Kdo jsou pěstouni? Co je pěstounská péče?

13.08.2017 08:20:54 | Autor: Kateřina Stránská, odbor sociálních věcí MěÚ Turnov | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Turnov,Pojizeří

Kdo jsou pěstouni? Co je pěstounská péče?

Pěstouni jsou náhradní rodiče dětí, které nemohou žít ve své vlastní rodině. Pěstouni tedy pečují o děti, které se jim nenarodily. Tyto rodiny, ve kterých vyrůstají přijaté děti, ať už krátkodobě nebo dlouhodobě, se nazývají pěstounské rodiny.

Na Turnovsku má pěstounství dlouholetou tradici. V našem okolí žije poměrně velký počet pěstounských rodin, které nejsou na první pohled rozpoznatelné od běžných rodin s dětmi. V těchto rodinách také běží „normální" život, děti mají své pokojíčky, chodí do školy, do kroužků, s rodiči jezdí na výlety, všichni se scházejí u společného stolu, spolu se veselí, společně řeší smutky a bolístky. Starostlivé náhradní maminky připravují dětem školní svačiny, jdou s malými slečnami nakupovat, tatínkové si zahrají s kluky fotbal...

Několik podstatných odlišností bychom ale v pěstounských rodinách našli. Pěstoun je státem prověřená a posouzená osoba, musí prokázat své schopnosti a svou vhodnost pro pečování o děti, které neměly lehkou situaci ve své vlastní rodině. Pěstoun musí pravidelně spolupracovat se sociálními pracovníky, kteří navštěvují domácnosti pěstounských rodin a sledují, jak se přijatým dětem daří. Povinností pěstounů je také se průběžně odborně vzdělávat a tak se z nich stávají lidé, kteří mají přehled v psychologii dítěte, orientují se v domácí léčbě dětských nemocí, vědí, jak řešit školní či výchovné problémy, znají, jak zajistit dítěti první pomoc.

Děti v pěstounských rodinách ví, že mají své pravé rodiče a pokud chtějí, mohu se s nimi setkávat. Pěstoun pak musí být nápomocem tyto situace dětem zvládnout, musí je naučit mít dvoje rodiče.

Pěstounské rodiny mají také nárok na různé bezplatné služby, může se jednat o pomoc psychologů, terapeutů, etopedů, fyzioterapeutů či jiných odborníků a mají "k ruce" svého sociálního pracovníka. Pěstouni pobírají sociální dávky, pěstounství tedy může být jejich pracovní profese.

Zajímá Vás pěstounská péče a rádi byste se dozvěděli o pěstounství více informací? Nebo dokonce uvažujete stát se pěstounem? Slyšeli jste už o dlouhodobé a krátkodobé pěstounské péči? Napadají Vás otázky, co asi musí splňovat osoba, která se chce stát pěstounem, nebo jaké děti přicházejí do pěstounské péče? A jak se vlastně pěstounským rodinám žije?

Veškeré informace o pěstounské péči se můžete dozvědět na odboru sociálních věcí Městského úřadu Turnov v kanceláři č. 219, Ing. Kateřina Stránská, tel.: 481 366 850, e-mail: k.stranska@mu.turnov.cz. Dále je možné navštívit Centrum pro rodinu Náruč, z. s., Skálova 540 Turnov, Bc. Jitka Altmanová, tel.: 734 307 520, e-mail: naruc.cppr@seznam.cz. Nebo se podívejte na www.naruc.cz. K dispozici je také zdarma tištěná brožura s názvem "Pěstounská rodina - můj záchranný kruh" - průvodce pro žadatele o pěstounskou péči v Libereckém kraji.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Turnově se konal víkendový pobyt pro pěstouny na přechodnou dobu
Centrum pro rodinu Náruč pomáhá rodinám v krizi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kvůli sněžení je pro kamiony i ve středu uzavřena silnice na Harrachov

Na základě vydané výstrahy ČHMI č. PVI 2018/05 a zhoršující se sjízdnosti komunikace byl ve středu ve 13.30 opět omezen provoz na silnici I/10 z Tanvaldu do Harrachova a dále na hraniční přechod s Polskem, pro nákladní vozidla nad 3,5 tuny (s výjimkou autobusů). Aktuálně se na území celého Libereckého kraje vyskytují velmi intenzivní sněhové srážky, při kterých může za relativně krátkou dobu napadnout i několik centimetrů nového sněhu. Ve vyšších polohách se díky větru mohou vytvářet sněhové jazyky a závěje. Sněhové srážky budou ve středu a v průběhu čtvrtka komplikovat dopravu ve vyšších polohách na celém území Libereckého kraje (zejména nákladní dopravu). Více informací o dopravě

Liberec hostil žijící legendy stolního tenisu

V pátek při utkání 14. kola extraligy mužů ve stolním tenise hostili domácí tenisté SKST Borová - Liberec tým KT Praha. Za ten nastupují žijící legendy československého stolního tenisu Milan Orlowski, Jindřich Panský a Petr Javůrek. Kompletní článek s fotogalerií


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Volejbalisté TJ Turnov si připsali dvě výhry a pojistili třetí místo
Kraj vyhlašuje soutěž Kniha roku Libereckého kraje
Masopustní masky ze Zákup zapsali do Národního kulturního dědictví
Po ubojované výhře nad Frýdlantem se Turnov vrátil do čela krajské ligy
Turnovští atleti mají v halové sezoně první medaile

Nejčtenější články

16.01.: Na Spálově se střetl vlak s osobním autem
16.01.: Kvůli sněžení je pro kamiony opět uzavřena silnice na Harrachov
14.01.: Jak jsme navštívily nejstarší výrobnu dřevěných hraček v Evropě

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT