Horolezectví v Českém ráji připomene a osvětlí výstava Jistíš mě?

14.05.2012 15:35:52 | Autor: mcrt | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Horolezectví v Českém ráji připomene a osvětlí výstava Jistíš mě?

Ve čtvrtek 17. května budou v galerii Muzea Českého ráje v Turnově zahájeny vernisáží dvě nové výstavy. Název Jistíš mě? má výstava věnovaná horolezectví jako sportovnímu fenoménu Českého ráje. Zároveň bude zahájena i výstava fotografa Viléma Heckela.

Výstava Jistíš mě? představí návštěvníkům základy a historii horolezeckého sportu obecně, větší pozornost však bude věnovat právě místním dějinám, významným osobnostem, důležitým lokalitám a dalším aspektům českorajského lezení.

„Rádi bychom, aby výstava nabídla poučení a zábavu nejen zapáleným lezcům, ale především zájemcům z řad široké veřejnosti, proto ji koncipujeme jako základní seznámení s problematikou tohoto sportu. Pískovcová skalní města, kterých je v Českém ráji několik, patří jen k několika málo centrům pískovcového lezení ve světě, a proto bychom i jim chtěli věnovat naši pozornost," poznamenali autoři výstavy Alžběta Kulíšková a David Marek.

Slavnostní zahájení výstavy proběhne ve čtvrtek 17. května 2012 od 16.30 a potrvá v galerii muzea do 30. září 2012. Výstava bude navíc doplněna doprovodným programem pod názvem Muzejní kino aneb Muzejní noc s horolezci, která proběhne 9. června od 17 hodin. Během muzejní noci budou v atriu muzea a v případě nepřízně počasí v galerii promítány návštěvníkům zdarma filmy s horolezeckou tématikou a komentovány jejich tvůrci nebo účastníky.

Probíhat bude i zauzlovaná interaktivní dílna a prohlídka výstavy. Interaktivní dramatická dílna uvede každého účastníka do labyrintu Gordického uzlu, do spletitých kliček horolezecké smyčky, do chuti zdolat úskalí a překonat sám sebe. Tak, jako potřebuje horolezec na stěně tři body opory, bude každý z vás hledat své tři body jistoty, tři smyčky uzle štěstí.

Výstava známého fotografa Vilém Heckel neznámý

Vilém Heckel, vynikající fotograf hor a horolezců, je známý příznivcům tohoto sportu z celého světa. Jeho fotografie jsou žádané a obdivované nejen proto, že umožní divákovi nahlédnout do horolezeckého prostředí, ale také pro svou nespornou technickou a uměleckou kvalitu. Horolezecké fotografie Viléma Heckela budou představeny i na výstavě Jistíš mě? Horolezectví v Českém ráji, zároveň však ve stejném dni bude ve Výstavním sále zahájena výstava Vilém Heckel neznámý, která představí tvorbu fotografa úplně z jiného odvětví.

„Fotografovat hory bylo totiž pro Viléma Heckela spíše koníčkem, živil se většinou jako fotograf reklamní (ale i portrétní a divadelní). A právě jeho reklamní fotografie představí výstava v turnovském muzeu. Její přípravu zajistila dcera Viléma Heckela Helena ve spolupráci s turnovským fotografem Břetislavem Jansou. Výstava jistě zaujme nejen obdivovatele Heckelovy tvorby, ale i všechny milovníky fotografie obecně. Potěší však i milovníky retra, protože většina fotografií zobrazuje předměty ze 60. a 70. let," uvedli Alžběta Kulíšková a David Marek.

Výstava bude zahájena 17. května zároveň s horolezeckou výstavou Jistíš mě?, ale potrvá ve výstavním sále muzea pouze do 17. června 2012.

Související články k výstavám v turnovském muzeu:

Turnovští studenti připomínají téma holocaustu

Na Dlaskově statku je na Velikonoce připraven bohatý program

Muzeum Českého ráje představilo nové návštěvnické prostory

Více o dalších výstavách čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Lídrem TOP 09 v Libereckém kraji bude Zdeněk Chmelík

Výkonný výbor TOP 09 schválil kandidáty pro volby do Poslanecké sněmovny. Lídrem TOP 09 v Libereckém kraji se stal zastupitel města Liberec a technický ředitel výrobní firmy Zdeněk Chmelík. Na dalších místech kandidátky najdeme lékaře Miloše Rejmonta, krajinného inženýra Jiřího Klápštěho nebo ředitele jazykové školy Jiřího Vondráčka. TOP 09 bude kandidovat v koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). „Česká republika potřebuje plán pro cestu z krize, musíme konečně rozsvítit světlo na konci tunelu. Jako podnikatel sám moc dobře vím, jak těžké to dnes podnikatelé mají. Řadě z nich koronavirová krize zničila podnikání, jiní se drží zuby nehty a docházejí jim síly. Stát se bohužel na některé z nich úplně vykašlal a jiným poskytl jen nedostatečnou podporu. To jsou problémy, které musíme začít řešit co nejdřív,“ řekl lídr TOP 09 Zdeněk Chmelík.

Tipy na výlety po Českém ráji v nové podobě

Období jara a s ním spojené výletování se blíží. Pro snazší orientaci v nabídce regionu Sdružení Český ráj pro zájemce připravuje tipy na výlety v nové formě elektronického flipbooku. Aktuálně jsou k dispozici první z nich, a to je Český ráj ve filmu a pohádkách. „V katalogu najdete deset tipů na pohádkové výlety, v rámci kterých se můžete vypravit například na zámek Sychrov za princeznou Zlatovláskou, za čerty do Klokočských skal nebo loupežníkem Rumcajsem do Jičína. Flipbook si můžete pohodlně otevřít ve svých počítačích i telefonech, tipy jsou doplněny o fotogalerie a také trasu výletu na portálu mapy.cz," přiblížila Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na mrtvém dřevě stojí živý les
Sklářský gigant Crystalex přežil vlastní smrt
Podkrkonošská uzenina z Bělé sklízí úspěchy celá léta
Hořel dům ve Frýdštejně, jednu osobu ošetřili záchranáři
Všímavý semilský hasič uspíšil záchranu zraněné sousedky

Nejčtenější články

02.03.: Všímavý semilský hasič uspíšil záchranu zraněné sousedky
01.03.: ORP Turnov dostala výjimku z omezení pohybu osob
01.03.: Policisté kontrolovali mezi Turnovem a Svijany dálniční známky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT