Jubileum vynálezce Vladimíra Svatého připomenou v Liberci i Roztokách

17.09.2019 15:06:01 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Roztoky u Jilemnice,Liberecký kraj

Jubileum vynálezce Vladimíra Svatého připomenou v Liberci i Roztokách

Letos 19. září uplyne neuvěřitelných 100 let od narození světoznámého vynálezce v oboru textilních strojů pana Vladimíra Svatého, CSc. Oslavy výročí budou probíhat pod heslem vypovídajícím o rozsahu a významu jeho díla, především tedy vynálezu tryskového tkalcovského stavu, který v tehdejší době otřásl světovými textilními technologiemi.

Dne 19. září 2019 v 15 hodin se uskuteční pietní akt u rodinného hrobu manželů Svatých na libereckém hřbitově Perštýn za účasti rodinných příslušníků, příbuzných a přátel, zástupců z Nové Paky, kde se Vladimír Svatý narodil, a z Roztok u Jilemnice, kde rodina Svatých vlastnila textilní továrnu. Účast přislíbili také bývalí spolupracovníci z libereckého VÚTS.

Na sobotu 19. října také v 15 hodin připravují místní nadšenci ve spolupráci s obcí Roztoky u Jilemnice slavnostní odhalení pamětní desky Vladimíru Svatému na zdi bývalé rodinné textilní továrny „Josef Svatý". Právě v této budově se Vladimíru Svatému a jeho roztockému spolupracovníkovi Stanislavu Zahradníkovi podařilo v roce 1948 uvést do zkušebního provozu první tryskový tkalcovský stav na světě.

„Zveme srdečně do malebné podhorské vesnice Roztoky u Jilemnice všechny, kteří vědí, kdo byl Vladimír Svatý a jakým převratným vynálezem v textilním průmyslu se stal jeho tryskový tkalcovský stav," uvedl za obec Roztoky u Jilemnice koordinátor projektu Vlastimil Mendřický.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Tanvaldští hasiči budou jezdit k zásahům novou cisternou

Tanvaldští hasiči budou jezdit k zásahům novou cisternou Tanvaldští hasiči se těší novému přírůstku do své „stáje". Nově budou k mimořádným událostem jezdit novou Scanií P440 B4×4 řady XT o rozvoru 4 550 mm, kterou vyrobila firma KOBIT, spol. s.r.o. Zbrusu nová CAS 20/3500/210 - S2T je provedena v červené barvě v odstínu RAL 3024. Motor je řadový šestiválcový o výkonu 324 kW. Agregát spolupracuje s automatizovanou převodovkou Opticruise s hydrodynamickým retardérem. Přední náprava je odpružena listovými pery, zadní vzduchovými měchy s možností úpravy výšky CAS. Článek s fotogalerií na Našem Jablonecku

V Jablonci ocenili nejlepší orientační běžce za rok 2019

Slavnostní vyhlášení nejlepších orientačních sportovců roku 2019 se uskutečnilo v sobotu 23. listopadu v Jablonci nad Nisou. Vítězové byli vyhlášeni ve čtyřech disciplínách - pěším orientačním běhu, mountain bike orienteering neboli MTBO, v lyžařském orientačním běhu a trail-o čili orientační disciplíně zaměřená na čtení a správnou interpretaci map. V nejsledovanější kategorii, pěším orientačním běhu, zvítězil počtvrté v řadě Vojtěch Král z klubu SK Severka Šumperk, na druhém místě skončila Denisa Kosová z klubu OK 99 Hradec Králové. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V turnovské knihovně pořádali Den pro dětskou knihu
Z Liberce do Lomnice a z Tanvaldu do Brodu bude jezdit nový dopravce
FOTO: Sytovská madona je lákadlem semilské výstavy Vánoce v muzeu
Správa KRNAP letos zpracovala 52 000 m3 kůrovcem napadeného dřeva
Turnovské volejbalistky jednou porazily vedoucí Děčín/ Rumburk

Nejčtenější články

08.12.: FOTO: Mikulášský parní vlak dojel z Jilemnice do Rokytnice i Martinic
08.12.: FOTO: První ročník Mikulášského běhu v Semilech se povedl
07.12.: Kulturní akce v Pojizeří a v Krkonoších od adventu až do Nového roku

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT