Horolozecký festival zahájili odhalením pamětní desky Josefu Smítkovi

02.10.2018 13:18:37 | Autor: Zdenka Štrauchová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Horolozecký festival zahájili odhalením pamětní desky Josefu Smítkovi

Josef Smítka, horolezec, který neznal překážky na skále ani v životě. Takový nápis zdobí novou pamětní desku, která byla v pátek 28. září 2018 odhalena na turnovském domě v Komenského ulici.

Slavnostního odhalení se zúčastnila řada horozeleckých příznivců, záštitu nad akcí převzal Josef Rakoncaj a starosta Turnova Tomáš Hocke. Mezi účastníky nechyběl známý vodní slalomář Vavřinec Hradílek, který ztvárnil ve filmu Tenkrát v ráji Josku Smítku.

Během zahájení na slavného horolezce zavzpomínali pamětníci. Mezi nimi nechyběl téměř devadesátiletý Ing. Drahomír Machaň. Ten měl možnost se s Josefem Smítkou setkávat v době války v místě, které mu bylo nejdražší, a to ve Skaláku. „Od Josky jsem se učil lezení, moderní lezecké a jistící technice, poslouchal jsem jeho nekompromisní názory na německou okupaci. Pepík Smítku byl výborný vypravěč, milovali jsme ho, byl to pro nás guru a každé setkání s ním bylo pro nás svátkem," popsal Dramonír Machaň. Jak pokračoval, Josef Smítka byl vynikající horolezec, nejlepší svého druhu a jeho cesty dodnes platí mezi nejtěžší. Na závěr zmínil také jeho odbojářské aktivity.

Odhalení pamětní desky Josefu Smítkovi<br />Autor: Zdenka Štrauchová Válečná léta připomněl také Jiří Čihulka, který se s Joskou Smítkou setkával na hradu Valdštejně, kde měli jeho rodiče roku 1923-1952 pronajatou hradní restauraci. Líčil, jak se tam Joska zastavoval při návratu z lezení. „Hrával na kytaru, obvykle Ascalonu nebo Až ztichnou bílé skály. To byly jeho oblíbené písničky," vyprávěl.

Přiblížil i jednu příhodu, která ukazuje vzdornou povahu slavného horolezce. „V letní sezóně přišel do restaurace německý důstojník s pistolí u pasu, posadil se u stolu a jelikož se mu můj otec nevěnoval, zapískal na něho. Joska se ihned vymrštil, aby Němce zmlátil, ale můj otec Josku naštěstí ukrotil. Kdyby došlo k potyčce, asi by to špatně dopadlo," popsal Jiří Čihulka.

Pamětní deska vznikla z iniciativy K. Vitouška, B. Hlaváčka, města Turnova, Horolezeckého festivalu Český ráj, Českého horolezeckého svazu a Rock Pointu.

Kompletní program festivalu na jeho stránkách zde

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Ztracenou osobu našli v lese poblíž Viničné cesty v Jizerských horách

Skoro po třech dnech bylo úspěšně ukončeno pátrání po pohřešované osobě v jizerskohorských lesích. Společně s Policií ČR a dalšími složkami IZS se postupně do pátrání zapojilo i 11 jednotek hasičů a jeden kynologický tým HZS Libereckého kraje. Osoba byla v pondělí odpoledne nalezena v lese poblíž Viničné cesty a následně předána do péče zdravotníků. Více podrobností

Podzimní provoz kompostárny na Malém Rohozci

Kompostárnu na Malém Rohozci mohou Turnováci využívat v měsíci říjnu i v listopadu 2019. S příchodem podzimu a podzimních prací na zahradách, je dobré připomenout, že kompostárnu mohou občané využívat v měsíci říjnu každé pondělí, středu a pátek od 9 do 17 hodin. V sobotu od 9 do 12 hodin. Kompostárna bude uzavřena ve státní svátek v pondělí 28. října. Kompostárna bude otevřena i v měsíci listopadu, a to ve stejné dny, avšak jen do 16 hodin. Sobota zůstává stejná od 9 do 12 hodin. Pokud vlastníte biopopelnice, jejich svoz proběhne vždy ve středu a ve čtvrtek, dle jednotlivých lokalit ve městě Turnov.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

FOTO: V Jilemnickém krosu zopakoval vítězství Miroslav Vraštil
Utkání s rezervou Bohemky se hráčům Přepeř nepovedlo
Rokytničtí záchranáři budou od příštího roku v novém
Krajští zastupitelé podpořili přesun obcí do senátního obvodu Liberec
MŠ Zborovská Turnov se rozšíří o další oddělení díky dotaci z EU

Nejčtenější články

20.10.: Přehled fotbalových výsledků 11. podzimního kola
19.10.: FOTO: Do Bozkova přijela i na podzim 2019 zahrát kapela Tři sestry
20.10.: Krajský přebor: Čtvrtá výhra v řadě vynesla Turnov na třetí místo

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT