Kamenářský dům oživí betlémy ze sbírky Josefa Václava Scheybala

16.11.2015 08:59:27 | Autor: mcrt | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Kamenářský dům oživí betlémy ze sbírky Josefa Václava Scheybala

Adventní čas návštěvníkům Muzea Českého ráje v Turnově zpříjemní výstavy betlémů ze sbírky manželů Jany a Josefa Václava Scheybalových na Kamenářském domě.

Sbírka betlémů manželů Scheybalových, která je dnes součástí sbírky Muzea Českého ráje v Turnově, není velmi početná a patrně ani nebyla systematicky budována. Má však velký význam pro regionální kulturní historii. Jako ucelený soubor nebyla dosud nikdy prezentována. Sbírka obsahuje unikátní betlémové archy z 1. poloviny 19. století, díla rytce P. Bohmanna, vydané pražským vydavatelem W. Hoffmannem, které patří k nejstarším dosud známým betlémovým archům v Čechách. Vedle toho jsou ve sbírce zastoupeny jednotlivé figury papírových tištěných betlémů tištěné ve vídeňském nakladatelství Richtr.

Kromě tištěných betlémů jsou zastoupeny i betlémy malované na kartonu z oblasti severovýchodních Čech, řezaný betlém Jaroslava Zajíce, zámečníka z Lomnice nad Popelkou, dřevěné figurky z betléma Josefa Junka a betlémové figury malované temperou na papíře J. Kose. Sběratelská práce manželů Scheybalových se zaměřila i na betlémy novodobé. Z mladší vrstvy tištěných betlémů sbírka obsahuje tištěné archy betlémů Vojtěcha Kubašty, Josefa Lady, Mikoláše Alše, Jiřího Škopka, Milana Janáčka ad. i jeden betlém skleněný ze Železného Brodu.

Výstava betlémů ze sbírky manželů Scheybalových bude otevřena od 26. listopadu 2015 do 6. ledna 2016 na Kamenářském domě.

Kapr sumec štika aneb historie chovu ryb a rybolovu na Turnovsku

Více o výstavách v Pojizeří v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Český ráj dětem je nový hravý web Sdružení Český ráj

Sdružení Český ráj na přelomu roku spustilo novou podobu dětského webu www.ceskyrajdetem.cz. Internetovými stránkami provází malé návštěvníky a jejich rodiče postavičky známé z Pověstí Českého ráje, které namalovala akademická malířka Barbora Kyšková. Setkáte se tu tedy například s obrem Drábem, vodníkem Čeperkou, vílou Jizerýnou nebo Černým rytířem z Hrubé Skály. „Nové stránky jsme koncipovali skutečně pro děti. I ty menší, které ještě neumí číst, si na stránkách mohou samy poslechnout pověst, vybarvit omalovánku, zahrát pexeso nebo ne úplně lehkou posunovačku," říká Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.

Kraj poskytne Severočeskému muzeu dotaci na restaurování sbírek

Dotaci na restaurování exponátů ze sbírek poskytne Severočeskému muzeu v Liberci Liberecký kraj. Schválili to na svém zasedání 12. ledna krajští radní. Kromě toho se muzeum dočká také lepšího zabezpečení sbírek v depozitářích, vybavení pro uložení sbírkových předmětů a zařízení a vybavení konzervátorské dílny a digitálního pracoviště. Výdaje na celý projekt přesahují 47 milionů, krajský příspěvek je deset procent. „Z Evropské unie a státního rozpočtu poputuje devadesát procent, což činí 42,4 miliony korun, podíl Libereckého kraje je deset procent - 4,7 milionu. Pro Severočeské muzeum je to třetí projekt, podpořený Integrovaným regionálním operačním programem," uvedl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Výstava semilského muzea se objeví v programu České televize
Inovační centrum za rok 2020 pomohlo 300 firmám a podnikatelům
FOTO: Do Jilemnice se po dvou letech vrátil Krakonoš
Sníh, radost i starost na turnovských sportovištích
Každý kilometr pomáhá aneb florbalisté chtějí nasbírat 5 tisíc kilometrů

Nejčtenější články

19.01.: Obrazem: Na jilemnickém náměstí vzniká sněhový Krakonoš
20.01.: FOTO: Sněhový Krakonoš v Jilemnici je těsně před dokončením
21.01.: FOTO: Do Jilemnice se po dvou letech vrátil Krakonoš

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT