Knížka pro prvňáčka Už jsem čtenář v Turnově pojedenácté

25.01.2019 11:36:12 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Knížka pro prvňáčka Už jsem čtenář v Turnově pojedenácté

Projekt výchovy ke čtenářství Knížka pro prvňáčka má už v Turnově a okolí svou tradici. Vždy je zahajován před prvním vysvědčením prvňáčků koncem ledna slavnostním pasováním dětí do Řádu rytířů čtenářů.

Projekt Už jsem čtenář - Knížka pro prvňáčka je opět zaměřen na letošní žáky prvních tříd základních škol a pro žáky druhých, případně třetích ročníků speciální školy. Žáci se do projektu zapojují prostřednictvím dětského oddělení Městské knihovny Antonína Marka, která pro ně připravuje téměř celý školní rok hodiny výchovy ke čtenářství, besedy se spisovateli a ilustrátory, knižní výstavy, společná čtení dospělých s dětmi a podobně.

„Cílem projektu je přivést děti od počátku školní docházky do knihovny a vytvořit u nich jak návyk na pravidelnou četbu, tak rozšiřovat jejich dovednosti v získávání informací ze všech možných dostupných zdrojů. Včasné zvládnutí čtení s porozuměním pomáhá dětem úspěšně zvládat všechny vyučovací předměty a vytváří základ pro pozdější úspěšné středoškolské, případně vysokoškolské studium," uvedla realizátorka projektu Eva Kordová.

Úspěšní účastníci projektu obdrží na závěr první třídy zdarma Knížku pro prvňáčka. Je specifická tím, že je napsána a ilustrována pouze pro prvňáčky v příslušném školním roce do projektu přihlášené a nedá se nikde koupit. Ve školním roce 2018/2019 je to kniha spisovatele Miroslava Tvrze a ilustrátorky Aleny Schulz - Kde se nosí krky.

„Každoročně se projektu zúčastní prvňáčci z turnovských základních škol, ale i ze spádové oblasti Turnovska. Za 11 ročníků to již bude přes 5000 dětí celkově. Ráda bych poděkovala za spolupráci v předchozích ročnících králi a královně všech knih, a to paní Elišce Gruberové a Janu Zárybnickému,"dodala Eva Kordová.

V časovém harmonogramu do konce června 2019 navštíví prvňáčci po slavnostním pasování knihovnu ještě několikrát. Po získání řádu Rytíře čtenáře a první průkazky do knihovny děti plní řadu úkolů v dílnách čtení, pořadech, soutěžích a nakonec vše vyvrcholí na konci školního roku předáním knížek všem zúčastněným dětem, koná se vždy v červnu v městském divadle na Slavnosti abecedy a čtení.

„Nad letošním 11. ročníkem projektu u nás v Turnově převzala záštitu spisovatelka Ivona Březinová a ilustrátorka Vlasta Baránková. V jejich autorské dílně vznikla první knížka pro prvňáčka Okno do komína. Tento ročník Už jsem čtenář - Knížka pro prvňáčka je také součástí projektu Rok Ivony Březinové," zakončila svou řeč realizátorka projektu.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Čtenářské projekty v novém školním roce v turnovské knihovně
Na Turnovsku jsou prvňáčci znovu pasováni na čtenáře
Turnovská knihovna se ohlédla za uplynulým školním rokem
Prvňáčci z Turnova a okolí zažili Slavnost abecedy a čtení

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Vydán vodácký průvodce Greenway Jizera

Greenway Jizera není zdaleka jen pro cyklisty. Koridor slouží milovníkům koloběžek, pěší turistiky i vodákům. A právě pro ty je určen nový vodácký průvodce, který Sdružení Český ráj vydalo na konci uplynulého roku. Nová skládačka představuje řeku Jizeru od jejího pramene v Jizerských horách až po soutok s Labem z pohledu vodácké sjízdnosti a atraktivnosti včetně informací o zajímavých cílech podél toku, možnostech občerstvení i táboření. Na přehledné mapce jsou vyznačeny jezy, vlakové zastávky v blízkosti toku i místa vhodná jako nástupní pro splutí či půjčovny. Textová část pak představuje turisticky zajímavá místa v koridoru řeky. Materiál byl vydán v nákladu 10 tisíc výtisků za finanční podpory Libereckého kraje. Zájemcům bude k dispozici v informačních centrech, v půjčovnách lodí, na veletrzích cestovního ruchu.

Beseda s Františkem Pelcem o ochraně přírody se koná 13. února

Spolek rodáků a přátel Turnova pořádá besedu s RNDr. Františkem Pelcem na téma ochrany přírody. Beseda s ředitelem Agentury ochrany přírody a krajiny ČR se koná na Gymnáziu Turnov Jana Palacha 804 v přízemí ve středu 13. února v 15 hodin.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Florbalisté i florbalistky Turnova si zajistili play off
Policejní Toxi tým zatýkal výrobce pervitinu na Semilsku
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 15. až 17. února
FOTO: Ve Vrchlabí se utkali mladí běžci na lyžích o tituly
Běžkař spadl pod Malým Šišákem mezi Špindlerovou boudou a Sněžkou

Nejčtenější články

15.02.: Policejní Toxi tým zatýkal výrobce pervitinu na Semilsku
13.02.: Zemřel nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil
13.02.: Na maškarní do Bozkova přijeli husiti, sestřičky, školka i tanečnice z Ria

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT