Jak se chovat při pálení čarodějnických ohňů

23.04.2018 17:33:37 | Autor: Pavlína Bílková | Rubrika: KRIMI | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Vrchlabí,Malá Skála,Český ráj,Radvánovice,Hostinné,Přepeře,Záhoří,Kundratice,Háje nad Jizerou,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

Jak se chovat při pálení čarodějnických ohňů

Za několik dní opět vzplanou čarodějnické ohně. Zdálo by se, že pro hasiče to znamená zvýšený počet požárů. Statistiky ovšem ukazují, že k požárům způsobeným čarodějnickou vatrou dochází minimálně. Je to proto, že lidé si ohniště připraví důsledně, dopředu a na volných prostranstvích.

V mnoha obcích organizují setkání u ohňů sbory dobrovolných hasičů obcí. Jednotka je tudíž v pohotovosti a na místě přímo u ohně. I přes to, co nám ukazují statistiky, bychom měli zůstat obezřetní a řídit se doporučením hasičů.

Pálení čarodějnic patřívalo a stále patří k oblíbeným lidovým zvykům. Aby si tato magická noc z 30. dubna na 1. května zachovala své kouzlo, připomínáme několik pravidel pro pálení ohňů:

• V prvé řadě dobře vyberte místo na pálení. Mělo by být vzdáleno minimálně 50 metrů od okraje lesa a na dostatečný odstup pamatujte i od obytných nebo hospodářských budov, neboť kvůli odletujícím jiskrám z vysoké vatry může hrozit třeba zapálení střechy. Ohniště pak bezpečně oddělte od okolí např. kameny nebo pískem. Ideálním místem pro vytvoření ohniště je hliněný podklad dostatečně vzdálený od hořlavých materiálů.

• Připravte si jen tak velké ohniště, jaké dokážete zvládnout. Při stavění vatry dejte pozor, aby byla polena poskládána do stabilní pyramidy. Jinak se může zhroutit do okolí a někoho popálit nebo způsobit požár.

• Určitě si při rozdělávání ohně nepomáhejte hořlavými kapalinami jako jsou nafta, benzin nebo líh. Při jejich odpařování dochází k vytvoření oblaku hořlavých par a plynů a při následném zapálení dochází k explozivnímu hoření. Použití hořlavých látek je tak velmi riskantní, požár se snadno může vymknout kontrole a způsobit vážné popáleniny. Taktéž do ohně nikdy neházejte neznámé materiály, zejména plechovky se zbytky barev, chemikálie, uzavřené nádoby, spreje, apod. Nebezpečným zlozvykem je také spalování pneumatik. Pálení "nepřírodních" materiálů je zákonem přísně zakázáno!

• Při pálení věnujte pozornost aktuální povětrnostní situaci, tedy jaký je směr a síla větru a zvažte, jaká doba uběhla od posledních dešťových srážek. I slabý vítr může způsobit rozšíření ohně na okolní porosty nebo domy. Při silném větru a v době velkého sucha oheň venku raději vůbec nerozdělávejte.

• Oheň nikdy neponechávejte bez dozoru a pro případ, že by se vymkl kontrole, mějte nachystané jednoduché hasební prostředky jako vodu, písek, hlínu, lopatu apod.

• Při pálení ohňů by měla být přítomna alespoň jedna dospělá osoba a rodiče by neměli zanedbat dohled nad svými ratolestmi.

• Pozor také na konzumaci alkoholu. Oslava čarodějnic mnohde bývá již "tradičně" spojena s jeho nadměrnou konzumací. Kombinace ohně a alkoholu je však velice nebezpečná a člověk nedomýšlí, že jeho jednání může skončit tragédií.

• Po skončení pálení ohniště vždy důkladně uhaste a přesvědčte se, že nemůže dojít k opětovnému vznícení. I ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou skrývat žhavé oharky, které může vítr znovu rozdmýchat a oheň roznést do okolí. V období sucha se může na rizikových místech oheň znovu rozhořet i za několik dní po ukončení pálení. Hasiči tak musejí každý rok dohašovat ohniště, která byla po oslavě ponechána svému osudu.

• Nikdy nezapomínejte na zákon o požární ochraně, který hovoří o tom, že všichni občané si musejí při pálení počínat tak, aby nedošlo ke vniku požáru. V případě nedodržení zásad požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně, mohou být lidé postiženi pokutou do výše 20 000 Kč, pokud svým jednáním způsobí požár, mohou dostat pokutu až ve výši 25 000 Kč.

• Navíc i pro pálení čarodějnických ohňů platí stejná ohlašovací povinnost jako při běžném pálení. Právnické osoby a podnikající fyzické osoby tak musejí každé spalování hořlavých látek na volném prostranství předem oznámit. Při nesplnění této povinnosti jim může být udělena pokuta až do výše 500 000 Kč.

• Ideální je pro ohlášení využít internetový formulář na našich stránkách www.hzslk.cz. Formulář se vám objeví po otevření modrého políčka úplně nahoře našich stránek „pálení klestí", větší banner „nahlášení pálení" je také umístěn jako první v bloku po pravé straně. Kdybyste měli s elektronickým vyplněním problém, je možné kontaktovat naše Krajské operační a informační středisko HZS Libereckého kraje na čísle 950 471 100. Dbejte však na to, že při souběhu tísňových volání každý další telefonát zatěžuje činnost střediska, a proto prioritně využívejte formulář, jehož vyplnění zabere několik málo minut.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na podporu obchodů na venkově rozdělí kraj téměř čtyři a půl milionu

Malé prodejny na venkově i letos podpořil Liberecký kraj, a to prostřednictvím dotačního programu nazvaného Obchůdek 2021+. Peníze zamíří do obcí do tisíce obyvatel, případně do obcí do tří tisíc obyvatel, v jejichž místních částech žije méně než tisícovka lidí a na jejichž území se nachází nejvýše jedna maloobchodní prodejna s převahou prodeje potravin a nápojů. „V programu bylo stejně jako v předchozím roce k dispozici 4,4 milionu korun. 3,8 milionu poskytlo ze svého rozpočtu ministerstvo průmyslu a obchodu a šesti sty tisíci korunami přispěl Liberecký kraj," uvedl Jiří Ulvr, člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Skleníky v liberecké botanické zahradě se dočkají obnovy

Více než 20 let staré opláštění skleníků v liberecké botanické zahradě se dočká obnovy. Liberecký kraj poskytne na tento projekt celkem 2 160 000 korun mimo běžný rozpočet organizace. Nové skleníky bude mít botanická zahrada ještě letos, s nejvyšší pravděpodobností už na konci října letošního roku. „Opláštění skleníků v botanické zahradě je v nevyhovujícím stavu. Je poškozené UV zářením, má mnoho prasklin v plexiskle, které navíc zarůstá mechem. Netěsní tam také střechy i okna. Rozhodli jsme se proto vyhovět žádosti pana ředitele Václava Lenka o účelový příspěvek mimo rozpočet organizace a poskytneme botanické zahradě na obnovu skleníků 2 160 000 korun," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

První návštěvníky na hradech a zámcích uvítá velikonoční výzdoba
Policisté kontrolovali dodržování rychlostních limitů
Vítězové druhé ligy z Malé Skály zakončili sezonu výhrami nad Dvorem
Žáci ze Žižkovky získali v mezinárodní literární soutěži 18 ocenění
Pašijové hry zahájí novou sezonu na Valdštejně

Nejčtenější články

26.03.: Silnice kolem Souše bude od čtvrtka 28. března opět průjezdná
27.03.: 8 metrů – letošní maximum na Mapě republiky
27.03.: Šestá výstava v Original Gallery je ve stylu kubismu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT