I letos pomůže kraj překlenout sociálním službám začátek příštího roku

24.03.2020 15:44:45 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

I letos pomůže kraj překlenout sociálním službám začátek příštího roku

Rada kraje schválila přidělení finanční podpory ve výši 10 milionů korun organizacím, které se starají o seniory, zdravotně postižené, bývalé narkomany, sociálně slabé nebo děti v dětských domovech. Peníze by měly sociálním službám pokrýt náklady na provoz v prvních třech měsících roku 2021, tedy do doby, než organizace obdrží dotaci od státu.

Částku 10 milionů korun vyčlení Liberecký kraj ze svého rozpočtu. Je určena jen organizacím, které jsou zařazeny do Základní sítě sociálních služeb Libereckého kraje. O svůj podíl budou muset jako obvykle žádat ve zvláštním dotačním titulu.

„Ministerstvo práce a sociálních věcí nám posílá dotaci pro sociální služby jen na kalendářní rok. V prosinci mívají obvykle organizace svůj příspěvek vyčerpaný. Nemají žádnou rezervu, kterou by mohly použít na provoz v prvních měsících dalšího roku. Tudíž by některé služby musely omezit nebo dočasně zrušit. Proto jim Liberecký kraj už několik let pomáhá penězi z krajského rozpočtu. Původně to bylo 5 milionů. V posledních letech rozdělujeme dvojnásobnou sumu," vysvětlil náměstek hejtmana pro sociální oblast Pavel Svoboda.

Odbor sociálních věcí Krajského úřadu Libereckého kraje zavedl spravedlivější systém pro určení výše finanční podpory. Registrované sociální služby obdrží dotaci podle výše úvazků pracovníků v přímé péči a u některých služeb bude použito specifické bonifikační kritérium. Vyhlášení dotačního řízení projednala na letošní lednové schůzi Odborná skupina Krajského úřadu Libereckého kraje pro hodnocení a financování sociální oblasti. Finanční podpora bude poskytnuta na částečné krytí osobních nákladů za období leden až březen 2021 souvisejících s poskytováním základních činností sociálních služeb na území Libereckého kraje.

„Žádost o finanční podporu z prostředků Libereckého kraje je možné podat v termínu od 15. května do 29. května 2020, a to na každou sociální službu zvlášť. Žádosti mohou organizace posílat pouze v elektronické podobě prostřednictvím systému Veřejná finanční podpora. Nejzazší termín pro vyplacení dotace je 20. prosinec letošního roku," upřesnil Pavel Svoboda.

Dopředu se tak nedá určit, kolika sociálním službám peníze kraj přidělí. V základní síti Libereckého kraje je nyní registrováno 238 sociálních služeb, ale poskytovatelé často nežádají příspěvek pro všechny služby.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Liberecký kraj chce rozšířit sociální služby pro potřebné
Ministryně Jana Maláčová zavítala do Turnova
Sociální služby kraje získají letos státní podporu 728 milionů korun
Výstavba Alzheimer centra v Turnově běží podle plánu
Přepravu seniorů v Rokytnici nad Jizerou urychlí nový výtah
Kraj prověřuje funkčnost systémů v domovech pro mentálně postižené
Poskytovatelé sociálních služeb společně diskutovali v Turnově
Seniorskou obálku podpoří i město Semily
Seniorská obálka urychlí pomoc osamělým starším lidem i v našem kraji

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na podatelně Městského úřadu Turnov opět funguje služba CzechPOINT

Vyřídit žádost o službu CzechPOINT můžete přes podatelnu Městského úřadu Turnov. Mimo aktuální úřední hodiny (pondělí, středa) můžete i v klasické úřední hodiny podatelny, stačí jen zavolat telefonní číslo a vyčkat příchodu zaměstnance. Provozní doba: pondělí, středa 8:00 - 17:00, úterý, čtvrtek, pátek 8:00 - 15:00. Poslední klient bude přijat 30 minut před koncem úředních hodin. Pro vstup k využití služby CzechPOINT mimo aktuální úřední hodiny MěÚ Turnov (po, st 9:00-10:30 a 15:00-16:30) volejte tel. číslo podatelny 481 366 111 a vyčkejte příchodu zaměstnance.

Liberecký kraj vyzývá k opatrnosti při pálení klestí

Otázkou nezvykle vysokého počtu lesních požárů v poslední se zabýval krizový štáb Libereckého kraje. Přesto se zatím neuvažuje o zákazu rozdělávání ohňů na volné prostranství. Suché a teplé počasí navíc možná skončí během víkendu. „Po dohodě s Hasičským záchranným sborem Libereckého kraje zatím nebudeme vyhlašovat omezení směřované k rozdělávání ohňů na volném prostranství. Rád bych ale všechny požádal o zvýšenou opatrnost při jejich pálení, protože ve větrném počasí a současném suchu se může případný požár rychle šířit," uvedl hejtman Martin Půta. Rozsáhlý byl zejména lesní požár v Horské Kamenici u Železného Brodu


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nakažených koronavirem v Libereckém kraji 169, dva první lidé zemřeli
Parkoviště v Harrachově zůstanou i o Velikonocích uzavřená
Kraj chce koupit pro záchrannou službu šest nových sanitek
Řidič havaroval na Všeni pod vlivem alkoholu
S rekonstrukcí ZŠ Mašov začnou dříve, již od 8. dubna

Nejčtenější články

06.04.: Hasiči zasahují při požáru lesa v Horské Kamenici u Železného Brodu
07.04.: Nakažených koronavirem v kraji 158, osm případů přímo v Turnově
08.04.: Případů koronaviru je v Libereckém kraji 167, z toho v okrese Semily 30

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT