Jubileum vynálezce Vladimíra Svatého připomenou v Liberci i Roztokách

17.09.2019 15:06:01 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Roztoky u Jilemnice,Liberecký kraj

Jubileum vynálezce Vladimíra Svatého připomenou v Liberci i Roztokách

Letos 19. září uplyne neuvěřitelných 100 let od narození světoznámého vynálezce v oboru textilních strojů pana Vladimíra Svatého, CSc. Oslavy výročí budou probíhat pod heslem vypovídajícím o rozsahu a významu jeho díla, především tedy vynálezu tryskového tkalcovského stavu, který v tehdejší době otřásl světovými textilními technologiemi.

Dne 19. září 2019 v 15 hodin se uskuteční pietní akt u rodinného hrobu manželů Svatých na libereckém hřbitově Perštýn za účasti rodinných příslušníků, příbuzných a přátel, zástupců z Nové Paky, kde se Vladimír Svatý narodil, a z Roztok u Jilemnice, kde rodina Svatých vlastnila textilní továrnu. Účast přislíbili také bývalí spolupracovníci z libereckého VÚTS.

Na sobotu 19. října také v 15 hodin připravují místní nadšenci ve spolupráci s obcí Roztoky u Jilemnice slavnostní odhalení pamětní desky Vladimíru Svatému na zdi bývalé rodinné textilní továrny „Josef Svatý". Právě v této budově se Vladimíru Svatému a jeho roztockému spolupracovníkovi Stanislavu Zahradníkovi podařilo v roce 1948 uvést do zkušebního provozu první tryskový tkalcovský stav na světě.

„Zveme srdečně do malebné podhorské vesnice Roztoky u Jilemnice všechny, kteří vědí, kdo byl Vladimír Svatý a jakým převratným vynálezem v textilním průmyslu se stal jeho tryskový tkalcovský stav," uvedl za obec Roztoky u Jilemnice koordinátor projektu Vlastimil Mendřický.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zoo Liberec má medaili v rodině nezapomenutelných příběhů

Zoo Liberec má medaili v rodině nezapomenutelných příběhů Kronika dějin českého národa je plná nezapomenutelných příběhů, zrcadlí se v nich pravá česká nátura. Ta se stala předlohou nového cyklu České mincovny nazvaného Příběhy naší historie. Po připomenutí dvojice Hanče a Vrbaty, svatého Václava, České filharmonie, Masarykově univerzitě Brno, Svazu junáků - skautů se šestou medailí stala Liberecká Zoo. V jedné trojské unci ryzího zlata se zrcadlí příběh liberecké Zoo se čtveřicí vzácných zvířat. V příštím roce bude Česká mincovna emitovat téma Rádio Svobodná Evropa, R.U.R a slovo robot a Loutka Spejbla. Více podrobností

Forenzní značení kol v Turnově pro letošní sezonu naposledy

Městská policie Turnov nabízí poslední možnost objednávky forenzního značení jízdních kol, a to v termínu 10. a 11. října 2019 vždy od 13.30 do 17.30. Počet objednávek bude omezený. Další možnost bude nejdříve v létě roku 2020! Zájemci v domluveném termínu přijdou na služebnu MP s vyčištěným kolem, občanským průkazem a doklady o koupi kola (v případě, že je mají). Označení jednoho jízdního kola trvá 20 minut, během kterých je majitel seznámen s principem značení a jsou vyplněny příslušné formuláře. Objednávky přijímají na telefonních číslech: 481 366 600, 723 389 122 i lince 156.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dokončili opravu silnice ve Vítkovicích, finišují v Hrabačově a Jilemnici
Liberecký kraj ocenil nejlepší pečovatelky a pečovatele za rok 2019
Krkonošská horská služba má za sebou náročný víkend
Jan hrabě Harrach v myšlenkách a korespondenci
FOTO: Podzimní trh V Lipkách opět nabídl domácí výpěstky a výrobky

Nejčtenější články

13.10.: Přehled fotbalových výsledků desátého podzimního kola
11.10.: FOTO: Fanoušci se loučí celý pátek na Žofíně s Karlem Gottem
14.10.: FOTO: Podzimní trh V Lipkách opět nabídl domácí výpěstky a výrobky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT