Jak semilská knihovna nocovala s Andersenem

04.04.2019 11:55:12 | Autor: Petra Luňáková | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Jak semilská knihovna nocovala s Andersenem

Na poslední březnový pátek připadla již devatenáctá Noc s Andersenem - noc, kdy to v knihovně žije. Semilské knihovnice letos zvolily námět z knihy Chrise Colfera Země příběhů; děti pohltila kouzelná kniha a nechala je putovat po prapodivných končinách se zastávkami v Království pružných kostí, Království Hrbaté čarodějnice, v Ukecaném království a v Království vykutálených skřítků.

Členové čtyř družin s vlastnoručně vyrobenými vlajkami potřebovali nasbírat magické předměty, které by vyměnili se žabákem za odpověď, jak se dostanou zpátky do světa lidí. Pravdomluvný zvonek, minci pro převozníka, popelčin oříšek či tužku kokrhavého šamana si museli vysloužit při plnění rozmanitých úkolů a taškařic. Po zapáleném soutěžení následovala hostina v Zámku v oblacích. Žabák byl se sbírkou magických předmětů spokojen, nicméně děti ještě musely uhodnout, kde ve městě se nacházejí dveře, jimiž se ze Země příběhů vrátí domů.

„Onou budovou byl archiv, kde nám pracovníci v čele s PhDr. Danielou Coganovou připravili opravdu neobvyklý a zajímavý program. Zvláštní poděkování patří panu Jechovi, který s obětavostí sobě vlastní s dětmi vyráběl pečetě na listiny a ukázal jim prostory a taje archivu," objasňuje Jitka Šedinová, ředitelka knihovny.

Noc s Andersenem v semilské knihovně<br />Autor: Archiv Městská knihovna Semily Po návratu do našeho světa zakotvili nocležníci opět v knihovně, kde se program rozvolnil; kdo měl chuť tvořit, mohl si v dílničce omalovat misku na památku, jiní se pustili do hraní her nebo zalezli s knížkou do spacáku. Spát se šlo hodně po půlnoci a po společné ranní snídani se dveře knihovny zavřely.

Noc s Andersenem vznikla u příležitosti Mezinárodního dne dětské knihy a výročí narození spisovatele Hanse Christiana Andersena (2. dubna). Tato akce se těší nesmírné oblibě napříč celou republikou, v některých městech se rozšířila i na školy.

„Semilská knihovna zachovává tradiční ráz Noci s Andersenem; nocuje se pouze u nás a počet míst je omezen na 16 dětí. Tím si akce udržuje určitou prestiž - každý rok vybíráme mezi dětskými čtenáři ve věku 9 - 12 let ty, kteří nás často navštěvují, čtou, soutěží u nás či tvoří... ´Andersena´ mají za odměnu," vysvětluje Jana Baánová z oddělení pro děti a mládež.

„Jsem moc ráda, že se do programu zapojuje celý kolektiv knihovny, vše má svůj spád a notnou dávku originality, ač největší břímě leží na kolegyních z oddělení pro děti a mládež. Už nyní se těšíme na příští rok," uzavírá Jitka Šedinová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Noc s Andersenem 2019 v Turnově si užili velcí i malí účastníci
V knihovnách v Libereckém kraji můžete strávit Noc s Andersenem
V knihovně pokřtili knihu Objevuj Semily s Krákorkou
Březen měsíc čtenářů v semilské knihovně
Vrána Krákorka provede děti pozoruhodnými zákoutími Semil

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V turnovské Tázlerově ulici od 19. do 21. září neprojedete

Odbor dopravy MěÚ Turnov informuje, že od čtvrtka 19. září do soboty 21. září 2019, vždy v době od 8 do 14 hodin, bude krátkodobě omezen vjezd do Tázlerovy ulice. „Z důvodu vyjíždění nákladních vozů ze stavby bude na nezbytně nutnou domu omezen vjezd do Tázlerovy ulice z ulice Hluboká. Na křižovatce bude stát poučená osoba, která bude zajišťovat vyjetí jednotlivého nákladního vozu z Tázlerovy ulice do ulice Hluboká. Omezení bude krátkodobé v řádu minut. Prosíme řidiče, aby respektovali zákaz zastavení v označeném úseku ulice. Děkujeme za pochopení," uvedl vedoucí odboru dopravy MěÚ Turnov Pavel Vaňátko.

Zastupitelé Jablonce odvolali primátora Kroupu a zvolili novým Čeřovského

Zastupitelé statutárního města Jablonec nad Nisou v tajné volbě odvolali ve středu 18. září Milana Kroupu z funkce primátora města. Vydáno a odevzdáno bylo 29 hlasovacích lístků, z toho 28 bylo platných. Po sečtení zhruba ve 13.50 bylo celkem 18 zastupitelů hlasovalo pro odvolání, 6 bylo proti a 4 se zdrželi. Po 16. hodině byl zvolen novým primátorem Jiří Čeřovský. Další informace na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Další díl seriálu KTM ECC se koná v Jilemnici a Mříčné
Semilské turistické slavnosti připomenou 110 let Riegrovy stezky
Po tragické nehodě u Jítravy zemřeli dva lidé
Fotbalisté Přepeř si proti Velvarům připsali druhou výhru v ČFL
U požáru uskladněného odpadu zasahují liberečtí hasiči

Nejčtenější články

18.09.: Hasiči zasahovali u požáru rodinného domu v Lomnici nad Popelkou
16.09.: Obrazem: 16. ročník Semilského pecnu
17.09.: FOTO: V I.A třídě vládnou týmy z Pojizeří, první Lomnice opět nadílela

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT