Kampaň Vlajka pro Masaryka už počtvrté v Turnově

13.10.2016 07:57:18 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Kampaň Vlajka pro Masaryka už počtvrté v Turnově

Starosta města Tomáš Hocke vyhlašuje čtvrtým rokem kampaň Vlajka pro Masaryka, která je spojená s blížící se oslavou Dne vzniku československého státu.

Proč se k tomuto kroku turnovský starosta odhodlal i letos? K odpovědi si vybral část myšlenek Václava Havla o vlastenectví: „Slova vlast, vlastenectví či vlastenec zní dnes poněkud starobyle a leckomu jsou možná i k smíchu. Má vůbec smysl jich ještě užívat, znamenají pro nás ještě něco? Záleží na tom, co jimi myslíme. Pokud jimi někdo míní slepou identifikaci s vlastním kmenem a přesvědčení o jeho výlučnosti či nadřazenosti ostatním, pak si takový člověk beznadějně plete vlastenectví s nacionalismem. Přičemž nacionalismus je v podstatě jen reliktem pradávného kmenového pojetí světa, tedy něčím, co je v hlubokém rozporu se základními civilizačními hodnotami dnešního světa, a co může vést svými důsledky jen k lidskému neštěstí, kterému je třeba vzdorovat i silou. Vlastenectví v tomto druhém slova smyslu znamená vlastně několik veskrze přirozených věcí: otevřené přiznání k tomu, že máme rádi místo, kde žijeme; že nám záleží na dobrém rozvoji tohoto místa; že rozumíme jeho osobitému duchovnímu klimatu i všemu, co k němu tradičně patří; že straníme všemu dobrému, co v něm je, a odporujeme tomu, co je v něm špatné; že cítíme souvislost mezi tím, oč se snažíme, a tím, oč usilovali naši předkové, jakož i tím, co odkážeme svým potomkům. Chceme-li být dobře sami sebou, musíme mít určitý názor i na to, čím jsme byli. A co je nejdůležitější - měli bychom rozumět těm nejlepším hodnotám a ideálům, které v prostředí našeho domova vznikly, vědomě na ně navazovat a rozvíjet je způsobem odpovídajícím dnešnímu světu. Takových hodnot je v našem případě dost - od osobitého demokratismu českého prostředí, přes jeho realismus, vůli k míru a pokojnému řešení sporů až po masarykovský humanismus. Ale nejen to všechno je vlastenectví. Patří k němu i úcta k těm, kteří v minulosti zápasili za svobodný a lepší život nás všech, a patří k němu posléze i vůle sami něco dělat ve prospěch naší země, města a v případě nutnosti jejímu prospěchu i něco obětovat, tak jak to dokázali mnozí před námi. Z velkého daru, kterým je život ve svobodné zemi a v zemi, která by měla být prosperující, se nelze jen radovat, ale je třeba trvale o něj pečovat a případně ho i bránit. Bez vůle k obraně svého domova a hodnot, které ho tvoří, se stěží můžeme natrvalo těšit ze své vlastní svobody."

Právě státní svátek 28. října je podle Hockeho okamžikem kdy bychom takových myšlenek měli vzpomenout a snad sdělit i našim dětem, proč nám na domech vlaje státní vlajka. „Snad právě proto jsem iniciátorem kampaně Vlajka pro Masaryka, kterým se pokouším toto vnímání změnit. Pojďme, prosím, společně ozdobit náš Turnov státními vlajkami a alespoň o krůček se přibližme historickým fotografiím z první republiky," uvedl dále starosta Turnova Tomáš Hocke.

V sekretariátu starosty je od pondělí 3. října připraveno k vyzvednutí 50 kusů státních vlajek. „Chtěl bych poprosit zejména obyvatele centra města, aby neváhali a vyvěsili vlajku. Ne protože to chce starosta, ale protože to tak cítí sami," doplnil turnovský starosta. 

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Po stopách tajného projektu Zittwerke

V sobotu 19. září ve 14.00 startuje akce nazvaná Po stopách tajného projektu Zittwerke. S historikem Tomášem Chvátalem se zájemci vydají vlastními auty po objektech souvisejících s projektem Zittwerke. Podíváme se do méně známých míst spojených s válečnou výrobou v Semilech i do interiéru továrny v Řekách. Sraz je před budovou muzea. K dispozici je několik volných míst v autech, která si můžete rezervovat na historik@muzeumsemily.cz nebo na telefonním čísle 775 859 001. Na uvedené kontakty se můžete obrátit i v případě dotazů týkajících se této akce. Vstupné je dobrovolné. Přehled akcí semilského muzea v září

Zákaz návštěv platí v nemocnicích v Liberci, Turnově i Frýdlantě

S ohledem na aktuální vývoj onemocnění Covid19 vyhlašuje KNL, a.s. s platností od soboty 19. 9. 2020 zákaz návštěv ve všech svých nemocnicích v Liberci, Turnově a Frýdlantě. „I nadále je povolena přítomnost otce u porodu a samozřejmě doprovod zákonného zástupce při vyšetření dítěte. O dalších výjimkách, zejména v případě dlouhodobých hospitalizací je oprávněn rozhodnout primář oddělení," potvrdil tiskový mluvčí KNL Václav Řičář.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Posvícení na Dlaskově statku je kvůli koronaviru zrušeno
Seriál horských kol Nova cup pokračuje závodem Kross Harrachov
Fotbalisté Přepeř v poháru dál postupují, vyřadili i Vysoké Mýto
Liberecký kraj startuje nový systém objednávek na koronavirové testy
Co se hraje o víkendu v Pojizeří za fotbaly?

Nejčtenější články

16.09.: Počet aktivních případů koronaviru v Libereckém kraji překročil 400
16.09.: Obrazem: Magda Malá zpívala pro seniory v Rokytnici
16.09.: Přepeře dokázaly otočit zápas s Chlumcem

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT