Historii turnovské galerie zakončí výstava o expedičním horolezectví

13.01.2017 14:34:03 | Autor: mcrt | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Historii turnovské galerie zakončí výstava o expedičním horolezectví

Na jaře letošního roku se v Muzeu Českého ráje v Turnově završí první etapa prací na přípravách nové expozice věnující se horolezectví v Českém ráji. Přípravy a plánování jsou nyní zdárně u konce a začne se stavět. Základem bude celková přestavba galerie, kam si více než čtyři desetiletí hledali návštěvníci cestu za muzejními výstavami nebo k rozměrnému obrazu Pobití Sasíků pod Hrubou skálou. Mimochodem ten bude jediným, který zde zůstane.

Vše ostatní zmizí a bude nahrazeno zbrusu novým výstavním prostorem věnovaným tradičnímu sportovnímu odvětví našeho regionu. Také proto si jako téma poslední výstavy, kterou zakončí historii této galerie, vybrali horolezectví. Chtěli by jím končit a v roce 2019 v nových výstavních prostorách zase začínat.

Poslední akce ve stávající muzejní galerii proběhne v termínu 19. leden - 26. únor 2017. Bude to výstava Jana Červinky s názvem Okamžiky z historie československého expedičního horolezectví, která představí poválečný vývoj československého expedičního horolezectví na životním příběhu Jana Červinky. Autor se narodil roku 1930 v Opavě a v tomto směru patří

k těm nejpovolanějším. Náležel k prvním členům národních horolezeckých týmů a účastníkům prvních národních horolezeckých expedic. Začátky jeho kariéry jsou spojeny s počátky dobývání dosud nezdolaných vrcholů po celém světě. Zúčastnil se významných výprav na Kavkaz na konci 50. let, do Hindúkuše v 60. letech a do Himálaje v letech sedmdesátých. Jeho horolezecká kariéra trvala více než neuvěřitelných šedesát let - od začátku na skalách v moravském Rabštejně na konci 40. let, přes zdolání nejvyšší hory Severní Ameriky Denali na Aljašce ve věku 62 let v roce 1994 až po poslední výstup na Mont Blanc, který uskutečnil ve věku 76 let v roce 2006.

Fotografie a materiály z archivu Jana Červinky nabízí jedinečný pohled na pozapomenutou historii horolezeckých expedic se vším, co k tomu patří. Návštěvníkům bude představen způsob tréninku v 50. a 60. letech minulého století, tehdejší ekonomická situace a přípravy na expedici i průběh samotných expedic z pohledu člověka žijícího za železnou oponou.

V neposlední řadě stojí za upozornění, že autorem velké části obrazového materiálu je sám autor výstavy, ale třeba i známý fotograf hor Vilém Heckel.

Výstava bude zahájena 19. ledna a potrvá až do 26. února.

Související články:

Muzeum Českého ráje pořádá cyklus přednášek Putování za minerály

V turnovském muzeu vystavují poklady z depozitáře drahých kamenů

130 let turnovského muzea připomenou bilanční výstavou

Na Dlaskově statku připomínají, jak zde hospodařil jeho majitel

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Rada Libereckého kraje jmenovala tři nové ředitele škol

Na základě výsledků konkurzních řízení jmenovali krajští radní na své úterní schůzi tři nové ředitele škol a školských zařízení zřizovaných Libereckým krajem. Pozici ředitelky Gymnázia v České Lípě bude i nadále vykonávat Helena Paszeková, ředitelem Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově zůstává Pavel Kopřiva a Pedagogicko-psychologickou poradnu v České Lípě povede Pavla Šimánková.

Vrchol Sněžky z Polska je opět otevřen

Práce na opravě polské meteorologické stanice na Sněžce byly dokončeny. Ředitel polského Krkonošského národního parku proto s okamžitou platností otevřel trasy vedoucí na vrchol. Výstupové trasy z Polska na vrchol Sněžky bylo v pondělí nutné uzavřít s ohledem na možné riziko uvolnění plechových částí střechy meteorologické stanice. Předchozí článek k tématu


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Masopust v Železném Brodě 2020
Valdštejny připomene zahradní slavnost i středověký víkend
Autoři Jilemnicka se představují v Galerii V kotelně
Turnovské volejbalistky dvakrát vyhrály v Boleslavi
Již 15. benefiční ples hejtmana vynesl pro pečující organizace 588 tisíc

Nejčtenější články

21.02.: Na maškarní do Bozkova přijeli biatlonisti, čerti, Chaplin i šmoulové
24.02.: Hasiči kvůli větru zasahovali celou noc, někde stále nejde elektřina
21.02.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 21. až 23. února

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT