Hladiny řek během noci nebezpečně stoupaly, aktuálně už Jizera klesá

02.06.2013 10:19:37 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jablonec nad Jizerou,Železný Brod,Semily,Pojizeří

Hladiny řek během noci nebezpečně stoupaly, aktuálně už Jizera klesá

V souvislosti s velkou vodou řešili hasiči v Libereckém kraji od soboty do nedělního rána více než 35 událostí. Nejvážnější byla situace na Českolipsku, na Jizeře pak byla nejvyšší hladina v noci v Jablonci nad Jizerou a Železném Brodě, aktuálně hladiny řek v Pojizeří klesají.

Na řece Jizeře byl dosažen 3. stupeň povodňové aktivity pouze v Jablonci nad Jizerou mezi jednou a třetí hodinou ranní. Průtok zde dosahoval 218 cm (99 m3 za s), v neděli v 10 hodin je již 152 cm (58 m3 za s).

Nebezpečí ale může v neděli nadále trvat po proudu řek v níže položených městech, například v Mladé Boleslavi. Stav bdělosti a pohotovosti je na několika místech v Povodí Labe v okrese Trutnov, které jsou poměrně blízko - Horní Lánov, Hostinné. I tady by už ale měly hladiny řek klesat.  

V Semilech upevnili ponton, který mohl poškodit lávku

Hasiči ale v noci zasahovali i jinde než v Jablonci nad Jizerou. „V Semilech zasahovali profesionální hasiči ve 2:37 hodin, kdy ukotvovali na Jizeře plovoucí pracovní plošinu sestavenou z pontonů a lešení, která by při dalším vzestupu hladiny hrozila možným poškozením tamní lávky," potvrdila mluvčí HZS Libereckého kraje Zdenka Štrauchová.

V Semilech sledovalo vedení města s hasiči a městskou policií situaci již od večera. „Ve 3.30 ráno zasedla povodňová komise města Semily. Průtok kolem čtvrté až páté hodiny ráno dosáhl nejvyšší hranice +180 cm a byl stanoven II. stupeň povodňové aktivity na jeho dolní hranici. Situaci jsme sledovali, vyhodnocovali prognózy jak počasí, tak průtoků vody a hlídali průtoky a stav hladiny v Jablonci n. J. a v Sytové. Hlídka Městské policie pravidelně odečítala výšku hladiny a monitorovala koryto. Nadále jsme hlídali a pravidelně odečítali výšku hladiny Jizery. Předávali jsme informace i po toku Železnému Brodu. V této chvíli nehrozí riziko vylití Jizery, ale přesto pokračujeme v bdělosti," uvedla na facebookovém profilu města Semily místostarostka Lena Mlejnková. 

Situaci monitorovali i v dalších městech

V Železném Brodě byla také svolána povodňová komise obce. Ta stanovila opatření, že při  stavu 350 cm bude provedeno pytlování propustků a problémových částí obce, kde by docházelo k vylití řeky z koryta a zaplavení rodinných a bytových domů. „Hladina řeky Jizery zde nakonec kulminovala po třetí hodině ranní na hodnotě 330 cm. Nejblíže k řece položená místa jako tábořiště ve Splzově nebo kemp v Malé Skále byla preventivně evakuována," upřesnila mluvčí hasičů.

V Turnově zasedala povodňová komise ráno v 7 hodin, byl tam naměřen 2. stupeň povodňové aktivity, i tam už ale hladina Jizery mírně klesla. Z okresu Semily je v současnosti nejvážnější situace v Čisté u Horek, kde z několika rodinných domů hasiči čerpají vodu a stavějí se zábrany pytlů s pískem. „Z Liberce tam semilská jednotka poveze přibližně 20 vysoušečů. Pomocí našich opatření bylo zabráněno zaplavení místní větší truhlárny," potvrdil operační důstojník územního odboru Semily Otakar Rezler. 

V Libereckém kraji byla nejhorší situace na Českolipsku

Nejvíce událostí spojených s velkou vodou se stalo na Českolipsku, kde hasiči již od sobotního odpoledne řešili ucpané propustky a prováděli pytlování například kolem potoka protékajícího Novým Oldřichovem. Připraveny k zásahu tak byly dobrovolné jednotky Nového Oldřichova, Kamenického Šenova, Kravař či Nového Boru.

Vydatné srážky potrápily také obce v povodí Smědé, kde byl v Předáncích vyhlášen kolem půlnoci 3. stupeň povodňové aktivity. „Hasiči v Předáncích a Višňové provedli protipovodňová opatření. Hladina Smědé kulminovala o 2. hodině ranní, aktuálně je zde 2. stupeň povodňové aktivity a dle údajů Povodí Labe voda nadále klesá," dodala Zdenka Štrauchová.

Hejtman svolal  povodňovou komisi

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta svolal na neděli 2. 6 2013 jednání Krajské povodňové komise Libereckého kraje, která se uskuteční od 14 hodin v sídle Libereckého kraje , U jezu v Liberci. „V kraji  byl vyhlášen 3. povodňový stupeň v Petrolticích, druhý například v Chrastavě. Preventivně se poradíme o nejnutnějších opařeních k zmírnění případných následků," řekl hejtman.

Vydatné srážky způsobily menší problémy třeba i fotbalistům, protože kvůli podmáčeným trávníkům bylo odloženo hned několik zápasů krajských soutěží - podrobnosti v přehledu utkání.

Aktuální doplnění z nedělního odpoledne a večera:

„Jelikož bylo třetího stupně povodňové aktivity dosaženo na vodních tocích hned v několika krajích najednou, od dnešní osmé hodiny ranní realizuje MV-generální ředitelství HZS ČR ústřední koordinaci záchranných a likvidačních prací a podle požadavků postižených krajů zajišťuje realizaci jejich požadavků," sdělila mluvčí HZS Libereckého kraje Zdenka Štrauchová.

Od rána mají za sebou hasiči podle tiskové mluvčí Štrauchové již 45 technických zásahů. Po poslední aktualizaci opět došlo k odčerpávání vody na několika místech v Libereckém kraji - například v části obce Dětrichovec (Jindřichovice pod Smrkem), ohlášeno v 16:13 hodin, Dětřichově, ohlášeno 17:14 hodin, kde se rozlila voda z tamního rybníka. Tři jednotky hasičů pak zasahovaly také v Hejnicích (17:41 hodin) v ulici Petra Bezruče. Tam hasiči odčerpávali zhruba 40 cm vody ze sklepa. K dalšímu čerpání vody ze sklepa základní a mateřské školy byli hasiči přivoláni v 18:26 hodin do části obce Prácheň. Popadané stromy hasiči odstraňovali například v části obce Újezd či Pavlovice na Českolipsku. Třetí stupně povodňové aktivity jsou na Ploučnici ve Stráži pod Ralskem a Mimoni, dále pak v Mníšku na Jeřici a v Předláncích na Smědé.  

I nadále platí výstraha ČHMÚ pro Liberecký kraj před vydatnými srážkami a z toho vyplývající riziko povodňového ohrožení. Hladiny řek v tuto chvíli opět stoupají na Českolipsku. Řeka Ploučnice je stále na 2. stupni povodňové aktivity a pomalu se blíží jak ve Stráži pod Ralskem tak Mimoni ke třetímu. Třetího stupně bylo dosaženo v 11 hodin na Panenském potoce v Pertolticích. Lidé bydlící poblíž vodních toků by tak měli být stále ve střehu a mít připravený jednoduchý „plán pro povodeň".

Hasiči doporučují:
- sledovat předpověď počasí a další vývoj na vodním toku
- mít v dosahu komunikační prostředky, nabitý mobil, příp. rezervní nabitou baterii
- mít dostatek balené pitné vody, alespoň na dva dny
- zajistit si potraviny, které mohu připravit i bez dodávky elektrické energie
- připravit si evakuační zavazadlo, ve kterém budou důležité osobní doklady, finanční hotovost, léky a zdravotnické pomůcky, náhradní oděv
- zkontrolovat si funkčnost svého auta a dostatek pohonných hmot ve vozidle
- znát cesty pro bezpečné opuštění ohrožené oblasti, nejlépe více variant
- mít promyšlené nezbytné kroky po povodni

Fotografie je z Kořenova z neděle dopoledne 2. června, zdroj: hydronet.cz

V Libereckém kraji jsou uzavřeny některé silnice a tratě

Více podobných informací z Pojizeří najdete v rubrice ZPRÁVY - Přírodní živly

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Webové stránky kraje získaly novou podobu

Přívětivější vizuální zpracování, snadnější dostupnost informací, strukturované stránky krajských odborů, formuláře na jednom místě či přehledné aktuality. To vše a mnoho dalšího přináší nová podoba webových stránek Libereckého kraje. Adresa zůstává neměnná, a to https://www.kraj-lbc.cz/. „Vzhled, funkčnost a přehlednost webu kraje již potřebovaly výraznou změnu. Jsem rád, že můžeme nyní spustit novou verzi stránek. Běžný uživatel samozřejmě najde veškeré informace stále na stejném místě tak, jak je zvyklý, a to na https://www.kraj-lbc.cz/," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jaro v Českém ráji: romantika u řeky i pískovcoví svatí
Hasiči měli na čarodějnice trojnásobně více výjezdů než minulý rok
Tradiční muzejní prvomájová lomnická výstava v podání Jana Dingy
Do lomnického klubu opět zavítá Znouzectnost
Jak probíhal Speed Marathon 2024 v Libereckém kraji

Nejčtenější články

29.04.: Služební pes Max vypátral v lese u Harrachova dva zloděje
29.04.: Den otevřených dveří pořádají na stanicích HZS Libereckého kraje
01.05.: Hasiči měli na čarodějnice trojnásobně více výjezdů než minulý rok

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT