Jubileum vynálezce Vladimíra Svatého připomenou v Liberci i Roztokách

17.09.2019 15:06:01 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Roztoky u Jilemnice,Liberecký kraj

Jubileum vynálezce Vladimíra Svatého připomenou v Liberci i Roztokách

Letos 19. září uplyne neuvěřitelných 100 let od narození světoznámého vynálezce v oboru textilních strojů pana Vladimíra Svatého, CSc. Oslavy výročí budou probíhat pod heslem vypovídajícím o rozsahu a významu jeho díla, především tedy vynálezu tryskového tkalcovského stavu, který v tehdejší době otřásl světovými textilními technologiemi.

Dne 19. září 2019 v 15 hodin se uskuteční pietní akt u rodinného hrobu manželů Svatých na libereckém hřbitově Perštýn za účasti rodinných příslušníků, příbuzných a přátel, zástupců z Nové Paky, kde se Vladimír Svatý narodil, a z Roztok u Jilemnice, kde rodina Svatých vlastnila textilní továrnu. Účast přislíbili také bývalí spolupracovníci z libereckého VÚTS.

Na sobotu 19. října také v 15 hodin připravují místní nadšenci ve spolupráci s obcí Roztoky u Jilemnice slavnostní odhalení pamětní desky Vladimíru Svatému na zdi bývalé rodinné textilní továrny „Josef Svatý". Právě v této budově se Vladimíru Svatému a jeho roztockému spolupracovníkovi Stanislavu Zahradníkovi podařilo v roce 1948 uvést do zkušebního provozu první tryskový tkalcovský stav na světě.

„Zveme srdečně do malebné podhorské vesnice Roztoky u Jilemnice všechny, kteří vědí, kdo byl Vladimír Svatý a jakým převratným vynálezem v textilním průmyslu se stal jeho tryskový tkalcovský stav," uvedl za obec Roztoky u Jilemnice koordinátor projektu Vlastimil Mendřický.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hledá se jubilejní desátá Alej roku. Nominace běží do konce října

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Libereckého kraje zatím žádná. Loni v kraji bodovala alej na Křížový vrch u Cvikova, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. Která se stane desátou Alejí roku? Nominujte ji na www.alejroku.cz. Podrobnosti v předchozím článku zde

Zákaz návštěv platí v nemocnicích v Liberci, Turnově i Frýdlantě

S ohledem na aktuální vývoj onemocnění Covid19 vyhlašuje KNL, a.s. s platností od soboty 19. 9. 2020 zákaz návštěv ve všech svých nemocnicích v Liberci, Turnově a Frýdlantě. „I nadále je povolena přítomnost otce u porodu a samozřejmě doprovod zákonného zástupce při vyšetření dítěte. O dalších výjimkách, zejména v případě dlouhodobých hospitalizací je oprávněn rozhodnout primář oddělení," potvrdil tiskový mluvčí KNL Václav Řičář.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vernisáž výstavy Zaostřeno na Jizerky proběhne v libereckém Babylonu
Klub lyžařů Turnov zve na 34. ročník přespolního běhu
Nádražní ulice v Turnově dostala v okolí viaduktu finální koberec
Kdo nepláče není Čech aneb One man show Lukáše Pavláska
Slovem i hudbou oslavili na Valdštejně Dny evropského dědictví

Nejčtenější články

19.09.: Na neukázněné řidiče u Turnova znovu dohlížel policejní autobus
19.09.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek pátého podzimního kola
17.09.: FOTO: 53. Posvícenský koláč ve Studenci absolvovalo 389 závodníků

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT