Herečka Jiřina Bohdalová slaví 89. narozeniny

03.05.2020 16:06:41 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Chuchelna,Semily,Pojizeří

Herečka Jiřina Bohdalová slaví 89. narozeniny

Herečka Jiřina Bohdalová, která je spojená i s naším regionem svou chalupou pod Kozákovem, slaví 3. května krásné 89. narozeniny. Často jezdí i přímo do Semil a bývá občasně návštěvníkem Muzea a Pojizerské galerie, jak zachycuje náš snímek z vernisáže výstavy 3x Němec ze srpna 2017.

Jiřina Bohdalová se narodila 3. května 1931 v Praze a filmovou kariéru zahájila dětskou rolí již v roce 1937 v ještě němém filmu Pižla a Žižla na cestách. Dodnes opakovaným filmem, kde se objevila také v dětské roli, je film Madla zpívá Evropě, který vznikl o tři roky později. Mnoho diváků si jako první vybaví především scénky z pořadu Televarieté s Vladimírem Dvořákem, s nímž spolupracovala přes čtyřicet let.

Na malíře zavzpomínala i Jiřina Bohdalová<br />Autor: Petr Ježek Mezi její nejslavnější filmy patří Ucho, Světáci, Čtyři vraždy stačí drahoušku, Dáma na kolejích, Ženy v ofsajdu, Pěnička a Paraplíčko, Nesmrtelná teta, Fany, Láska rohatá či Vrásky z lásky. Získala i dvakrát ocenění Český lev a desetkrát televizní cenu Týtý. Účinkovala také v řadě televizních seriálů - F. L. Věk, Chalupáři, Cirkus Humberto, Přítelkyně z domu smutku, Pojišťovna štěstí či Ach, ty vraždy.

Kromě hereckých rolí je také významnou a výraznou vypravěčkou populárních pohádek a večerníčků - Pohádky z mechu a kapradí, Rákosníček, Malá čarodějnice či O skřítku Racochejlovi.

Z prvního manželství s Břetislavem Stašem má dceru Simonu. Jejím druhým manželem byl její kolega Radoslav Brzobohatý, manželství ale skončilo bouřlivým rozvodem. Dlouholeté přátelství ji pojilo se zpěvákem Karlem Gottem. Bohdalová, které národ říká zkráceně Bohdalka, má dva vnuky - Marka a Vojtěcha.

Jiřina Bohdalová se kamarádila i s malířem Vladimírem Komárkem, proto nechyběla na jeho bilanční výstavě k nedožitým devadesátinám v semilském muzeu v roce 2018, jak dokládá náš druhý snímek. Foto: Petr Ježek

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

FOTO: Amfora hrála se Železným Brodem smírně 7:7
FOTO: V Semilech zahájili výstavu k výročí malíře Vladimíra Komárka
Jiřina Bohdalová dohlédla na ražbu mincí Křemílka a Vochomůrky
FOTO: Výstavu 3x Němec v Semilech spoluzahájila skupina Precedens
Slavná režisérka Věra Plívová-Šimková osobně zavítala do semilského kina

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Město Turnov podpořilo výstavbu Naučné stezky J. Pekaře

Zastupitelstvo města Turnov rozhodlo o poskytnutí individuální dotace z rozpočtu města Turnov ve výši 30 tisíc korun pro Rohozecký okrašlovací spolek z. s.. Dotace má být určena na doplatek nově vzniklé naučné stezky turnovského rodáka prof. Josefa Pekaře, zároveň by byla využita na výrobu propagačních letáků a k úhradě části nákladů za texty na panely naučné stezky.

Od 1. června bude uzavírka v ulici Fučíkova v Turnově

Od 1. června do 10. června 2020 budou v Turnově ve spodní části ulice Fučíkova probíhat stavební práce za úplné uzavírky této části komunikace. Autobusy na lince 670310 budou jezdit podle výlukového jízdního řádu. „Z důvodu uzavírky nebude obsluhována zastávka Turnov, odb. Přepeře. Jako náhradní zastávka bude obsluhována zastávka Turnov, U Benešů. Omlouváme se za vzniklá omezení a děkujeme za pochopení!," uvedl dopravní specialista KORID LK Jan Louda.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Turistické autobusy s přepravou kol jezdí v Českém ráji i v roce 2020
FOTO: Opět pokračuje rekonstrukce mostu na průtahu městem Turnov
Semilská knihovna dětem: novinky, soutěže a čtení na Ostrově!
Záchranáři ZZS Libereckého kraje děkují za pomoc i podporu
Návštěvy ve zdravotnických zařízeních KNL jsou od 1. června povoleny

Nejčtenější články

31.05.: FOTO: Nové motomuzeum přilákalo do Železného Brodu stovky fandů
31.05.: Obrazem: Závod v downhilll skateboardingu Benecko Freeride 2020
01.06.: Nadměrný náklad vyjel z Jablonného a mířil do Červené Vody

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT