Hygienici kontrolovali zmrzliny a provozovny v rekreačních oblastech

14.08.2020 18:43:29 | Autor: Zuzana Balašová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

Hygienici kontrolovali zmrzliny a provozovny v rekreačních oblastech

Stejně jako každý rok i letos, byť vlivem okolností o něco později, zaměřili krajští hygienici svoji pozornost na ověření úrovně poskytovaných stravovacích služeb v provozovnách umístěných v rekreačních oblastech (na místech využívaných ke koupání a v okolí turistických tras), a to ve stálých či sezonních stáncích, stáncích se zmrzlinou. V období od 1. 6. 2020 zatím provedli celkem 67 takto cílených kontrol.

V pevných stáncích zaměřených na prodej točené zmrzliny provedli hygienici 29 kontrol a odebrali 25 vzorků, z nichž 11 bylo nevyhovujících. Těmto provozovatelům bylo nařízeno provedení sanitace výrobníku zmrzliny. Za zjištěné nedostatky uložili 9 pokut v celkové výši 44 000 Kč.

„U všech nevyhovujících vzorků laboratorní vyšetření potvrdila přítomnost bakterií z čeledi Enterobacteriaceae, které jsou indikátorem nedostatečné provozní hygieny. Tím je myšlena zejména nedostatečná sanitace zmrzlinového stroje, pracovních ploch a provozního náčiní, případně též nedostatečná osobní hygiena pracovníka při výrobě zmrzliny jako je mytí rukou či pracovní oděv. V žádném odebraném vzorku zmrzliny nebyl zachycen nebezpečný patogen, který by mohl ohrozit zdraví konzumentů," vysvětlila MVDr. Klára Hrábková, vedoucí oddělení hygieny výživy KHS LK.

Od roku 2015 kontrolují KHS výrobu zmrzlin pouze ve stáncích a v části restaurací (rozdělení státního zdravotního dozoru mezi dva kontrolní orgány), zatímco větší výrobny zmrzlin s rozvozem a veškeré cukrárny náleží pod dozor Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Dalších 38 kontrol provedli ve stáncích s občerstvením. Nejčastěji se během kontrol setkávali s nedostatky v provozní hygieně tedy buď s celkovým nepořádkem v provozovně nebo špinavými pracovními plochami či lednicemi. Uložili jsme 6 pokut v celkové výši 20 000 Kč.

„Nedodržení hygienických požadavků v kombinaci s teplým počasím a velkou kumulací návštěvníků představuje zvýšené riziko vzniku a šíření alimentárního onemocnění nejčastěji například salmonelózy či kampylobakteriózy. Při výběru stánku se zmrzlinou či občerstvením bychom se měli zaměřit především na čistotu, a to jak samotného prostředí stánku, tak personálu. Neměli bychom navštěvovat na první pohled podezřele vypadající stánky a měli bychom se vyvarovat koupě potravin, které již na první pohled nevypadají čerstvě," dodala Hrábková.

V souvislosti s konzumací občerstvení v rekreačních oblastech v letošní letní sezoně nebyl v Libereckém kraji zaznamenán žádný hromadný výskyt alimentárního onemocnění. Kontroly budou průběžně pokračovat.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Situace s Covidem je v kraji pod kontrolou, aktuálně 123 nakažených
Shrnutí situace s Covidem za červenec v Libereckém kraji
Hygienici kontrolovali dětské tábory v Libereckém kraji
Hasiči upozorňují na prázdninová rizika
Bezpečná a zdravá cykloturistika s projektem Na kole jen s přilbou
Co vše dodržovat, aby prázdniny byly bezpečné

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hledá se jubilejní desátá Alej roku. Nominace běží do konce října

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Libereckého kraje zatím žádná. Loni v kraji bodovala alej na Křížový vrch u Cvikova, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. Která se stane desátou Alejí roku? Nominujte ji na www.alejroku.cz. Podrobnosti v předchozím článku zde

Do Přepeř přijede prvoligová Plzeň

Ve 3. kole Mol cupu přijede do Přepeř prvoligová Viktoria Plzeň! Tohoto soupeře přiřkl mužstvu z Českého ráje čtvrteční los, termín zápasu je sice určen na středu 30. září, ale je možné posunutí na 7. října nebo jiný den. Článek o posledním zápase Mol cupu Přepeř


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Semily využily poklesu cen energií na burze, klesnou náklady na plyn
Basketbalisté Turnova vstoupili do soutěže vítězstvím nad Hořicemi
Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého podzimního kola
Budova semilské radnice se dočkala zateplení a rekonstrukce kotelny
V Turnově připravují nové informační a návštěvnické centrum

Nejčtenější články

27.09.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého podzimního kola
26.09.: Policie žádá o pomoc v případu krádeže dvou motocyklů v Harrachově
25.09.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 25. do 28. září

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Vyrobíme pro Vás webové stránky nebo eshop.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT