Kateřina Janatová: Sedí mi jet si vlastní tempo

26.01.2020 19:28:19 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Jilemnice

Kateřina Janatová: Sedí mi jet si vlastní tempo

Jilemnická lyžařka Kateřina Janatová do světového poháru nakoukla už několikrát, ale až v této sezoně se prosadila výrazně, když jako jediná Češka dokončila prestižní závod Tour de Ski a v závodech SP v Novém Městě na Moravě si vyjela pěkné 13. a 16. místo. To už byla dobrá příležitost pro rozhovor.

Dvaadvacetiletá Kateřina Janatová je několikanásobnou mistryní republiky v dorostenecké a juniorské kategorii, a ve světovém poháru se mezi dospělými už dokázala prosadit ve sprintech. Umí dobře zajet kvalifikaci, v Planici v ní byla sedmá, v Drážďanech osmá. V tlačenici rozjížděk se jí ale zatím nedaří, takže postup do semifinále ještě nezažila.

Setkání se sympatickou lyžařkou Kateřinou probíhalo v téměř sněhuprostém sportovním areálu Hraběnka v Jilemnici, kde nyní už závodnice Dukly Liberec občasně stále trénuje. Poté ale bylo třeba v klidu místní cukrárny vybrat fotky a doladit detaily rozhovoru. K mému údivu si Katka objednala dříve než kávu sladký tvarohový dezert. Nevadí to na trénink? „Ne, proč? Vždyť mám třikrát větší výdej než normální lidi a potřebuju kalorie," uvedla Kateřina. Tak alespoň sladkého se přední české lyžařky vzdávat nemusí! Více už si ale přečtěte v rozhovoru.

Kateřina Janatová při rozhovoru ve sportovním areálu Hraběnka v Jilemnici<br />Autor: Petr Ježek Prý ses na sportovní gymnázium v Jilemnici dostala jako atletka a na lyžích začala běhat až na škole. Je to pravda?

Pravda to není, začínala jsem v šestce na základní škole ve sportovní třídě. Běh na lyžích byl povinný a musela jsem to absolvovat. Po pár trénincích jsem se rychle zlepšila a nakonec začala i závodit.

Vyhrála jsi poté několik mládežnických závodů, na které vítězství vzpomínáš nejraději?

Já si ty závody moc nepamatuji, už je to pěkně dávno. Nejvíce si asi vybavuji závod v Jablonci nad Nisou, kde se konal seriál závodu Hledá se nová Kateřina Neumannová. Ten závod jsem vyhrála jenom o pouhé dvě desetiny vteřiny, a pamatuji se s jakou nedočkavostí a netrpělivostí jsem stála před cílovou tabulí a nevěděla, kdo vlastně vyhrál. Nakonec se ukázalo, že jsem byla rychlejší a namontovala jsem se na závody do zahraničí. Bohužel jsem, ale onemocněla a zůstala doma.

Aktuálně probíhala republiková olympiáda dětí a mládeže, startovala jsi na ní v minulosti, jak na ni vzpomínáš?

Bohužel ne, v tomto období jsem teprve začínala s během na lyžích, takže jsem se nekvalifikovala.

Kateřina Janatová při závodě SP v Planici<br />Autor: Bóša - fotograf Zatím jsi se ve světovém poháru více prosazovala ve sprintech, kde máš skvělou kvalifikaci - dvakrát do 10. místa, ale zatím jste nikdy neprošla do semifinále. Čím to? Víc ti sedí, když jsi na trati sama?

Sedí mi jet si vlastní tempo, ten pocit vyvinout maximální možnou rychlost je pro mě za odměnu. To, že jsem neprošla přes čtvrtfinále bylo nedostatkem taktických zkušeností. Bohužel v posledních dvou sprintech už moc nechybělo. Jednou jsem, ale zlomila hůl a v tom druhém se nechala zavřít v cílové rovince.

V Novém Městě jsi dvakrát dojela v první dvacítce, jak ti pomáhali při závodě domácí diváci?

To bylo něco úžasného. Diváci mě hnali! Nikdy jsem nezažila takovou podporu jako v Novém Městě. Ani jsem neslyšela vlastní dech.

Prý i klasické závody jezdíš jako sprinty stylem co to dá, jenom už vysoké tempo dokážeš vydržet až do konce. Je to věkem či lepší trénovaností?

Co to dá, se musí vzít v nadsázce. Začínám rychleji, ale vždy mám rezervu. S trenérem Honzou Francem jsme udělali nějaké změny v přípravě v oblasti vytrvalosti a zabralo to.

Kateřina Janatová při závodě SP v Novém Městě na Moravě<br />Autor: Bóša - fotograf V Novém Městě jsi jela například i s trojnásobnou olympijskou vítězkou Kallaovou ze Švédska, nekouká v takové chvíli člověk víc na soupeřku?

Musím říct, že já jsem nevěděla, že je to Charlotte Kalla. Snažím se tím nezaobírat a nedělám rozdíly v tom kdo se vedle mě zrovna nachází.

V závodě jsi dokonce usedla do křesla pro průběžně vedoucí závodnici, jaký je to pocit?

Byl to ten nejlepší pocit, jaký může závodník v cíli zažít. Moc jsem si to užívala, především před domácím publikem.

Zachytil jsem, že ženský tým držel spolu a vyzdobily jste se vzájemně stužkami ve vlasech, je to při závodech běžné?

V týmových soutěžích to celkem běžné je. Malují se vlaječky na tváře nebo nějaké účesy si vytváříme. Týmový duch se potom dostaví ve vyšší míře a nálada týmu je lepší.

Má vůbec mladá žena, která sportu dává vše, čas někdy i na odreagování při zábavě? Kam třeba chodíš ve volnu, scházíš se s kamarády?

Já říkám, že kdo chce, čas si vždycky najde. Takže ano. Když jsem doma, tak spojuji regeneraci a přátele dohromady, což znamená posezení u dobré kávy nebo sauna.

Startovala jsi spolu s biatlonisty na exhibičním závodě při otevření areálu Hraběnka v Jilemnici (podrobnosti v článku zde). Máš k biatlonu blízko, neláká tě třeba přestup do momentálně v Česku populárnějšího sportu?

Kateřina Janatová při rozhovoru ve sportovním areálu Hraběnka v Jilemnici<br />Autor: Petr Ježek Mě osobně biatlon nikdy nelákal. Je to víc o psychice než pouze o maximálním výkonu. Nikdy jsem o tom neuvažovala, i když, tlak z okolí občas je. Navíc mám ráda sprinty, které se v biatlonu nevyskytují.

Věnuješ se přesto i jiným sportům?

Stále jako doplněk se zúčastňuji atletických závodů za Nové Město nad Metují. Velikou radost jsem měla Mistrovství republiky na dráze, kde jsem získala bronzovou medaili na 3 km steeplechase. Přece jenom to ale není moje specializace a ty překážky na trati pro mě byly velkou výzvou.

Podporuje tě tvá rodina?

Moc mi pomáhá podpora mé rodiny, která se vždy vydává na závody Světového poháru, které jsou okolo naší republiky. Je to pro mě uklidňující a každý závod prožívám ještě více, když ho mám s kým sdílet. V tomhle je skvělý i můj trenér Jan Franc, který mi věří, i když se zrovna nedaří, tak jak bych si představovala.

Vrcholem letošní sezony má pro tebe být světový šampionát do 23 let na přelomu února a března v Oberwiesenthalu. V jakých tam budeš startovat disciplínách a s jakými ambicemi?

Moc ráda bych startovala ve všech disciplínách. Což je sprint, 10 km klasiky, 15 km hromadným startem a letošní novinka smíšená štafeta. Největší ambice si dělám na sprint, ale nechci se k tomu nějak moc upínat. Přílišné zaměření je pro mě svazující.

Co tě nyní čeká za závody?

Teď pojedu na Alpen cup, kde je stejné schéma jako na U23, takže to bude takový test. Poté se vydám do Skandinávie na závody SP.

Kateřina Janatová při rozhovoru ve sportovním areálu Hraběnka v Jilemnici<br />Autor: Petr Ježek Kateřina Janatová
Datum narození: 13. března 1997
Místo narození a bydliště: Jilemnice
Výška: 165 cm
Váha: 57 kg
Klub: Dukla Liberec, dříve ČKS SKI Jilemnice
Debut v SP: 23. 1. 2016
Dosavadní úspěchy:
MČR dorostu: 3x 1., 2x 2. místo
MČR juniorů: 1. a 3. místo,
Český pohár: 2x 1. a 4x 2. místo, 1. místo celkově
ME dorostu, Hochfilzen: 13. a 24. místo
Evropský olympijský festival mládeže, Steg: 20., 26., 9. místo

FOTO: Exhibiční závod dvojic na Hraběnce vyhráli Krupčík a Janatová

FOTO: V Jilemnici slavnostně otevřeli sportovní areál Hraběnka

Další rozhovory s osobnostmi čtěte v rubrice VOLNÝ ČAS - Rozhovory

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 30 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Do Přepeř přijede prvoligová Plzeň

Ve 3. kole Mol cupu přijede do Přepeř prvoligová Viktoria Plzeň! Tohoto soupeře přiřkl mužstvu z Českého ráje čtvrteční los, termín zápasu je sice určen na středu 30. září, ale je možné posunutí na 7. října nebo jiný den. Článek o posledním zápase Mol cupu Přepeř

Krkonošské muzeum Jilemnice ruší akci Muzejní odpoledne

Vzhledem k aktuálně platným opatřením Krkonošské muzeum Jilemnice ruší akci Muzejní odpoledne, která se měla konat 3. října 2020. Pracovníci muzea by rádi akci uskutečnili na jaře 2021, o případném termínu budeme čtenáře informovat.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Chráněná území na Labi budou intenzivněji spolupracovat
Semilské gymnázium v proměnách času na přednášce Miloše Plachty
V Ústí nad Orlicí prohrály Přepeře jenom vlastním gólem
Nadace představila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2021
Poslední uzavírku chystají v Ohrazenicích, bude se asfaltovat

Nejčtenější články

22.09.: Krajští policisté odhalili alkohol u šesti řidičů autobusů
22.09.: FOTO: Marek Chrascina vystoupal na Žalý v traťovém rekordu
22.09.: I.A třída: Bělá i Lomnice vyhrály, Košťálov si nechal body znovu utéct

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT