Honza Vaverka chodil dycinky pozdě

22.07.2014 18:16:07 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: KULTURA | Obce: Vysoké nad Jizerou

Honza Vaverka chodil dycinky pozdě

Letos si vysočtí divadelníci, jejich hosté a diváci připomínají 90. let existence loutkové scény. Slavnostní náladu potvrdilo i to, že Jan Vaverka st. z DS Krakonoš získal Čestné uznání Matěje Kopeckého za zásluhy o české loutkářství.

Jan Vaverka st. je členem DS Krakonoš Vysoké nad Jizerou a jeho někdejším starostou. Hraje v činoherních představeních, i v těch loutkových. Do vysockého divadla přišel poprvé před čtyřiceti lety. „Podle dochovaných zápisů seděl tehdy v pokladně divadla se svou budoucí ženou. Tehdy se slavilo padesát let loutkové scény," usmívá se Svatava Hejralová. A tak při dalších velkých oslavách loutkového divadla ve Vysokém převzal Jan Vaverka st. z rukou Jana Müllera ze Skupiny amatérských loutkářů při SČDO Čestné uznání Matěje Kopeckého za zásluhy o české loutkářství.

Dojatý divadelník přidal i vzpomínku z dob, kdy ještě mezi Krakonošáky nebyl, ale seděl s ostatními dětmi v hledišti při loutkových představeních: „V sále stála taková velká paní s proutkem a kdo vyrušoval, toho šlehla. Ale já nedostal, byli tam jiní zlobivci. Třeba takoví, co okusovali jablko a pak hodili ohryzkem po Škerholoj....", vypráví oceněný loutkář a mudruje, jak se k té ceně postavit. „Takový ocenění dostávaj lidi, se kterými se pak natočí rozhovor a když přijde jejich hodina, pustí ho v televizi," říká Jan Vaverka st., který je také držitelem Zlatého odznaku J. K. Tyla. Ale pro budoucnost je jeho jméno zachované i jinde, a to nesmazatelně. „Jsem tu zvěčněnej vzadu, na jedné kulise loutkové scény je napsáno: Honza Vaverka chodil dycky, ale dycinky pozdě!" 

Vysočtí divadelníci si o víkendu setkáním i představeními připomněli 90 let existence místní loutkové scény<br />Autor: Ivo Mičkal

Výstava popisující historii loutkové scény DS Krakonoš Vysoké nad Jizerou, dokumenty i fotografie z představení a ze zákulisí či zájezdů, například do Francie, plakáty i historické marionety bude k vidění až do jarních prázdnin 2015. Otevřeno bude při každém představení ve vysockém divadle nebo v průběhu Krakonošova divadelního podzimu v říjnu.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Loutkáři ve Vysokém oslaví 90. výročí přehlídkou

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 33 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Mimořádná linka 123 bude v Jablonci jezdit do listopadu

V Jablonci nad Nisou bude dočasně jezdit nová linka MHD č. 123. Ta vyplní chybějící dopravní spojení, které zmizelo kvůli stavbě na křižovatce ulic Poštovní a Budovatelů. Jezdit bude jen do ukončení stavby, tedy nejdéle do listopadu letošního roku. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Program asistenčních voucherů podpoří podnikatele částkou 1,5 milionu korun

Vyhlášení programu s názvem Asistenční vouchery Libereckého kraje schválili krajští zastupitelé. Úspěšným žadatelům dotace pomohou připravit jejich vlastní projektové žádosti, které následně podají do vhodných výzev operačních programů. K rozdělení je 1,5 milionu, přičemž maximální výše dotace je 300 tisíc korun. „Jsem rád, že můžeme podpořit podnikatele v regionu a pomoci jim při uskutečňování jejich plánů, vizí a nápadů," prohlásil Michal Kříž, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování. Program mohou využít veřejnoprávní subjekty i soukromoprávní právnické osoby, které mají sídlo či pracoviště na území Libereckého kraje. Žádosti se přijímají od 27. června tohoto roku do 31. ledna 2022.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jubilejní desátý ročník ankety Alej roku je zahájen
Ze zdí hradu Jestřebí si lidé v okolí stavěli domky
Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
Obrazy Ze života hmyzu a rostlin uvidíte v jilemnickém muzeu
Obrazem: Jak pokračuje stavba pumptracku v Turnově

Nejčtenější články

06.06.: Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
03.06.: FOTO: Město Turnov chce zabezpečit zchátralý areál uhelných skladů
03.06.: Uzavřeli lávku v Bítouchově, začali stavět novou

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT