Historické trio stříkaček zrenovovali hasiči ve Valteřicích

26.09.2020 19:58:23 | Autor: Věra Nutilová | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Horní Branná

Historické trio stříkaček zrenovovali hasiči ve Valteřicích

Hasiči ve Valteřicích zrenovovali během několika let tři hasičské stříkačky, které jsou dnes plně funkční. Jedná se o stříkačku firmy Stratílek z toku 1936, R. A. Smékal z roku 1898 a stříkačku nalévací, která dlouho ležela na půdě hasičárny.

Stříkačka od firmy Stratílek byla pořízena v roce 1936. Během služby u sboru byla stříkačka využívána nejen pro činnost sboru k ochraně majetku, ale využívali jí také muži a ženy při hasičských soutěžích.

V roce 1977, kdy byla zakoupena ve sboru modernější přenosná stříkačka a hasiči z Valteřic dostali příkaz, aby Stratílka odevzdali tehdejší požární inspekci. Strojník stříkačky Jirka Kubát se proti nařízení ohradil a stříkačku neodevzdal se slovy „ Dokud budu strojníkem, Stratílek zůstane v hasičárně, byl koupen za peníze občanů nikoliv obce nebo státu."

Pravidelně stříkačku protáčel, mazal, ale na použití s vodou dlouhá léta nedošlo. Stříkačka byla v koutku hasičské zbrojnice. Všechno se změnilo v letech 1998 - 1999, kdy nová generace hasičů byla zvědavá, co všechno Stratílek dokáže. Vytáhli jej, oprášili, rozebírali a skládali karburátor, měnili svíčky. Hasiči byli po mravenčím snažení šťastní, že motor naskočil a slyšeli jeho zvuk. Vývěva zavodnila čerpadlo a z hadice začala po dlouhých letech stříkat voda. Hasiči se Stratílkem začali jezdit na nejednu oslavu, v roce 1999 se rozjeli do Vysokého Mýta „ukázat Stráťovi jeho rodné město". Poté byla stříkačka v roce 2004 zrenovována včetně nového laku a změnila se ve výstavní krasavici především díky čtyřem hasičům Zdeňkovi Johnovi, Frantovi Jiroutkovi, Míloslavu Šírovi a Petru Johnovi st., ale nápomocni byli o ostatní. Od roku 2001 nikdy nechyběla na celostátních hasičských slavnostech v Litoměřicích ani na setkání Stratílkovských stříkaček ve Vysokém Mýtě.

Při oslavě 75 let stříkačky uspořádali akci Voda na Vrbičku. Jednalo se o dálkovou dopravu vody historickými stříkačkami na kopec Vrbička ve Valteřicích. Trasa měřila více jak kilometr, poslední stříkačkou před vrcholem byl „oslavenec", který tlačil vodu 250 metrů daleko.

Dalším exponátem je stříkačka R.A.Smékal z roku 1898, kterou se hasiči rozhodli kompletně opravit a vdechnout život. Před čtyřmi lety stříkačku očistili, byla nutná náročná oprava všech dřevěných kol. Následovalo rozebírání zbytku stříkačky, kozlíku, podvozku, pumpy, součásti bylo nutné rozhýbat, otryskat, zbavit rzi. „Před finální montáží chyběl podstatný problém v podobě naohýbání a nanýtování vany. První křest vodou proběhl o dva roky později na dětském dni, později jsme si nechali ušít historické uniformy", připomněl starosta sboru Václav Vondrouš.

Zcela mimořádnou stříkačkou je stříkačka nalévací, která dlouho ležela na půdě hasičárny. Opravit bylo třeba vnitřní výdřeva, která byla téměř celá shnilá, síto před pumpou prorezavělé a písty rozpadlé. Také tento unikát se hasičům podařilo dát do původního stavu. „Bylo nutné vše například opískovat, nalakovat, vylouhovat a nakonec poskládat. Výsledkem je krásná historická stříkačka, je plně funkční, jen ta voda se do ní musí nosit," dodal s úsměvem starosta sboru.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Výročí 50 let od založení slaví profesionální hasiči ze stanice Semily
Památka na zaniklý hasičský sbor v Čikváskách
Lomničtí hasiči mají Rusalku a Popelku
Hasič z Košťálova Josef Riegr oslavil 100 let

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Vybrané lékárny v kraji budou mít otevřeno i v neděli 1. listopadu

Vláda České republiky zakázala od tohoto týdne maloobchodní prodej v neděli. V souvislosti s tím budou uzavřena obchodní centra, a tedy i lékárny v těchto zařízeních. Proto se lékárny a Oblastní lékárnická komora dohodly na tom, jak a které provozovny budou pro ty, kteří tuto službu potřebují, otevřeny. V Libereckém kraji bude otevřeno pět lékařských pohotovostí. Po jedné v Liberci, Turnově, Jablonci nad Nisou a dvě v České Lípě. Jedna lékárna bude otevřena v Mladé Boleslavi, městě, jež s krajem sousedí a někteří obyvatelé regionu do něj mají blíže než do uvedených měst. Tento přehled platí pro neděli 1. listopadu 2020.

Projekt zelené infrastruktury Krkonoš dospěl ke svému zdárnému konci

V těchto dnech se chýlí ke konci závěrečné práce v rámci více než tříletého mezinárodního projektu MaGICLandcapes (Managing Green infrastructure in Central European Landscapes), který ve svém akronymu ukrývá „management zelené infrastruktury v krajinách střední Evropy". Projekt MaGICLandscapes se snažil zelenou infrastrukturu, tento u nás relativně mladý a legislativně neukotvený termín, její základní funkce a benefity představit zejména regionálním a lokálním aktérům ve všech případových regionech. Cílem projektu byla také podpora udržitelného využívání půdy pomocí celé řady vytvořených manuálů a nástrojů posuzujících zelenou infrastrukturu. Ty lze využít k plánování, ochraně a zlepšení stavu zelené infrastruktury v různých regionech.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Turnov bude letos bez tradičních adventních akcí
Policisté varují řidiče před krádežemi v čase dušiček
Středověk i baroko. Výlet údolím Kamenice umožní cestovat v čase
FOTO: Stará Bítouchovská lávka najde nové využití
Kamion v Liberci prorazil svodidla a zabrzdil až před plynovou stanicí

Nejčtenější články

28.10.: V Roztokách u Jilemnice hoří průmyslová hala
27.10.: Obrazem: Nutrie se zabydlely na březích Jizery v Semilech
27.10.: Největší rekonstrukce silnic na Turnovsku je hotová!

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT