Jak se semilská knihovna připravuje na návrat čtenářů

26.03.2020 19:16:37 | Autor: Petra Luňáková | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Jak se semilská knihovna připravuje na návrat čtenářů

Dveře všech knihoven napříč celou zemí se čtenářům uzavřely v pověstný pátek třináctého (března 2020). Na následujících řádcích nechceme skloňovat to slovo na „k", jež na nás ze všech stran nyní dotírá. Rádi bychom naše čtenáře a příznivce rozptýlili tím, že je necháme nahlédnout pod pokličku: co se v knihovně za zamčenými dveřmi vaří?

Je to již tradiční otázka: „Co děláte, když máte zavřeno?", a my vám na ni opět rádi odpovíme. Většina lidstva má práci knihovníka spojenou s představou půjčování knížek u pultu. Je to představa naprosto správná, jenom značně neúplná. Představte si, že náš fond čítá cca 66 tisíc knihovních jednotek (v oddělení pro dospělé, odd. pro děti a mládež a odd. regionálním). Je to úctyhodné číslo, vybaveni jsme opravdu dobře. Jenže čtenář chce číst i novinky, takže je třeba sledovat knižní trh a pečlivě vybírat. Nové knihy objednáváme průběžně, neustále. Každou z nově příchozích knih odborně zpracujeme: zaneseme ji do online katalogu, orazítkujeme, opatříme příslušným štítkem a obalíme. Takto jsme v loňském roce zpracovali 2228 knih.

Prostory knihovny pochopitelně nejsou nafukovací, proto je třeba fond projít a zvážit, které knihy by si už zasloužily odchod na odpočinek (jsou např. zastaralé, nepůjčované, nebo velmi poničené). Vyřazení neznamená pouhé odstranění z regálu; odpis proběhne v počítači a v přírůstkovém seznamu. A to je všechno? Kdepak. Jelikož knihy neprodáváme, nýbrž půjčujeme (takže projdou mnohou rukou, taškou a domácností, načež se k nám vrací), je třeba pečovat o jejich čistotu a upravené vzezření. A právě těmto činnostem se čile věnují všechna oddělení knihovny: vyhledáváme, objednáváme a zpracováváme nové knihy, vyřazujeme zastaralé a poškozené, nahrazujeme opotřebené štítky na hřbetech knih, čistíme knihy i obaly. A to všechno ve velkém.

Toto jsou činnosti společné pro všechna tři oddělení knihovny. Zároveň má každé z nich svoje specifikum. Oddělení pro dospělé spravuje největší část veřejně dostupného fondu, cca 30 tisíc svazků. Nepřetržitě pracuje na tom, aby byl fond nejen čistý a aktuální, ale také přehledný. S tím souvisí i jeho zobrazení v online katalogu; kupříkladu momentálně se přeznačují detektivky, hojně to čtený žánr, signaturou DE. Přehledný katalog je nedocenitelnou pomůckou nejen pro čtenáře, nýbrž i pro nás, knihovnice.

V oddělení pro dospělé na své čtenáře moc myslí: „Přeji veselou mysl a vězte, bude líp," vzkazuje vám Lenka Klikarová. „Je jasné, že si budeme více vážit života, který doufám brzo nastane. No, vlastně už se mi stýská...," přemítá a hned začíná spontánně jmenovat pravidelné návštěvníky knihovny.

Oddělení pro děti a mládež rovněž intenzivně čistí fond a chystá se předělávat sekci naučné literatury. Jaro je období, kdy obvykle probíhají besedy pro školky a školy. Když není pro koho besedovat, připravujeme programy nové, chystáme se na Pohádkový konec léta (už máme téma!), zvažujeme novou podobu Slavnosti Slabikáře, sestavujeme seznamy četby pro ZŠ.

„Na dětském je obvykle cvrkot," líčí knihovnice Jana Baánová. „Baví mě hovory se čtenáři, a nejen o knížkách. Jsem zvyklá denně zodpovídat hromadu dotazů: Máte tu knížku? Teď si nemůžu vzpomenout na název, ale na obalu byl pes... Nebo: Poradíte mi něco do čtenářského deníku? Ale ať je to krátký, fakt moc nečtu... A: Už přišel ten nový Poseroutka? Už se moc těšíme na tu dětskou bezprostřednost a radost ze života. Člověk si teď víc uvědomuje, jak jsou obyčejné věci důležité... třeba právě kontakt s ostatními," uzavírá.

Naše „tajemná komnata", regionální oddělení, běžně nepracuje se širokou veřejností. Knihovnice poskytují odbornou péči profesionálním i neprofesionálním knihovnám na Semilsku. Pro obecní knihovny nakupují knihy, vozí jim i ty z našeho tzv. výměnného fondu (putovní soubory), pomáhají s provozem knihovny, radí, když počítač neposlouchá. Aktuálně není doporučeno vyrážet na výjezdy po obcích, proto se knihovnice-metodičky noří do hlubin skladů a čistí, revidují, vyřazují a chystají. Ve spojení s obecními knihovnami zůstávají alespoň prostřednictvím telefonu a počítače.

„Za regionální oddělení přejeme všem čtenářům především hlavně zdraví a pevné nervy v této nelehké době," vzkazuje metodička Lucie Májková. „I přes to, jak je boj s novým typem viru náročný, nám může ukázat nové životní cesty a umožnit přehodnotit životní styl. A proto, až se vše uklidní, přestaňme žít příběhy jiných a začněme vytvářet příběhy vlastní. Pozn.: Prosíme milovníky hororů a detektivek, aby toto doporučení nebrali doslova!"

Na provoz knihovny v nouzovém stavu osobně dohlíží i ředitelka Jitka Šedinová. „Na prvním místě je pro mne ochrana zdraví zaměstnanců i našich čtenářů. S kolegyněmi jsme nastavily nový režim tak, abychom se, ač nerady, co nejméně potkávaly. Ve druhém kroku bylo třeba zrušit akce, některé z nich jsme měli nasmlouvané i rok dopředu, stejně tak pronájmy čítárny, a hromadně prodloužit výpůjčky čtenářům. S většinou přednášejících a besedujících jsme se domluvili na posunutí termínů, takže nezoufejte, o nic nepřijdete," slibuje Jitka Šedinová. 

A nyní i pro ni přichází čas na resty z minulých měsíců, a to třeba v podobě méně oblíbených aktualizací vnitřních směrnic a archivace dokumentů. „Oceňuji flexibilitu knihovnic i to, jak statečně nesou prázdnou knihovnu. Přes počáteční nelibost, kdy nám bylo našich čtenářů opravdu líto, všechny respektujeme nařízení a nechceme nikoho ohrozit neuváženým krokem. Dodržujeme karanténu, pomáháme okolí třeba tím, že při cestě z práce nakoupíme sousedům či se podílíme na výrobě roušek," dodává ředitelka.

Potřebujete nám vracet přečtené knihy? Prozatím jim poskytněte azyl u vás doma. Aktuálně jsou výpůjčky prodlouženy až do konce dubna. „Vracení knih v současné době provází změny a my pečlivě sledujeme doporučení z Národní knihovny ČR," zdůvodňuje opatření Jitka Šedinová. „Vypadá to, že i vrátivší se knihy budou mít svou karanténu; týden budou uzavřeny v izolované místnosti, následně dezinfikovány a pak teprve zařazeny do regálů. Až to bude možné, budeme mít vše nachystané, vyzveme vás k vrácení knih do boxu před vchodem do budovy."

Chybí-li vám naše služby, můžete využít e-knihy, které v našem on-line katalogu rovněž nabízíme. Číst je můžete na svém mobilu či tabletu. Jak se zapojit do e-Výpůjček? Návod najdete na našem webu: https://www.knihovnasemily.cz/katalog/e-knihy/. A máme pro vás radostnou zprávu, vzhledem k situaci jsme pro vás navýšili počet výpůjček na šest knih za měsíc. Tak směle do toho!

Sledujte novinky na našem facebooku, instagramu a webových stránkách, kde sdílíme řadu tipů na volné zdroje čtení!

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Březen patří čtenářům aneb Ozvěny ze semilské knihovny
Jak rozumět současnému umění vysvětlí Lenka Patková
V semilské knihovně zahájí výstavu studentů a připravují přednášky
Gabriela Jakoubková seznámila se svou knihou semilské čtenáře

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na podatelně Městského úřadu Turnov opět funguje služba CzechPOINT

Vyřídit žádost o službu CzechPOINT můžete přes podatelnu Městského úřadu Turnov. Mimo aktuální úřední hodiny (pondělí, středa) můžete i v klasické úřední hodiny podatelny, stačí jen zavolat telefonní číslo a vyčkat příchodu zaměstnance. Provozní doba: pondělí, středa 8:00 - 17:00, úterý, čtvrtek, pátek 8:00 - 15:00. Poslední klient bude přijat 30 minut před koncem úředních hodin. Pro vstup k využití služby CzechPOINT mimo aktuální úřední hodiny MěÚ Turnov (po, st 9:00-10:30 a 15:00-16:30) volejte tel. číslo podatelny 481 366 111 a vyčkejte příchodu zaměstnance.

Liberecký kraj vyzývá k opatrnosti při pálení klestí

Otázkou nezvykle vysokého počtu lesních požárů v poslední se zabýval krizový štáb Libereckého kraje. Přesto se zatím neuvažuje o zákazu rozdělávání ohňů na volné prostranství. Suché a teplé počasí navíc možná skončí během víkendu. „Po dohodě s Hasičským záchranným sborem Libereckého kraje zatím nebudeme vyhlašovat omezení směřované k rozdělávání ohňů na volném prostranství. Rád bych ale všechny požádal o zvýšenou opatrnost při jejich pálení, protože ve větrném počasí a současném suchu se může případný požár rychle šířit," uvedl hejtman Martin Půta. Rozsáhlý byl zejména lesní požár v Horské Kamenici u Železného Brodu


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Rekonstrukce pokračují: křižovatka v Jablonci i silnice na Podbozkov
Soutěž Vesnice roku se kvůli koronaviru letos ruší
Nakažených koronavirem v Libereckém kraji 169, dva první lidé zemřeli
Parkoviště v Harrachově zůstanou i o Velikonocích uzavřená
Kraj chce koupit pro záchrannou službu šest nových sanitek

Nejčtenější články

06.04.: Hasiči zasahují při požáru lesa v Horské Kamenici u Železného Brodu
07.04.: Nakažených koronavirem v kraji 158, osm případů přímo v Turnově
08.04.: Případů koronaviru je v Libereckém kraji 167, z toho v okrese Semily 30

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT