Krkonoše – svazek měst a obcí se ohlížel za 15 lety působení

27.11.2015 11:59:10 | Autor: D. Palátková | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Vrchlabí,Jilemnice,Krkonoše

Krkonoše – svazek měst a obcí se ohlížel za 15 lety působení

Listopadová Valná hromada Krkonoš - svazku měst a obcí, za početné účasti starostů i hostů, přinesla ohlédnutí za dosavadním působením, ale i vizi, respektive výhled do další plánované činnosti v budoucnu.

Svazek Krkonoše je organizací, sdružující 40 obcí a měst s více než 60 000 obyvateli, na území Krkonoš větším než 80 000 ha. Svojí činností od svého vzniku v roce 2000 podporuje, koordinuje a přímo organizuje řešení potřeb krkonošského regionu a jeho obyvatel, návštěvníků i turistů. Od samého počátku se zaměřuje na řešení projektů, které vytvářejí podmínky pro život lidí, kteří zde žijí, studují, pracují, podnikají a kteří sem jako turisté a návštěvníci přijíždí. Činnost opírá o Rozvojovou vizi Krkonoš do roku 2030, konkretizovanou v Integrované strategii rozvoje regionu Krkonoše 2014 - 2020.

Na pokrytí realizace veřejně prospěšných projektů byli pracovníci Svazku Krkonoše schopni prostřednictvím dotací z různorodých zdrojů získat k 1koruně dalších 13,50 korun a získat tak ve výsledku desítky milionů korun.

Ředitelka Svazku Krkonoše, Kamila Hlinková, k problematice realizace aktivit a získávání finančních prostředků přiblížila: „Každý rok jsou podmínky pro získávání finančních prostředků a dotací jiné, takže není zcela vypovídající pouhé porovnání jednotlivých let jen skrze objem získaných finančních prostředků.. V některém roce nebyly určité dotační tituly vypsány, někdy zase finanční prostředky v rámci programů zbyly a narychlo byly vypsány výzvy k podávání projektů, zejména ke konci programovacího období 2007 - 2013. Občas se do procesu vmíchá výměna politického vedení, kdy jsou pak vypisovány nekoncepční výzvy, jež nezajišťují dlouhodobou stabilitu pro činnost. Získávání dotací byl stále složitější proces s vysokou administrativní náročností. Přesto se pracovníkům Svazku podařilo za rok 2014 koordinovat projekty v hodnotě několika desítek milionů korun."

Ohlédnutí

Před 15 lety zahájil Svazek Krkonoše svoji činnost na základě uvážení představitelů měst a obcí. Během patnáctiletého působení se stal hodnotnou značkou, za region Krkonoše uznávanou autoritou a důležitým partnerem při vyjednávání s kraji, ministerstvy, apod. Jeho působení musí pokračovat, i když v současné době není zcela zřejmé, jaké bude financování do budoucna. Je nutné hledat nové zdroje financování.

Nadešla doba změny

Předseda Svazku Krkonoše Jan Sobotka upřesnil: „Svazek doposud fungoval na základě příjmů z grantů a dotací. Byly získávány nad rámec ostatní práce, vyžadovaly k získání značné úsilí, držely chod organizace a umožňovaly rozvoj a rozšiřování aktivit. Vedení členských měst a obcí bylo výsledky práce Svazku ubezpečeno, že být členem velkého společenství je výhodné. Nyní nadešla jiná doba. Skončilo financování z projektů EU, začíná doba financování z vlastních zdrojů. Je čas ke zjištění, co starostové od Svazku dále očekávají, co potřebují a naopak jak mohou pomoci. Organizační struktura bude optimalizována. Zajišťován bude užší souhrn činností. A pokud budeme chtít něco víc, budeme muset sehnat finance. Jestliže však cestovní ruch generuje pro státní pokladnu velké peníze, měly by být vráceny zpět do míst, která se o podporu turismu starají. Přesto pro Svazek Krkonoše nadchází přechodné období vedené ve skromnějším režimu."

Výhled do budoucna

„Profesionalizaci a práci lidí ve Svazku Krkonoše budeme moci s největší pravděpodobností opřít o finanční zdroje plynoucí do regionálního rozvoje. Téma má široký záběr. Zahrnuje školství, řeší rozvoj lyžařských skiareálů, spolupráci se Správou KRNAP, stavbu dálnice, projekty Hospodářských komor, apod. Logicky do této škály zapadá a je zasazen cestovní ruch. Pokud v území všechno dobře funguje, turismus je úspěšný a lidem se dobře daří. Jestliže do této doby byl cestovní ruch tím hlavním tématem, kterému se pracovníci Svazku Krkonoše věnovali, nástupnickým je regionální rozvoj. Koresponduje s tím, aby byli lidé v území spokojeni a vše fungovalo. Vládou ČR byl schválen územní plán ČR, jmenuje se Politika územního rozvoje. Je v něm zakomponován úzus, že Královéhradecký i Liberecký kraj musí ve svých zásadách tvorby územního rozvoje respektovat závěry z Integrované strategie rozvoje regionu Krkonoš. Toto rozhodnutí je z hlediska našeho území i Svazku Krkonoše opravdu zásadní. Vyplývá z něj závěr, že stát i kraje budou respektovat Krkonoše," zrekapituloval Jan Sobotka.

Spolurozhodování nepustíme z rukou

„Svazek Krkonoše během uplynulých patnácti let odvedl hromadu práce. Výrazně posunul povědomí zdejších lidí o nutnosti společného spolurozhodování. Je nasnadě, že Svazek Krkonoše i nadále potřebujeme. Důvod je jednoznačný. Jeho síla je ve schopnosti vzájemně diskutovat, dohodnout se a akceptovat. Vnímáme, že Správa KRNAP, jako partner, je důležitou značkou proto, aby v regionu turismus dobře fungoval. Lidé ví, koho chtějí na městských a obecních radnicích, komu mohou důvěřovat a komu svěří samosprávu. Před Svazkem Krkonoše stojí těžké období, ale stojí za to ho udržet. Pokud jeho sílu pustíme z ruky, začne „nás řídit" někdo jiný," uzavřel Sobotka.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Mezi Smržovkou a Josefovým Dolem bude od 25. do 27. května výluka

Provozovatel dráhy, Správa železnic, s. o., informuje o nepřetržité výluce, která bude probíhat na železniční trati č. 034 v úseku Smržovka - Josefův Důl ve dnech 25. května 2020 od 7:45 až 27. května 2020 do 16:40. Účelem výluky je podbíjení kolejí ve vyloučeném úseku. Více podrobností na Našem Jablonecku

Setkání se starostou Turnova na téma Regenerace sídliště Výšinka

Koronavirus zhatil plány na plánované březnové setkání. Náhradní termín projednávání Regenerace sídliště Výšinka se uskuteční v pondělí 8. června 2020 v Kulturním centru Střelnice Turnov.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehlídka Tady Vary dostane festivalové filmy do 96 kin
Malíř Petr Kašpar vystaví své Krajiny a portréty
Hra na varhany i výstava moderního skla. Taková bude Noc kostelů
Krkonošské cyklobusy budou jezdit posedmnácté
Nabídka kina Jitřenka v Semilech od 1. do 14. června

Nejčtenější články

24.05.: V Železném Brodě otevřou muzeum socialistických vozů
23.05.: Krkonošský vrch Strážník kdysi hlídal bezpečí kraje
24.05.: Co vše se povoluje a mění od pondělí 25. května!

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT