Herečka Jiřina Bohdalová slaví 90. narozeniny

02.05.2021 22:40:41 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Chuchelna,Semily,Pojizeří

Herečka Jiřina Bohdalová slaví 90. narozeniny

Herečka Jiřina Bohdalová, která je spojená s naším regionem svou chalupou pod Kozákovem, slaví 3. května krásné 90. narozeniny. Často jezdí i přímo do Semil a bývá občasně návštěvníkem Muzea a Pojizerské galerie, jak zachycuje náš snímek z vernisáže výstavy 3x Němec ze srpna 2017.

Jiřina Bohdalová se narodila 3. května 1931 v Praze a filmovou kariéru zahájila dětskou rolí již v roce 1937 v ještě němém filmu Pižla a Žižla na cestách. Dodnes opakovaným filmem, kde se objevila také v dětské roli, je film Madla zpívá Evropě, který vznikl o tři roky později. Mnoho diváků si jako první vybaví především scénky z pořadu Televarieté s Vladimírem Dvořákem, s nímž spolupracovala přes čtyřicet let.

Na malíře zavzpomínala i Jiřina Bohdalová<br />Autor: Petr Ježek Mezi její nejslavnější filmy patří Ucho, Světáci, Čtyři vraždy stačí drahoušku, Dáma na kolejích, Ženy v ofsajdu, Pěnička a Paraplíčko, Nesmrtelná teta, Fany, Láska rohatá či Vrásky z lásky. Získala i dvakrát ocenění Český lev a desetkrát televizní cenu Týtý. Účinkovala také v řadě televizních seriálů - F. L. Věk, Chalupáři, Cirkus Humberto, Přítelkyně z domu smutku, Pojišťovna štěstí či Ach, ty vraždy.

Kromě hereckých rolí je také významnou a výraznou vypravěčkou populárních pohádek a večerníčků - Pohádky z mechu a kapradí, Rákosníček, Malá čarodějnice či O skřítku Racochejlovi.

Z prvního manželství s Břetislavem Stašem má dceru Simonu. Jejím druhým manželem byl její kolega Radoslav Brzobohatý, manželství ale skončilo bouřlivým rozvodem. Dlouholeté přátelství ji pojilo se zpěvákem Karlem Gottem. Bohdalová, které národ říká zkráceně Bohdalka, má dva vnuky - Marka a Vojtěcha.

Jiřina Bohdalová se kamarádila i s malířem Vladimírem Komárkem, proto nechyběla na jeho bilanční výstavě k nedožitým devadesátinám v semilském muzeu v roce 2018, jak dokládá náš druhý snímek. Foto: Petr Ježek

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

FOTO: Amfora hrála se Železným Brodem smírně 7:7
FOTO: V Semilech zahájili výstavu k výročí malíře Vladimíra Komárka
Jiřina Bohdalová dohlédla na ražbu mincí Křemílka a Vochomůrky
FOTO: Výstavu 3x Němec v Semilech spoluzahájila skupina Precedens
Slavná režisérka Věra Plívová-Šimková osobně zavítala do semilského kina

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 22 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Petr Beitl rezignoval na svoji funkci krajského zastupitele

Petr Beitl na úterním zasedání krajského zastupitelstva podal rezignaci na mandát zastupitele Libereckého kraje a předsedy výboru pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch. Důvodem je jeho zvolení do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v letošních volbách. Podle svých slov je připraven se jako poslanec dál podílet na projektech Libereckého kraje. V pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu by jeho náhradník měl složit slib na příštím zasedání. Výsledky parlamentních voleb

Materiály do rady kraje a zastupitelstva od listopadu už pouze elektronicky

Stohy papíru a doslova stovky podpisů. To ještě donedávna bylo nutné pro odsouhlasení materiálů pro jednání krajské rady a zastupitelstva. Od poloviny letošního listopadu se to změní - Liberecký kraj zavádí schvalování dokumentů elektronicky. „Krajský úřad Libereckého kraje se snaží využívat možností moderních technologií dlouhodobě a průběžně. V současné době máme snahu fungování úřadu zlepšit a zejména snížit množství fyzického papíru, který používáme. Budeme postupně přecházet na plně elektronickou verzi oběhu dokladů, elektronizace smluv a celé řady dalších dokladů a papírů, které v úřadě dnes a denně vznikají a obíhají. Od listopadu letošního roku tedy již budeme například schvalovat materiály předkládané do rady kraje a zastupitelstva pouze elektronicky," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Turnově rozdělovali dotace z druhé výzvy kulturního fondu
Vzácnou Měsíčnici hledejte na přírodní památce Líska
Hasiči-lezci plnili v Semilech a okolí náročné úkoly
Programy na Krkonošské železnici zvedly zájem o Pojizerský Pacifik
Dalmach byl proti Chotěboři blízko první výhře, nakonec má jen bod

Nejčtenější články

24.10.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. podzimního kola
24.10.: Turnovští basketbalisté se v nové sezoně vezou na vítězné vlně
24.10.: Na 27. ročníku Jilemnického krosu byl nejrychlejší Ondřej Pilař

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT