Horská služba pátrala po houbařce u Špindlerova Mlýna

29.08.2019 12:46:14 | Autor: redakce | Rubrika: KRIMI | Obce: Krkonoše

Horská služba pátrala po houbařce u Špindlerova Mlýna

Sedmdesátiletá místní žena se vydala ve středu 28. srpna do lesa u Špindlerova Mlýna na houby, při sběru upadla a už nebyla schopná vstát, hledala jí horská služba i policisté.

Horskou službu zalarmovala Policie ČR krátce po desáté hodině večer s žádostí o spolupráci při pátrání. „Podle informací, které jsme dostali, paní vyrazila na houby kolem páté odpoledne. Šla prý jen do lesa u jejího bydliště. Vyhlásili jsme proto pro okrsek Špindlerův Mlýn poplach a začali jsme prohledávat cesty v terénu na čtyřkolkách a procházet cesty a jejich okolí pomocí našich psovodů se psy," uvedl k okolnostem akce Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše.

Další skupina záchranářů vytvořila rojnici a začala prohledávat les od bydliště pohřešované. „Policisté mezitím projížděli cesty v širším okolí. Problém byl v tom, že žena sice měla u sebe mobilní telefon, ale na volání nereagovala. Záchranáři v rojnici pak zhruba po hodině hledání paní našli. Zjistili, že upadla a byla natolik vysílená, že nemohla vstát," popsal pátrací akci Pavel Jirsa.

Po základním ošetření záchranáři ženu transportovali ke stanici HS, kde si jí převzala Zdravotnická záchranná služby. Ta jí posléze převezla k dalšímu ošetření do nemocničního zařízení. „Zatímco v jiných oblastech houbařská sezóna v podstatě vrcholí, v našich horách teprve začala. Můžeme tedy předpokládat, a to i na základě zkušeností z jiných roků, že podobných případů bude přibývat," komentoval včerejší pátrání náčelník Jirsa.

Ztráceli se i houbaři v Jizerkách

Od pondělka 26. srpna zaznamenali horští záchranáři dvě srdeční slabosti u starších turistů v Jizerských horách.

„V obou případech jsme ihned museli zahájit resuscitaci. Proto upozorňuji výletníky i houbaře, aby v tomto horkém počasí plánovali vycházky do hor s ohledem na své síly a aktuální zdravotní stav," uvedl Karel Kupilík, zasahující člen Horské služby Jizerské hory.

V průběhu houbařské sezony nemá HS také nouzi o případy ztracených houbařů, většinou seniorů. „Včera jsme byli Policií ČR vyzváni ke spolupráci při pátrání po ztraceném seniorovi v okolí vodní nádrže Souš. Naše hlídka na terénní čtyřkolce pak houbaře našla krátce před půlnocí. Muž byl naštěstí v pořádku," doplnil Karel Kupilík.

„Všichni, kteří se vydávají do horského terénu, ať už na túru nebo na houby, by u sebe měli nabitý telefon mít. Je to ostatně v jejich vlastním zájmu. Kromě toho doporučujeme, aby měli všichni v mobilu staženu aplikaci Záchranka," důrazně varoval návštěvníky hor René Mašín, náčelní Horské služby Jizerské hory. „Kromě Záchranky by měli mít v telefonu uloženo i krizové číslo HS 1210, které platí ve všech horských oblastech," dodal René Mašín.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Horská služba dostala od dětí Anděla pro lepší svět
Horská služba zachraňovala zraněného turistu nad Obřím dolem
Pod vrcholem Sněžky pomocí defibrilátoru zachránili staršího muže
Horolezec spadl na Hnědých skalách, letěl pro něj vrtulník
Horská služba se předvedla při cvičení a Helicopter show v Hradci

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj schválil strategický dokument pro podporu podnikání a výzkumu

Krajský dokument staví na odborných kapacitách místní výzkumné základny a firem v oblasti strojírenství, sklářství, optiky, nanotechnologií, robotiky či umělé inteligence. Své priority opírá o nejpokročilejší znalosti a technologické trendy a formuluje opatření pro jejich maximální využití v regionu. Je úzce propojen s nastavením finančních zdrojů v oblasti výzkumu, vývoje a inovací v období 2021+ na evropské, národní i regionální úrovni. „Jsme si vědomi, že síla nápadů a inovací, na kterých můžeme stavět ekonomickou prosperitu našeho regionu, není závislá ani na počtu obyvatel ani na velikosti území," uvedl Michal Kříž, člen rady kraje pro resort regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova.

TU Liberec přišla s projektem mapujícím historické zdroje vody

Návrh projektu, jehož cílem je vyhledávání zaniklých vodních prvků v krajině a nalézání metod jejich případné obnovy, představila letos v červnu Libereckému kraji Technická univerzita v Liberci. Celkové odhadované náklady jsou zhruba 6 milionů korun. Výstupy by měly být známy nejpozději v prosinci 2022. „Pokud by projekt uspěl ve vyhlášené výzvě, měl by se do něj zapojit i Krajský úřad Libereckého kraje. Výstupy můžeme v budoucnu použít i pro možné hodnocení žádostí o dotaci z dotačního programu Podpora zadržování vody v krajině, ale také pro plánování toho, jak pečovat o maloplošná chráněná území ve správě úřadu," uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. Hlavními výstupy projektu budou zejména určení polohy zaniklých vodotečí, rybníků, tůní a mokřadů, stopování meliorací a využití těchto dat při posuzování efektivity zamýšlených úprav krajiny. Projekt je v přípravné fázi a čeká na souhlasné stanovisko.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Do Soutěže Karla Hubáčka 2020 se přihlásilo téměř padesát staveb
O cenu památkářů se uchází nádraží Martinice a Beranův hostinec
Hradišťan s Jiřím Pavlicou otevřou Sedmihorské léto 2020
V Semilech začnou místo herbicidů plevel likvidovat horkou párou
Léto na hradech a zámcích

Nejčtenější články

03.07.: Lidí s koronavirem je v kraji už 81, nejvíc zahraničních dělníků v Liberci
03.07.: Bozkovská pouť nabízí opět bohatý program
03.07.: Hasiči vyprošťovali tatrovku v Mašově

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Tepelná čerpadla, solární ohřev TUV a vytápění, fotovoltaika, podlahové vytápění

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT