Horolozecký festival zahájili odhalením pamětní desky Josefu Smítkovi

02.10.2018 13:18:37 | Autor: Zdenka Štrauchová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Horolozecký festival zahájili odhalením pamětní desky Josefu Smítkovi

Josef Smítka, horolezec, který neznal překážky na skále ani v životě. Takový nápis zdobí novou pamětní desku, která byla v pátek 28. září 2018 odhalena na turnovském domě v Komenského ulici.

Slavnostního odhalení se zúčastnila řada horozeleckých příznivců, záštitu nad akcí převzal Josef Rakoncaj a starosta Turnova Tomáš Hocke. Mezi účastníky nechyběl známý vodní slalomář Vavřinec Hradílek, který ztvárnil ve filmu Tenkrát v ráji Josku Smítku.

Během zahájení na slavného horolezce zavzpomínali pamětníci. Mezi nimi nechyběl téměř devadesátiletý Ing. Drahomír Machaň. Ten měl možnost se s Josefem Smítkou setkávat v době války v místě, které mu bylo nejdražší, a to ve Skaláku. „Od Josky jsem se učil lezení, moderní lezecké a jistící technice, poslouchal jsem jeho nekompromisní názory na německou okupaci. Pepík Smítku byl výborný vypravěč, milovali jsme ho, byl to pro nás guru a každé setkání s ním bylo pro nás svátkem," popsal Dramonír Machaň. Jak pokračoval, Josef Smítka byl vynikající horolezec, nejlepší svého druhu a jeho cesty dodnes platí mezi nejtěžší. Na závěr zmínil také jeho odbojářské aktivity.

Odhalení pamětní desky Josefu Smítkovi<br />Autor: Zdenka Štrauchová Válečná léta připomněl také Jiří Čihulka, který se s Joskou Smítkou setkával na hradu Valdštejně, kde měli jeho rodiče roku 1923-1952 pronajatou hradní restauraci. Líčil, jak se tam Joska zastavoval při návratu z lezení. „Hrával na kytaru, obvykle Ascalonu nebo Až ztichnou bílé skály. To byly jeho oblíbené písničky," vyprávěl.

Přiblížil i jednu příhodu, která ukazuje vzdornou povahu slavného horolezce. „V letní sezóně přišel do restaurace německý důstojník s pistolí u pasu, posadil se u stolu a jelikož se mu můj otec nevěnoval, zapískal na něho. Joska se ihned vymrštil, aby Němce zmlátil, ale můj otec Josku naštěstí ukrotil. Kdyby došlo k potyčce, asi by to špatně dopadlo," popsal Jiří Čihulka.

Pamětní deska vznikla z iniciativy K. Vitouška, B. Hlaváčka, města Turnova, Horolezeckého festivalu Český ráj, Českého horolezeckého svazu a Rock Pointu.

Kompletní program festivalu na jeho stránkách zde

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj schválil strategický dokument pro podporu podnikání a výzkumu

Krajský dokument staví na odborných kapacitách místní výzkumné základny a firem v oblasti strojírenství, sklářství, optiky, nanotechnologií, robotiky či umělé inteligence. Své priority opírá o nejpokročilejší znalosti a technologické trendy a formuluje opatření pro jejich maximální využití v regionu. Je úzce propojen s nastavením finančních zdrojů v oblasti výzkumu, vývoje a inovací v období 2021+ na evropské, národní i regionální úrovni. „Jsme si vědomi, že síla nápadů a inovací, na kterých můžeme stavět ekonomickou prosperitu našeho regionu, není závislá ani na počtu obyvatel ani na velikosti území," uvedl Michal Kříž, člen rady kraje pro resort regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova.

TU Liberec přišla s projektem mapujícím historické zdroje vody

Návrh projektu, jehož cílem je vyhledávání zaniklých vodních prvků v krajině a nalézání metod jejich případné obnovy, představila letos v červnu Libereckému kraji Technická univerzita v Liberci. Celkové odhadované náklady jsou zhruba 6 milionů korun. Výstupy by měly být známy nejpozději v prosinci 2022. „Pokud by projekt uspěl ve vyhlášené výzvě, měl by se do něj zapojit i Krajský úřad Libereckého kraje. Výstupy můžeme v budoucnu použít i pro možné hodnocení žádostí o dotaci z dotačního programu Podpora zadržování vody v krajině, ale také pro plánování toho, jak pečovat o maloplošná chráněná území ve správě úřadu," uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. Hlavními výstupy projektu budou zejména určení polohy zaniklých vodotečí, rybníků, tůní a mokřadů, stopování meliorací a využití těchto dat při posuzování efektivity zamýšlených úprav krajiny. Projekt je v přípravné fázi a čeká na souhlasné stanovisko.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Poděkování paní Luďce Kanclířové
Do Soutěže Karla Hubáčka 2020 se přihlásilo téměř padesát staveb
O cenu památkářů se uchází nádraží Martinice a Beranův hostinec
Hradišťan s Jiřím Pavlicou otevřou Sedmihorské léto 2020
V Semilech začnou místo herbicidů plevel likvidovat horkou párou

Nejčtenější články

03.07.: Lidí s koronavirem je v kraji už 81, nejvíc zahraničních dělníků v Liberci
03.07.: Bozkovská pouť nabízí opět bohatý program
03.07.: Hasiči vyprošťovali tatrovku v Mašově

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT