Kamenářský dům oživí betlémy ze sbírky Josefa Václava Scheybala

16.11.2015 08:59:27 | Autor: mcrt | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Kamenářský dům oživí betlémy ze sbírky Josefa Václava Scheybala

Adventní čas návštěvníkům Muzea Českého ráje v Turnově zpříjemní výstavy betlémů ze sbírky manželů Jany a Josefa Václava Scheybalových na Kamenářském domě.

Sbírka betlémů manželů Scheybalových, která je dnes součástí sbírky Muzea Českého ráje v Turnově, není velmi početná a patrně ani nebyla systematicky budována. Má však velký význam pro regionální kulturní historii. Jako ucelený soubor nebyla dosud nikdy prezentována. Sbírka obsahuje unikátní betlémové archy z 1. poloviny 19. století, díla rytce P. Bohmanna, vydané pražským vydavatelem W. Hoffmannem, které patří k nejstarším dosud známým betlémovým archům v Čechách. Vedle toho jsou ve sbírce zastoupeny jednotlivé figury papírových tištěných betlémů tištěné ve vídeňském nakladatelství Richtr.

Kromě tištěných betlémů jsou zastoupeny i betlémy malované na kartonu z oblasti severovýchodních Čech, řezaný betlém Jaroslava Zajíce, zámečníka z Lomnice nad Popelkou, dřevěné figurky z betléma Josefa Junka a betlémové figury malované temperou na papíře J. Kose. Sběratelská práce manželů Scheybalových se zaměřila i na betlémy novodobé. Z mladší vrstvy tištěných betlémů sbírka obsahuje tištěné archy betlémů Vojtěcha Kubašty, Josefa Lady, Mikoláše Alše, Jiřího Škopka, Milana Janáčka ad. i jeden betlém skleněný ze Železného Brodu.

Výstava betlémů ze sbírky manželů Scheybalových bude otevřena od 26. listopadu 2015 do 6. ledna 2016 na Kamenářském domě.

Kapr sumec štika aneb historie chovu ryb a rybolovu na Turnovsku

Více o výstavách v Pojizeří v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Českolipské muzeum se na více než rok uzavře pro veřejnost

Hlavní budova Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě se od 1. ledna příštího roku uzavře. Až do 28. února roku 2021 zde totiž bude probíhat stavební projekt vedoucí ke snížení energetické náročnosti celého sídla. Uzavřené budou všechny stálé přírodovědné a historické expozice a výstavní prostory muzea i galerie. Projekt zateplování vyjde kraj na přibližně 14,6 milionu korun včetně DPH.

Tanvaldští hasiči budou jezdit k zásahům novou cisternou

Tanvaldští hasiči budou jezdit k zásahům novou cisternou Tanvaldští hasiči se těší novému přírůstku do své „stáje". Nově budou k mimořádným událostem jezdit novou Scanií P440 B4×4 řady XT o rozvoru 4 550 mm, kterou vyrobila firma KOBIT, spol. s.r.o. Zbrusu nová CAS 20/3500/210 - S2T je provedena v červené barvě v odstínu RAL 3024. Motor je řadový šestiválcový o výkonu 324 kW. Agregát spolupracuje s automatizovanou převodovkou Opticruise s hydrodynamickým retardérem. Přední náprava je odpružena listovými pery, zadní vzduchovými měchy s možností úpravy výšky CAS. Článek s fotogalerií na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Bytosti z barevných obrazů Kateřiny Sidonové tančí v semilském muzeu
FOTO: Hasiči ve Svojku obdrželi nové auto
Dalmach sahal v Plzni po remíze, ale nepomohla ani power-play
Horská služba je v plném nasazení pro zimní sezonu
Nejlepší knihovnice Libereckého kraje za rok 2019 si převzaly ocenění

Nejčtenější články

09.12.: Z Liberce do Lomnice a z Tanvaldu do Brodu bude jezdit nový dopravce
08.12.: FOTO: Mikulášský parní vlak dojel z Jilemnice do Rokytnice i Martinic
10.12.: FOTO: Traktor přilákal do kulturního domu v Semilech 900 fanoušků

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT