Koaliční smlouvu podepsali 28. října zástupci tří krajských stran

28.10.2020 18:58:20 | Autor: Andrea Fulková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Koaliční smlouvu podepsali 28. října zástupci tří krajských stran

Liberecký kraj má novou koalici na další čtyři roky. Z krajských voleb, které se uskutečnily 2. a 3. října po vyjednáváních vzešla koalice Starostů pro Liberecký kraj, České pirátské strany a Občanské demokratické strany. Ve sváteční středu 28. října zástupci těchto politických stran a hnutí podepsali Koaliční smlouvu pro volební období Zastupitelstva Libereckého kraje 2020-2024.

„Dohodli jsme se na spolupráci, která bude navazovat na práci v minulých osmi letech a zároveň má ambice věnovat se výzvám, které před Libereckým krajem stojí. Složení koalice odráží naši představu o spolupráci, respektuje rozhodnutí voličů v krajských volbách a je postaveno na podobném vnímání problémů kraje a jejich řešení. Koaliční partneři se shodli na tom, že první úprava Programového prohlášení bude projednána do konce března 2021 a bude vycházet ze skutečnosti a dopadů pandemie koronaviru COVID-19 do rozpočtu kraje na rok 2021. Čekají nás čtyři roky společné práce pro kraj. Přeji si, aby to byly čtyři roky, ve kterých dostojíme Masarykovým slovům: „Svět stál a stojí na práci, ne na náladě, svět udržuje se jen prací, a to prací drobnou, prací stálou," uvedl zástupce vítězné strany v kraji a současný hejtman Martin Půta.

„Jsme rádi, že se podařilo uzavřít tuto koalici. Pevně věřím, že bude také tak úspěšná, jako byla ta předchozí, ve které byla ODS rovněž zastoupena, i když již nyní víme, že nás nečekají lehké časy," řekl lídr Občanské demokratické strany a předseda zastupitelského klubu v Libereckém kraji Dan Ramzer.

Oznámení podpisu Koaliční smlouvy pro volební období Zastupitelstva Libereckého kraje 2020-2024<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje „Dnes jsme svými podpisy uzavřeli společnou koaliční smlouvu, jsme za to rádi a těšíme se na spolupráci. Máme před sebou řadu společných úkolů. Zmíním v dnešní nelehké době jeden z nich. Chtěl bych zavést systém sdružených nákupů kraje. Věřím, že nám to přinese úspory v provozních nákladech. Uděláme vše pro to, aby se nám podařilo splnit maximum cílů programového prohlášení," sdělil Zbyněk Miklík, lídr České pirátské strany za Liberecký kraj.

Koaliční smlouva má šest stran a je rozdělena na dvanáct článků, které se věnují rozměrům spolupráce a také složení devítičlenné Rady Libereckého kraje. Pět členů rady bude mít vítězná strana Starostové pro Liberecký kraj. Po dvou členech bude mít jak Občanská demokratická strana, tak hnutí Česká pirátská strana.

Podle smlouvy koalice navrhuje, aby hejtmanem Libereckého kraje byl Martin Půta, který tak obhájí tento post. Statutárním náměstkem hejtmana pro resort dopravy by měl být Jan Sviták. Náměstkem hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu by se měla stát Květa Vinklátová. U náměstka hejtmana pro resort sociálních věcí je navrženo jméno stávajícího radního Petra Tulpy. Členem rady kraje pro hospodářský a regionální rozvoj, evropské projekty, územní plánování a rozvoj venkova by měl být Jiří Ulvr. Místo náměstka hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky by měl zastat Zbyněk Miklík. Členem rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství by měl být Václav Židek. Náměstkem hejtmana pro školství, mládež, tělovýchovu, sport a zaměstnanost by dle znění koaliční smlouvy měl být Dan Ramzer a Vladimír Richter by měl jako člen rady zastat resort zdravotnictví. Čtyři stávající radní tak budou v práci krajského radního Libereckého kraje dále pokračovat.

Oznámení podpisu Koaliční smlouvy pro volební období Zastupitelstva Libereckého kraje 2020-2024<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje Na Koaliční smlouvu navazuje Programové prohlášení, které vymezuje základní programový rámec pro činnost Rady Libereckého kraje v letech 2020-2024.

V krajských volbách se se ziskem 38,57 % umístili na prvním místě Starostové pro Liberecký kraj. Získali 22 mandátů v Zastupitelstvu Libereckého kraje, čímž si o 4 polepšili. Druhé místo patří hnutí ANO 2011, jež získalo 17,85 %, tedy 10 zastupitelských mandátů, což je o jeden víc, než mělo dosud. Třetí příčku vybojovala Česká pirátská strana s 9,86 %, a to jí vyneslo 5 mandátů. Stejný počet křesel v zastupitelstvu získala i Občanská demokratická strana, pro niž hlasovalo 8,59 % voličů. Posledním hnutím, které překonalo 5% kvórum a získalo 6,09 %, tedy 3 mandáty, je Svoboda a přímá demokracie. Volební účast v Libereckém kraji dosáhla 40,41 %.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

Ke stažení

Koaliční smlouva - programové prohlášení

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Položením květin uctila nová krajská koalice vznik samostatného státu
Liberecký kraj povede koalice SLK, ODS a Pirátů
V krajských volbách zopakovali vítězství Starostové pro Liberecký kraj
V Libereckém kraji hlasovalo na stanovištích drive-in 191 voličů

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Turnovské prameny vody jsou pitné

Dubnové rozbory vody turnovských pramenů vyhovují hygienickým limitům, a pramen Boží voda i pramen pod Valdštejnem jsou pitné!

V Jablonci hořela dodávka

V Jablonci hořela dodávka K požáru automobilu - dodávky v Jablonci nad Nisou vyjížděl v sobotu 10. dubna první i druhý výjezd ze stanice HZS Jablonec nad Nisou. Hasiči museli přestřihnout zámek na vratech od dvora, aby mohli začít s likvidací požáru pomocí vysokotlakého vodního proudu a jednoho vodního proudu C. Další informace na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Řidič autobusu najel v Liberci do šesti zaparkovaných aut
Uvolnění opatření přináší možnost návštěvy sychrovského areálu
Zoo a botanická zahrada jdou pod kraj, dva domovy pro seniory Liberci
Sedmý ročník Odpadového Oskara zahájen
Od 12. dubna zůstává v turnovské knihovně výdejní okénko

Nejčtenější články

12.04.: Hasiči vyprostili nákladní auto, které uvízlo u kolejí v Hrabačově
12.04.: Turista spadl na Suchých skalách
12.04.: K nehodě se zraněním řidiče došlo u obce Všeň

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Vyrobíme pro Vás webové stránky nebo eshop.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT