Horolozecký festival zahájili odhalením pamětní desky Josefu Smítkovi

02.10.2018 13:18:37 | Autor: Zdenka Štrauchová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Horolozecký festival zahájili odhalením pamětní desky Josefu Smítkovi

Josef Smítka, horolezec, který neznal překážky na skále ani v životě. Takový nápis zdobí novou pamětní desku, která byla v pátek 28. září 2018 odhalena na turnovském domě v Komenského ulici.

Slavnostního odhalení se zúčastnila řada horozeleckých příznivců, záštitu nad akcí převzal Josef Rakoncaj a starosta Turnova Tomáš Hocke. Mezi účastníky nechyběl známý vodní slalomář Vavřinec Hradílek, který ztvárnil ve filmu Tenkrát v ráji Josku Smítku.

Během zahájení na slavného horolezce zavzpomínali pamětníci. Mezi nimi nechyběl téměř devadesátiletý Ing. Drahomír Machaň. Ten měl možnost se s Josefem Smítkou setkávat v době války v místě, které mu bylo nejdražší, a to ve Skaláku. „Od Josky jsem se učil lezení, moderní lezecké a jistící technice, poslouchal jsem jeho nekompromisní názory na německou okupaci. Pepík Smítku byl výborný vypravěč, milovali jsme ho, byl to pro nás guru a každé setkání s ním bylo pro nás svátkem," popsal Dramonír Machaň. Jak pokračoval, Josef Smítka byl vynikající horolezec, nejlepší svého druhu a jeho cesty dodnes platí mezi nejtěžší. Na závěr zmínil také jeho odbojářské aktivity.

Odhalení pamětní desky Josefu Smítkovi<br />Autor: Zdenka Štrauchová Válečná léta připomněl také Jiří Čihulka, který se s Joskou Smítkou setkával na hradu Valdštejně, kde měli jeho rodiče roku 1923-1952 pronajatou hradní restauraci. Líčil, jak se tam Joska zastavoval při návratu z lezení. „Hrával na kytaru, obvykle Ascalonu nebo Až ztichnou bílé skály. To byly jeho oblíbené písničky," vyprávěl.

Přiblížil i jednu příhodu, která ukazuje vzdornou povahu slavného horolezce. „V letní sezóně přišel do restaurace německý důstojník s pistolí u pasu, posadil se u stolu a jelikož se mu můj otec nevěnoval, zapískal na něho. Joska se ihned vymrštil, aby Němce zmlátil, ale můj otec Josku naštěstí ukrotil. Kdyby došlo k potyčce, asi by to špatně dopadlo," popsal Jiří Čihulka.

Pamětní deska vznikla z iniciativy K. Vitouška, B. Hlaváčka, města Turnova, Horolezeckého festivalu Český ráj, Českého horolezeckého svazu a Rock Pointu.

Kompletní program festivalu na jeho stránkách zde

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Dotace z městského rozpočtu zatím v Turnově na rok 2021 nevyhlašují

Žádný z odborů Městského úřadu Turnov proto nebude vypisovat prozatím žádnou dotační výzvu pro podávání žádostí, jak tomu vždy na přelomu roku bývalo. „Důvodem jsou restrikce Poslanecké sněmovny, změny v superhrubé mzdě i pokles rozpočtového určení daní kvůli Covid-19," řekl starosta Tomáš Hocke. Problematiku výše rozpočtu a možné vypsání dotací, případně ve sníženém rozsahu, budou řešit turnovští zastupitelé na lednovém zasedání zastupitelstva.

Kromě bodů by měl Jablonec na jaře slavit i jubilea

Pokud sněhové podmínky dovolí a teplické vytápění na Stínadlech bude mít odpovídající výkonnost, čeká na jablonecké fotbalisty ligový výkop 2021. Samozřejmě ve fotbale jde hlavně o získané body, od nich se odvíjí mnohé. Před jabloneckým týmem však stojí v průběhu jara některé zajímavé výzvy v podobě možného překonání 1100. gólu jablonecké ligové historie, 90 zápasů na lavičce nebo 100. ligové penalty. Podrobnosti na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Policie žádá o pomoc při pátrání po patnáctileté Elišce z Liberce
Ani zima se sněhem nezastavila práce na stavbě ZŠ v Mašově
Řopíky v lesích pod Štěpánkou připomínají pohnuté září roku 1938
Lyžaři v Turnově mohou využít upravené bílé stopy!
Hasiči po novém sněhu řešili nehody, ve Vítkovicích sjelo auto do řeky

Nejčtenější články

16.01.: Hasiči po novém sněhu řešili nehody, ve Vítkovicích sjelo auto do řeky
14.01.: Po sněhové nadílce zasahují hasiči u nehod i spadlých stromů
17.01.: Policie žádá o pomoc při pátrání po patnáctileté Elišce z Liberce

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT