Kdo jsou pěstouni? Co je pěstounská péče?

13.08.2017 08:20:54 | Autor: Kateřina Stránská, odbor sociálních věcí MěÚ Turnov | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Turnov,Pojizeří

Kdo jsou pěstouni? Co je pěstounská péče?

Pěstouni jsou náhradní rodiče dětí, které nemohou žít ve své vlastní rodině. Pěstouni tedy pečují o děti, které se jim nenarodily. Tyto rodiny, ve kterých vyrůstají přijaté děti, ať už krátkodobě nebo dlouhodobě, se nazývají pěstounské rodiny.

Na Turnovsku má pěstounství dlouholetou tradici. V našem okolí žije poměrně velký počet pěstounských rodin, které nejsou na první pohled rozpoznatelné od běžných rodin s dětmi. V těchto rodinách také běží „normální" život, děti mají své pokojíčky, chodí do školy, do kroužků, s rodiči jezdí na výlety, všichni se scházejí u společného stolu, spolu se veselí, společně řeší smutky a bolístky. Starostlivé náhradní maminky připravují dětem školní svačiny, jdou s malými slečnami nakupovat, tatínkové si zahrají s kluky fotbal...

Několik podstatných odlišností bychom ale v pěstounských rodinách našli. Pěstoun je státem prověřená a posouzená osoba, musí prokázat své schopnosti a svou vhodnost pro pečování o děti, které neměly lehkou situaci ve své vlastní rodině. Pěstoun musí pravidelně spolupracovat se sociálními pracovníky, kteří navštěvují domácnosti pěstounských rodin a sledují, jak se přijatým dětem daří. Povinností pěstounů je také se průběžně odborně vzdělávat a tak se z nich stávají lidé, kteří mají přehled v psychologii dítěte, orientují se v domácí léčbě dětských nemocí, vědí, jak řešit školní či výchovné problémy, znají, jak zajistit dítěti první pomoc.

Děti v pěstounských rodinách ví, že mají své pravé rodiče a pokud chtějí, mohu se s nimi setkávat. Pěstoun pak musí být nápomocem tyto situace dětem zvládnout, musí je naučit mít dvoje rodiče.

Pěstounské rodiny mají také nárok na různé bezplatné služby, může se jednat o pomoc psychologů, terapeutů, etopedů, fyzioterapeutů či jiných odborníků a mají "k ruce" svého sociálního pracovníka. Pěstouni pobírají sociální dávky, pěstounství tedy může být jejich pracovní profese.

Zajímá Vás pěstounská péče a rádi byste se dozvěděli o pěstounství více informací? Nebo dokonce uvažujete stát se pěstounem? Slyšeli jste už o dlouhodobé a krátkodobé pěstounské péči? Napadají Vás otázky, co asi musí splňovat osoba, která se chce stát pěstounem, nebo jaké děti přicházejí do pěstounské péče? A jak se vlastně pěstounským rodinám žije?

Veškeré informace o pěstounské péči se můžete dozvědět na odboru sociálních věcí Městského úřadu Turnov v kanceláři č. 219, Ing. Kateřina Stránská, tel.: 481 366 850, e-mail: k.stranska@mu.turnov.cz. Dále je možné navštívit Centrum pro rodinu Náruč, z. s., Skálova 540 Turnov, Bc. Jitka Altmanová, tel.: 734 307 520, e-mail: naruc.cppr@seznam.cz. Nebo se podívejte na www.naruc.cz. K dispozici je také zdarma tištěná brožura s názvem "Pěstounská rodina - můj záchranný kruh" - průvodce pro žadatele o pěstounskou péči v Libereckém kraji.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Turnově se konal víkendový pobyt pro pěstouny na přechodnou dobu
Centrum pro rodinu Náruč pomáhá rodinám v krizi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jablonecký bazén se po rekonstrukci otevře 1. srpna

Stavební práce ve vnitřku jabloneckého bazénu se chýlí ke konci. Bazén se návštěvníkům opět otevře 1. srpna. Nová je střecha, zasklená terasa v bazénové hale i dvě kabiny v sauně. To, co není na první pohled vidět, ale návštěvník také ocení, jsou vyhřívané lavice nebo sádrokartonové podhledy v bazénové hale. Více podrobností na Našem Jablonecku

V cyklodopravě kraj podpoří několik projektů, i cestu Jablonec - Rádlo

Kraj podpořil další projekty v oblasti cyklodopravy. Zastupitelstvo kraje rozhodlo o poskytnutí individuálních dotací v celkové výši 1,9 milionu korun. Podpořen byl i projekt napojení Jablonce nad Nisou na cyklotrasu Odra - Nisa do obce Rádlo podél silnice I/65. Za podpory kraje vznikne i vyhledávací studie na novou cyklostezku Panenský potok mezi městy Jablonné v Podještědí a Mimoň. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dobrovolníci přijedou do Harrachova pomáhat při festivalu dřevosochání
Děti nejen z Turnova zabaví Den s mineralogem a prázdninové dílny
První ročník šampionátu v bezudidlovém jezdectví proběhne v Chrastavě
O 8 milionů více přispěje kraj obcím v rámci Programu obnovy venkova
Obrazem: Závod veteránů Okolo Elišky 2018

Nejčtenější články

16.07.: Z Kozákova již podesáté posviští nejrychlejší jezdci na skateboardech
16.07.: Požár pole v Radostné pod Kozákovem likvidovalo sedm jednotek hasičů
18.07.: Nejlevnější nájmy bytů z Libereckého kraje jsou v Semilech

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT