Historii turnovské galerie zakončí výstava o expedičním horolezectví

13.01.2017 14:34:03 | Autor: mcrt | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Historii turnovské galerie zakončí výstava o expedičním horolezectví

Na jaře letošního roku se v Muzeu Českého ráje v Turnově završí první etapa prací na přípravách nové expozice věnující se horolezectví v Českém ráji. Přípravy a plánování jsou nyní zdárně u konce a začne se stavět. Základem bude celková přestavba galerie, kam si více než čtyři desetiletí hledali návštěvníci cestu za muzejními výstavami nebo k rozměrnému obrazu Pobití Sasíků pod Hrubou skálou. Mimochodem ten bude jediným, který zde zůstane.

Vše ostatní zmizí a bude nahrazeno zbrusu novým výstavním prostorem věnovaným tradičnímu sportovnímu odvětví našeho regionu. Také proto si jako téma poslední výstavy, kterou zakončí historii této galerie, vybrali horolezectví. Chtěli by jím končit a v roce 2019 v nových výstavních prostorách zase začínat.

Poslední akce ve stávající muzejní galerii proběhne v termínu 19. leden - 26. únor 2017. Bude to výstava Jana Červinky s názvem Okamžiky z historie československého expedičního horolezectví, která představí poválečný vývoj československého expedičního horolezectví na životním příběhu Jana Červinky. Autor se narodil roku 1930 v Opavě a v tomto směru patří

k těm nejpovolanějším. Náležel k prvním členům národních horolezeckých týmů a účastníkům prvních národních horolezeckých expedic. Začátky jeho kariéry jsou spojeny s počátky dobývání dosud nezdolaných vrcholů po celém světě. Zúčastnil se významných výprav na Kavkaz na konci 50. let, do Hindúkuše v 60. letech a do Himálaje v letech sedmdesátých. Jeho horolezecká kariéra trvala více než neuvěřitelných šedesát let - od začátku na skalách v moravském Rabštejně na konci 40. let, přes zdolání nejvyšší hory Severní Ameriky Denali na Aljašce ve věku 62 let v roce 1994 až po poslední výstup na Mont Blanc, který uskutečnil ve věku 76 let v roce 2006.

Fotografie a materiály z archivu Jana Červinky nabízí jedinečný pohled na pozapomenutou historii horolezeckých expedic se vším, co k tomu patří. Návštěvníkům bude představen způsob tréninku v 50. a 60. letech minulého století, tehdejší ekonomická situace a přípravy na expedici i průběh samotných expedic z pohledu člověka žijícího za železnou oponou.

V neposlední řadě stojí za upozornění, že autorem velké části obrazového materiálu je sám autor výstavy, ale třeba i známý fotograf hor Vilém Heckel.

Výstava bude zahájena 19. ledna a potrvá až do 26. února.

Související články:

Muzeum Českého ráje pořádá cyklus přednášek Putování za minerály

V turnovském muzeu vystavují poklady z depozitáře drahých kamenů

130 let turnovského muzea připomenou bilanční výstavou

Na Dlaskově statku připomínají, jak zde hospodařil jeho majitel

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj poskytne Severočeskému muzeu dotaci na restaurování sbírek

Dotaci na restaurování exponátů ze sbírek poskytne Severočeskému muzeu v Liberci Liberecký kraj. Schválili to na svém zasedání 12. ledna krajští radní. Kromě toho se muzeum dočká také lepšího zabezpečení sbírek v depozitářích, vybavení pro uložení sbírkových předmětů a zařízení a vybavení konzervátorské dílny a digitálního pracoviště. Výdaje na celý projekt přesahují 47 milionů, krajský příspěvek je deset procent. „Z Evropské unie a státního rozpočtu poputuje devadesát procent, což činí 42,4 miliony korun, podíl Libereckého kraje je deset procent - 4,7 milionu. Pro Severočeské muzeum je to třetí projekt, podpořený Integrovaným regionálním operačním programem," uvedl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Dotace z městského rozpočtu zatím v Turnově na rok 2021 nevyhlašují

Žádný z odborů Městského úřadu Turnov proto nebude vypisovat prozatím žádnou dotační výzvu pro podávání žádostí, jak tomu vždy na přelomu roku bývalo. „Důvodem jsou restrikce Poslanecké sněmovny, změny v superhrubé mzdě i pokles rozpočtového určení daní kvůli Covid-19," řekl starosta Tomáš Hocke. Problematiku výše rozpočtu a možné vypsání dotací, případně ve sníženém rozsahu, budou řešit turnovští zastupitelé na lednovém zasedání zastupitelstva.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

VIDEO: Sestřih podzimních zápasů FK Přepeře
Nejhezčí kapesní kalendářík je znovu z Turnova!
Očkovací centra v pěti nemocnicích, hejtman upozornil na méně vakcín
Víkend v Bedřichově byl o poznání klidnější než před týdnem
Podzemní chodba i loupežníci. Skalní hrad v Oldřichově halí tajemno

Nejčtenější články

16.01.: Hasiči po novém sněhu řešili nehody, ve Vítkovicích sjelo auto do řeky
17.01.: Policie žádá o pomoc při pátrání po patnáctileté Elišce z Liberce
17.01.: Obrazem: Zimní Semily v lednu 2021

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Tepelná čerpadla, solární ohřev TUV a vytápění, fotovoltaika, podlahové vytápění

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT