Jak semilská knihovna nocovala s Andersenem

04.04.2019 11:55:12 | Autor: Petra Luňáková | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Jak semilská knihovna nocovala s Andersenem

Na poslední březnový pátek připadla již devatenáctá Noc s Andersenem - noc, kdy to v knihovně žije. Semilské knihovnice letos zvolily námět z knihy Chrise Colfera Země příběhů; děti pohltila kouzelná kniha a nechala je putovat po prapodivných končinách se zastávkami v Království pružných kostí, Království Hrbaté čarodějnice, v Ukecaném království a v Království vykutálených skřítků.

Členové čtyř družin s vlastnoručně vyrobenými vlajkami potřebovali nasbírat magické předměty, které by vyměnili se žabákem za odpověď, jak se dostanou zpátky do světa lidí. Pravdomluvný zvonek, minci pro převozníka, popelčin oříšek či tužku kokrhavého šamana si museli vysloužit při plnění rozmanitých úkolů a taškařic. Po zapáleném soutěžení následovala hostina v Zámku v oblacích. Žabák byl se sbírkou magických předmětů spokojen, nicméně děti ještě musely uhodnout, kde ve městě se nacházejí dveře, jimiž se ze Země příběhů vrátí domů.

„Onou budovou byl archiv, kde nám pracovníci v čele s PhDr. Danielou Coganovou připravili opravdu neobvyklý a zajímavý program. Zvláštní poděkování patří panu Jechovi, který s obětavostí sobě vlastní s dětmi vyráběl pečetě na listiny a ukázal jim prostory a taje archivu," objasňuje Jitka Šedinová, ředitelka knihovny.

Noc s Andersenem v semilské knihovně<br />Autor: Archiv Městská knihovna Semily Po návratu do našeho světa zakotvili nocležníci opět v knihovně, kde se program rozvolnil; kdo měl chuť tvořit, mohl si v dílničce omalovat misku na památku, jiní se pustili do hraní her nebo zalezli s knížkou do spacáku. Spát se šlo hodně po půlnoci a po společné ranní snídani se dveře knihovny zavřely.

Noc s Andersenem vznikla u příležitosti Mezinárodního dne dětské knihy a výročí narození spisovatele Hanse Christiana Andersena (2. dubna). Tato akce se těší nesmírné oblibě napříč celou republikou, v některých městech se rozšířila i na školy.

„Semilská knihovna zachovává tradiční ráz Noci s Andersenem; nocuje se pouze u nás a počet míst je omezen na 16 dětí. Tím si akce udržuje určitou prestiž - každý rok vybíráme mezi dětskými čtenáři ve věku 9 - 12 let ty, kteří nás často navštěvují, čtou, soutěží u nás či tvoří... ´Andersena´ mají za odměnu," vysvětluje Jana Baánová z oddělení pro děti a mládež.

„Jsem moc ráda, že se do programu zapojuje celý kolektiv knihovny, vše má svůj spád a notnou dávku originality, ač největší břímě leží na kolegyních z oddělení pro děti a mládež. Už nyní se těšíme na příští rok," uzavírá Jitka Šedinová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Noc s Andersenem 2019 v Turnově si užili velcí i malí účastníci
V knihovnách v Libereckém kraji můžete strávit Noc s Andersenem
V knihovně pokřtili knihu Objevuj Semily s Krákorkou
Březen měsíc čtenářů v semilské knihovně
Vrána Krákorka provede děti pozoruhodnými zákoutími Semil

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Další dopravní omezení v Turnově, tentokrát v Palackého ulici

V sobotu 18. května proběhne v Palackého ulici v Turnově vyzvedávání vnějších znaků vodovodního potrubí do úrovně vozovky a oprava jednoho kanalizačního poklopu. „Provoz bude výrazně omezen, pro průjezd zůstane vždy pouze jeden jízdní pruh. Pro cestu přes Jizeru autem využijte velkého mostu," upozornil Pavel Vaňátko, vedoucí odboru dopravy turnovské radnice. Oproti původnímu omezení na několik dní se firma aktuálně bude snažit všechny potřebné úpravy udělat v jednom dni. Od neděle 19. května by tak Palackého ulice měla být opět průjezdná bez omezení. Harmonogram rekonstrukcí silnic v Turnově

Cestu pohádkovým lesem připravují v Lomnici nad Popelkou

Už 34. ročník tradičního turistického pochodu pro děti i rodiče světem pohádkových postaviček v Oboře v Lomnici nad Popelkou se koná v sobotu 18. května od 9 hodin. Pořádá Středisko volného času Sluníčko Lomnice nad Popelkou. Kompletní přehled sportovních a zábavných akcí o aktuálním víkendu


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

K zápisům do mateřských škol dorazilo v Turnově 261 dětí
Pasecký Památník zapadlých vlastenců bronzový v Gloria musaealis
Organizace v sociální oblasti budou moci zažádat kraj o předfinancování
Hasičský Soptík pokračoval v Kundraticích a Bozkově
Pokračují práce v turnovské Nádražní ulici. Známe harmonogram

Nejčtenější články

19.05.: K zápisům do mateřských škol dorazilo v Turnově 261 dětí

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT