Horská služba trasuje v horách Bosny a Hercegoviny

10.06.2021 10:21:27 | Autor: Radek Zeman, HSČR | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj

Horská služba trasuje v horách Bosny a Hercegoviny

Členové horských spolků a horské služby, ve spolupráci s horskými turistickými svazy BiH, začnou tento měsíc v rámci projektu Posílení kapacit a rozvoj Horské služby v Bosně a Hercegovině prohlížet trekové trasy a identifikovat nebezpečná místa.

Kromě toho zpracují zprávu a návrh doplnění tras o bezpečnostní prvky (řetězy, zábradlí, výstražné a informativní tabule a další). „Budou se věnovat především treku Via Dinarica, ale i dalším trasám, na kterých se pohybují turisté včetně českých návštěvníků. Umístění bezpečnostních prvků se plánuje na podzim 2021, ale nevíme, jak rychle se vše podaří zrealizovat, protože práce v terénu pro zajištění bezpečnosti turistů se nedají uspěchat," uvedl k aktuálnímu stavu projektu René Mašín, ředitel/náčelník Horské služby ČR.

Červnová činnost je financována z rozpočtu tohoto projektu, celkem tedy budou finanční prostředky použity na kontrolu treků, vypracování technických zpráv s návrhem umístění bezpečnostních prvků i vlastní umístěný materiál. „Letos ještě bude do Bosny a Hercegoviny dodána další část materiálního vybavení pro horskou službu BiH, na základě poptávky a specifikace potřebnosti mezi spolky v zemi. Navazujeme tak na předchozí činnost, jakou byl například květnový výcvik psů, pátrajících ve volném terénu po pohřešovaných osobách," doplnila Kateřina Preusslerová, zodpovědná za podporu médií Projektu.

Pět psovodů české Horské služby vedlo výcvik zhruba 100 km od Sarajeva. Představili také software Pátrač, který zrychluje a zjednodušuje postup při pátracích akcí. „Zdejší krajina je nádherná, ale rozlehlá a pustá, o pátrací akce tu nemají nouzi a také jejich postupy jsou pro nás velmi zajímavé," řekl člen kynologické brigády Horské služby ČR Jan Hepnar s tím, že pokud se v tamní krajině turista ztratí, musí dávat pozor na miny. Ty jsou v zemi pozůstatkem občanské války z 90. let. Záchranáři disponují speciálními on-line mapami, které jim ukazují zaminované území.

Když se někdo v těchto lokalitách ztratí, záchranáři i jejich psi zůstávají mimo tento prostor a nasazují průzkumné drony. Pokud dron pohřešovanou osobu objeví, její záchrana se realizuje pomocí vrtulníku. „Nikdy po zemi. Potíž, se kterou se členové jak české, tak bosenské kynologické brigády museli při tréninku vypořádat, bylo udržení psů mimo zaminovaný prostor. Úkol je to mnohdy velmi těžký, ale z hlediska bezpečnosti zcela zásadní," popsal situaci Jan Heppnar.

Statická lana, lavinové vysílače, zařízení GPS, rakouský vozík, záchranný prostředek Akya pro záchranu v zimním období nebo také skialpinistické lyže pro rychlý přesun záchranářů v zasněžených horách. „Tohle všechno jsme přivezli našim novým kolegům na Balkán za vydatné pomoci dopravní a celní firmy. Materiálové posílení bylo dohodnuto díky spolupráci na projektu a primárně bude sloužit pro vzdělávání," řekl k české pomoci horské službě Bosny a Hercegoviny René Mašín.

Zatím se jedná o první dodávky materiálového vybavení v hodnotě téměř 1,2 milionu korun. Veškerý materiál byl zakoupen na základě veřejných zakázek a objednávek ze strany HS ČR jako výdaj společného projektu. Specifikace dalšího vybavení, které je v Bosně a Hercegovině nejvíce potřebné, bude postupně analyzována v rámci připravované studie o současném stavu horské služby v BiH.

Základní údaje k projektu

Motivací Horské služby České republiky k realizaci projektu je přispět ke zkvalitnění záchrany obyvatel a návštěvníků v těžko dostupných oblastech a napomoci rozvinout preventivní opatření pro bezpečný pohyb v horách Bosny a Hercegoviny.

Země Bosna a Hercegovina je stát rozdělený do dvou autonomních entit: Federace Bosny a Hercegoviny, Republiky Srbské a okresu Brčko. Z více jak ¾ území je pokryta pohořím. Přesto, že pohoří zaujímá nadměrné území země, činnost horských záchranářů je zde „pouze" dobrovolná. O její důležitosti však není pochyb.

Námět projektu konkrétně pochází od svazu Horských záchranných služeb Bosny a Hercegoviny (GSSuBiH), který přebírá snahu o vzdělávání horských záchranářů po celé zemi. Struktura horské služby v BiH totiž není jednotná, existuje zde více jak 30 spolků horské služby BiH, připadající na určitou oblast.

Přestože hlavním partnerem projektu je GSSuBiH, projekt je koncipován na podporu všech horských záchranných spolků (s rovným přístupem a spravedlivou distribucí).

Projekt se zaměřuje na posílení kapacit horské služby v BiH, ve spolupráci s Ministerstvem bezpečnosti BiH. V souladu s principem geografické vyváženosti je projekt navržen pro celou zemi (se zaměřením na horské oblasti), zahrnující všechny tři zmíněné entity.

Záchranáři horské služby Bosny a Hercegoviny pracují na bázi dobrovolníků, bez dostatečného vybavení a finančního zázemí. Při záchraně lidských životů se objevuje široké pole aktérů, kteří se v určitých oblastech doplňují či suplují, někdy i dublují. Jedná se o policii, civilní ochranu, jednotky EUFOR, záchrannou službu, horské záchranné služby a jiná úžeji zaměřená uskupení.

O základní vzdělávání horských záchranářů se stará hlavní partner projektu, Svaz horských služeb Bosny a Hercegoviny, avšak ostatní svazy mají taky své vlastní vzdělávací procesy. Cílem svazu je vytvoření podmínek pro rozvoj a kvalitní vzdělávání všech záchranných složek v BiH, ve vztahu ke zvýšení bezpečnostní úrovně obyvatel jejich země. Snaží se školit a vybavovat záchranné týmy v regionu, aby mohly celoročně vykonávat svou činnost. Činnost zde totiž není koordinovaná.

Všichni členové svazu se snaží neustále zdokonalovat ve svých znalostech a dovednostech pomocí různých školení. Členové jsou školeni na práci v nepříznivém počasí, ve stresových situacích a v životu nebezpečných podmínkách. Přestože se může zdát, že aktivity horské služby BiH jsou natolik propojeny s ostatními složkami, že je o adekvátní úroveň vzdělání horských záchranářů postaráno, na základě analyzovaných dat je však zřejmé, že členové se cítí nedostatečně proškoleni a nepřipraveni na náročné podmínky, kterým při výkonu jejich práce čelí.

Projekt má stanovené čtyři hlavní výstupy:

1. posílení spolupráce hlavních partnerů a příslušných spolků;

2. posílení kompetencí členů horské služby (kurzy, jednotné metodické materiály);

3. zvýšení materiálního vybavení horské služby na základě výsledků probíhající analýzy;

4. rozvoj preventivních opatření pro bezpečný pohyb v horách (spolupráce spolků horské služby BiH při zabezpečení turistických tras, se zaměřením na náročné a nebezpečné části stezek, kampaň za bezpečný pohyb v horách a ochranu přírody ad.);

Projekt spolupráce české Horské služby se záchranáři v Bosně a Hercegovině pokračuje až do roku 2022 a Česká rozvojová agentura na něj poskytne v průběhu tří let celkovou dotaci ve výši 7 milionů korun.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Horská služba pomáhá se systémem záchrany v Bosně a Hercegovině
Krkonošští záchranáři zasahovali v Polsku
USAR tým je zpět, jaké jsou dojmy z jejich první zahraniční mise?
Do Bejrútu letí také tři příslušníci HZS Libereckého kraje

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na podporu obchodů na venkově rozdělí kraj téměř čtyři a půl milionu

Malé prodejny na venkově i letos podpořil Liberecký kraj, a to prostřednictvím dotačního programu nazvaného Obchůdek 2021+. Peníze zamíří do obcí do tisíce obyvatel, případně do obcí do tří tisíc obyvatel, v jejichž místních částech žije méně než tisícovka lidí a na jejichž území se nachází nejvýše jedna maloobchodní prodejna s převahou prodeje potravin a nápojů. „V programu bylo stejně jako v předchozím roce k dispozici 4,4 milionu korun. 3,8 milionu poskytlo ze svého rozpočtu ministerstvo průmyslu a obchodu a šesti sty tisíci korunami přispěl Liberecký kraj," uvedl Jiří Ulvr, člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Skleníky v liberecké botanické zahradě se dočkají obnovy

Více než 20 let staré opláštění skleníků v liberecké botanické zahradě se dočká obnovy. Liberecký kraj poskytne na tento projekt celkem 2 160 000 korun mimo běžný rozpočet organizace. Nové skleníky bude mít botanická zahrada ještě letos, s nejvyšší pravděpodobností už na konci října letošního roku. „Opláštění skleníků v botanické zahradě je v nevyhovujícím stavu. Je poškozené UV zářením, má mnoho prasklin v plexiskle, které navíc zarůstá mechem. Netěsní tam také střechy i okna. Rozhodli jsme se proto vyhovět žádosti pana ředitele Václava Lenka o účelový příspěvek mimo rozpočet organizace a poskytneme botanické zahradě na obnovu skleníků 2 160 000 korun," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

První návštěvníky na hradech a zámcích uvítá velikonoční výzdoba
Policisté kontrolovali dodržování rychlostních limitů
Vítězové druhé ligy z Malé Skály zakončili sezonu výhrami nad Dvorem
Žáci ze Žižkovky získali v mezinárodní literární soutěži 18 ocenění
Pašijové hry zahájí novou sezonu na Valdštejně

Nejčtenější články

26.03.: Silnice kolem Souše bude od čtvrtka 28. března opět průjezdná
27.03.: 8 metrů – letošní maximum na Mapě republiky
27.03.: Šestá výstava v Original Gallery je ve stylu kubismu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT