Jak probíhal Den Země v Turnově 2018

13.05.2018 10:57:36 | Autor: TZ města Turnov | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Jak probíhal Den Země v Turnově 2018

Den Země připadl letos na sobotu 22. dubna. Během celého měsíce probíhaly různé akce věnované planetě Zemi. V Turnově a jeho okolí se jako každý rok uskutečnil velký úklid. Do úklidu se zapojily všechny turnovské základní školy a část středních škol.

Žáci a studenti uklízeli převážně v týdnu od pondělí 16. dubna do pátku 20. dubna. Vyčistit se podařilo například údolí Jizery v Dolánkách, okolí Stebenky i Vazoveckého potoka. Úklid probíhal v turnovských sídlištích, parcích, v okolí škol a uklízela se také veřejná prostranství ve městě. Některé skupiny věnovaly čas úklidu v Českém ráji - okolí Hlavatice, Valdštejna, cesty do Sedmihorek i Kacanov. Při úklidových akcích škol bylo sebráno 2010 kilogramů odpadů a 12 kusů pneumatik.

V rámci celorepublikové akce Ukliďme Česko 2018 v sobotu 7. dubna 2018 se také uklízelo na různých místech Turnova. Město Turnov organizovalo úklid v Koškově ulici a podél Jizery u železničního mostu, dobro-volníci z Církve adventistů sedmého dne uklízeli na Kotlerově nábřeží a členové České pirátské strany uklízeli podél náhonu a také podél Jizery. V tento den se nashromáždilo celkem 1022 kg směsného odpadu a pneumatiky.

Pro základní školy připravilo Město Turnov přednášku s procházkou v Šetřilovských parcích a v Dolánkách. Na procházce spojené s výkladem pana Kerouše se děti dozvěděly informace o historii Dne Země i ochraně naší planety. Procházka byla zakončena ukázkou kroužkování volně žijících druhů ptáků. Všichni se tak mohli z blízka podívat na ptáky, které velmi často ve svém okolí mohou pozorovat. Většinou je můžete spíš slyšet, proto byla možnost prohlédnout si je takto z blízka velmi zajímavá.

Dále byly pro základní školy připraveny dvě přednášky Afrika - neobyčejné hodiny zeměpisu, kde se děti seznámily formou cestovatelské besedy se zajímavostmi z jižní Afriky a neobvyklým způsobem cestování. Přednášku připravili manželé Márovi.

Mateřským školám Město Turnov připravilo ekologický výukový program pro předškoláky Mazlíci a havěť se kterým přímo do školek přijeli ze střediska ekologické výchovy Sedmihorky.

„Chtěli bychom poděkovat všem, kteří se na akcích podíleli, především účastníkům úklidů za jejich pomoc a ochotu udělat něco pro životní prostředí v Turnově," uvedla vedoucí odboru životního prostředí MěÚ Turnov Miloslava Šípošová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Ukliďme Česko v Turnově 2018
I v Krkonoších slavíme Den Země
Krajský Den Země bude plný hudby a řemeslných workshopů

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Horská služba opět proškolila strážce KRNAP

Strážci Krkonošského národního parku jsou v terénu každý den a mohou být prvními, kteří se dostanou ke zraněnému nebo lékařskou pomoc vyžadujícímu turistovi. Proto Správa KRNAP již poněkolikáté požádala kolegy z Horské služby Krkonoše o školení první pomoci. Takové školení proběhlo v minulých dnech na Vosecké boudě. „Během dvoudenního školení se čeští i polští strážci zaměřili na základní první pomoc," řekl vedoucí Terénní služby Správy KRNAP Jiří Marek. „Nacvičili jsme postupy při úrazu v horách, udržení základních životních funkcí, zastavení masivního krvácení, resuscitaci, postupy při alergických reakcích, diagnostiku hypoglykemie, ale také na správnou komunikaci s Horskou službou a záchranáři obecně," doplnil.

Na sociální služby má Liberecký kraj stále málo peněz

Téměř jednu miliardu korun požaduje Liberecký kraj pro příští rok na zajištění sociálních služeb v regionu. Požadavek je o 40 % vyšší než loni. Vychází však ze skutečných nákladů vynaložených na sociální služby v roce 2018 a z požadavků poskytovatelů sociálních služeb na rok 2019. Kraji letos chybí v této oblasti zhruba 55 milionů korun a již od začátku roku žádá stát o dorovnání. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krajský přebor: Sedmihorky na závěr nadstavby vyhrály v Bílém Kostele
Muzeum Českého ráje v září otevře novou horolezeckou expozici
Cyklojízda stezkou Járy Cimrmana 2019 objektivem Zdeňka Horáka
Volejbalistky Česka vyhrály nad Švédskem a postupují
Přednáška Petra Vodičky nejen o modelaření zakončí lomnickou výstavu

Nejčtenější články

16.06.: Přehled fotbalových výsledků 14. jarního kola
15.06.: Přepeře vydřenou výhrou ve Slatiňanech získaly v divizi druhé místo
16.06.: SDH Semily I mají další zápis v knize rekordů

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT