Historii turnovské galerie zakončí výstava o expedičním horolezectví

13.01.2017 14:34:03 | Autor: mcrt | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Historii turnovské galerie zakončí výstava o expedičním horolezectví

Na jaře letošního roku se v Muzeu Českého ráje v Turnově završí první etapa prací na přípravách nové expozice věnující se horolezectví v Českém ráji. Přípravy a plánování jsou nyní zdárně u konce a začne se stavět. Základem bude celková přestavba galerie, kam si více než čtyři desetiletí hledali návštěvníci cestu za muzejními výstavami nebo k rozměrnému obrazu Pobití Sasíků pod Hrubou skálou. Mimochodem ten bude jediným, který zde zůstane.

Vše ostatní zmizí a bude nahrazeno zbrusu novým výstavním prostorem věnovaným tradičnímu sportovnímu odvětví našeho regionu. Také proto si jako téma poslední výstavy, kterou zakončí historii této galerie, vybrali horolezectví. Chtěli by jím končit a v roce 2019 v nových výstavních prostorách zase začínat.

Poslední akce ve stávající muzejní galerii proběhne v termínu 19. leden - 26. únor 2017. Bude to výstava Jana Červinky s názvem Okamžiky z historie československého expedičního horolezectví, která představí poválečný vývoj československého expedičního horolezectví na životním příběhu Jana Červinky. Autor se narodil roku 1930 v Opavě a v tomto směru patří

k těm nejpovolanějším. Náležel k prvním členům národních horolezeckých týmů a účastníkům prvních národních horolezeckých expedic. Začátky jeho kariéry jsou spojeny s počátky dobývání dosud nezdolaných vrcholů po celém světě. Zúčastnil se významných výprav na Kavkaz na konci 50. let, do Hindúkuše v 60. letech a do Himálaje v letech sedmdesátých. Jeho horolezecká kariéra trvala více než neuvěřitelných šedesát let - od začátku na skalách v moravském Rabštejně na konci 40. let, přes zdolání nejvyšší hory Severní Ameriky Denali na Aljašce ve věku 62 let v roce 1994 až po poslední výstup na Mont Blanc, který uskutečnil ve věku 76 let v roce 2006.

Fotografie a materiály z archivu Jana Červinky nabízí jedinečný pohled na pozapomenutou historii horolezeckých expedic se vším, co k tomu patří. Návštěvníkům bude představen způsob tréninku v 50. a 60. letech minulého století, tehdejší ekonomická situace a přípravy na expedici i průběh samotných expedic z pohledu člověka žijícího za železnou oponou.

V neposlední řadě stojí za upozornění, že autorem velké části obrazového materiálu je sám autor výstavy, ale třeba i známý fotograf hor Vilém Heckel.

Výstava bude zahájena 19. ledna a potrvá až do 26. února.

Související články:

Muzeum Českého ráje pořádá cyklus přednášek Putování za minerály

V turnovském muzeu vystavují poklady z depozitáře drahých kamenů

130 let turnovského muzea připomenou bilanční výstavou

Na Dlaskově statku připomínají, jak zde hospodařil jeho majitel

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Ztracenou osobu našli v lese poblíž Viničné cesty v Jizerských horách

Skoro po třech dnech bylo úspěšně ukončeno pátrání po pohřešované osobě v jizerskohorských lesích. Společně s Policií ČR a dalšími složkami IZS se postupně do pátrání zapojilo i 11 jednotek hasičů a jeden kynologický tým HZS Libereckého kraje. Osoba byla v pondělí odpoledne nalezena v lese poblíž Viničné cesty a následně předána do péče zdravotníků. Více podrobností

Podzimní provoz kompostárny na Malém Rohozci

Kompostárnu na Malém Rohozci mohou Turnováci využívat v měsíci říjnu i v listopadu 2019. S příchodem podzimu a podzimních prací na zahradách, je dobré připomenout, že kompostárnu mohou občané využívat v měsíci říjnu každé pondělí, středu a pátek od 9 do 17 hodin. V sobotu od 9 do 12 hodin. Kompostárna bude uzavřena ve státní svátek v pondělí 28. října. Kompostárna bude otevřena i v měsíci listopadu, a to ve stejné dny, avšak jen do 16 hodin. Sobota zůstává stejná od 9 do 12 hodin. Pokud vlastníte biopopelnice, jejich svoz proběhne vždy ve středu a ve čtvrtek, dle jednotlivých lokalit ve městě Turnov.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

FOTO: V Jilemnickém krosu zopakoval vítězství Miroslav Vraštil
Utkání s rezervou Bohemky se hráčům Přepeř nepovedlo
Rokytničtí záchranáři budou od příštího roku v novém
Krajští zastupitelé podpořili přesun obcí do senátního obvodu Liberec
MŠ Zborovská Turnov se rozšíří o další oddělení díky dotaci z EU

Nejčtenější články

20.10.: Přehled fotbalových výsledků 11. podzimního kola
19.10.: FOTO: Do Bozkova přijela i na podzim 2019 zahrát kapela Tři sestry
20.10.: Krajský přebor: Čtvrtá výhra v řadě vynesla Turnov na třetí místo

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT