Krajští hasiči zasahují po víkendových bouřkách

14.06.2020 16:13:17 | Autor: hzs, pjs | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Slaná,Příkrý,Rovensko pod Troskami,Liberecký kraj,Pojizeří

Krajští hasiči zasahují po víkendových bouřkách

Aktualizováno 15. 6. 15.00: Liberecký kraj zasáhla v souvislosti s výstrahou od sobotních odpoledních hodin bouřka a vydatný déšť, hasiči zasahovali u několika desítek událostí až do nočních hodin. Od 14 hodin vyjížděli hasiči zejména na Jablonecku a Liberecku. Od 17 hodin bouřka zasáhla i Českolipsko. Jednalo převážně o spadlé stromy na komunikaci, čerpání zatopených sklepů a chodeb u rodinných i bytových domů.

Jablonečtí hasiči čerpali kalovými čerpadly vodu ze sklepů bytového domu v Jablonci nad Nisou, ulice Pražská a poté z rodinného domu v obci Vrkoslavice.

Hasiči ze stanice Raspenava společně s dobrovolnou jednotkou v obci Dolní Řasnice odstraňovali strom na komunikaci II/291. Po rozřezání stromu hasiči přejeli k místní chalupě, která byla ohrožena přívalovým deštěm. Dobrovolní hasiči zde umístili pytle s pískem.

Ze stanice Liberec hasiči vyjeli do Mníšku, kde ve spolupráci s dobrovolnou jednotkou odstraňovali několik spadlých stromů na dráty telefonního vedení. Další strom hasiči odstranili ve Vratislavicích nad Nisou, kam jednotka později vyjela k většímu množství vody na střeše panelového domu, která protékala do výtahové šachty. Hasiči vyčistili ucpaný svod na střeše, vymetli vodu a zkontrolovali strojovnu výtahu.

Zásahy hasičů po bouřce v Libereckém kraji<br />Autor: HZS Libereckého krajeNěkolik popadaných stromů na neprůjezdné komunikaci z Žibřidic do Zdislavy, odstraňovali pomocí motorových pil hasiči ze stanice Jablonné v Podještědí společně s dobrovolnou jednotkou z Křižan.

Na území České Lípy řešily jednotky více událostí souběžně. Několik zatopených rodinných domů v ulici Meruňková v Novém Boru hasiči odčerpávali kalovými čerpadly tři hodiny. Ve stejnou dobu ve Skalici u České Lípy spadl vzrostlý smrk na kostel sv. Anny. Hasiči evakuovali 12 osob z kostela, ve kterém právě probíhala mše. Strom hrozící pádem byl zajištěn a jeho úplné odstranění za pomocí výškové techniky bylo řídícím důstojníkem územního odboru Česká Lípa domluveno na nedělní dopoledne.

Do obce Sloup v Čechách vyjely k požáru rekreační chaty po zásahu bleskem jednotky ze stanice Česká Lípa a dobrovolné jednotky z obcí Nový Bor, Sloup v Čechách a Cvikov. Hasiči uchránili majetek v hodnotě milion korun a škoda způsobená požárem byla stanovena na 100 tisíc korun.

Po snížení četnosti zásahů v souvislosti s bouřkou došlo hodinu před půlnocí na komunikaci I/9 v obci Jestřebí na Českolipsku k dopravní nehodě tří osobních vozidel a jednoho přívěsného vozidla. Při nehodě se zranilo osm osob. V přívěsném vozidle bylo přepravováno pět koní, které hasiči překládali do náhradních přívěsů. Následně jednotky spolupracovaly s Policií ČR při šetření nehody a zprůjezdnění komunikace.

Aktuální doplnění k neděli 16.00:

Nedělní odpolední bouřka postihla zejména část Pojizeří. Lokální záplavu a nánosy bahna hasiči řešili v obcích Příkrý a Slaná. V Troskovicích stále probíhá čerpání zaplaveného rodinného domu několika čerpadly.

„Vzhledem k počasí, silným bouřkám a velké vodě evidujeme na Pardubicku k 16. hodině 5 poruch na vedení vysokého napětí, stovky poruch na vedení nízkého napětí. Bez energie je přes tisíc domácností. K nejpostiženějším patří oblasti: Semilsko, Chrudimsko, Ústeckoorlicko. Na dostraňování intenzivně pracujeme. V Královéhradeckém kraji zatím bez poruch," sdělila tisková mluvčí ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

Shrnutí víkendových událostí 15. 6. 15.00: 

Hasiči od páteční 15. hodiny do nedělních večerních hodin zasahovali celkem u 83 událostí spojených s bouřkami a aktuálně platnými výstrahami. „Bouřky a vydatné srážky, které byly často na jednom místě delší dobu rozvodňovaly místní toky, zaplavovaly garáže, sklepy a splavovaly bahno například z polí na pozemní komunikace. Ve městech se jednalo o vodu zatékající ze střech do objektů, ucpané kanály, popadané větve a stromy, zaplavené podúrovňové garáže. Hasiči proto museli mnohdy vzít do rukou motorové pily, čerpadla, ženijní nářadí a pytle s pískem," uvedl zastupující tiskový mluvčí HZS Libereckého kraje David Kořínek.

Výběr z víkendových událostí:

Pátek 12. 6. 2020

V Horním Hanychově v Liberci došlo k pádu stromu na rodinný dům. Vzhledem k tomu, že na místě nešla ustavit výšková technika, ani jeřáb, museli lezci ze stanice Liberec strom postupně odřezávat a jednotlivé části stromu spouštět pomocí kladkostroje.

Zásahy hasičů po bouřce v Libereckém kraji<br />Autor: HZS Libereckého kraje Sobota 13. 6. 2020

Ve Skalici u České Lípy spadl vzrostlý smrk na kostel sv. Anny, ze kterého hasiči evakuovali 12 osob a následující den za pomoci výškové techniky strom odstranili.

Ve Sloupu v Čechách došlo po úderu bleskem k požáru chaty a na místě zasahovaly 4 jednotky. Předběžně stanovená škoda způsobená požárem je 100 000 Kč a hasiči uchráněný majetek je v hodnotě cca 1 000 000 Kč.

Neděle 14. 6. 2020

Bouřky nejvíce řádily na Turnovsku, a to v obcích Troskovice, Hrubá Skála, Rovensko pod Troskami a dále na Semilsku. Hasiči prováděli přečerpávání vodních lagun, odčerpávání zaplavených sklepů, vyprošťování vozidel a odstraňování stromů z pozemních komunikací.

Zásahy celkem:
Okres Liberec - 28 událostí
Okres Semily - 31 událostí
Okres Jablonec nad Nisou - 14 událostí
Okres Česká Lípa - 10 událostí

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 18 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Spadlý strom kvůli bouřce zavinil v Liberci smrt motorkáře
Silný vítr ničil střechy a lámal stromy i v Libereckém kraji

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Prameny vody v Turnově podrobeny kontrole a Boží voda není pitná

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů, provedených koncem června 2020 pramen pod Valdštejnem vyhovuje, ale pramen Boží vody nevyhovuje parametrům pro pitnou vodu.

Štěpánek trefil pro Jablonec Evropu

Štěpánek trefil pro Jablonec EvropuSouboj o konečné čtvrté místo ve Fortuna:lize nakonec vyšel lépe Jablonci, kterému stačila remíza s Baníkem, zatímco Liberec prohrál v Plzni. Remízový gól vstřelil za Jablonec obránce Štěpánek, pro nějž to byl první ligový gól. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči upozorňují na prázdninová rizika
Hrad Valdštejn si připomíná rod Valdštejnů
Parní vlaky o prázdninách opět vyjíždí na koleje v Českém ráji
Bezpečná a zdravá cykloturistika s projektem Na kole jen s přilbou
Po oteplení zřejmě přijdou bouřky, někde i s kroupami

Nejčtenější články

09.07.: Libereckým krajem projede o víkendu Rally Bohemia
08.07.: HZS Libereckého kraje převzal nové cisterny, testují barevné provedení
09.07.: V semilské Fabrice 1861 zahrají Jakub Děkan a spol.

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT