Herečka Jiřina Bohdalová slaví 89. narozeniny

03.05.2020 16:06:41 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Chuchelna,Semily,Pojizeří

Herečka Jiřina Bohdalová slaví 89. narozeniny

Herečka Jiřina Bohdalová, která je spojená i s naším regionem svou chalupou pod Kozákovem, slaví 3. května krásné 89. narozeniny. Často jezdí i přímo do Semil a bývá občasně návštěvníkem Muzea a Pojizerské galerie, jak zachycuje náš snímek z vernisáže výstavy 3x Němec ze srpna 2017.

Jiřina Bohdalová se narodila 3. května 1931 v Praze a filmovou kariéru zahájila dětskou rolí již v roce 1937 v ještě němém filmu Pižla a Žižla na cestách. Dodnes opakovaným filmem, kde se objevila také v dětské roli, je film Madla zpívá Evropě, který vznikl o tři roky později. Mnoho diváků si jako první vybaví především scénky z pořadu Televarieté s Vladimírem Dvořákem, s nímž spolupracovala přes čtyřicet let.

Na malíře zavzpomínala i Jiřina Bohdalová<br />Autor: Petr Ježek Mezi její nejslavnější filmy patří Ucho, Světáci, Čtyři vraždy stačí drahoušku, Dáma na kolejích, Ženy v ofsajdu, Pěnička a Paraplíčko, Nesmrtelná teta, Fany, Láska rohatá či Vrásky z lásky. Získala i dvakrát ocenění Český lev a desetkrát televizní cenu Týtý. Účinkovala také v řadě televizních seriálů - F. L. Věk, Chalupáři, Cirkus Humberto, Přítelkyně z domu smutku, Pojišťovna štěstí či Ach, ty vraždy.

Kromě hereckých rolí je také významnou a výraznou vypravěčkou populárních pohádek a večerníčků - Pohádky z mechu a kapradí, Rákosníček, Malá čarodějnice či O skřítku Racochejlovi.

Z prvního manželství s Břetislavem Stašem má dceru Simonu. Jejím druhým manželem byl její kolega Radoslav Brzobohatý, manželství ale skončilo bouřlivým rozvodem. Dlouholeté přátelství ji pojilo se zpěvákem Karlem Gottem. Bohdalová, které národ říká zkráceně Bohdalka, má dva vnuky - Marka a Vojtěcha.

Jiřina Bohdalová se kamarádila i s malířem Vladimírem Komárkem, proto nechyběla na jeho bilanční výstavě k nedožitým devadesátinám v semilském muzeu v roce 2018, jak dokládá náš druhý snímek. Foto: Petr Ježek

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

FOTO: Amfora hrála se Železným Brodem smírně 7:7
FOTO: V Semilech zahájili výstavu k výročí malíře Vladimíra Komárka
Jiřina Bohdalová dohlédla na ražbu mincí Křemílka a Vochomůrky
FOTO: Výstavu 3x Němec v Semilech spoluzahájila skupina Precedens
Slavná režisérka Věra Plívová-Šimková osobně zavítala do semilského kina

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj poskytne Severočeskému muzeu dotaci na restaurování sbírek

Dotaci na restaurování exponátů ze sbírek poskytne Severočeskému muzeu v Liberci Liberecký kraj. Schválili to na svém zasedání 12. ledna krajští radní. Kromě toho se muzeum dočká také lepšího zabezpečení sbírek v depozitářích, vybavení pro uložení sbírkových předmětů a zařízení a vybavení konzervátorské dílny a digitálního pracoviště. Výdaje na celý projekt přesahují 47 milionů, krajský příspěvek je deset procent. „Z Evropské unie a státního rozpočtu poputuje devadesát procent, což činí 42,4 miliony korun, podíl Libereckého kraje je deset procent - 4,7 milionu. Pro Severočeské muzeum je to třetí projekt, podpořený Integrovaným regionálním operačním programem," uvedl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Dotace z městského rozpočtu zatím v Turnově na rok 2021 nevyhlašují

Žádný z odborů Městského úřadu Turnov proto nebude vypisovat prozatím žádnou dotační výzvu pro podávání žádostí, jak tomu vždy na přelomu roku bývalo. „Důvodem jsou restrikce Poslanecké sněmovny, změny v superhrubé mzdě i pokles rozpočtového určení daní kvůli Covid-19," řekl starosta Tomáš Hocke. Problematiku výše rozpočtu a možné vypsání dotací, případně ve sníženém rozsahu, budou řešit turnovští zastupitelé na lednovém zasedání zastupitelstva.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

VIDEO: Sestřih podzimních zápasů FK Přepeře
Nejhezčí kapesní kalendářík je znovu z Turnova!
Očkovací centra v pěti nemocnicích, hejtman upozornil na méně vakcín
Víkend v Bedřichově byl o poznání klidnější než před týdnem
Podzemní chodba i loupežníci. Skalní hrad v Oldřichově halí tajemno

Nejčtenější články

16.01.: Hasiči po novém sněhu řešili nehody, ve Vítkovicích sjelo auto do řeky
17.01.: Policie žádá o pomoc při pátrání po patnáctileté Elišce z Liberce
17.01.: Obrazem: Zimní Semily v lednu 2021

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT