Jaká byla turistická sezona 2015 v Českém ráji?

05.12.2015 22:07:40 | Autor: SCR a TVA | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj

Jaká byla turistická sezona 2015 v Českém ráji?

Sdružení Český ráj ve spolupráci s partnery zhodnotilo návštěvnost turistického regionu Český ráj v uplynulé letní sezoně. Ze statistických údajů zjišťovaných v jednotlivých informačních centrech vyplývá, že návštěvnost je s loňským rokem srovnatelná a nedošlo k žádnému výraznému poklesu, ani nárůstu.

„Celkový počet turistů oproti roku 2014 byl vyšší, ale nelze tvrdit, že se jedná o prostý nárůst. Do celkového součtu byla totiž zařazena i statistika ze sezonního informačního centra ve Zvířeticích, které bylo nově otevřeno letos na jaře, a kde se v předchozích letech monitoring neprováděl. Kdybychom odečetli turisty, kteří toto nové informační centrum navštívili, zůstáváme na přibližně stejném čísle jako vloni," upřesnila Lucie Rakoušová ze Sdružení Český ráj. 

V průběhu sezony, tedy v době od června do září 2015, navštívilo turistická informační centra 141 554 turistů a místních, nejvyšší návštěvnost uvádí IC v Jičíně, Turnově, Lomnici nad Popelkou a v Sobotce.

Co se týká turistů ze zahraničí, návštěvnost byla oproti loňskému roku nižší, skupiny s nejvyšším počtem zahraničních návštěvníků tvoří turisté z Německa, Velké Británie, Polska a Nizozemí.

Návštěvnost internetových stránek www.cesky-raj.info za stejné období činila 269 395 návštěv (nárůst o 25 % oproti roku 2014), počet uživatelů vzrostl na 195 428, přičemž 33 % uživatelů využilo tento web opakovaně. Dalších 86 393 návštěv proběhlo na tematických webech (regionalniprodukt.cz, ceskyrajbezbarier.cz, albrechtzvaldstejna.cz, ceskyrajdetem.cz, zlatastezka.info a greenway-jizera.cz). 

„Pro zajímavost bych ráda doplnila, že na oblíbenou stezku GW Jizera v úseku Dolánky - Líšný se vydalo 57 969 turistů (cyklo a pěší) v období od července do října 2015. Nejfrekventovanějším dnem v týdnu byla sobota,"  doplnila Rakoušová.

Přehled návštěvnosti v informačních turistických centrech za období červen - září 2014 a 2015: 

Návštěvnost - rok

Celkem

Češi

Zahraniční návštěvníci

2014

138 176

129 164

9 012

2015

141 554

134 094

7 460

Provoz cyklobusů 2015 

Cyklobusy v Českém ráji Sezona cyklobusů byla zahájena o víkendu 30. května 2015 provozem na červené, žluté a hnědé lince. Hlavní provoz začal během prvního prázdninového víkendu a ukončen byl 30. srpna 2015.

Celkem bylo cyklobusy na všech pěti trasách najeto 36 664 km (což je o 1 098 km více než v r. 2014). Autobusy přepravily za sezonu 13 024 cestujících a 786 kol (o 1 925 cestujících méně a o 200 kol více než v roce 2014). Celkem bylo provozováno 906 spojů.

„Nižší počet přepravených osob byl způsoben zejména vysokým množstvím uzavírek na některých linkách a také extrémně horkým počasím, které v letních měsících panovalo," přibližuje koordinátor projektu Luděk Láska za Mikroregion Český ráj.

Při tvorbě letošních jízdních řádů došlo oproti minulému roku k časovým úpravám pro lepší vazby na vlaková spojení.

Každoročně dochází k navýšení počtu přepravených koloběžek na Kozákov (zelená a modrá linka). Vzhledem k omezené kapacitě autobusu docházelo na základě individuálních požadavků cestujících k jednorázovému posilování spojů na těchto linkách z důvodu vysokého počtu turistů s koloběžkami cestujícími do zastávky Chuchelna, Kozákov chata.

Nejvíce využívaná byla tradičně červená linka, která je páteří celého systému autobusů Český ráj a vede kolem nejpřitažlivějších míst Českého ráje. 

Projekt Cyklobusy Český ráj 2015 již šestnáctým rokem zajišťuje Mikroregion Český ráj ve spolupráci s městy a obcemi regionu. Projekt je podporován Královéhradeckým a Libereckým krajem. Provoz linek tradičně zajišťují dopravci BusLine, a. s., a Dopravní podnik Kněžmost s.r.o. Další spolupráce probíhá hlavně s informačními centry na území Českého ráje i mimo něj a několika dalšími subjekty, se kterými probíhá spolupráce na zajištění pravidelné propagace, informování veřejnosti a poskytování tiskových materiálů vydaných k projektu letních turistických autobusů.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Nejen sběratelé najdou v infocentru kapesní kalendáře s motivy Turnova
Hrady a zámky ožívají i v listopadu a prosinci
Trosky mají nový návštěvnický rekord, nárůst byl i na Lemberku a Frýdlantu
Sezona 2015 byla ve Šťastné zemi ve znamení hradu Trosky i koncertů
Ohlédnutí za letošní sezonou infocentra v Turnově

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Podzimní provoz kompostárny na Malém Rohozci

Kompostárnu na Malém Rohozci mohou Turnováci využívat v měsíci říjnu i v listopadu 2019. S příchodem podzimu a podzimních prací na zahradách, je dobré připomenout, že kompostárnu mohou občané využívat v měsíci říjnu každé pondělí, středu a pátek od 9 do 17 hodin. V sobotu od 9 do 12 hodin. Kompostárna bude uzavřena ve státní svátek v pondělí 28. října. Kompostárna bude otevřena i v měsíci listopadu, a to ve stejné dny, avšak jen do 16 hodin. Sobota zůstává stejná od 9 do 12 hodin. Pokud vlastníte biopopelnice, jejich svoz proběhne vždy ve středu a ve čtvrtek, dle jednotlivých lokalit ve městě Turnov.

Pramen Boží voda není pitný, pramen pod Valdštejnem ano

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů z října 2019 pramen Boží voda nevyhovuje hygienickým limitům a není pitný. Další turnovský pramen pod Valdštejnem pitný je.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Třicet měst, včetně Semil, slaví 30 let svobody s Pamětí národa
Kurz Sherlock v Jilemnici naučí seniory rozumět internetu a médiím
Turnovské kadetky v Hronově prohrály dva tie-breaky
Závody Běhu republiky nejen v Lomnici nad Popelkou
Krajský přebor: Čtvrtá výhra v řadě vynesla Turnov na třetí místo

Nejčtenější články

20.10.: Přehled fotbalových výsledků 11. podzimního kola
19.10.: FOTO: Do Bozkova přijela i na podzim 2019 zahrát kapela Tři sestry
19.10.: Policisté kontrolovali řidiče v celém Libereckém kraji

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT