Hendikepovaní s autismem mají k dispozici první specializované zařízení

13.03.2015 11:28:24 | Autor: Pavel Charousek, TvA | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Hendikepovaní s autismem mají k dispozici první specializované zařízení

Otevření centra Slunce všem, které najdete u turnovského nádraží mezi sportovní halou a základní a střední školou, se zúčastnilo ve čtvrtek 12. března zhruba sedm desítek pozvaných hostů.

Turnovský spolek Slunce všem je poskytovatelem sociální péče pro dospělé osoby s těžkým mentálním postižením a autismem. „Služby jsme začali poskytovat v pronajatých prostorách od města Turnov a současně připravovali stavbu samostatného domu, který splňuje potřeby našich hendikepovaných klientů. Dnes tento dům otevíráme, splnil se nám zhruba desetiletý sen," uvedla úvodem slavnostního zprovoznění nového Komunitního centra Slunce všem ve čtvrtek 12. března statutární zástupkyně spolku Marcela Kurfirstová.

Kromě členů spolku a rodinných příslušníků klientů to byli hejtman Libereckého kraje Martin Půta, náměstek hejtmana Marek Pieter, radní Petr Tulpa a náměstkyně hejtmana Lenka Kadlecová, starosta Turnova Tomáš Hocke, místostarostka Jana Svobodová, turnovští zastupitelé a radní, pracovníci příslušných odborů kraje i města, zástupci organizací sociální péče z celého území kraje a další.

Otevření centra Slunce všem v Turnově<br />Autor: Pavel Charousek Příběh spolku a příběh turnovských autistů ve zkratce přiblížila vedoucí centra Bohuslava Charousková. V Turnově, jako jednom z prvních měst v republice, vznikl dětský rehabilitační stacionář hned po roce 1989. „Na počátku devadesátých let zde z iniciativy Věry Bečkové vzniklo specializované zařízení pro děti s autismem. Tehdy zde pro rodiny s těmito dětmi mnoho služeb nebylo a Turnov o mnoho let předběhl další města. Otázka, která nás, rodiče, trápila, zněla: Co se stane, až jednou naše děti budou muset stacionář opustit? Není totiž nikde v okolí žádné zařízení, které by pracovalo s dospělými autisty. V Libereckém, ale ani v sousedních krajích není tato navazující hodně specifická péče řešena. A tak vznikla myšlenka vytvořit samostatné zařízení, které by se tohoto úkolu ujalo," přiblížila vedoucí centra.

Díky pochopení a pomoci tehdejšího místostarosty Turnova Jaromíra Pekaře a vedoucí odboru sociálních věcí Hany Kocourové začalo tehdy ještě občanské sdružení Slunce všem poskytovat služby klientům v pronajatých prostorách v Turnově na Výšince. „Věděli jsme, že je to pouze dočasné řešení. V té době nám velmi pomohli turnovský zastupitel Tomáš Hudec a radní Libereckého kraje Pavel Petráček, který v krajském zastupitelstvu prosadil první část finančních prostředků na stavbu domu. Od města jsme získali pozemek a také velkou podporu starosty Tomáše Hockeho, jehož původní profese má ke stavařině velmi blízko, takže nám pomohl i s odbornou problematikou," doplnila Charousková.

Otevření centra Slunce všem v Turnově<br />Autor: Pavel Charousek Pochopení našel spolek i u nových zástupců kraje po volbách v roce 2012. Jak radní Tulpa, tak hejtman Půta vzali projekt za svůj a pomohli ho dovést ke zdárnému konci. „Příběh ale nekončí, chystáme se psát pokračování. Chceme pomoci rodinám těžce hendikepovaných a zřídit v rámci našeho centra ještě odlehčovací službu, která bude moci pomáhat klientům a jejich blízkým v často neřešitelných případech," dodala vedoucí centra.

„Na příběhu spolku Slunce všem jsem pochopil jednu věc: Je dobře mít na všechno pravidla, která platí pro všechny. Ale má to i druhou stranu - ne na všechno můžete tato pravidla použít! Potom musíme umět ocenit jedinečný projekt, který se vymyká běžnému standardu, a vy navíc víte, že podobnou službu v kraji nikdo jiný neposkytuje," řekl hejtman Martin Půta. „Spolek Slunce všem ušel velký kus cesty, stal se poskytovatelem sociální péče dle zákona, což není vůbec jednoduchá záležitost. Měli bychom se na tomto příkladu zamyslet nad faktem, že podobná zařízení nemusí nutně provozovat kraje nebo města. Pokud existuje spolek či jiný provozovatel, měli bychom najít cestu, jak ho podpořit. V konečném důsledku to bude možná i levnější, než když budeme vymýšlet evropský projekt na stavbu velkého pobytového centra pro celý kraj," doplnil Půta. Příběh spolku Slunce všem tak může být inspirací ostatním a sloužit jako modelový příklad.

Město Turnov se dokáže postarat o své seniory i hendikepované jako málo menších měst v republice. Pro hendikepované děti zde vznikl na počátku 90. let minulého století stacionář, jsou zde penziony pro seniory, město provozuje vlastní Domov důchodců, zavedená je péče o duševně nemocné (Fokus), jsou zde chráněné dílny, nyní je tu i zařízení pro dospělé s diagnózou autismu. „Myslím, že jsme v určitých směrech dosáhli na hranici možného, a to jak v nabídce, tak i v možnostech města finančně podobná zařízení a služby podporovat," uvedl starosta Tomáš Hocke. Podle něho bude třeba se do budoucna zamýšlet nad specializací péče i pro lidi s Alzheimerovou chorobou či roztroušenou sklerózou také v menších městech. Tady může být spolek Slunce všem opravdu jistým modelem. „Já cestu vzniku menších zařízení tohoto typu vidím jako správný směr a chtěl bych lobovat i za další města, aby takovéto objekty postupně vznikaly i jinde. Z pohledu vynaložených nákladů je to optimální v mnoha pohledech a přibližujeme se žádoucí péči o nemocné a hendikepované v dosahu rodiny, což si všichni přejeme," uzavřel starosta.

Komunitní centrum Slunce všem Turnov

Příspěvek na stavbu od Libereckého kraje činil 4,5 mil. Kč, město Turnov darovalo pozemek a dalších 400 tisíc; 200 tisíc město spolku na stavbu půjčilo. Přispěly i obce Pěnčín a Ohrazenice, které v novém zařízení mají své občany, téměř 110 tisíc zaplatil spolek ze svých prostředků. Stavbu provedla na základě výběrového řízení stavební firma Ing. Červy z Turnova za cenu 5,2 mil. Kč. Dalšího půl milionu zaplatil spolek ze svých prostředků za položky, které nebyly součástí výběrového řízení. Projektovou dokumentaci zhotovila firma Profes projekt Turnov, stavebním dozorem byl pověřen Ing. Rudolf Hördler.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Turnově otevřou nové komunitní centrum Slunce všem

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Po stopách tajného projektu Zittwerke

V sobotu 19. září ve 14.00 startuje akce nazvaná Po stopách tajného projektu Zittwerke. S historikem Tomášem Chvátalem se zájemci vydají vlastními auty po objektech souvisejících s projektem Zittwerke. Podíváme se do méně známých míst spojených s válečnou výrobou v Semilech i do interiéru továrny v Řekách. Sraz je před budovou muzea. K dispozici je několik volných míst v autech, která si můžete rezervovat na historik@muzeumsemily.cz nebo na telefonním čísle 775 859 001. Na uvedené kontakty se můžete obrátit i v případě dotazů týkajících se této akce. Vstupné je dobrovolné. Přehled akcí semilského muzea v září

Zákaz návštěv platí v nemocnicích v Liberci, Turnově i Frýdlantě

S ohledem na aktuální vývoj onemocnění Covid19 vyhlašuje KNL, a.s. s platností od soboty 19. 9. 2020 zákaz návštěv ve všech svých nemocnicích v Liberci, Turnově a Frýdlantě. „I nadále je povolena přítomnost otce u porodu a samozřejmě doprovod zákonného zástupce při vyšetření dítěte. O dalších výjimkách, zejména v případě dlouhodobých hospitalizací je oprávněn rozhodnout primář oddělení," potvrdil tiskový mluvčí KNL Václav Řičář.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jízda Pojizerským pacifikem provede malebnými Krkonošemi
Hou, hou, hou Čiperkové mají novou šou!
Výlet z Hodkovic na Javorník: oběd v sudu, svačina u kamenného stolu
Posvícení na Dlaskově statku je kvůli koronaviru zrušeno
Seriál horských kol Nova cup pokračuje závodem Kross Harrachov

Nejčtenější články

16.09.: Počet aktivních případů koronaviru v Libereckém kraji překročil 400
16.09.: Obrazem: Magda Malá zpívala pro seniory v Rokytnici
16.09.: Přepeře dokázaly otočit zápas s Chlumcem

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT