Kdo jsou pěstouni? Co je pěstounská péče?

13.08.2017 08:20:54 | Autor: Kateřina Stránská, odbor sociálních věcí MěÚ Turnov | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Turnov,Pojizeří

Kdo jsou pěstouni? Co je pěstounská péče?

Pěstouni jsou náhradní rodiče dětí, které nemohou žít ve své vlastní rodině. Pěstouni tedy pečují o děti, které se jim nenarodily. Tyto rodiny, ve kterých vyrůstají přijaté děti, ať už krátkodobě nebo dlouhodobě, se nazývají pěstounské rodiny.

Na Turnovsku má pěstounství dlouholetou tradici. V našem okolí žije poměrně velký počet pěstounských rodin, které nejsou na první pohled rozpoznatelné od běžných rodin s dětmi. V těchto rodinách také běží „normální" život, děti mají své pokojíčky, chodí do školy, do kroužků, s rodiči jezdí na výlety, všichni se scházejí u společného stolu, spolu se veselí, společně řeší smutky a bolístky. Starostlivé náhradní maminky připravují dětem školní svačiny, jdou s malými slečnami nakupovat, tatínkové si zahrají s kluky fotbal...

Několik podstatných odlišností bychom ale v pěstounských rodinách našli. Pěstoun je státem prověřená a posouzená osoba, musí prokázat své schopnosti a svou vhodnost pro pečování o děti, které neměly lehkou situaci ve své vlastní rodině. Pěstoun musí pravidelně spolupracovat se sociálními pracovníky, kteří navštěvují domácnosti pěstounských rodin a sledují, jak se přijatým dětem daří. Povinností pěstounů je také se průběžně odborně vzdělávat a tak se z nich stávají lidé, kteří mají přehled v psychologii dítěte, orientují se v domácí léčbě dětských nemocí, vědí, jak řešit školní či výchovné problémy, znají, jak zajistit dítěti první pomoc.

Děti v pěstounských rodinách ví, že mají své pravé rodiče a pokud chtějí, mohu se s nimi setkávat. Pěstoun pak musí být nápomocem tyto situace dětem zvládnout, musí je naučit mít dvoje rodiče.

Pěstounské rodiny mají také nárok na různé bezplatné služby, může se jednat o pomoc psychologů, terapeutů, etopedů, fyzioterapeutů či jiných odborníků a mají "k ruce" svého sociálního pracovníka. Pěstouni pobírají sociální dávky, pěstounství tedy může být jejich pracovní profese.

Zajímá Vás pěstounská péče a rádi byste se dozvěděli o pěstounství více informací? Nebo dokonce uvažujete stát se pěstounem? Slyšeli jste už o dlouhodobé a krátkodobé pěstounské péči? Napadají Vás otázky, co asi musí splňovat osoba, která se chce stát pěstounem, nebo jaké děti přicházejí do pěstounské péče? A jak se vlastně pěstounským rodinám žije?

Veškeré informace o pěstounské péči se můžete dozvědět na odboru sociálních věcí Městského úřadu Turnov v kanceláři č. 219, Ing. Kateřina Stránská, tel.: 481 366 850, e-mail: k.stranska@mu.turnov.cz. Dále je možné navštívit Centrum pro rodinu Náruč, z. s., Skálova 540 Turnov, Bc. Jitka Altmanová, tel.: 734 307 520, e-mail: naruc.cppr@seznam.cz. Nebo se podívejte na www.naruc.cz. K dispozici je také zdarma tištěná brožura s názvem "Pěstounská rodina - můj záchranný kruh" - průvodce pro žadatele o pěstounskou péči v Libereckém kraji.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Turnově se konal víkendový pobyt pro pěstouny na přechodnou dobu
Centrum pro rodinu Náruč pomáhá rodinám v krizi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Waldorfská škola Turnov bude 25. srpna mimořádně uzavřena

Odbor školství, kultury a sportu města Turnov společně s vedením školky informují o jedno-denním uzavření mateřské školy. Waldorfská mateřská škola Turnov bude z důvodu odstávky elektřiny uzavřena v pátek 25. srpna 2017.

Turnovští hasiči budou mít novou dýchací techniku

Město Turnov uspělo se žádostí o poskytnutí dotace z Libereckého kraje na rok 2017, která pomohla pořídit novou dýchací techniku pro Sbor hasičů Města Turnova. Turnovští hasiči budou mít od září k dispozici 10 kusů nových dýchacích přístrojů určených pro zásahy v souvislosti s požáry obytných a průmyslových budov. „Čtyři dýchací přístroje s vyváděcí maskou jsou pořízeny díky dotaci z rozpočtu Libereckého kraje, která hradí 60 % nákladů. Zbývající podíl nákladů včetně nákupu dalších 6 kusů dýchacích přístrojů je hrazen z rozpočtu jednotky požární ochrany a rozpočtu Města Turnova na rok 2017. O pořízení přetlakové dýchací techniky s celkovou hodnotou ve výši 506 tisíc korun rozhodla Rada města Turnova na svém zasedání 9. srpna 2017," upřesnila tisková mluvčí města Turnov Anna Šupíková.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Spojený tým Košťálova a Libštátu rozstřílel Cvikov, vyhrála i Lomnice
Motorkář svůj stroj nedobrzdil v turnovské ulici Fučíkova
Liberecký hasič Radek Musil má medaili z půlmaratonu v San Diegu
Lomničtí se rozloučí se starým kinem před rekonstrukcí a digitalizací
V galerii Josefa Jíry na Malé Skále zahájí výstavu Kolem umění

Nejčtenější články

20.08.: Přehled fotbalových výsledků prvního podzimního kola
20.08.: Vítězně do krajského přeboru vstoupily Sedmihorky, Semily i Přepeře
19.08.: Na Všeni otevřou novou Galerii Český ráj

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT