Jak slavili 30 let od 17. listopadu v Turnově

20.11.2019 19:33:10 | Autor: Klára Preislerová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Jak slavili 30 let od 17. listopadu v Turnově

V neděli 17. listopadu 2019 se lidé na náměstí Českého ráje sešli, aby si u vzpomínkového setkání připomněli události, které se staly před 30. lety.

Uplynulo již neuvěřitelných 30 let od sametové revoluce, a v tu dobu se v Turnově stala symbolem multikára, která se před číslem popisným 3 proměnila v improvizované pódium. K tomuto symbolu se dnes vrátil i starosta Turnova Tomáš Hocke. Multikára sice nebyla zelená, ale oranžová, ale i tak připomněla velkou symboliku minulosti.

Z řad řečníků vystoupil například Petr Haken a Ivan Kunetka, který před 30 lety v Turnově založil Občanské fórum. „My tu slavíme 30 let svobody, ale bojím se, že to slavíme za situace, kdy o svobodou opět přicházíme. Dochází k řadě útoků na hlídací psy demokracie, byli jsme svědky útoku na justici, příští rok můžeme čekat na nezávislou televizi a rozhlas, bude snaha o zrušení senátu," sdělil Ivan Kunetka.

Oslavy 17. listopadu 2019 v Turnově<br />Autor: Klára Preislerová „Začali jsme stavět se starými cihlami novou chalupu a teď se nám to po 30 letech bohužel vrací," dodal Kunetka, který je v současnosti turnovským zastupitelem. K němu se přidala i Daniela Weissová, která s Ivanem Kunetkou založila Občanské fórum, pohovořila o tom, že žijeme ve svobodné zemi, ale musíme myslet na to, že demokracie se musí chránit a všichni by se měli snažit, aby nezmizela přímo před očima.

Žurnalista a majitel regionální televize Milan Brunclík vyzval vlastníka multikáry - Technické služby Turnov, aby o ni dobře pečovali. „Protože si myslím, že ji budeme moc a moc potřebovat. Jsem rád, že jsem prožil 30 let právě v Turnově. To bylo veliké štěstí, děkuji!" shrnul své pocity přítomným Milan Brunclík.

Kazatel Jednoty bratrské v Turnově, Ondřej Halama pohovořil o 17. listopadu 1989, který zažil přímo v Praze na Národní. „Procházeli jsme uličkami okolo Národní a všude byly zbytky souboje. Na zemi byla krev, části svršku. Kdo by chtěl říct, že to nebylo maso, tak ano, bylo," dodal Halama. Shrnul, že doba, ve které nyní žijeme je úžasná. Kapely mohou hrát, můžeme psát knížky a vděčnost by měla převládat na tím, co máme.

Na závěr starosta Tomáš Hocke vyzval přítomné k zazpívaní státní hymny, které se ujala Daniela Weissová.

Od 18 hodin proběhl večer v Městském divadle v Turnově, během kterého byla udělena medaile starosty Karlu Šírkovi, a to za osobní odvahu, se kterou vzdoroval komunistickému režimu v 80. letech, signatáři a organizátorovi pochodů Nezávislého mírového sdružení, vše za činnost, která přinesla jeho osobě persekuci a nám všem ukázala cestu k demokracii.

Oslavy 17. listopadu 2019 v Turnově<br />Autor: Klára Preislerová Druhou medaili starosty měl obdržet žurnalista a turnovský rodák Jindřich Šídlo. Z pracovních důvodů se pan Šídlo nemohl večera zúčastnit a medaile starosty mu bude oficiálně předána při další významné události.

Večer proběhla panelová diskuse o stavu české společnosti 30 let od pádu totalitního režimu v naší zemi a jejich vyhlídkám do budoucnosti. Diskutovali: Taťána le Moigne, ředitelka české, maďarské, rumunské a slovenské pobočky společnosti Google, Petr Kratochvíl, výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů a Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Diskusi moderoval Petr Vizina.

V druhé polovině večera zaznělo umělecké pásmo Klíče od svobody věnované událostem sametové revoluce.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Zvonění Paměti národa zazní v 17.11 v neděli 17. listopadu
Večer Na Sboře přivítal k 30. výročí sametové revoluce Jana Šolce
Třicet let od Sametu a co dál? aneb večer v turnovském divadle
Jak probíhala oslava státního svátku 28. října 2019 v Turnově
Knihovny, muzea a divadla slaví 30 let svobody výstavami i besedami

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Tanvaldští hasiči budou jezdit k zásahům novou cisternou

Tanvaldští hasiči budou jezdit k zásahům novou cisternou Tanvaldští hasiči se těší novému přírůstku do své „stáje". Nově budou k mimořádným událostem jezdit novou Scanií P440 B4×4 řady XT o rozvoru 4 550 mm, kterou vyrobila firma KOBIT, spol. s.r.o. Zbrusu nová CAS 20/3500/210 - S2T je provedena v červené barvě v odstínu RAL 3024. Motor je řadový šestiválcový o výkonu 324 kW. Agregát spolupracuje s automatizovanou převodovkou Opticruise s hydrodynamickým retardérem. Přední náprava je odpružena listovými pery, zadní vzduchovými měchy s možností úpravy výšky CAS. Článek s fotogalerií na Našem Jablonecku

V Jablonci ocenili nejlepší orientační běžce za rok 2019

Slavnostní vyhlášení nejlepších orientačních sportovců roku 2019 se uskutečnilo v sobotu 23. listopadu v Jablonci nad Nisou. Vítězové byli vyhlášeni ve čtyřech disciplínách - pěším orientačním běhu, mountain bike orienteering neboli MTBO, v lyžařském orientačním běhu a trail-o čili orientační disciplíně zaměřená na čtení a správnou interpretaci map. V nejsledovanější kategorii, pěším orientačním běhu, zvítězil počtvrté v řadě Vojtěch Král z klubu SK Severka Šumperk, na druhém místě skončila Denisa Kosová z klubu OK 99 Hradec Králové. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krajští zdravotníci získali nové sanitky a defibrilátory
FOTO: Mikulášský parní vlak dojel z Jilemnice do Rokytnice i Martinic
Mosty v Krkonoších a na Českolipsku čekají rekonstrukce
Kraj vyhlašuje programy na podporu hasičů, cyklistů i včelařů
FOTO: První ročník Mikulášského běhu v Semilech se povedl

Nejčtenější články

08.12.: FOTO: Mikulášský parní vlak dojel z Jilemnice do Rokytnice i Martinic
08.12.: FOTO: První ročník Mikulášského běhu v Semilech se povedl
07.12.: Kulturní akce v Pojizeří a v Krkonoších od adventu až do Nového roku

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT