Kdo jsou pěstouni? Co je pěstounská péče?

13.08.2017 08:20:54 | Autor: Kateřina Stránská, odbor sociálních věcí MěÚ Turnov | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Turnov,Pojizeří

Kdo jsou pěstouni? Co je pěstounská péče?

Pěstouni jsou náhradní rodiče dětí, které nemohou žít ve své vlastní rodině. Pěstouni tedy pečují o děti, které se jim nenarodily. Tyto rodiny, ve kterých vyrůstají přijaté děti, ať už krátkodobě nebo dlouhodobě, se nazývají pěstounské rodiny.

Nelze zobrazit. Prosím nainstalujte si Flash plugin.

Na Turnovsku má pěstounství dlouholetou tradici. V našem okolí žije poměrně velký počet pěstounských rodin, které nejsou na první pohled rozpoznatelné od běžných rodin s dětmi. V těchto rodinách také běží „normální" život, děti mají své pokojíčky, chodí do školy, do kroužků, s rodiči jezdí na výlety, všichni se scházejí u společného stolu, spolu se veselí, společně řeší smutky a bolístky. Starostlivé náhradní maminky připravují dětem školní svačiny, jdou s malými slečnami nakupovat, tatínkové si zahrají s kluky fotbal...

Několik podstatných odlišností bychom ale v pěstounských rodinách našli. Pěstoun je státem prověřená a posouzená osoba, musí prokázat své schopnosti a svou vhodnost pro pečování o děti, které neměly lehkou situaci ve své vlastní rodině. Pěstoun musí pravidelně spolupracovat se sociálními pracovníky, kteří navštěvují domácnosti pěstounských rodin a sledují, jak se přijatým dětem daří. Povinností pěstounů je také se průběžně odborně vzdělávat a tak se z nich stávají lidé, kteří mají přehled v psychologii dítěte, orientují se v domácí léčbě dětských nemocí, vědí, jak řešit školní či výchovné problémy, znají, jak zajistit dítěti první pomoc.

Děti v pěstounských rodinách ví, že mají své pravé rodiče a pokud chtějí, mohu se s nimi setkávat. Pěstoun pak musí být nápomocem tyto situace dětem zvládnout, musí je naučit mít dvoje rodiče.

Pěstounské rodiny mají také nárok na různé bezplatné služby, může se jednat o pomoc psychologů, terapeutů, etopedů, fyzioterapeutů či jiných odborníků a mají "k ruce" svého sociálního pracovníka. Pěstouni pobírají sociální dávky, pěstounství tedy může být jejich pracovní profese.

Zajímá Vás pěstounská péče a rádi byste se dozvěděli o pěstounství více informací? Nebo dokonce uvažujete stát se pěstounem? Slyšeli jste už o dlouhodobé a krátkodobé pěstounské péči? Napadají Vás otázky, co asi musí splňovat osoba, která se chce stát pěstounem, nebo jaké děti přicházejí do pěstounské péče? A jak se vlastně pěstounským rodinám žije?

Veškeré informace o pěstounské péči se můžete dozvědět na odboru sociálních věcí Městského úřadu Turnov v kanceláři č. 219, Ing. Kateřina Stránská, tel.: 481 366 850, e-mail: k.stranska@mu.turnov.cz. Dále je možné navštívit Centrum pro rodinu Náruč, z. s., Skálova 540 Turnov, Bc. Jitka Altmanová, tel.: 734 307 520, e-mail: naruc.cppr@seznam.cz. Nebo se podívejte na www.naruc.cz. K dispozici je také zdarma tištěná brožura s názvem "Pěstounská rodina - můj záchranný kruh" - průvodce pro žadatele o pěstounskou péči v Libereckém kraji.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Turnově se konal víkendový pobyt pro pěstouny na přechodnou dobu
Centrum pro rodinu Náruč pomáhá rodinám v krizi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V Ralsku bude bezpečněji, přispějí na ostrahu bývalého vojenského prostoru

Liberecký kraj poskytne mimořádný účelový příspěvek na ostrahu bývalého vojenského prostoru v Ralsku. Příspěvek do výše 650 000 Kč obdrží město Ralsko prostřednictvím Krajské správy silnic LK (KSS LK). V příštím roce tak budou strážníci městské policie zajišťovat dohled nad dodržováním zákazu vstupu do objektů, které jsou v havarijním stavu a dohlížet na to, aby v prostoru nevznikaly další černé skládky.

V Turnově dojde k ukončení poradenské a informační činnosti ČOI

Vedení České obchodní inspekce, inspektorátu Ústeckého a Libereckého kraje oznámilo, že 1. listopadu 2017 končí v Turnově činnost poradenské a informační činnosti z důvodu jejího malého využívání ze strany spotřebitelů. Nejbližší poradnou tak bude ta liberecká sídlící na adrese: Náměstí Dr. E. Beneše 585/26, 460 01 Liberec 1 - Staré Město. Má otevřeno pondělí až čtvrtek do 8 do 12 a od 13 do 15 hodin, v pátek od 8 do 12 a od 13 do 14 hodin. Telefon 475 209 493 je určen pro poradenskou službu spotřebitelům; e-mail je ul_coi@coi.cz, na adrese www.coi.cznajdete veškeré informace a rady týkající se problémů spotřebitelů.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zubní pohotovost bude mít od nového roku upravené ordinační hodiny
Krajští silničáři hlásí, že jsou na zimu připraveni
Prostřední třetina rozhodla derby Turnova s Lomnicí pro domácí
V Jilemnici oslaví 125 let od zavedení lyžování
Krajský přebor: Přepeře otočily ve výhru zápas s Doksy

Nejčtenější články

21.10.: Jak jste hlasovali v parlamentních volbách?
22.10.: Přehled fotbalových výsledků 11. podzimního kola
23.10.: Jilemničtí v referendu odmítli koupaliště podle návrhu radnice

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT