Kruh bojoval v celostátním finále soutěže Vesnice roku

13.09.2017 19:48:35 | Autor: Gabriela Jakoubková | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Kruh

Kruh bojoval v celostátním finále soutěže Vesnice roku

Vesnicí roku Libereckého kraje se v letošním roce stala obec Kruh. V neděli 3. září se předvedla před komisí v celostátním kole. O celé soutěži si Gábina Jakoubková povídala se sympatickým starostou Jiřím Sedláčkem.

Kruh se v letošním roce stal Vesnicí roku. Kolikrát jste se této soutěže zúčastnili?

Poprvé jsme se zúčastnili v roce 2013, letos to tedy bylo popáté.

Co bylo prvotním a hlavním motivem účasti v této soutěži?

Zpočátku jsem ani nechápal, co po mně naše bývalá kronikářka paní Milada Kobrlová a vedoucí sboru pro občanské záležitosti paní Jana Bryknerová vlastně chtějí. Dva roky jsme se dohadovali, jestli to máme zkusit, nebo ne. Nakonec mě přesvědčily a měly pravdu - naše vesnice má co ukázat!  Dalším takovým „bláznem", který do toho se mnou šel, byla Lenka Kuželová.  Zajeli jsme se spolu podívat do Studence, který se stal Vesnicí roku 2012, a dali se do příprav.

Prezentace obce Kruh před komisí v celostátním kole soutěže Vesnice roku<br />Autor: Aneta Sedláčková Co vše obnáší přípravy a jak dlouho trvají?

Začali jsme sbírat informace i v sousedním Královéhradeckém kraji, ve vesnicích, pro které nejsme konkurence a které už měly s touto soutěží nějaké zkušenosti. Všude nám rádi vyšli vstříc, nejvíce informací nám asi poskytla bývalá paní starostka v Dolní Kalné. Poradila nám třeba i s tím, jak by měla vypadat přihláška. Není to totiž nic jednoduchého. Musí se zpracovat charakteristika obce, popsat vše zajímavé, co se v obci děje a doplnit to samozřejmě fotodokumentací.  Ve finále je to v našem případě osmdesátistránkový elaborát (až tolik jsme toho o naší vesnici mohli napsat).  Velmi důležité je pro celou akci občany nadchnout a vymyslet zajímavý program. Naštěstí je spolkový život u nás výborný, je to naše největší deviza.

Kolik obyvatel má obec Kruh?

K dnešnímu dni je to 473 obyvatel.

Máte alespoň přibližně představu o tom, kolik z nich se do příprav aktivně zapojilo?

Ale to já klidně spočítám, kolik se nás sešlo při celostátním kole! Bylo to téměř 150 lidí! To je hezké, ne? Je pravda, že ten počet se rok od roku zvyšoval. K malé skupince se postupně přidávali další a další. Je moc prima, že držíme spolu.

Atmosféra při prezentacích byla úžasná. Určitě jste starostou, za kterým jeho lidé stojí. V čem si myslíte, že je vaše největší síla?

Snažím se být mezi lidmi co nejvíce. Všichni se tu navzájem dobře známe a v případě potřeby jsme schopni si pomoci. Jak jsem už řekl, v té pospolitosti je naše největší síla. Opravdu mě moc těší, že tomu tak je a všem za to moc děkuju. Bez toho by to ani nešlo.  Důležité také bylo, že v naší vesnici jsou za ta léta viditelné podstatné změny. 

Čím vás nejvíce občané Kruhu překvapili - mile, případně i naopak?

Mrzí mě, že někteří lidé tuto soutěž neuznávají. Považují ji za zbytečnou komedii. S tím se ale potýkají ve všech vesnicích. Já v tom ale vidím hlavně ten fakt, že se sejdeme, jsme spolu a táhneme za jeden provaz. A co mě nejvíce překvapilo nebo spíš zaskočilo? Při slavnostním předávání Zlaté stuhy jsem dostal pamětní plaketu podepsanou skoro od všech „Kružáků".  Jsem tak trochu citlivá duše, v té chvíli jsem hledal slova.

Jaká ocenění jste za ty roky, než jste zvítězili, získali?

Prvním rokem jako zcela nezkušení nováčci jsme získali krajskou Červenou stuhu za rozvoj venkova. Druhým rokem diplom za vzorné vedení obecní kroniky. Obě ocenění vždy doprovázel i finanční bonus.  Třetí rok jsme získali Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí a to už je ocenění dotované Ministerstvem životního prostředí. V loňském roce to byla Modrá stuha za společenský život. No a letos to byla Zlatá stuha! Obě finančně podpořené z MMR.

Prezentace obce Kruh před komisí v celostátním kole soutěže Vesnice roku<br />Autor: Aneta Sedláčková Ocenění jsou to krásná, ale přeci jen vítěz je jen jeden. Považovali jste se v letošním roce za favorita celé soutěže?

My jsme si mysleli, že vyhrajeme hned poprvé! Byli jsme sami ze sebe nadšení. Ale vážně. Mně osobně se nejvíce líbila naše loňská prezentace. Letos nám nepřálo počasí, celé dvě hodiny pršelo. Navíc jsme byli ze všech obcí poslední a komise už byla unavená. Mysleli jsme si spíše na Bílou stuhu za péči o děti.  Ta nám chyběla do sbírky. Bohužel ale v Kruhu nemáme ZŠ, tak bychom ji asi ani získat nemohli. Komise nám ale asi sečetla všechny ty roky a máme ocenění nejvyšší.

Co podle vašeho názoru na komisi nejvíce zapůsobilo?

Viditelné změny ve vesnici a společenský život. K Zelené stuze nám zřejmě pomohla rekonstrukce celého středu obce a komplexní péče " o vše zelené" v Kruhu.  Určitě to ale bylo především o lidech!

Máte přehled o tom, zda byl Kruh jasným vítězem, nebo to bylo tzv. „o prsa"?

To nevím. Jedna věc je ale jistá. Z devítičlenné hodnotící komise jich na slavnostní vyhlášení do Kruhu přijelo 8. Kdyby se jim tu nelíbilo, tak si myslím, že by tu nebyli. A byli asi i opravdu překvapeni, kolik se nás dohromady v tom ošklivém počasí sešlo.

Co se za peníze z výher již vybudovalo a co ještě máte v plánu?

Nejdříve jsme vybudovali střed obce. Bývali tam vysoké stříbrné smrky vysazené už po válce. Dnes tam jsou lípy a spousta květin. Za další dotaci je zeleň u bývalé školy, ve školce, u obecního úřadu a na hřbitově. Vybudovali jsme také infostezku po těch nejzajímavějších místech v celé vesnici. Zbylo i na koupi malé techniky. Dále jsme zrekonstruovali sokolovnu a veřejné osvětlení, opravili koupaliště a do školky dali zařízení na rekuperaci vzduchu. Bylo toho hodně, na vše si už ani nevzpomenu. Za Zlatou stuhu máme v plánu další potřebné práce ve školce, například nové sociální zařízení a úpravy na koupališti. Nápadů by bylo hodně. Vždyť tyto peníze patří nám všem, obec je jen takový prostředník.

V neděli 3. září proběhlo v Kruhu celostátní finále. Má podle vašeho názoru Kruh šanci uspět i v něm?

My jsme si řekli, že budeme skromní. Naděje si neděláme. Chtěli jsme představit naši vesnici tak, abychom byli spokojeni a to se nám povedlo. 150 lidí v nedělním průvodu toho bylo dokladem.  Nakonec jsme dali dohromady 35 stanovišť. Svědčí to o velkém zájmu. Bylo to moc hezké.

Prezentace obce Kruh před komisí v celostátním kole soutěže Vesnice roku<br />Autor: Aneta Sedláčková Byl prostor ještě pro nějaké další přípravy oproti krajskému kolu? Bylo celostátní kolo v něčem jiné?

Vyhlášení Vesnice roku proběhlo 16. srpna. V pátek 18. srpna jsme se dozvěděli, že komise k nám přijede v neděli 3. září. Mnoho času jsme tedy na přípravu neměli. Týden jsme si nechali na oddych a pak jsme se znovu scházeli, abychom si řekli, kdy a co budeme dělat, sepsali si scénář opravdu minutu po minutě.  To je totiž velmi důležité. Státní komise má přesně vymezený čas a já věřím, že kdybychom byly jen v polovině cesty a náš čas vypršel, sebrali by se a odjeli. Vyšlo nám to přesně. V Kruhu měli být od 8 do 12 hodin. Komisi jsme pozvali i na oběd. Dojedli dvě minuty před dvanáctou. Léta praxe se projevila.

Kruh byl první ze všech třinácti hodnocených obcí, kam se komise přijela podívat. Není to trochu handicap?

Ano, je to handicap. Komise je odpočatá, všeho si všímá, vše si pohlídá. Každý den se podívají do dvou vesnic. Přesuny jsou dlouhé, únavné.

Pořadí se losuje?

Tak to tedy nevím, ale myslím, že spíše jsou rozhodující vzdálenosti.

Slavnostní vyhlášení celostátního finále proběhne 16. září v Luhačovicích. Bude vyhlášen pouze absolutní vítěz nebo se bojovalo opět i o další ocenění?

Žádné zkušenosti nemáme, ale jak jsme si zjišťovali, tak v letech minulých byly vyhlášeny první tři obce a ty získaly další dotace.

Za jak dlouho se vítězné vesnice mohou znovu do této soutěže přihlásit?

Za pět let. To znamená, že pět let se budeme „kochat" a potom uvidíme!

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Obrazem: Jak v Kruhu slavili vítězství v soutěži Vesnice roku
Vítězem soutěže Vesnice roku 2017 Libereckého kraje je obec Kruh
Do soutěže Vesnice roku 2017 se přihlásilo 16 obcí Libereckého kraje

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 46 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Státní svátek uzavře turnovský sběrný dvůr a kompostárnu

V pondělí 6. července 2020 bude z důvodu státního svátku uzavřen Sběrný dvůr Vesecko a také Kompostárna na Malém Rohozci. Služby tedy můžete využít opět až v úterý 7. července.

Kraj schválil strategický dokument pro podporu podnikání a výzkumu

Krajský dokument staví na odborných kapacitách místní výzkumné základny a firem v oblasti strojírenství, sklářství, optiky, nanotechnologií, robotiky či umělé inteligence. Své priority opírá o nejpokročilejší znalosti a technologické trendy a formuluje opatření pro jejich maximální využití v regionu. Je úzce propojen s nastavením finančních zdrojů v oblasti výzkumu, vývoje a inovací v období 2021+ na evropské, národní i regionální úrovni. „Jsme si vědomi, že síla nápadů a inovací, na kterých můžeme stavět ekonomickou prosperitu našeho regionu, není závislá ani na počtu obyvatel ani na velikosti území," uvedl Michal Kříž, člen rady kraje pro resort regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

I v Turnově mohou podnikatelé získat snížení nájmu
Tragická nehoda u Horní Branné. Po střetu s autem zemřel motocyklista
FOTO: Lomničtí fotbalisté si pozvali na oslavu starou gardu Sparty
Sezonu na koupališti v Maškově zahradě oživí animační programy
Oslava sto let fotbalu v Lomnici objektivem Zdeňka Matury

Nejčtenější články

05.07.: Tragická nehoda u Horní Branné. Po střetu s autem zemřel motocyklista
05.07.: Oslava sto let fotbalu v Lomnici objektivem Zdeňka Matury
03.07.: Lidí s koronavirem je v kraji už 81, nejvíc zahraničních dělníků v Liberci

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT