Krkonoše lákají nejen na zimní sporty, ale i tradiční horská řemesla

15.07.2021 07:27:54 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Poniklá,Jilemnice,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše

Krkonoše lákají nejen na zimní sporty, ale i tradiční horská řemesla

Krkonoše jsou nejčastěji spojovány se zimními sporty a především lyžováním. Turistická nabídka je zde ale mnohem pestřejší. Volný čas lze strávit pod střechou v suchu a po většinou i v teple. Stačí se jen vydat poznávat historii do Krkonošského muzea v Jilemnici, za tajemstvím výroby perličkových ozdob v Poniklé anebo do Harrachova na trojboj tradičních řemesel.

„Možná by si milovníci horských výšlapů rádi zpestřili své dny dovolené o něco jiného, než je turistika a počítání kilometrů. Krkonoše toho nabízejí opravdu mnoho," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch.

Malebné město Jilemnice je ideálním místem pro začátek putování po nejvyšších horách České republiky. Mezi největší lákadla patří zámek, jehož renesanční interiéry lze prohlédnout v rámci Krkonošského muzea. K oblasti Jilemnicka se také váže počátek lyžování v Libereckém kraji. Dalším unikátem je ozvučený Metelkův mechanický betlém z roku 1883 a Kavánova galerie s 90 obrazy tohoto předního českého krajináře. Nahlédnout se dá také do blízké Zvědavé uličky s typickými krkonošskými roubenkami.

Druhou zastávkou výletu může být horská vesnička Poniklá. V rodinné firmě Rautis lze pocítit vánoční atmosféru při výrobě nádherných perličkových ozdob. Jde o poslední firmu na světě, kde se podařilo zachovat unikátní technologii - foukání dutých perlí ze skleněných trubic - a zároveň udržet výrobu stále aktuální a živou. Jde o tak jedinečný proces, že byl v prosinci 2020 zapsán na prestižní seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Po přesunu do jednoho z nejznámějších horských středisek - Harrachova - čeká na zájemce 45minutový a přibližně jeden kilometr dlouhý výšlap v podzemí bývalého rudného dolu. Teplota se zde pohybuje konstantně kolem 7 °C. Štola se nachází několik metrů pod zemí a nabízí ke zhlédnutí kompletní vybavení pro těžbu minerálů - fluorit, baryt, galenit a křemen.

Další harrachovská zastávka je nedaleko, v charakteristickém žulovém domě. Jak už název napovídá, tak se tu dříve vyráběla šindel, typická dřevěná horská střešní krytina. Je tam i přírodní výstava s exponáty lesní zvěře v životní velikosti.

Na druhém okraji Harrachova hned u hlavní silnice v tamní sklárně mohu výletníci nahlédnout pod ruce mistrům svého řemesla a třeba si vyrobit i vlastní pivní sklenici. Relaxovat pak lze v pivních lázních a v místním hotelu.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Se začátkem prázdnin si připomeňme pravidla Krkonošského parku
Krkonošská železnice má stále svůj význam
Krkonoše lákají v létě na pivní stezku, romantiku i jízdu s Harrachem
Chtěli jsme Sněžku bez sítí, ale lidé řekli ne!
Lanovka na Čertovu horu v Harrachově zahájila denní provoz
Na kole Pojizeřím po stopách zapadlých vlastenců
Na kole za architektonickými skvosty Jilemnicka
I letos se svezete Krkonošským cyklobusem, začnou jezdit 29. května
VIDEO: O slunečném víkendu vyrazily na vrchol Krkonoš stovky turistů

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kvalifikace o 1. volejbalovou ligu pokračuje
Obrazem: V divizním derby Velké Hamry porazily Turnov
Hasiči zachraňovali v Horní Branné kočku z dvacetimetrové výšky
V jilemnickém muzeu proběhne křest knihy o Hrádku u Nechanic
VIDEO: Zbourali most u Čtveřína

Nejčtenější články

15.04.: Hasiči zasahují u požáru paneláku v Železném Brodě
16.04.: VIDEO: Zbourali most u Čtveřína
15.04.: Děti pečují o vzácné botanické lokality

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT