Jaká byla turistická sezona 2015 v Českém ráji?

05.12.2015 22:07:40 | Autor: SCR a TVA | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj

Jaká byla turistická sezona 2015 v Českém ráji?

Sdružení Český ráj ve spolupráci s partnery zhodnotilo návštěvnost turistického regionu Český ráj v uplynulé letní sezoně. Ze statistických údajů zjišťovaných v jednotlivých informačních centrech vyplývá, že návštěvnost je s loňským rokem srovnatelná a nedošlo k žádnému výraznému poklesu, ani nárůstu.

„Celkový počet turistů oproti roku 2014 byl vyšší, ale nelze tvrdit, že se jedná o prostý nárůst. Do celkového součtu byla totiž zařazena i statistika ze sezonního informačního centra ve Zvířeticích, které bylo nově otevřeno letos na jaře, a kde se v předchozích letech monitoring neprováděl. Kdybychom odečetli turisty, kteří toto nové informační centrum navštívili, zůstáváme na přibližně stejném čísle jako vloni," upřesnila Lucie Rakoušová ze Sdružení Český ráj. 

V průběhu sezony, tedy v době od června do září 2015, navštívilo turistická informační centra 141 554 turistů a místních, nejvyšší návštěvnost uvádí IC v Jičíně, Turnově, Lomnici nad Popelkou a v Sobotce.

Co se týká turistů ze zahraničí, návštěvnost byla oproti loňskému roku nižší, skupiny s nejvyšším počtem zahraničních návštěvníků tvoří turisté z Německa, Velké Británie, Polska a Nizozemí.

Návštěvnost internetových stránek www.cesky-raj.info za stejné období činila 269 395 návštěv (nárůst o 25 % oproti roku 2014), počet uživatelů vzrostl na 195 428, přičemž 33 % uživatelů využilo tento web opakovaně. Dalších 86 393 návštěv proběhlo na tematických webech (regionalniprodukt.cz, ceskyrajbezbarier.cz, albrechtzvaldstejna.cz, ceskyrajdetem.cz, zlatastezka.info a greenway-jizera.cz). 

„Pro zajímavost bych ráda doplnila, že na oblíbenou stezku GW Jizera v úseku Dolánky - Líšný se vydalo 57 969 turistů (cyklo a pěší) v období od července do října 2015. Nejfrekventovanějším dnem v týdnu byla sobota,"  doplnila Rakoušová.

Přehled návštěvnosti v informačních turistických centrech za období červen - září 2014 a 2015: 

Návštěvnost - rok

Celkem

Češi

Zahraniční návštěvníci

2014

138 176

129 164

9 012

2015

141 554

134 094

7 460

Provoz cyklobusů 2015 

Cyklobusy v Českém ráji Sezona cyklobusů byla zahájena o víkendu 30. května 2015 provozem na červené, žluté a hnědé lince. Hlavní provoz začal během prvního prázdninového víkendu a ukončen byl 30. srpna 2015.

Celkem bylo cyklobusy na všech pěti trasách najeto 36 664 km (což je o 1 098 km více než v r. 2014). Autobusy přepravily za sezonu 13 024 cestujících a 786 kol (o 1 925 cestujících méně a o 200 kol více než v roce 2014). Celkem bylo provozováno 906 spojů.

„Nižší počet přepravených osob byl způsoben zejména vysokým množstvím uzavírek na některých linkách a také extrémně horkým počasím, které v letních měsících panovalo," přibližuje koordinátor projektu Luděk Láska za Mikroregion Český ráj.

Při tvorbě letošních jízdních řádů došlo oproti minulému roku k časovým úpravám pro lepší vazby na vlaková spojení.

Každoročně dochází k navýšení počtu přepravených koloběžek na Kozákov (zelená a modrá linka). Vzhledem k omezené kapacitě autobusu docházelo na základě individuálních požadavků cestujících k jednorázovému posilování spojů na těchto linkách z důvodu vysokého počtu turistů s koloběžkami cestujícími do zastávky Chuchelna, Kozákov chata.

Nejvíce využívaná byla tradičně červená linka, která je páteří celého systému autobusů Český ráj a vede kolem nejpřitažlivějších míst Českého ráje. 

Projekt Cyklobusy Český ráj 2015 již šestnáctým rokem zajišťuje Mikroregion Český ráj ve spolupráci s městy a obcemi regionu. Projekt je podporován Královéhradeckým a Libereckým krajem. Provoz linek tradičně zajišťují dopravci BusLine, a. s., a Dopravní podnik Kněžmost s.r.o. Další spolupráce probíhá hlavně s informačními centry na území Českého ráje i mimo něj a několika dalšími subjekty, se kterými probíhá spolupráce na zajištění pravidelné propagace, informování veřejnosti a poskytování tiskových materiálů vydaných k projektu letních turistických autobusů.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Nejen sběratelé najdou v infocentru kapesní kalendáře s motivy Turnova
Hrady a zámky ožívají i v listopadu a prosinci
Trosky mají nový návštěvnický rekord, nárůst byl i na Lemberku a Frýdlantu
Sezona 2015 byla ve Šťastné zemi ve znamení hradu Trosky i koncertů
Ohlédnutí za letošní sezonou infocentra v Turnově

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Město Turnov podpořilo výstavbu Naučné stezky J. Pekaře

Zastupitelstvo města Turnov rozhodlo o poskytnutí individuální dotace z rozpočtu města Turnov ve výši 30 tisíc korun pro Rohozecký okrašlovací spolek z. s.. Dotace má být určena na doplatek nově vzniklé naučné stezky turnovského rodáka prof. Josefa Pekaře, zároveň by byla využita na výrobu propagačních letáků a k úhradě části nákladů za texty na panely naučné stezky.

Od 1. června bude uzavírka v ulici Fučíkova v Turnově

Od 1. června do 10. června 2020 budou v Turnově ve spodní části ulice Fučíkova probíhat stavební práce za úplné uzavírky této části komunikace. Autobusy na lince 670310 budou jezdit podle výlukového jízdního řádu. „Z důvodu uzavírky nebude obsluhována zastávka Turnov, odb. Přepeře. Jako náhradní zastávka bude obsluhována zastávka Turnov, U Benešů. Omlouváme se za vzniklá omezení a děkujeme za pochopení!," uvedl dopravní specialista KORID LK Jan Louda.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Semilská knihovna dětem: novinky, soutěže a čtení na Ostrově!
Záchranáři ZZS Libereckého kraje děkují za pomoc i podporu
Návštěvy ve zdravotnických zařízeních KNL jsou od 1. června povoleny
Koronavir už Liberecký kraj připravil o více než 90 milionů korun
Nadměrný náklad vyjel z Jablonného a mířil do Červené Vody

Nejčtenější články

31.05.: FOTO: Nové motomuzeum přilákalo do Železného Brodu stovky fandů
31.05.: Obrazem: Závod v downhilll skateboardingu Benecko Freeride 2020
30.05.: Zraněnou ženu zachraňovali v Krkonoších v náročném terénu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT