádostí o dotaci z dotačního programu Podpora zadržování vody v krajině, ale také pro plánování toho, jak pečovat o maloplošná chráněná území ve správě úřadu," uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. Hlavními výstupy projektu budou zejména určení polohy zaniklých vodotečí, rybníků, tůní a mokřadů, stopování meliorací a využití těchto dat při posuzování efektivity zamýšlených úprav krajiny. Projekt je v přípravné fázi a čeká na souhlasné stanovisko.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Do Soutěže Karla Hubáčka 2020 se přihlásilo téměř padesát staveb
O cenu památkářů se uchází nádraží Martinice a Beranův hostinec
Hradišťan s Jiřím Pavlicou otevřou Sedmihorské léto 2020
V Semilech začnou místo herbicidů plevel likvidovat horkou párou
Léto na hradech a zámcích

Nejčtenější články

03.07.: Lidí s koronavirem je v kraji už 81, nejvíc zahraničních dělníků v Liberci
03.07.: Bozkovská pouť nabízí opět bohatý program
03.07.: Hasiči vyprošťovali tatrovku v Mašově

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT