Jak slavili 30 let od 17. listopadu v Turnově

20.11.2019 19:33:10 | Autor: Klára Preislerová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Jak slavili 30 let od 17. listopadu v Turnově

V neděli 17. listopadu 2019 se lidé na náměstí Českého ráje sešli, aby si u vzpomínkového setkání připomněli události, které se staly před 30. lety.

Uplynulo již neuvěřitelných 30 let od sametové revoluce, a v tu dobu se v Turnově stala symbolem multikára, která se před číslem popisným 3 proměnila v improvizované pódium. K tomuto symbolu se dnes vrátil i starosta Turnova Tomáš Hocke. Multikára sice nebyla zelená, ale oranžová, ale i tak připomněla velkou symboliku minulosti.

Z řad řečníků vystoupil například Petr Haken a Ivan Kunetka, který před 30 lety v Turnově založil Občanské fórum. „My tu slavíme 30 let svobody, ale bojím se, že to slavíme za situace, kdy o svobodou opět přicházíme. Dochází k řadě útoků na hlídací psy demokracie, byli jsme svědky útoku na justici, příští rok můžeme čekat na nezávislou televizi a rozhlas, bude snaha o zrušení senátu," sdělil Ivan Kunetka.

Oslavy 17. listopadu 2019 v Turnově<br />Autor: Klára Preislerová „Začali jsme stavět se starými cihlami novou chalupu a teď se nám to po 30 letech bohužel vrací," dodal Kunetka, který je v současnosti turnovským zastupitelem. K němu se přidala i Daniela Weissová, která s Ivanem Kunetkou založila Občanské fórum, pohovořila o tom, že žijeme ve svobodné zemi, ale musíme myslet na to, že demokracie se musí chránit a všichni by se měli snažit, aby nezmizela přímo před očima.

Žurnalista a majitel regionální televize Milan Brunclík vyzval vlastníka multikáry - Technické služby Turnov, aby o ni dobře pečovali. „Protože si myslím, že ji budeme moc a moc potřebovat. Jsem rád, že jsem prožil 30 let právě v Turnově. To bylo veliké štěstí, děkuji!" shrnul své pocity přítomným Milan Brunclík.

Kazatel Jednoty bratrské v Turnově, Ondřej Halama pohovořil o 17. listopadu 1989, který zažil přímo v Praze na Národní. „Procházeli jsme uličkami okolo Národní a všude byly zbytky souboje. Na zemi byla krev, části svršku. Kdo by chtěl říct, že to nebylo maso, tak ano, bylo," dodal Halama. Shrnul, že doba, ve které nyní žijeme je úžasná. Kapely mohou hrát, můžeme psát knížky a vděčnost by měla převládat na tím, co máme.

Na závěr starosta Tomáš Hocke vyzval přítomné k zazpívaní státní hymny, které se ujala Daniela Weissová.

Od 18 hodin proběhl večer v Městském divadle v Turnově, během kterého byla udělena medaile starosty Karlu Šírkovi, a to za osobní odvahu, se kterou vzdoroval komunistickému režimu v 80. letech, signatáři a organizátorovi pochodů Nezávislého mírového sdružení, vše za činnost, která přinesla jeho osobě persekuci a nám všem ukázala cestu k demokracii.

Oslavy 17. listopadu 2019 v Turnově<br />Autor: Klára Preislerová Druhou medaili starosty měl obdržet žurnalista a turnovský rodák Jindřich Šídlo. Z pracovních důvodů se pan Šídlo nemohl večera zúčastnit a medaile starosty mu bude oficiálně předána při další významné události.

Večer proběhla panelová diskuse o stavu české společnosti 30 let od pádu totalitního režimu v naší zemi a jejich vyhlídkám do budoucnosti. Diskutovali: Taťána le Moigne, ředitelka české, maďarské, rumunské a slovenské pobočky společnosti Google, Petr Kratochvíl, výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů a Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Diskusi moderoval Petr Vizina.

V druhé polovině večera zaznělo umělecké pásmo Klíče od svobody věnované událostem sametové revoluce.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Zvonění Paměti národa zazní v 17.11 v neděli 17. listopadu
Večer Na Sboře přivítal k 30. výročí sametové revoluce Jana Šolce
Třicet let od Sametu a co dál? aneb večer v turnovském divadle
Jak probíhala oslava státního svátku 28. října 2019 v Turnově
Knihovny, muzea a divadla slaví 30 let svobody výstavami i besedami

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Z radniční věže v Jablonci se letos turisté rozhlédnou až 13. července

Začátek turistické sezony na radniční věži v Jablonci nejprve zbrzdil koronavirus, poté uznaná reklamace. Oblíbená vyhlídka se tak pro veřejnost poprvé letos otevře až nyní. „První návštěvníky na věži přivítáme v pondělí 13. července, což je oproti původním plánům výrazně později. Vyhlídku jsme chtěli zpřístupnit už v dubnu o Velikonočních slavnostech," upozornil Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra, které výstupy zajišťuje. Letošní rok však zamíchal kartami nejen v cestovním ruchu. Více informací na Našem Jablonecku

Prameny vody v Turnově podrobeny kontrole a Boží voda není pitná

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů, provedených koncem června 2020 pramen pod Valdštejnem vyhovuje, ale pramen Boží vody nevyhovuje parametrům pro pitnou vodu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krakonošovy letní podvečery pošestnácté ovládnou jilemnické náměstí
Do Tatobit opět míří osobnosti na Hvězdná setkání
Dny lidové architektury opět představí tradiční řemeslnou výrobu
Bratři Ebenové poprvé zahrají na Sedmihorském létě
Lidí s koronavirem v Libereckém kraji je aktuálně 96

Nejčtenější články

11.07.: Lidí s koronavirem v Libereckém kraji je aktuálně 96
10.07.: Parní vlaky o prázdninách opět vyjíždí na koleje v Českém ráji
11.07.: Fotbalisté Bělé vyzvou starou gardu pražské Bohemky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT