Jaké bylo adventní a vánoční období ukáží na hradech a zámcích

25.11.2016 11:11:47 | Autor: Lucie Bidlasová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Sychrov,Český ráj,Liberecký kraj

Jaké bylo adventní a vánoční období ukáží na hradech a zámcích

Zimní sezona na hradech a zámcích ve správě Národního památkového ústavu, územní památkové správy na Sychrově začíná právě tento víkend. Adventní období bude ve znamení provoněných a nazdobených hradů a zámků, vánočních trhů, koncertů a také oživených prohlídek.

V neděli si na adventním věnci zapálíme první svíčku, měla by být fialová. Na věnci jsou svíce čtyři, z nichž tři podle liturgických barev fialové, jako barva půstu a jedna růžová, ta se zapaluje třetí adventní neděli, která patří mamince Ježíška - Marii, přípravám na narození děťátka a je obdobím radosti a očekávání. Adventní věnce si jako dekorace získaly oblibu zhruba v polovině 19. století a to i na šlechtických sídlech.

Slovo advent je odvozeno z latinského slova adventus (příchod) a pro křesťanství je toto období časem vyčkávání na příchod Ježíše Krista. Pro řadu z nás je to také období úklidu, nejinak je tomu na hradech a zámcích, kde se v tuto chvíli smýčí, gruntuje, leští nábytek, ale také se již zdobí stromečky, peče cukroví, aby bylo vše nachystáno na víkend, kdy po krátké pauze kasteláni opět zvou na prohlídky.

Kult vánočního stromku byl na rakouském panovnickém dvoře přijat oficiálně v roce 1816 za vlády císaře Františka I. Uvádí se, že na rakouský císařský dvůr tradici vánočního stromku přinesla arcivévodkyně Henrietta z Nassau-Weilburgu, choť arcivévody Karla, která pocházela z Německa, kde se tato tradice zrodila. Do Čech se tradice vánočních stromků dostala ještě o několik let dříve, v roce 1812, a to do rodiny ředitele stavovského divadla Jana Karla Liebicha, který slavnostně nazdobil vzrostlý smrk ve svém zámečku v pražské Libni jako překvapení pro své hosty z řad pražské smetánky. Zavedení tradice stromečků do běžných domácností probíhalo postupně až do poloviny 19. století. Stromky bývaly zpočátku také zavěšovány ke stropu a zdobily se sladkým pečivem, jablky, ořechy, sušenými švestkami či hrozinkami. První zmínka o rozsvícení stromku v Čechách se váže k roku 1860. Rožnutí lojových svíček se odehrálo v domě univerzitních profesorů v Celetné ulici v Praze.

Zdobení venkovních vánočních stromů je naopak spjato se spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem. V zimě roku 1919 se stal svědkem nalezení opuštěného prokřehlého děvčátka. Sedmnáctiměsíční děvčátko, pojmenované Liduška, bylo zachráněno a na paměť této události dal popud k vztyčení tzv. stromu republiky na náměstí Svobody v Brně (1924), kde byla zároveň uspořádána charitativní sbírka na pomoc opuštěným dětem.

Vánoční tabule aristokratické i lidové kuchyně se samozřejmě lišily, ale ani šlechta v 19. století na Štědrý večer nehodovala nijak okázale, neboť se přísně dodržoval půst, aby lidé mohli podle tradice večer spatřit zlaté prasátko. V menu šlechtických rodin pro období vánočních svátků se dočítáme třeba o předkrmu v podobě placiček s kaviárem, ústřic či filetů z uzeného lososa s koprem; z ryb nechyběl vařený candát či kapr s křenem a ovocem. V českém prostředí recept na dnes tak oblíbeného smaženého kapra najdeme poprvé v kuchařce Magdalény Dobromily Rettigové z 2. poloviny 19. století. Zavedení tohoto pokrmu mezi opravdové tradice platí až pro období po roce 1918, kdy vzniklo Československo. Daleko běžnějším pokrmem býval kapr načerno známý již ve středověké kuchyni. Na dnešní zvyklosti se upravoval netradičně na sladko se silně kořeněnou tmavou omáčkou, pro jejíž přípravu se používal perník, med, sušené ovoce, pivo a víno. Další oblíbenou variací býval kapr namodro uložený v aspiku z telecích nožiček a ozdobený kvítky z vyskládaných koleček mrkve a pórku.

V aristokratických kruzích se rovněž podávaly třeba pečené telecí ledviny s makaróny, květáková polévka, rizoto s raky či pstruh s holandskou omáčkou. Jako sladká tečka se na šlechtický stůl servíroval třeba pudink, lívance s rybízovou zavařeninou a strouhaným tvarohem či jablečný závin.

Další zajímavosti se můžete dozvědět na těchto objektech:

• 26. listopadu: státní zámek Lemberk - Vánoce na zámku Lemberk s živými obrazy. Prohlídka vánočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple. Ukázka vánočního slavení a zvyků šlechty. Prohlídka doplněná o tzv. živé obrazy v interiérech zámku. Hudební doprovod zajišťuje skupina Musica Viva z Liberce. Prohlídka s průvodcem v 10 hodin, 11 hodin, 12 hodin, 13 hodin a 14 hodin. Vstupné: Plné 100 Kč, Snížené 80 Kč, Rodinné 280 Kč.

• 26. - 27. listopadu, 3. - 4. prosince, 10. - 11. prosince, 17. - 18. prosince: státní hrad Grabštejn - adventní prohlídky. V předvánočním čase si i letos budete moci opět prohlédnout slavnostně vyzdobené interiéry a připomenout si tradice více či méně pozapomenuté. Prohlídky vycházejí každou celou hodinu a trvají 50 až 60 minut, proto prosím dorazte teple oblečeni! Vstupné: Plné 100 Kč, Snížené 80 Kč, Rodinné 280 Kč.

• 26. - 27. listopadu: státní zámek Sychrov - Vánoční trhy. Čestný dvůr zámku se promění od 9.00 do 16.00 v místo, kde na Vás dýchne vánoční atmosféra adventního času. Tradiční trhy spojené s ukázkami řemesel, prodejem tradičního zboží a bohatým programem pro děti i dospělé. Vánoční atmosféru umocní i betlém a divadlo Rudy Hancvencla. I o tomto víkendu je možné absolvovat prohlídku vánočně vyzdobeného zámku. Vstupné: 50 Kč.

• 26. - 27. listopadu. 3. - 4. prosince, 10. - 11. prosince, 17. - 18. prosince: státní zámek Zákupy - Císařské Vánoce. Prohlídky vyzdobených interiérů zámku s povídáním o vánočních zvycích na panovnických dvorech, začátky prohlídek: 10 hodin, 11hodin, 12 hodin, 13 hodin a 14 hodin. Vstupné: plné 100 Kč, snížené 70 Kč, rodinné: 270 Kč.

• 27. listopadu, 3. - 4. prosince, 10 - 11. prosince: státní zámek Lemberk - Vánoce na zámku. Speciální prohlídky vánočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple. Ukázka vánočního slavení a zvyků šlechty. Prohlídky s průvodcem začínají v 10:00; 11:00; 12:00; 13:00 a 14:00. Vstupné: Plné 100 Kč, Snížené 80 Kč, Rodinné 280 Kč.

• 3. prosince: státní zámek Sychrov - Jazzový večer na zámku Sychrov. Letos se již podruhé zámecká galerie promění v jazzovou dílnu - opět v podání liberecké kapely Jiří Mašík Quartet. Samotný jazzový počin se rozezní v 19.15 hodin, předcházet mu bude večerní prohlídka vánočně laděných zámeckých interiérů začínající v 18 hodin. Vstupné jednotné 250 Kč.

• 3. prosince: státní hrad Grabštejn - Vánoce na Grabštejně. Adventní sobota nejblíže svátku svaté Barbory bude tradičně vyhrazena oslavě Vánoc. Na prohlídkách s kostýmovanými průvodci si můžete připomenout vánoční zvyky a obyčeje, prohlédnout vyzdobené interiéry a načerpat adventní atmosféry. Zážitek z prohlídky pak na nádvoří umocní adventní melodie (skupina Řemdih), rozveselí vás kejkle (kejklíř Martin) a nádvoří a interiéry oživí šermíři (skupina Bibus Spiritus). Vánoční atmosféru podpoří i stánky s vánoční krmí i cukrovím a také s drobnými dárečky a suvenýry. První prohlídka vychází v 9:20, další každých dvacet minut. Časy prohlídek se svatou Barborou (pro děti) budou aktualizovány. Součástí programu bude i odpolední provedení České mše vánoční od Jakuba Jana Ryby v podání Luďka Veleho a pěveckého sboru Janáček (15:00 Velký sál v prvním patře východního křídla). Vstupné: plné 150 Kč, snížené 100 Kč, rodinné 400 Kč, věž 70 Kč.

• 4. prosince: státní zámek Lemberk - Vánoce na zámku Lemberk aneb přijde i Mikuláš. Speciální prohlídky vánočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple. Ukázka vánočního slavení a zvyků šlechty. Připravte si básničku přijde i Mikuláš, čert a anděl. Prohlídky s průvodcem v: 10:00; 11:00; 12:00; 13:00 a 14:00. Vstupné: Plné 100 Kč, Snížené 80 Kč, Rodinné 280 Kč.

• 10. - 11. prosince: státní zámek Frýdlant - vánoční prohlídky. Adventní prohlídky se budou konat 10. a 11. prosince a návštěvníci si během nich prohlédnou reprezentační prostory zámku s vánoční výzdobou a zámeckou kuchyň, kde se bude připravovat vánoční pečivo. Prohlídku je možné i rezervovat na adrese zamek.rezervace@seznam.cz nebo na telefonním čísle + 420 482 312 130 v době od pondělí do pátku od 8.00 do 15.00 hodin. Vstupné: plné 150 Kč, snížené 50 Kč.

• 17. prosince: státní zámek Zákupy - Adventní pohoda v zámku a podzámčí. Ve 14:30 na nádvoří proběhne pěvecké vystoupení žáků 1. tříd ZŠ Zákupy. V 15:00 proběhne slavnostní předání vánoční nadílky medvědu Medouškovi. V 16:00 započne na nádvoří nové vánoční vystoupení divadelního spolku Havlíček Zákupy - Vánoční orloj. V 17:00 adventní koncert ve vytápěném koncertním sále v přízemí zámku, spojený s krátkou večerní procházkou vybranými interiéry zámku. Vystoupí Jaroslava Filipová-Kynclová (klavír) a Renata Svobodová-Fraisová (zpěv). Od 10:00 do 14:00 budou na nádvoří zámku otevřeny stánky a od 15:00 do 17:00 bude na nádvoří betlémské světlo od zákupských skautů. Eduard Held muzeum na náměstí - od 10:00 dílničky pro děti, kde si mohou vyrobit vánoční ozdoby, jmenovky k dárkům, ozdobné papíry na balení dárků nebo namalovat medvědí masky, výroba svých vánočních dobrot a zdobení perníčků. Výstava Šmoulí Vánoce od sběratele Jaroslava Knoba. Od 10:00 do 21:00 je pro dospělé připravené posezení u kávy a vánočního čaje ve vlastních šálcích či hrníčcích po babičce. Soutěž o šálek s nejlepším příběhem. Ukázky pečení vánoček a zdobení vánočního cukroví. Předvánoční bazárek na poslední chvíli. Děkanský kostel sv. fabiána a Šebestiána - od 14:00 do 15:00 komentovaná prohlídka s adventní tématikou.

• 26. prosince: státní zámek Sychrov - Swingové vánoce na zámku Sychrov. V zámecké galerii se od 16:00 můžete nechat unášet vánočními tóny. Jan Smigmator & Swinging Q Účinkují: Jan Smigmator - zpěv, průvodní slovo, Vladimír Strnad - klavír, Jan Greifoner - kontrabas, Ondřej Sluka - bicí a Markéta Smejkalová - saxofony. Zazní písně z repertoáru Franka Sinatry, Tonyho Bennetta, Michaela Bublého, Karla Hály, ale i písně ze svého aktuálního alba Time To Swing a vánoční evergreeny jako Bílé Vánoce, The Christmas Song, Let It Snow a další. Koncert se uskuteční za laskavé podpory společnosti s ručením omezeným REKUPER SYCHROV. Vstupné: 250 Kč.

• 26. prosince: státní zámek Hrubý Rohozec - Vánoční prohlídky. Od 10 do 14 hodin. Jak slavila Vánoce hraběcí rodina? Co měli domácí k večeři a proč se na Štědrý den kácel ozdobený vánoční stromek? Oblíbené sváteční prohlídky vánočně vyzdobeným zámkem. Návštěvníci se dozví něco o tom, jak Vánoce slavila rodina Des Fours Walderode, ale i jaké sváteční zvyky dodržovalo zámecké služebnictvo. Prohlídky odcházejí v každou celou hodinu. Rezervace není nutná. Jednotné vstupné: 100 Kč.

Vánoční prohlídky na zámku Sychrov

• 27. prosince - 6. ledna: státní zámek Sychrov - Vánoční prohlídky. Vánoční prohlídky zavedou návštěvníky do zámeckých pokojů bohatě vyzdobených stromečky, betlémy a cukrovím. Chybět nebudou ani hračky z přelomu 19. a 20. století, se kterými si mohly hrát šlechtické děti. Pro každého návštěvníka je připraven drobný dárek a také vstup zdarma na výstavu Z dětských pokojíčků. Menší skupiny bez rezervace v 10.15, 11.30, 12.45 a 14 hodin. Pro skupiny nad 10 osob je rezervace nutná. Objednávejte na telefonu +420 482 416 011 (10-14 hodin). Vstupné: jednotné 150 Kč. Samostatná pozvánka

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Vánoční prohlídky na zámku Sychrov
Kulturní akce v Pojizeří a v Krkonoších od adventu až do Nového roku
Náměstí v Pojizeří o víkendu rozzáří vánoční stromky
Návštěvnost na hradech a zámcích předčila očekávání
Hrady a zámky nabízejí program pro návštěvníky i v listopadu a prosinci

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

TU Liberec přišla s projektem mapujícím historické zdroje vody

Návrh projektu, jehož cílem je vyhledávání zaniklých vodních prvků v krajině a nalézání metod jejich případné obnovy, představila letos v červnu Libereckému kraji Technická univerzita v Liberci. Celkové odhadované náklady jsou zhruba 6 milionů korun. Výstupy by měly být známy nejpozději v prosinci 2022. „Pokud by projekt uspěl ve vyhlášené výzvě, měl by se do něj zapojit i Krajský úřad Libereckého kraje. Výstupy můžeme v budoucnu použít i pro možné hodnocení žádostí o dotaci z dotačního programu Podpora zadržování vody v krajině, ale také pro plánování toho, jak pečovat o maloplošná chráněná území ve správě úřadu," uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. Hlavními výstupy projektu budou zejména určení polohy zaniklých vodotečí, rybníků, tůní a mokřadů, stopování meliorací a využití těchto dat při posuzování efektivity zamýšlených úprav krajiny. Projekt je v přípravné fázi a čeká na souhlasné stanovisko.

Jan Randáček končí jako ředitel Oblastní galerie, jde do Bruselu

Významný kariérní posun čeká ředitele Oblastní galerie v Liberci Jana Randáčka. Po dvanácti letech z vedení galerie odejde a vymění Liberec za Brusel. Na podzim letošního roku totiž nastoupí jako národní expert do Evropského parlamentu, konkrétně do oddělení, které spravuje uměleckou sbírku této instituce. „Za léta ve funkci ředitele vykonal Jan Randáček pro Oblastní galerii mnoho dobrého. Vedl ji opravdu kvalitně a v souladu s aktuálními trendy v oblasti galerijnictví. Podařilo se mu zvýšit počty návštěvníků a i díky němu libereckou galerii odborníci vnímají jako jednu z nejdůležitějších v České republice. Upřímně mu za jeho práci děkujeme a přejeme hodně štěstí v novém působišti," prohlásil hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Turnovský pumptrack získává podobu, otevřou ho na konci prázdnin
Zlatá popelnice 2019: nejlíp třídí odpady v Jablonečku a Rokytnici
Památkou Libereckého kraje 2019 je sídlo sklářské společnosti Lasvit
Proměny míst představí putovní výstava Má vlast cestami proměn
Policisté kontrolovali řidiče už na prvním prázdninovém víkendu

Nejčtenější články

01.07.: V Košťálově někdo střílí na domácí kočky. Dvě jsou zraněné
01.07.: V Libereckém kraji je aktuálně 60 lidí nakažených nemocí Covid-19
30.06.: Program Jilemnického léta 2020

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT