HZS Libereckého kraje převzal nové cisterny, testují barevné provedení

08.07.2020 20:10:43 | Autor: dk, pjs | Rubrika: KRIMI | Obce: Jilemnice,Liberecký kraj

HZS Libereckého kraje převzal nové cisterny, testují barevné provedení

Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje převzal dvě nové cisternové automobilové stříkačky, které jsou financovány z prostředků Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Jedná se o vozidla CAS 20/3500/210-S2T vybavené zařízením pro řezání vodním paprskem za studena a hašení vodní mlhou (CCS Cobra). CAS budou umístěny na stanicích Raspenava a Jilemnice.

Dodavatelem CAS je společnost KOBIT, spol. s r.o. Pořizovací cena za obě CAS je 17 175 950 korun včetně DPH. Jedna z CAS se odlišuje od stanovených standardů svým barevným provedením. Barevné označení techniky jednotek požární ochrany, kterým se rozumí její vnější barevná úprava, nápisy a označení a užití znaků, je na základě § 24 odst. 2 zákona o požární ochraně upraveno vyhláškou č. 35/2007 Sb., o technických podmínkách požární techniky, ve znění pozdějších předpisů.

Nová vozidla CAS 20/3500/210-S2T pro HZS Libereckého kraje Na základě zpracovávání novely výše uvedené vyhlášky, týkající se mimo jiné také vnější barevné úpravy, nápisů a označení a užití znaků vozidel požární ochrany, rozhodlo MV-GŘ HZS ČR o testování navrhovaného barevného provedení právě na jedné z CAS dodaných HZS Libereckého kraje. „Cílem testování je vyhodnocení návrhu barevného provedení cisternové automobilové stříkačky včetně rozsahu a provedení reflexních a dalších zvýrazňujících prvků. Návrh barevné úpravy CAS vychází z výsledků projektu bezpečnostního výzkumu Ministerstva vnitra ČR Barevná úprava zásahového požárního automobilu, který byl realizován v letech 2017 - 2018," upřesnil technik strojní služby Jiří Červený.

MV-GŘ HZS ČR se prostřednictvím sekce IZS bude podílet na vyhodnocení návrhu a posouzení všech závěrů tak, aby bylo možné konečný návrh zapracovat do připravované novely vyhlášky.

Podvozek

CAS jsou dodány na podvozku Scania P 440 B4X4 s výkonem motoru 324 kW, který je spřažen s automatizovanou převodovkou Opticruise bez spojkového pedálu. CAS je taktéž vybavena retardérem. CAS jsou jako první tohoto typu u HZS osazena stálým pohonem 4x 4. Toto řešení zvyšuje bezpečnost posádky, jelikož stálý pohon obou náprav zajišťuje lepší ovladatelnost CAS, a to nejen na kluzkém povrchu.

Nová vozidla CAS 20/3500/210-S2T pro HZS Libereckého kraje<br />Autor: Archiv KOBIT Nástavba

CAS obsahují řízení provozu účelové nástavby (tzv. CAN-bus). Toto řízení je realizováno prostřednictvím dotykové obrazovky umístěné v obslužném panelu čerpadla, přičemž ovládání je umožněno i fyzickými klávesami osazenými po stranách dotykové obrazovky. Druhé ovládací místo se nachází v kabině osádky a je realizováno prostřednictvím přenosného tabletu. Systém řízení nástavby umožňuje ovládat nejen čerpadlo včetně pěnotvorné části, ale také zařízení CCS Cobra.

Dále je možné ovládat osvětlení účelové nástavby a jejího okolí včetně osvětlovacího stožáru apod. Systém umožňuje automatizovaný provoz se zavodněním čerpacího zařízení a automatickou tlakovou regulací, případně automatické udržování nastavených otáček motoru, automatické plnění nádrže na vodu v závislosti na poklesu hladiny, automatické provedení zkoušek sání a těsnosti, zkoušky nejvyššího tlaku, zkoušky elektronických ventilů včetně provedení záznamu o těchto zkouškách a další automatizované akce. Systém také vyhodnocuje a signalizuje množství hasiv, včetně doby zbývající do jejich vyčerpání a další provozní data včetně provozních dat podvozkové části. Taktéž jsou monitorovány mezní hodnoty na čerpacím zařízení včetně záznamu provedených úkonů.

„Dalším inovativním řešením těchto CAS je umístění zařízení pro řezání vodním paprskem v pravé zadní schráně společně s navijákem hadice vysokotlaké části požárního čerpadla. Toto řešení umožnilo plně využít ostatní schrány pro umístění věcných prostředků požární ochrany a nebyla tak narušena koncepce rozmístění těchto prostředků. Mimo barevného značení je další odlišností zabudování hydraulického vyprošťovacího zařízení poháněného elektrickou energií do jedné z CAS. Mimo jiné toto řešení umožnilo efektivnější využití pravé přední schrány a získání cenného místa pro další požární příslušenství," vysvětlil Jiří Červený.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Velkoobjemová cisterna turnovských hasičů prošla generální opravou
FOTO: Hasiči ve Svojku obdrželi nové auto
Hasiči propagují kampaň Když jde o život, přeparkovat nestihnete!
Hasiči v Libereckém kraji převzali celkem pět aut a speciální kontejner
Jilemničtí hasiči převzali nové výjezdové vozidlo
FOTO: Košťálovští hasiči převzali nové zásahové vozidlo

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Cvičení dobrovolných hasičů proběhlo v Josefově Dole

Obrazem: Cvičení dobrovolných hasičů proběhlo v Josefově Dole Cvičení dobrovolných hasičů zaměřené na hledání osob v sutinách probíhalo v pátek 7. srpna v Josefově Dole. Účastnili se hasiči SDH Smržovka, SDH Josefův Důl, SDH Lučany nad Nisou a psovodi z Hejnic. Podrobnosti a fotogalerie na Našem Jablonecku

Plavecký bazén v Jablonci je opět v provozu

Od úterý 4. srpna je jablonecký plavecký bazén opět otevřený pro veřejnost, od pátku i sluneční louka. V důsledku pozitivních testů na koronavir u dvou zaměstnanců plaveckého bazénu musel být v minulých dnech uzavřen. Běžný provoz byl obnoven 4. srpna. Více informací na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Oblastní spolek ČČK Semily hodnotil rok 2019
Přes Jizeru z Přepeř do Modřišic neprojedete!
Prořezávky kleče ve východních Krkonoších ochrání zdejší tundru
Petra Janů poprvé zazpívá na Sedmihorském létě
Obrazem: Závod Wild Grizzly pořádali v Hodkovicích

Nejčtenější články

08.08.: Kriminalisté obvinili muže z vraždy dvou žen v Rovensku a Turnově
08.08.: V Nové Vsi nad Popelkou oslavili 80 let fotbalu zápasem se Spartou
07.08.: Shrnutí situace s Covidem za červenec v Libereckém kraji

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT