Jaké budou Velikonoce v Libereckém kraji?

11.04.2019 10:31:49 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

Jaké budou Velikonoce v Libereckém kraji?

Letošní Velikonoce připadají na pondělí 22. dubna. Svátek spojený s obdobím lidových tradic a vítáním jara oslaví také Liberecký kraj. Program připravily příspěvkové organizace odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu a také hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu.

„Všichni s radostí vítáme jaro a s ním i Velikonoce. Někdo je má, bohužel, zúžené jen na dny volna a pomlázku. Těší mě proto, že se v kraji koná řada akcí, které zájemcům představí smysl těchto významných svátků a také tradice s nimi spojené," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Události příspěvkových organizací odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu:

Oblastní galerie v Liberci připravila Velikonoční ornamentum, program zaměřený především na symboly a lidovou ornamentiku spojenou s národními kroji. Ornament se stane stěžejním motivem výkladu a základním zdobným prvkem výtvarné části programu. Děti si odnesou vlastnoručně vyrobenou velikonoční kokardu (štítek, stužka) z pentlí a mašliček.
13. 4., od 10 do 13 hodin: Velikonoční ornamentum - sobotní výtvarná dílna pro děti a jejich (pra)rodiče
18. 4., od 8 do 16 hodin: Velikonoční mecheche - jednodenní příměstský tábor, nutno se dopředu přihlásit!
18. 3. - 17. 4.: Velikonoční ornamentum - doprovodný program pro MŠ, ZŠ a SŠ
Velikonoce u muzea, kde si pochutnáte na staročeském občerstvení, si pro vás na 14. 4. 2019 od 13 do 16 hodin připravilo Severočeské muzeum v Liberci.

Krajská vědecká knihovna si pro děti, jejich rodiče a prarodiče připravila na 4. 4. 2019 od 17 do 19 hodin velikonoční dílnu s názvem Jarní ladění - Babi, dědo, mami, tati, pojďte se mnou do knihovny na jarně velikonoční tvoření. Děti i dospělí si budou moci vytvořit drobnosti na téma jaro a Velikonoce, jako např. kuřátka, slepičky, velikonoční ozdobičky, přívěsky, záložky atd.

Na Bílou sobotu 20. 4. 2019, kterou končí postní předvelikonoční období, připravilo Muzeum Českého ráje v Turnově na Dlaskově statku tradiční akci, přibližující návštěvníkům výroční obyčeje a zvyky jarního novoročí.

Velikonoce na Vísecké rychtě se letos konají 20. 4. 2019 od 10 do 16 hodin. Program je určen hlavně rodinám s dětmi, ale i těm, kteří si chtějí užít atmosféru a tradice jarního venkova. Velikonoční veselí budou doprovázet rukodělné dílničky, v rámci kterých si budou moci děti i dospělí vyrobit kraslici, uplést pomlázku nebo si zkusit upéct voňavé dobroty. Od 11 hodin vystoupí folklórní soubor Patašpička z Jablonného v Podještědí společně s hudebním doprovodem Lusatia Consort ze Cvikova. Vystoupení nese název „Barborky". Za účasti obou souborů bude ve 13 hodin vynesena smrtka do Bobřího potoka. Pro děti si Divadélko Koloběžka připravilo od 14 hodin pohádku s názvem: „O čarovné vrbě". Nebudou chybět ani tradiční řemeslné výrobky a občerstvení.

Hrady a zámky v Libereckém kraji pod správnou Národního památkového ústavu:

státní hrad Bezděz
19. 4. 2019 - 22. 4. 2019 od 10 do 16 hodin
Na Bezdězu budou vystaveny vzácné dřevořezby z Bezdězské křížové cesty. Ty se ztratily v druhé polovině 20. století. Tři vzácné výjevy z ukřižování Ježíše Krista byly po nalezení restaurovány a vloženy do původních rámů ze 17. století.

státní hrad Grabštejn
19. 4. 2019 - 22. 4. 2019 od 9 do 16 hodin
V období velikonočních svátků od Velkého pátku do Velikonočního pondělí můžete na hlavním prohlídkovém okruhu zhlédnout velikonoční výzdobu a dozvědět se něco o zvycích spjatých se svátky jara v době posledních majitelů - Gallasů a Clam-Gallasů. Součástí I. okruhu je o velikonočním prodlouženém víkendu i slavnostně vyzdobená kaple!
22. 4. 2019 od 9 do 16 hodin
Šestý ročník Velikonoc na Grabštejně, svátků jara, které na hradě můžete strávit na prohlídce velikonočně vyzdobených interiérů především z doby posledních majitelů - Gallasů a Clam-Gallasů s průvodci v kostýmu, občerstvením v hradním šenku či v tvůrčích dílničkách. Můžete se těšit na oblíbené zdobení perníčků a kraslic, velikonoční pomlázky, výrobu velikonočních věnců a další aktivity.

státní zámek Lemberk
19. 4. 2019 - 22. 4. 2019 od 9.30 do 14.30 hodin
Speciální prohlídky velikonočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple s průvodcem v 9.30, 10.30, 11.30, 12.30, 13.30 a 14.30 hodin. Ukázka velikonočního slavení a zvyků šlechty zaměřená na 20.-30. léta 20. století.
O víkendech 6. 4. 2019 - 7. 4. 2019, 13. 4. 2019 - 14. 4. 2019 a 19. 4. 2019 - 22. 4. 2019: Středověká věž s vyhlídkou na okolí zámku Lemberk bude přístupná od 9.00 do 15.00 hodin.

státní zámek Sychrov
13. 4. 2019 - 14. 4. 2019 od 9 do 16 hodin
Tradiční trhy spojené s ukázkami řemesel, prodejem tradičního zboží a bohatým programem pro děti i dospělé. Na stáncích nebudou chybět pomlázky nebo velikonoční ozdoby, ale nakoupíte tu také výborné koláče a spoustu dalších dobrot. Připraven je i bohatý doprovodný program. Pouličníci zazpívají jarmareční písně, pásmo velikonočních písní zazní v podání sboru Iuventus, gaude!, děti se mohou těšit na představení loutkového divadla a další zábavu.

státní zámek Zákupy
19. 4. 2019 - 22. 4. 2019 od 10.25 do 15.25 hodin
Tradiční prohlídky do běžně nepřístupných prostor zámku Zákupy vás letos poprvé zavedou do historického provozního zázemí, které sice na svou obnovu teprve čeká, zato však stojí za návštěvu. Navštívíme společně dvě části zámecké kuchyně, sklepení s ledárnou a zámeckou prádelnu.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Velikonoce na Dlaskově statku chystají na 20. dubna
Na hradech a zámcích už mají velikonoční výzdobu
Krajský úřad opět patřil Velikonočním trhům
Kraj a Tatrhy chtějí opravit planetu
V lomnické orlovně pořádají jarní trhy
Při řemeslném workshopu se v turnovském muzeu bude péct
Velikonoční jarmark na Bělišti se koná od 12. do 14. dubna
Na hradech a zámcích zahajují sezonu o posledním březnovém víkendu

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Podzimní provoz kompostárny na Malém Rohozci

Kompostárnu na Malém Rohozci mohou Turnováci využívat v měsíci říjnu i v listopadu 2019. S příchodem podzimu a podzimních prací na zahradách, je dobré připomenout, že kompostárnu mohou občané využívat v měsíci říjnu každé pondělí, středu a pátek od 9 do 17 hodin. V sobotu od 9 do 12 hodin. Kompostárna bude uzavřena ve státní svátek v pondělí 28. října. Kompostárna bude otevřena i v měsíci listopadu, a to ve stejné dny, avšak jen do 16 hodin. Sobota zůstává stejná od 9 do 12 hodin. Pokud vlastníte biopopelnice, jejich svoz proběhne vždy ve středu a ve čtvrtek, dle jednotlivých lokalit ve městě Turnov.

Pramen Boží voda není pitný, pramen pod Valdštejnem ano

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů z října 2019 pramen Boží voda nevyhovuje hygienickým limitům a není pitný. Další turnovský pramen pod Valdštejnem pitný je.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Turnovské kadetky v Hronově prohrály dva tie-breaky
Závody Běhu republiky nejen v Lomnici nad Popelkou
Krajský přebor: Čtvrtá výhra v řadě vynesla Turnov na třetí místo
Kahovec a Sodoma zazpívají na společném koncertě v Jablonečku
Přehled fotbalových výsledků 11. podzimního kola

Nejčtenější články

20.10.: Přehled fotbalových výsledků 11. podzimního kola
19.10.: FOTO: Do Bozkova přijela i na podzim 2019 zahrát kapela Tři sestry
19.10.: Policisté kontrolovali řidiče v celém Libereckém kraji

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT