Konference Liberecko 2020+: Stát musí zlepšit financování krajů a obcí

21.11.2019 20:54:31 | Autor: Iveta Jedlanová | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Liberecký kraj

Konference Liberecko 2020+: Stát musí zlepšit financování krajů a obcí

Solidárnější a spravedlivější k menším obcím a městům, ale i ke krajům, by mělo být rozdělování peněz ze státního rozpočtu. Shodli se na tom účastníci konference Liberecko 2020+, kterou pořádalo ve čtvrtek 21. listopadu ve Frýdlantu Sdružení místních samospráv ČR.

Změny v rozpočtovém určení daní, které by více zohledňovaly například počet seniorů či žáků v obcích, by pomohly samosprávám, které se v dnešní době potýkají se stárnutím populace a odlivem obyvatel. Ten je způsoben mimo jiné nedostatkem dostupných veřejných služeb.

„Musíme reagovat na stárnutí české populace, které je palčivým problémem obzvlášť v menších obcích, v nichž přibylo v průměru za poslední tři roky osm procent seniorů. Liberecko není výjimkou. Chceme proto zavést nové rozpočtové kritérium, které by obcím zaručilo, že budou mít i na služby pro seniory jasně dané peněžní prostředky," uvedl na konferenci Liberecko 2020+ Stanislav Polčák, předseda Sdružení místních samospráv ČR a poslanec Evropského parlamentu.

Podle návrhu SMS ČR na změnu rozpočtového určení daní by obce získaly za každého seniora nad 65 let přes pět tisíc korun ročně navíc. Stejně tak navrhuje sdružení posílit váhu kritéria počtu žáků, a to z 9 na 11 procent.

„Lepší schopnost obcí financovat vlastní školy a zajistit kvalitní vzdělávání by pomohly udržet na venkově mladé rodiny s dětmi. Investice musí rovněž cílit na zvýšení kvality života občanů, především na zajištění pitné vody, infrastruktury či na podporu dopravní obslužnosti. Úřady, obchody, sociální a lékařská zařízení musejí být pro lidi dostupnější," dodal Stanislav Polčák.

Výraznou komplikací v Libereckém kraji jsou podle hejtmana Martina Půty rovněž nedostatečné státní investice do dopravní infrastruktury, které brání efektivnímu spojení severních Čech s Prahou i s dalšími krajskými městy.

„Že stále neexistuje kvalitní železniční spojení mezi Libereckým krajem a Prahou je dle mého názoru jedna z největších chyb v historii České republiky. Do Prahy dnes jezdíme vlakem v průměru jen o dvě minuty rychleji než v roce 1939," uvedl Martin Půta.

I podle něho by se mělo pro kraje změnit rozpočtové určení daní, aby mohly skutečně financovat kompetence, které mají, například povinnosti spravovat silnice 2. a 3. třídy. Přitom ale kraje nemají dostatečný podíl z vybrané silniční daně nebo daně z pohonných hmot.

Na potřebu změnit strukturu českého vzdělávání upozornil na konferenci senátor Mikuláš Bek, který je spoluautorem návrhu reformy školství. Její součástí je i návrh na zřízení reálných středních škol, které by studentům umožňovaly flexibilně přizpůsobovat zaměření jejich studia.

„Český vzdělávací systém je dnes poměrně rigidní, studenti jsou nuceni do fatálních rozhodnutí, kdy si ve 14 letech zvolí střední školu, ale v jejím rámci už nemohou zaměření svého studia příliš měnit. Koncept reálných středních škol počítá po vzoru Velké Británie či Skandinávie s tím, že studentům umožní v rámci jedné školy individuální studijní dráhy a vytvoření vlastního vzdělávacího mixu, včetně různých tradičních typů od gymnázia po odbornou školu či učiliště," řekl Mikuláš Bek.

Podle něho by se tak studenti lépe připravovali na budoucnost, kdy se může vzhledem k rozvoji digitalizace a automatizace radikálně proměňovat poptávka po pracovní síle. Tento koncept by se měl začít v dohledné době testovat na vybraných školách ve Zlínském a Jihomoravském kraji.

Konferenci Liberecko 2020+ pořádalo Sdružení místních samospráv za podpory Evropské strany lidové. V následujících měsících letošního a příštího roku se obdobné konference uskuteční ve všech krajích České republiky.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zemřel předseda senátu Jaroslav Kubera. Pietní místo bude i v Jablonci

Jablonecký magistrát zřizuje v přízemí radnice pietní místo, jímž chce uctít památku předsedy Senátu Parlamentu ČR Jaroslava Kubery. Ten zemřel v pondělí 20. ledna dopoledne ve věku 72 let. K dispozici bude od úterý kondolenční kniha, místo bude přístupné v době úředních hodin magistrátu. Další informace

Na ZŠ Skálova Turnov se budou připravovat k obraně státu

Ve středu 22. ledna se od 8.45 do 12.30 hodin na ZŠ Skálova, Turnov, Skálova 600, uskuteční projekt Ministerstva obrany na podporu vzdělávání Příprava občanů k obraně státu (POKOS). Akci organizuje odbor komunikace MO ve spolupráci s 31. plukem radiační, chemické a biologické ochrany. Žáci se v rámci programu dozvědí informace o AČR, čeká je přednáška o zahraničních misích a v praktických ukázkách si vyzkouší, jak poskytovat první pomoc nebo co dělat při úniku chemických látek.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zlodějka kradla peněženky pacientkám v nemocničních pokojích
Do Krkonoš se sjeli kynologové z celé republiky
Pod novou taktovkou opět bodový zisk pro turnovské volejbalisty
Finanční úřady rozšířily úřední hodiny pro podání daňového přiznání
Krkonošští starostové apelují ke změně návrhu stavebního zákona

Nejčtenější články

19.01.: Veteráni z Krkonoš si vedli úspěšně na 3. Zimních světových hrách
20.01.: Fotbalisté SK Studenec absolvovali zimní soustředění na Mallorce
21.01.: Hasiči zasahovali u požáru přístřešku na dřevo v Jenišovicích

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT