Jarní prázdniny v Křišťálovém údolí zvou do skláren i restaurací

28.02.2020 15:40:08 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Jarní prázdniny v Křišťálovém údolí zvou do skláren i restaurací

Na krásy sklářského, bižuterního a šperkařského řemesla láká návštěvníky Libereckého kraje Křišťálové údolí. Během jarních prázdnin se tak nabízí jedinečná možnost navštívit některý ze sklářských podniků ve zdejším regionu.

„V povědomí návštěvníků je zima v Libereckém kraji spojená s lyžováním. Je tady ale řada dalších způsobů jak trávit volné chvíle. Zajímavé možnosti skýtají právě dílny výrobců bižuterie a sklářů," řekla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

„Jsou jarní prázdniny, lidé přijíždí do našeho kraje - do Jizerských hor, Lužických hor, Krkonoš. Chceme, aby také navštívili nějakou živou výrobu a přišli do sklářské huti, kde je vždycky teplo," doplnil manažer projektu Křišťálové údolí David Pastva.

Pravidelnou otevírací dobu nabízí hned pět z nich. Na Novoborsku se těší na návštěvníky ve sklárnách Floriánova huť v Častolovicích nebo Pačinek Glass v Kunraticích u Cvikova. Přímo u Pačinkovy sklářské huti lze obdivovat i skleněnou zahradu; přístupná je nepřetržitě.

V samotném Novém Boru je unikátně propojena huť s restaurací, a to ve firmě Novotny Glass Centrum. Obědvat přímo u sklářské pece je možné ale i ve sklárně Lasvit Ajeto v nedaleké Lindavě. Právě zde si navíc mohou návštěvníci vyrobit za odborné asistence zkušeného skláře i nějaké dílo. Originální vlastní půllitr nebo třeba vázičku je možné vyzvednout již druhý den.

Nejen prohlídky sklárny, ale množství doprovodných služeb nabízí Sklárna a minipivovar Novosad & Syn v krkonošském Harrachově. Návštěvníci se zde seznámí s provozem v nejstarší sklárně v Čechách, mohou ale navštívit i restauraci nebo třeba pivní lázně.

Liberecký kraj je celosvětově unikátní právě koncentrací sklářské a bižuterní výroby s vysokým podílem ruční práce. V regionu je více než 200 firem od těch velkých až po malé rodinné podniky nebo jednotlivé živnostníky, kteří pracují sami doma. Po automobilovém průmyslu je sklářství druhým nejsilnějším průmyslovým odvětvím v kraji.

V Křišťálovém údolí funguje množství rozličných podniků: v blízkosti oblíbených středisek v Jizerských horách a Krkonoších lidé vyhledávají návštěvu výrobny perličkových vánočních ozdob Rautis v Poniklé nebo kreativní programy v Muzeu výroby korálků v Jablonci nad Nisou. Výrobu šperků představují dílny na Železnobrodsku a Turnovsku.

Přehled skláren s kontakty a otevírací dobou se nalézá na webu https://1url.cz/@zahrejte_se

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Obrazem: Made in Jablonec 2020
Inkubátor ve sklářské škole v Šenově podpoří rozvoj mladých talentů
Klenoty z Křišťálového údolí jsou k vidění na krajském úřadu
Preciosa Lighting předává Křišťálové údolí Libereckému kraji
Křišťálové údolí otevírá brány. Kam zavede v Českém ráji?

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Muž v Semilech lezl na komín

V noci z pátku 5. na sobotu 6. června byla nahlášena osoba na komíně v Semilech. Po příjezdu hasičů na místo muž slezl níže, ale dále nepokračoval. Operátorce linky 112 se s ním povedl navázat kontakt a muž sestup sám bezpečně a v pořádku dokončil. Byl poté předán do péče zdravotníků a dále na záchytnou stanici.

Mimořádná linka 123 bude v Jablonci jezdit do listopadu

V Jablonci nad Nisou bude dočasně jezdit nová linka MHD č. 123. Ta vyplní chybějící dopravní spojení, které zmizelo kvůli stavbě na křižovatce ulic Poštovní a Budovatelů. Jezdit bude jen do ukončení stavby, tedy nejdéle do listopadu letošního roku. Podrobnosti na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jubilejní desátý ročník ankety Alej roku je zahájen
Ze zdí hradu Jestřebí si lidé v okolí stavěli domky
Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
Obrazy Ze života hmyzu a rostlin uvidíte v jilemnickém muzeu
Obrazem: Jak pokračuje stavba pumptracku v Turnově

Nejčtenější články

06.06.: Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
03.06.: FOTO: Město Turnov chce zabezpečit zchátralý areál uhelných skladů
03.06.: Uzavřeli lávku v Bítouchově, začali stavět novou

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Vyrobíme pro Vás webové stránky nebo eshop.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT